מפלי פרוד תחתונים

רקע

מפלי פרוד תחתונים מייצרים מופע של זרימה חורפית משגעת ומיוחדת במינה.

אמנם הם אינם זורמים כל ימות השנה, אבל שזה קורה בחודשי החורף ,זה קורה בגדול . אז מפלי פרוד זורמים במלוא העוצמה סמוך לקיבוץ פרוד.

זו בכלל לא קלישאה שמפלי פרוד הם אחד מאתרי הזרימה החורפית היפים ואהובים ביותר על מטיילים באזור הגליל העליון.

מקורותיהם של מפלי פרוד תחתונים

נחל צלמון הוא למעשה המקור הראשי ליופי הזה. הזרימה מתחילה  ב 2 מוקדים המתנקזים לכאן . הראשונה מגיעה מהנביעה בעין שפר השנייה : מליבו של  הר הילל . מכאן הזרימה מתחילה מרום של כ- 1000 מטרים  וממשיכה במלוא העוצמה.

לתחנה הבאה  סמוך לחניון יער שפר. משם הנחל ממשיך לזרום לא הרחק מאם הדרך סמוך לכניסה לקיבוץ פרוד בצד שמאל .במורד נחל פרוד תפגשו  בגדה השמאלית שלו גם בקברי צדיקים שממש צמודים אליו .

ומכאן זה כבר סיפור אחר לגמרי – זרימה עצומה ומרשימה הממשיכה ל 3 מפלים יפים וגבוהים.

המתנקזים לבריכת מים צלולה מוקפת בעצים ושיחים. מפה המים ממשיכים בצניחה חופשית עד שמגיעים למורדות רכס ההרים.

כאן תבחינו בגדר  תיל ,מפה ניתן להמשיך וללכת לטייל בתוואי השביל . התחנה הסופית היא גן לאומי נחל צלמון.

נחל צלמון זה מגיע בסופו של דבר לכנרת. בדרך הוא עובר תהפוכות וטוויסט מאוד מעניין גיאולוגית.

משפחות רבות מגיעות לשבת על גדות נחל פרוד ולהנות מהמפלים הכל כך יפים .  לעשות פיקניק , להתרחץ או לשכשך רגלים במי הנחל(שחם ונעים בחוץ).

חלק אחר בוחר לטייל ולצלם את הזרימה שמשתרכת מרחק לא קטן בשיפועים משתנים. חלק אחר בוחר אפילו להתנדנד על נדנדות מאולתרות שחוברו מעל הנחל.

מה שבטוח משעמם לא יהיה לכם פה . בחורף יש פה אקשן שכולל גם פריחה צבעונית של כלניות ,רקפות ועוד.

מפלי פרוד תחתונים

למה דווקא מפלי פרוד בחורף?

מטיילים רבים מתחבטים בשאלה למה לנסוע ולהרחקי לכת דווקא למפלי פרוד?

ובכן מדובר על מפלים בצבע לבן ונקי הנשפכים לבריכות צלולות. רבים ממי השטפונות בישראל , סוחפים עימם אדמה במהלך הזרימה וצבעם הופך לחום.

כאן היופי כל כך רב מים הזורמים על סלעים מעוטרים בצמחייה ירוקה מחבקים את הסלעים בחוזקה ונשפכים מהם בכמה נקודות. יוצרים מראה אירופאי עם גוונים עזים של ירוק ושע מים. שקשה למצוא במקומות אחרים בישראל גם בעונה זו של השנה.

מעבר לכך מדובר על זמן קצר יחסית בו זורמים המפלים ממש או תוך כדי הגשמים. כך שחלון הזמן לצפות במפלי פרוד מוגבל מאוד .

מעבר לאמור לעיל מפלים אילו הם הקונסטלציה או הפלטפורמה שרוכבת כמו פרש על סוס. על גבו של נחל פרוד היפה והמרשים. יופיים הנשגב של המפלים המצויים בתוך סביבה פראית של עצים ושיחים שלרגליהם סלעים נותנת וויב עסיסי ומרענן.
נכון זו רק תחנה בדרך ארוכה, אבל בהחלט מפלי פרוד מספקים חוויה מתגמלת וההוכחה לכך היא המטיילים הרבים שפוקדים את המקום.

המסלול עצמו הוא קווי  ונמשך מלמעלה באזור חניון עפר גדול בכניסה לקיבוץ פרוד.  עד לסוף הזרימה העזה שלהם, למטה לתחתית המפלים כ -45 דקות. שבדרך אפשר לעצור לצלם להתרחץ ולהתפעם ממפלים יפים אילו.

קטע זרימה זה מכונה גם נחל פרוד , למרות שמדובר על נחל צלמון הזורם כאן. הייחוס ושם זה ניתן לו בגלל נביעת עין פרוד הנמצאת לא הרחק מכאן.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
קברי צדיקים בפרוד

קברי צדיקים על ערוץ הנחל

עוד נקודת עניין שיש כאן זה קברי צדיקים אליהם ניתן להגיע ע"י חציית הנחל , יש במקום בול עץ עליו אפשר ללכת בזהירות ולעבור אליהם.

מתאים למי שמחפש קצת רוחניות ומעוניין להשתטח על קברי צדיקים אז זה המקום. ממש מעל נחל פרוד תבחינו במבנה לבן מרובע עם פתח בחזית וכיפה בצבע ירוק. מדרגות ברזל ירוקות עולות מאזור הנחל אל המבנה שבתוכו יש שאריות של  נרות מפויחים שהשאירו מתפללים וכן ספרי תורה קטנים. התמונה האימפרסיוניסטית היא של הקשת הגדולה. בתוך המבנה המאפשרת הצצה אל מימיו החיים של נחל פרוד והסביבה הירוקה.

במקום שני קברים שאחד מהם הוא למעשה מערה בתוך מבנה : קבר הצדיק  נחמיה  העמסני וקבר רבי ישמעאל (מתקופתו של רבי עקיבא). למי שמעוניין  להמשיך ולהתעמק בשורשיו היהודיים.

לא הרחק מכאן יש את חורבת שמע שזה שרידים של בית כנסת יהודי עתיק. וגם ניתן להגיע למירון הקרובה ולבקר בקברו של רבי שמעון בר יוחאי שכידוע הוא זה שכתב את הזוהר הקדוש.

כידוע בתקופת ההילולה בל"ג בעומר מגיעים לקבר עשרות אלפי אנשים. אזור גלילי  זה זכה לכינוי של "ארץ הזיתים" וזה די ברור למה כל האזור הזה מכוסה במלא עצי זית כסופים המעטרים את האזור מעל  ומתחת לנחל פרוד וגם סמוך אליו.

זרימת מפלי פרוד בחורף

לסיכום

מפלי פרוד תחתונים הם חלק מהמסע הארוך והמיוחד של נחל צלמון ובימים יפים בראשית האביב ובסוף החורף זה תענוג לא נורמלי להגיע לכאן. רק לשים לב כדאי להגיע מוקדם כי מהצהריים המקום הומה אדם ומאבד מהקסם שלו . את הדרך חזור אפשר לעשות ב 2 צורות אחת לחזור על עקבותיכם והשנייה בסוף המסלול למטה יש בצד ימין דרך עפר רחבה אפשר לעלות איתה בשביל מתפתל ולהנות מהפרות באחו , מהעגלים היונקים מחלב אימן , מהפריחה המרהיבה ומהנוף היפה של ההרים סביב אחד מהם הוא הר חזון המתנשא מעל ובולט בנוף.

נא שימרו על הניקיון , רבים אוכלים ומשאירים צלחות חבל להרוס את הטבע היפה שלנו . קחו עימכם את האשפה.

איך מגיעים?

בוויז מפלי פרוד.

עליכם להגיע לחניון יער שפר. הנמצא בחלק התחתון של היער וממש בכניסה לקיבוץ פרוד. עליכם לנסוע על כביש 866 – כביש היוצא מכביש 85 המחר את העיר עכו עם צפון ימת הכנרת.אם באתם מכיוון מערב אירי שתראו את כפר ראמה משמאלכם. פנו שמאלה לכביש 866 העולה ליישובים : פרוד , אמירים ושפר והוא גם הדרך לכיוון הר מירון.

עליכם לפנות ימינה לכיוון קיבוץ פרוד מיד אחרי הפנייה בצד ימין תראו חניון עפר ענק – זה תחילת המסלול.

סעו על כביש 85 ועלו מעלה על כביש 866 לכיוון פרוד. פנו ימינה לכיוון קיבוץ פרוד , ממש לפני הכניסה לקיבוץ  קחו ימינה יש רחבת עפר ענקית חנו שם הנחל נמצא בצד שמאל.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

עין נטופה בבקעת נטופה

עין נטופה – מעיין האחים המחודש

עין נטופה המכונה גם מעיין האחים המחודש. הינו מעיין אשר לאורך תקופה ארוכה היה מוזנח מאוד. ורק לאחרונה הוא עבר תהליך שיפוץ רציני . והפך למעיין יפהפה באזור מושלם לטיולים ונוף. המעיין קסום וממנו תצפית מרהיבה לבקעת בית נטופה והמוביל

קרא עוד »
תחילת המסלול הרטוב נחל שוקק

המסלול הרטוב מנחל שוקק לבריכת הטחנה

תיאור בריכה הטחנה בריכה יפה אשר טובלת בסביבה ירוקה של עצי איקליפטוס תמירים וצמחיית קנה עבותה שאוהבת מים. בחודשי הקיץ ובתקופות המעבר המקום הומה אדם ניתן לטייל בסביבה לאורך נחל שוקק ולהתרחץ בבריכת הטחנה. סביב הבריכה ישנם שולחנות קק"ל המאפשרים

קרא עוד »
נחל אבוקה בקיץ

נחל אבוקה – הבריכה בנחל אבוקה

בין כפר רופין ועין הנציב אשר באזור בית שאן ועמק המעיינות זורם לו נחל יפה ופחות מוכר, שמו נחל אבוקה. למעשה בריכת המים שאליה זורם הנחל היא  גדולה ומרשימה ומזכירה אגם יותר מאשר בריכה. סביב נחל אבוקה יש נקודות ישיבה

קרא עוד »
עין נזם - עמק המעיינות

עין נזם – עין חונזיר – חוויה מרעננת

עין נזם הוא מעיין ענקי ועמוק מאוד הנובע כל השנה ונמצא בשדות החקלאיים של קיבוץ שדה אליהו אשר בעמק המעיינות תיאור המעיין לאזור בקעת בית שאן 2 פנים ; מאידך האזור עשיר במים רבים מאוד  ומחד האזור  חם מאוד באופן

קרא עוד »

האטרקציות המומלצות שלנו

בלו אייס ארנה - היכל הקרח באשדוד

בלו אייס ארנה – היכל הקרח באשדוד

צילומים: ניקיטה לובוביץ'. בלו אייס ארנה, מרכז ספורט ובילוי על הקרח החדש המתקדם בישראל, נפתח באשדוד ומזמין אתכם לבילוי מדהים וחוויה מרעננת על הקרח החדש ועם ציוד שאין כמותם בארץ! בין אם אתם מחליקים מתחילים או מנוסים, אצלנו תוכלו להעביר

קרא עוד »
תערוכת טהירו במערת בית גוברין

תערוכת טהירו במערת הפעמון בית גוברין

תערוכת טהירו במערת הפעמון  בגן לאומי בית גוברין. הינה תערוכה מיוחדת במינה.המתקיימת בערבי הקיץ  מ 20/6/24 ועד 31/10/24. השם "טהירו" נלקח מהיהדות ומשמעותו "אור עליון" . התערוכה מתקיימת במערה הצפונית. יש במקום חנייה מסודרת ואפילו אזורי פיקניק שלפני או אחרי

קרא עוד »
תערוכת וונדרלנד במלון אימפריאל

תערוכת הפופ אפ במלון אימפריאל תל אביב – וונדרלנד

תערוכת הפופ אפ במלון אימפריאל תל אביב העונה לשם :וונדרלנד. תתקיים השנה בפעם השלישית בתאריך 23/6/24. וזו כנראה תהיה הפעם האחרונה. מדובר במיזם אומנותי מיוחד במינו בו שותפים 54 אומנים שהפכו, את 37 מחדרי מלון אימפריאל שכבר אינו בשימוש,לחדרים אומנותיים.

קרא עוד »
נופארק - פארק פנאי לכל המשפחה

נופארק – פארק פנאי עירוני לכל המשפחה בנוף הגליל

צילומים : Touring.Tom נופארק הינו פארק פנאי עירוני לכל המשפחה ביישוב נוף הגליל. יישוב פסטורלי בגליל התחתון ליד נצרת. הפארק בנוי על הר גבוה וממנו ניתן לצפות לנופי התבור ועמק יזרעאל כולו. הפארק מואר בשעות הערב.בפארק ננטעה צמחיית נוי לצד

קרא עוד »
יד אחרת של רבקל'ה רובל

יד אחרת – חנות יד שנייה ווינטג' של רבקל'ה

יד אחרת – הינה חנות יד שנייה ווינטג' של רבקל'ה בתל יוסף. החנות במקור הייתה בקיבוץ עין חרוד ובשנים האחרונות עברה לקיבוץ תל יוסף באזור עמק המעיינות. החנות בנויה משלושה חללים היא מאוד גדולה וכוללת פרטי יד שנייה מיוחדים ועתיקים

קרא עוד »
מדרגות כניסה חדשות לטיילת הדרומית צילום פמי

טיילת החומות בירושלים נפתחת מחדש

צילום: פמי. טיילת החומות הדרומית, הדרך היפה אל הכותל, וטיילת החומות הצפונית, המסלול הקוסמופוליטי – נפתחו מחדש! לאחר שיפוצים שנערכו בחודשים האחרונים, נפתחת טיילת חומות ירושלים מחדש בדיוק בזמן ליום ירושלים. השיפוצים כללו הסדרת כניסה חדשה ומדרגות לטיילת הדרומית מכיוון רחבת

קרא עוד »

5 תגובות

    1. היי מירב,
      כן יש זרימה במפלים לא חזקה כמו בשיא החורף אבל בהחלט יש זרימה לאחר הגשמים של השבוע האחרון

    1. בוקר טוב,
      שיורדים למטה מאזור החנייה תראו שבגדה השמאלית של הנחל מתחת לעץ גדול ועבה מבנה עתיק עם גג כחול אילו הם קברות הצדיקים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מיקום במפה

מתאים ל
מתאים ל
רמת מחיר
רמת מחיר
סוגי מסלולים
סוגי מסלולים
סוג הלינה
סוג הלינה
רמת מחיר
רמת מחיר
מה כלול?
מה כלול?
נגישות
נגישות
סוג המסעדה
סוג המסעדה
רמת מחיר
רמת מחיר
כשרויות
כשרויות
משלוחים
משלוחים
נגישות
נגישות
סוג אטרקציה
סוג אטרקציה
מתאים ל
מתאים ל
נגישות
נגישות
נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן