לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

קירות מערת ניצנה

רקע

ישראל התברכה בלא מעט מערות. באזור הדרום ישנן מערות מיוחדות החצובות בסלע גיר ובסלעי קירטון רכים. צבען הלבן והבוהק מעיר ומחייה את הנגב השומם החום והרדום. אחת מן המערות הללו היא מערת ניצנה.

מערה הנמצאת בדיוק על הדרך לחמוקי ניצנה המפורסמים – על כביש משובש. לא הרחק ממנה נמצא פסל נתיב השלום של דני קרוואן שגם בו מומלץ בחום לבקר.

איך מגיעים ?

ובכן אין בכלל שילוט למערת ניצנה, וגם הוויז מגיע לנקודה שוממת ובלי תוכנת ניווט ראויה אין סיכוי שתמצאו את המערה. בפוסט זה מצורפת מפה מוקלטת שתוביל אתכם בדיוק למערה. בשלב ראשון עליכם להגיע לנקודה ממנה מתחילים לפסוע לעבר המערה.

הזינו בוויז מערת ניצנה. אם הגעתם מכביש 211(מהצפון )  – פנו שמאלה בצומת ניצנה לעבר תל ניצנה וחאן ניצנה. המשיכו עם הכביש ישר כל הזמן , בפניה הראשונה ימינה שיש לכם פנו  לדרך אספלט משובשת עם בורות ,ברגע שתראו מצד ימין של הכביש, שלט "חווה חקלאית קדומה" זה סימן שצריך להחנות את הרכב בצד הדרך בימין , לחצות את הכביש לעברו השני ולהתחיל ללכת על השביל .

הליכה של כ 350 מטרים לערך, בשביל סלול חשוף לשמש, תוביל אתכם אל מערת ניצנה הנמצאת באזור שלא ניתן לראותו מהכביש מאחר שהיא מוסתרת מאחורי גבעה.

סימון השבילים למערה הוא כחול.משם אפשר להמשיך עם הסימון השחור לחמוקי ניצנה הנמצאים בהמשך.

הסבר על המערה

כאמור מערת ניצנה היא מערה שנחצבה בתוך סלע קירטון רך. המערה בנויה כחלל אחד גדול , שממעל יש פתח המאפשר להביט ולהציץ לכיוון השמים. בתוך המערה יש מעין עמודים, בצד ימין שלה, הצמודים לפתח שלה.כפי הנראה התיישבו פה נבטים בעבר הרחוק ,אחד הממצאים שמחזקים סברה זו היא הטרסות החקלאיות שנמצאו בסביבה.

המערה גבוהה מאוד אך אינה דורשת פנסים, כי האור מבחוץ מאיר עליה. אפשר לעשות סיור קצר מאוד כי הגישה למערה קלה מאוד(אינה דורשת זחילה או  התכופפות). המערה נחצבה בתוך סלע קירטון שכידוע רך מאוד וקל לחצוב בו בלי מאמץ רב. היא מתוארכת לתקופה הביזנטית. כפי הנראה לאורך ההיסטוריה שימשה מערת ניצנה כמחצבה שסיפקה חומרי גלם(למשל טיח וסיד) לתעשיית הבנייה והצבע.

אם תביטו מרחוק אל עבר פי המערה תראו שני פתחים גדולים המזכירים ארובות עיניים. גובהה של המערה כ -20 מטרים ועומקה כ 80 היא בנויה ממספר חללים גדולים , שבמרכזה סוללת אבנים ועפר כך שאפשר פשוט ללכת לאורכה מסביב לסוללה זו.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
מערת ניצנה מבחוץ

ניתן לשלב ביקור באחת הגבעות הסמוכות של ניצנה ולהביט ממנה אל עבר קו הגבול עם מצרים ולעבר האזור כולו.

פסל נתיב השלום של דני קראוון

כמו כן כדאי לבקר בפסל  נתיב השלום של דני קראוון מדובר על סידרה של עמודי אבן הנמצאים למרגלותיו המערביים  של תל ניצנה . אפשר לנסוע עם הרכב לאורך הפסל הסביבתי בדרך לתל. זהו חלק מגן לאומי ניצנה המשתרע לאורך חלק נכבד מאזור פתחת ניצנה וכולל גם ממצאים ממלחמת העולם הראשונה.

כדי להגיע לפסל נתיב השלום עליכם לשוב על עקבותיכם חזרה לכיוון הצומת ממנה הגעתם לכאן, שם לפנות שמאלה לכיוון צומת ניצנה , לאחר נסיעה קצרה תראו מימינכם , שלט של רשות הטבע והגנים "גן לאומי ניצנה" וסדרה של עמודי אבן גבוהים הניצבים לאורך הדרך. פנו פה ימינה לדרך העפר וסעו לאורך הפסל , ניתן לעצור ולהתרשם.

 

צילום מתוך מערת ניצנה

בתחתית פוסט זה מצורפת מפת הגעה מדוייקת + סרטון שצולם מתוך המערה.

*** שימו לב קיימת אזהרה התמוטטות תקרת המערה ועל כן יש להיזהר ולא לשהות במערה זמן רב !!

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מערת ניצנה

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן