Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

מפלי פרוד

זה אמנם לא קורה כל השנה אבל שזה קורה בחודשי החורף . זה קורה בגדול – מפלי פרוד זורמים במלוא העוצמה סמוך לקיבוץ פרוד.

זו בכלל לא קלישאה שמפלי פרוד הם אחד מאתרי הזרימה היפים ואהובים ביותר על מטיילים באזור הגליל העליון. הזרימה מתחילה  ב 2 מוקדים המתנקזים לכאן : הראשונה : הנביעה בעין שפר השנייה : ליבו של  הר הילל .מכאן הזרימה מתחילה מרום של כ- 1000 מטרים  וממשיכה במלוא העוצמה. לתחנה הבאה:   סמוך לחניון יער שפר. משם הנחל ממשיך לזרום לא הרחק מאם הדרך סמוך לכניסה לקיבוץ פרוד בצד שמאל .במורד נחל פרוד תפגשו  בגדה השמאלית שלו גם בקברי צדיקים שממש צמודים אליו . ומשם הזרימה העצומה והמרשימה ממשיכה וממשיכה ל 3 מפלים יפים וגבוהים המתנקזים לבריכת מים צלולה מוקפת בעצים ושיחים. משם בצניחה חופשית המים מגיעים עד למורדות רכס ההרים. שם ישנה גדר , ניתן להמשיך וללכת לטייל בתוואי השביל . התחנה הסופית היא גן לאומי נחל צלמון.

נחל צלמון זה מגיע בסופו של דבר לכנרת. בדרך הוא עובר תהפוכות וטוויסט מאוד מעניין גיאולוגית.

משפחות רבות מגיעות לשבת על גדות נחל פרוד ולהנות מהמפלים הכל כך יפים . חלק בוחר לעשות פיקניק , חלק אחר בוחר להתרחץ או לשכשך רגלים במי הנחל(שחם ונעים בחוץ). חלק אחר בוחר לטייל ולצלם את הזרימה שמשתרכת מרחק לא קטן בשיפועים משתנים. חלק אחר בוחר אפילו להתנדנד על נדנדות מאולתרות שחוברו מעל הנחל.

מה שבטוח משעמם לא יהיה לכם פה . בחורף יש פה אקשן שכולל גם פריחה צבעונית של כלניות ,רקפות ועוד.

נחל פרוד

מפלי פרוד הם הקונסטלציה או הפלטפורמה שרוכבת כמו פרש על סוס. על גבו של נחל פרוד. יופיים הנשגב של המפלים המצויים בתוך סביבה פראית של עצים ושיחים שלרגליהם סלעים נותנת וויב עסיסי ומרענן.
נכון זו רק תחנה בדרך ארוכה, אבל בהחלט מפלי פרוד מספקים חוויה מתגמלת וההוכחה לכך היא המטיילים הרבים שפוקדים את המקום. המסלול עצמו הוא קווי  ונמשך מלמעלה אזור החניון עד לסוף למטה לתחתית המפלים כ -45 דקות. שבדרך אפשר לעצור לצלם להתרחץ ולהתפעם ממפלי פרוד.

עוד נקודת עניין שיש כאן זה קברי צדיקים אליהם ניתן להגיע ע"י חציית הנחל , יש במקום בול עץ עליו אפשר ללכת בזהירות ולעבור אליהם.

קברי צדיקים בפרוד

למי שמחפש קצת רוחניות ומעוניין להשתטח על קברי צדיקים אז זה המקום. ממש מעל נחל פרוד תבחינו במבנה לבן מרובע עם פתח בחזית וכיפה בצבע ירוק. מדרגות ברזל ירוקות עולות מאזור הנחל אל המבנה שבתוכו יש שאריות של  נרות מפויחים שהשאירו מתפללים וכן ספרי תורה קטנים. התמונה האימפרסיוניסטית היא של הקשת הגדולה בתוך המבנה המאפשרת הצצה אל מימיו החיים של נחל פרוד והסביבה הירוקה.

במקום שני קברים שאחד מהם הוא למעשה מערה בתוך מבנה : קבר הצדיק  נחמיה  העמסני וקבר רבי ישמעאל (מתקופתו של רבי עקיבא). למי שמעוניין  להמשיך ולהתעמק בשורשיו היהודיים. לא הרחק מכאן יש את חורבת שמע שזה שרידים של בית כנסת יהודי עתיק. וגם ניתן להגיע למירון הקרובה ולבקר בקברו של רבי שמעון בר יוחאי שכידוע הוא זה שכתב את הזוהר הקדוש. כידוע בתקופת ההילולה בל"ג בעומר מגיעים לקבר עשרות אלפי אנשים. אזור גלילי  זה זכה לכינוי של "ארץ הזיתים" וזה די ברור למה כל האזור הזה מכוסה במלא עצי זית כסופים המעטרים את האזור מעל  ומתחת לנחל פרוד וגם סמוך אליו.

זרימת מפלי פרוד

לסיכום : מפלי פרוד הם חלק מהמסע הארוך והמיוחד של נחל צלמון ובימים יפים בראשית האביב ובסוף החורף זה תענוג לא נורמלי להגיע לכאן. רק לשים לב כדאי להגיע מוקדם כי מהצהריים המקום הומה אדם ומאבד מהקסם שלו . את הדרך חזור אפשר לעשות ב 2 צורות אחת לחזור על עקבותיכם והשנייה בסוף המסלול למטה יש בצד ימין דרך עפר רחבה אפשר לעלות איתה בשביל מתפתל ולהנות מהפרות באחו , מהעגלים היונקים מחלב אימן , מהפריחה המרהיבה ומהנוף היפה של ההרים סביב אחד מהם הוא הר חזון המתנשא מעל ובולט בנוף.

נא שימרו על הניקיון , רבים אוכלים ומשאירים צלחות חבל להרוס את הטבע היפה שלנו . קחו עימכם את האשפה.

איך מגיעים: בוויז מפלי פרוד.

סעו על כביש 85 ועלו מעלה על כביש 866 לכיוון פרוד. פנו ימינה לכיוון קיבוץ פרוד , ממש לפני הכניסה לקיבוץ  קחו ימינה יש רחבת עפר ענקית חנו שם הנחל נמצא בצד שמאל.

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

4 תגובות

    1. היי מירב,
      כן יש זרימה במפלים לא חזקה כמו בשיא החורף אבל בהחלט יש זרימה לאחר הגשמים של השבוע האחרון

    1. בוקר טוב,
      שיורדים למטה מאזור החנייה תראו שבגדה השמאלית של הנחל מתחת לעץ גדול ועבה מבנה עתיק עם גג כחול אילו הם קברות הצדיקים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

מפלי פרוד

מיקום במפה

דילוג לתוכן