Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

מערת פער

מערת פער היא מערה קראסטית הנמצאת סמוך לקיבוץ סאסא שבגליל המערבי.

המערה נמצאת ברום של כ 900 מטר מעל פני הים בתוך אזור הסמוך מאוד למטעי ובוסתני קיבוץ סאסא עתיר המשאבים.

מערת פער היא סוג של בולען קדום הנמצא בתוך חורשת עצים קטנה . המערה מוקפת סביב מכלול הרים מרשימים :הר אדיר , הר חירם ובקעת סאסא.

אל המערה יש מדרגות עץ קטנות המובילות למין עמק קטן בו נמצאת מערת פער, יש להביא פנס כי המערה חשוכה לחלוטין. הכניסה של המערה רחבה מאוד וגדולה אך ככל שנכנסים פנימה לתוך מעבה המערה מגלים שהיא הופכת לצרה וצרה יותר.
סביבתה של מערת פער היא המקום היחיד של גדילת הצמח "החמשן הזוחל" . מי שלא מכיר, זהו עשב רב שנתי הנמצא בסכנת הכחדה חמורה ביותר בישראל. הוא מצליח לגדול כאן כי הסביבה הבוצית של המערה מאפשרת לו זאת.
צבע פריחתו הוא צהוב בוהק.

הצפה במערת פער

שימו לב בתקופות החורף לא ניתן להיכנס למערה בכלל , יש לציין שהגענו ואפילו לא הצלחנו לראות את מערת פער כי כל אזור הגישה למערה היה מוצף במים חומים של גשמים מהולים בבוץ כך שלא ניתן היה אפשר אפילו לרדת לאיזור בו נמצאת המערה . מה שכן נחמד לטייל סביב האזור המוצף ולהביט בהרים הנישאים באופק הרחוק. אנחנו שילבנו את מערת פער עם טיול שעשינו בשביל הפסגה בשמורת מירון הקרובה לכאן 10 דקות נסיעה בלבד.

שביל הליכה למערת פער

המסלול לפה מאזור החנייה נמצא מעבר לכביש קצר מאוד 7 דקות הליכה יפרידו בינכם לבין מערת פער המוקפת ביער קטנטן עם מקבץ עצי עזרר , אלון תולע ואלון מצוי. במונחים גיאולוגים מוגדרת מערת פער כדולינה – שקע או עמק קטן שנוצר כתוצאה משקיעת האדמה ויצירת מעיין בולען. בולען זה מנקז לתוכו את מי הגשמים והופך בחודשי החורף הגשומים לבריכת חורף בוצית. באופן אישי אם תרצו להיכנס למערה כדאי לא להגיע בחורף ואם כבר בחורף אז לא אחרי גשמים. ממש לפני השילוט הירוק של רשות הטבע והגנים המעידה על תיאור האתר תבחינו בצד שמאל בור עמוק עם מים עכורים זהו שקע גיאולוגי נוסף שנוצר . ריח לא משהו אבל יפה מאוד ומיוחד במראהו. מכאן לאחר כ 2 דקות תראו משמאלכם עמק קטן עם חורשה שם בצד ימין נמצאת מערת פער.

נוף הררי מערת פער

איך מגיעים למערת פער : בוויז מערת פער .

סעו על כביש 89 מכיוון חורפיש לקיבוץ סאסא קצת אחרי הקיבוץ פנו שמאלה בצומת לכיוןן כביש 899 לשמורות נחל מתת ושמורת נחל שרך שממש נמצאות על הגבול עם לבנון.

מימינכם תבחינו באזור חנייה נטוש – חנו את רכביבם , הביטו מעבר לכביש הראשי תבחינו בשלט אבן ענקי "מערת פער" . חצו את הכביש ולכו עם השביל משמאלכם תראו שטח ענקי של גידולי פירות של קיבוץ סאסא.
המערכה נמצאת  5 דקות הליכה מנקודה זו בתוך חורשת עצים קטנה.

מה עוד בסביבה : נחל מירון ; פארק הסלעים בכיסרא ; מפלי פרוד

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

מערת פער

מיקום במפה

דילוג לתוכן