לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

מפלי הירדן בכפר בלום

רקע

מפלי הירדן נמצאים סמוך למתקן ההטייה של הירדן ההיסטורי בתוך קיבוץ כפר בלום. זוהי נקודה נסתרת שתשבה אתכם ביופיה הרב . בייחוד הזרימה העוצמתית של מי הירדן. שאון המים נשמע למרחקים מתוך קיבוץ כפר בלום.

מתחת לעץ אקליפטוס ענק זורם לו הירדן תוך שהוא מכה בעוצמה רבה בסלעים הנמצאים תחת המפלים. רוחבו של המפל כ 10 מטרים והוא נמצא צמוד למתקן ההטייה של הירדן ההיסטורי.

מהו הירדן ההיסטורי

ובכן לפני שנים רבות באזור שנות ה- 50 הייתה מחשבה לייבש את אגם החולה שכידוע היה ביצה גדולה, בעיקר בגלל מחלות שהוא חולל ועוד נזקים שגרם. לטובת העניין נבנה מתקן ההטייה זה. שניקז את מי האגם והטה את המים לתוך תעלה הנמצאת בין הירדן המזרחי והמערבי. הירדן ההיסטורי גרם להצפת שטחים בלב עמק החולה ויצר את מה שקרוי כיום אגמון החולה. מתקן ההטייה בנוי מ 2 חלקים עשויים מבטון בכל חלק ישנם 2 שערים כניסה למים ויציאה למים. העליון נפתח בהתאם לעוצמת המים הנכנסים ואילו התחתון מגיע עד תפוקה של 4 מ"ק לשנייה. בשנים 2011-2012 שודרג המתקן ונוקה וכיום בעל תפקיד חשוב בהשקיית שטחים חקלאיים.

מפלי הירדן כפר בלום

סמוך למפלים יש אזור עם אדמה, אפשר להביא מחצלת לשבת ולהביט במפלים . בעיקר בחודשי החורף שיורדים הרבה גשמים ומים רבים זורמים בו.זוהי פינת חמד שרבים לא מכירים נא שימרו על הניקיון.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
הירדן ההיסטורי

שימו לב מסוכן להיכנס למים באזור זה מאחר והוא בעל סחף רב מאוד בעקבות הזרימה החזקה של הנחל בקטע זה של נהר הירדן. אפשר לטייל לאורך המפלים וללכת לאורך הירדן לכיוון צפון ולהגיע עד לטיילת בן עמי . או ללכת דרומה ולהמשיך בנסיעה לכיוון אגמון החולה הנמצא כ 4 ק"מ דרומית לכאן.

מפלי הירדן בכפר בלום

איך מגיעים

בוויז : "הירדן ההיסטורי המפל הקטן" . עליכם לנסוע על כביש 9779 ולפנות לתוך קיבוץ כפר בלום לכביש 9778 . היכנסו בשער המרכזי וסעו כל הזמן ישר משמאלכם תראו את מלון פסטורל. המשיכו כל הזמן בנסיעה ישר (חצו את הקיבוץ) .עד שתגיעו לגדר אשר מקיפה את הקיבוץ. החנו את הרכב באזור חנייה גדול הסמוך לגדר. ולכו ימינה , עברו שער והמשיכו ללכת ועברו עוד שער משמאלכם תראו שלט עץ "מתקן ההטייה של הירדן ההיסטורי" .
מפלי הירדן של כפר בלום נמצאים מתחת לשלט ומתקן ההטייה צמוד אליו. הנה מפה של הנקודה.וכן סרטון.

רוצים לקבל עדכונים טריים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת הטיולים שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו גם לשתף בעצמכם.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשויות :Baliletayel

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

"הירדן ההיסטורי המפל הקטן"

מיקום במפה

דילוג לתוכן