Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

מפל התנור

בואו לבצע גלגול ממש ליד הגבול. ואחר כך צאו לטיול בשמורת הטבע אשר נמצאת ממש באצבע הגליל העליון, שמורת נחל עיון – מפל התנור. זוהי למעשה אחת ההמלצות הטובות ביותר שיש לי בשבילכם לטיול באזור הצפון. ולמה ? יש בשמורה מסלולים רבים שעוברים בין גבהים משתנים עם נופים הכי יפים בארץ מעבר לזה גם יש מפלים בעוצמות לא קטנות בכלל. שהוכות את החוויה לשווה במיוחד יתרון נוסף שאפשר לטייל פה כל ימות השנה במסלול מסודר ומסומן.

אל מפל התנור אשר בשמורת הטבע נחל עיון הגענו בחג החנוכה. שמנו פעמינו כל המשפחה, לכיוון " אצבע הגליל " אזור מטולה – גבול הלבנון. האזור מאוד מזמין ומשרה אווירה אירופאית בייחוד בתקופה זו של השנה דצמבר. בחרנו לבקר בשמורת נחל עיון או בשמה העממי "התנור". מדובר על שמורה שנמצאת ממש בצמוד למטולה.

שמורה זו נמצאת בתוך קניון מאוד מרשים שבתוכו זורמים סדרת 4 מפלים מרשימים, מגובה רב : מפל עיון, מפל הטחנה, מפלי האשד ומפל התנור. קצת לגבי המסלול, מסלול למיטיבי לכת (ולמיטיבי לסת – לילדים חובבי חטיפים).

איך מגיעים לשמורת נחל עיון

המסלול אינו מעגלי לכן חשוב לשים רכב אחד בכניסה הראשונה לשמורה הנמצאת קצת לפני מטולה (יש שילוט).  בוויז – "שמורת טבע נחל עיון ". סעו בכביש 90 צפונה וחילפו על פני קריית שמונה , לאחר שתעברו את כפר גלעדי וקצת לפני מטולה תראו שלט בצד ימין המפנה לשמורת מפל התנור – נחל עיון.

את הרכב השני (המאסף) – נמשיך לתוך מטולה בפנייה השנייה נפנה ימינה עד הסוף. נפגוש שם במלון מטיילים. שם נפנה שמאלה ונמשיך עם הכביש עד שנראה ביתן קטן של רשות שמורות הטבע – זו הכניסה הנוספת לשמורת מפל התנור שם נשים את הרכב השני.

שלכת במפל התנור

תיאור המסלול לנחל עיון

אורך המסלול כ 2.5 ק"מ והוא נחשב קצר ומתאים לכל המשפחה .בתחילת המסלול כבר ניתן לראות פריחה עונתית רקפות, וחצבים (שבעונה זו כבר לא פורחים) .צמח נוסף מעניין ומרשים מאוד שלא נראה בשמורות טבע רבות בארץ ונראה בשמורת מפל התנור הוא הפפירוס אשר אזור מחייתו במים .נחלוף על פני מספר גשרוני עץ שמתחתם זורם הנחל בערוץ העמוק , נפגוש במפל הראשון הלא הוא מפל עיון הנופל מגובה של 9.5 מטרים לתוך בריכה יפה , בהחלט מקום ראוי לעצור למנוחה ומרגוע ושתיית קפה חם ומהביל. במקום זה בסמוך למפל, נבחין באקליפטוס ענק בעל קוטר רב.

בהמשך המסלול אשר בשמורת מפל התנור לאחר הליכה קצת יותר ממושכת נפגוש במפל השני ,אשר מרשים לא פחות מקודמו,מפל הטחנה שגובהו 21 מטר, מפל מרשים מאוד בשל גובהו הרב יחסית לשאר המפלים, נמשיך בהליכה נמרצת ומהנה כי לא מזיעים ולא חם ונפגוש במפל השלישי , מפל אשד הנופל מגובה 9.5 מטר וסמוך מפל הנחצה לשניים בעזרת סלע הנופל מגובה 5 מטר.

נמשיך במסלול הליכה בסמוך לקניון מאוד מרשים, ולאחר מכן במגמת ירידה .לאחר ירידה קשה במקצת בייחוד עם יש לכם קטקט על הגב. נפגוש בגולת הכותרת של מסלול זה – מפל התנור בכבודו ובעצמו שבו המים נופלים מגובה של 30 מטר ,לדעתי זהו המפל המרשים ביותר בשמורה , המיקום שלו ייחודי, והוא נופל לבריכה אובלית.

מפה נמשיך בהליכה באזור מישורי ופתלתל עשיר בצמחייה של כ – 5 דקות עד אשר נגיע לחניון האיקליפטוסים בו נמצא את הרכב הראשון שהשארנו וכאן נחתום את טיולנו המפואר באחד מהמרשימים בנחלי הצפון.
מצורפות תמונות של המסלול המומלץ ביותר לשילוב בין הטיולים בצפון שלכם.

נחל תנור ליד מטולה

הכניסה לשמורת מפל התנור כרוכה בתשלום ותיאום מראש. המקום מנוהל ע"י רשות הטבע והגנים. למי מתאים: משפחות עם ילדים, זוגות, חובבי נחלים יהנו פה ממש. נגישות : אין

 

נחל עיון

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

שמורת טבע נחל עיון

מיקום במפה

דילוג לתוכן