Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

מפל עורבים

נחל עורבים זורם בתוך קניון בזלתי מיוחד במינו ברמת הגולן הוא יורד בתלילות בלא פחות מ -5 מפלים שהגדול בהם נמצא  לא הרחק מתחילת המסלול  הנקרא “מפל עורבים”.

רמת הגולן התברכה בנחלים רבים. שמושכים מדי שנה אלפי מטיילים חובבי הליכה לנופים. בתקופת החורף מתעוררים לחיים הנחלים ומתמלאים במי הגשמים. בחורף 2020 ירד גשם רב מאוד שהפך את המסלולים הללו מצד אחד למסוכנים יותר. בגלל חשש למפולות סלעים. וגם בגלל זרימה חזקה. ומצד שני מדובר במראות נדירים שמופיעים בחלון זמן קצר מאוד בשנה.

מעבר לעובדה שנחל עורבים מתמלא במים. וזורם ללא היכר במהירות תוך שהוא “חוצב” בסלעים. הנקרים בדרכו וממשיך בזרימתו עד מורדות הגולן, סביבת הנחל מדהימה ביופיה די ללכת במשעולי ושבילי נחל עורבים כדי להתפעם מהפריחה הרבה ומהצבע הירוק השולט במקום. מפל עורבים אשר נמצא בהמשך תוואי נחל עורבים הוא חוויה מדהימה ומיוחדת לצפייה במהלך חודשי החורף.

זרימתו של נחל עורבים בתוך הנקיקים הצרים שבין שיפולי הגולן מקנה לו לוק של נחל אירופאי הזורם מגבהים בלתי נתפסים, ובהחלט זוויות הצילום מהמסלול בנחל עורבים ומהשביל למפל עורבים מזמנים למטייל בם חוויות נדירות ומרגשות במיוחד.

אל מפל עורבים יש מסלול מיוחד אשר עובר בשביל בו תפגשו פרות ועגלים רבים שנהנים מהצמחייה הרבה הפזורה על גבעות רמת הגולן,שביל אדום 1261 זה מספר המסלול לנחל עורבים הארוך, והוא נמצא בדיוק 500 מטרים אחרי המסלול הקצר למפל עורבים שביל ירוק 1261 – שניהם על ציר הנפט – כביש צר ומשובש מאוד.

מים זורמים בשמורת נחל עורבים

אזור הגליל העליון ועמק החולה נראים באופק היטב מתוך הקניון של נחל עורבים, כדי לראות את מפל עורבים צריך לעבור לצד  הימני שלו , בריכת מים גדולה נמצאת במרכז וכדי להגיע צריך לעבור וללכת על בולדרים וסלעי בזלת נוקשים הנמצאים בשטח במערום יפהפה בצבע אפור שחור. מעניקים לטיול כאן אלמנט אתגרי אך אפשרי.

התמונות של נחל עורבים קסומות ומיוחדות במינן ואין ספק שמותירות אצל המטייל רשמים עמוקים ומרגשים של נחל יפהפה ופחות מוכר למטייל הממוצע.. ולמה? כי הוא למטיבי לכת ברובו וכי הוא נמצא באזור ציר הנפט. ההליכה עד המפל היא קצרה יחסית ונמשכת כחצי שעה לערך בהליכה איטית, היא מיועדת למי  שאינו רוצה לעשות את המסלול הארוך שהוא מסלול קווי של כ- 5 שעות.

הנגר העילי אשר בצפון רמת הגולן מרכז את כל הגשמים הרבים שיורדים שם ומנקז אותם מטה דרך נחל עורבים, בגלל שהנחל צר, הזרימה חזקה מאוד בייחוד בזמן הגשמים וקצת אחריי.. אני בחרתי באפשרות הקלה כי באתי קצת אחרי הגשם והלכנו עד המפל וחזור יש אפשרות להמשיך עם הרכב עוד 500 מטרים אחרי תחילת מסלול זה ולצאת למסלול הארוך של נחל עורבים. יש שילוט מאוד ברור בתחילת המסלול על אופיו.

שמורת טבע נחל עורבים

אם בחרתם בחלופה זו יש להשאיר רכב שני בסוף המסלול, קחו בחשבון המסלול ארוך מאוד כ – 6 ק”מ הליכה, בחלופה זו עליכם להשאיר רכב אחד בסוף המסלול  : סעו מכיוון צומת גונן  בכביש 959 , עד שתגיעו לפנייה חדה שמאלה,פנו שם  ובהמשך פנו שוב בעוד פנייה חדה שמאלה, ולאחריה בפנייה חדה ימינה. כ-450 מטר לערך  מהפנייה האחרונה נראה משמאל לכביש פנייה לדרך עפר המסומנת באדום -נקודת סיום המסלול .את הרכב הראשון השאירו סמוך לתחילת המסלול ,שימו לב המקום צר חנו ליד הגדר.

הוראות הגעה למפל עורבים : ניסע מקיבוץ גונן, הבאים מכיוון דרום יעלו בכביש 918. המגיעים מקצרין יסעו מצומת ווסט בכביש 959. מקיבוץ גונן : נסיעה בכביש 959 בטיפוס למעלה. עוברים את הישוב קלע אלון, ולאחר כ-1000 מטרים נפנה   שמאלה ציר הנפט דרך סלולה משובשת –נמשיך בנסיעה על הציר  וניסע  בו כ-2 ק”מ עד למפגש עם הנחל. מכאן מתחיל המסלול, המסומן בסימון אדום המשולט היטב, כמו כן יש מעבר ברזל של בקר – סממן נוסף לתחילת המסלול.
הכי פשוט : הזינו בוייז : “מפל עורבים”.

חשוב מאוד : שימו לב מרשות הטבע והגנים נמסר כי  בעקבות מפולות סלעים שני המסלולים הללו סגורים כרגע למטיילים עד להודעה חדשה.(הודעה מתאריך 17/2/2020). 

מה בסביבה:

מאגר עורביםעין פיקחמת גדר ; עין תינה -עין דיבשה

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

מפל עורבים

מיקום במפה

דילוג לתוכן