Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

מערת התאומים

נחל דולב מאגדת בתוכה שלושה נחלים אכזבים שעוטים חורש ובאביב פריחה: נחל דולב, נחל המערה ונחל אוזן.
בשבת האחרונה טיילתי בשמורת נחל דולב, הפעם בניגוד לפעם הקודמת, התחלתי בכניסה לשמורה מהיישוב זנוח, יש כניסה מסודרת עם שילוט”מערת התאומים”.המסלול מסומן בסימון שבילים אדום לבן לכל האורך, המופיע לכל אורך המסלול של נחל דולב. חייב לציין כי כבר מתחילת מסלול הטיול, אי אפשר שלא להתאהב באלמנטים שמשובצים במסלול  היפהפה של מערת התאומים , כמו אבני חן המשובצים בטבעת. אם זה הסלעים האפורים הגדולים הפזורים בכל רחבי המסלול, המקשטים ומעטרים את המסלול המתפתל בתוך חורש טבעי,  צפוף ורחב שמצל את המסלול ומונע מהשמש להתמקד בראשו של המטייל. בתקופה זו פגשתי פריחה רבה וססגונית כגון: גזר קיפח, פרגים אדומים, לוטם ורוד, דרדרים סגולים וצהובים, שלהבית דביקה ועוד.

 

פריחה לשמורת דולב

המסלול מיועד למשפחות מטיבות לכת ,זאת בגלל שישנם הרבה אזורים בהם צריך לטפס על סלעים ולנתר בין שבילים צרים וגם משך ההליכה כ- 3 שעות . השילוב המיוחד בין החום של האדמה, הפריחה הצבעונית, החורש הטבעי בצבע ירוק רב גוני, ועצי הקטלב בצבע חום -ורוד יוצרים שילוב מיוחד שהופך את שמורת נחל דולב למיני גונג’ל . עלי שלכת עוטפים את האדמה ברכות ויוצרים פינות חמד מוצלות המאפשרות למשפחות לעצור בדרך לפרוס מחצלת  ולנוח בצד השביל.

לוטם מרווני בנחל מערה

תוואי המסלול שעובר בערוץ נחל המערה לא משאיר למטייל הרבה ברירות, אלא להיצמד לתוואי ערוץ הנחל המסומן, כי בצדי המסלול יש סירה קוצנית שאינה מאפשרת ירידה מחוץ למסלול וטוב שכך. במהלך המסלול הותקנו מעקות לסלעי הענק שעליהם יש לטפס כדי לצלוח את המסלול, לי זה הזכיר כטיפוס על חרטום של סירה.

בולדרים במסלול של נחל מערה

השביל כולל הליכה אל מול נופיו המשכרים של הרי ירושלים כאשר כל הגבעות סביב מכוסות שכבות שכבות של ירוק בשלל צבעים. לאחר הליכה של כ -30 דקות לערך מגלים שביל קטן המוביל אל תוך מערת התאומים ,לדאבוני הרב בעקבות הקורונה מערת התאומים  נסגרה עד הודעה חדשה – בתוך המערה יש עטלפים, נטיפים ומעיין עם מים. אבל זה לא סוף סיפור, ממשיכים קצת בהליכה בין ולאורך הסלעים הכבירים הניצבים במהלך המסלול לעד שמגיעים לאטרקציה ששום ילד לא יכול לעמוד בפניה , “המגלשה הטבעית” – מדובר על סלע ענקי וחלק דמוי מגלשת שעשועים, שבגלל הגשמים הרבים שירדו כאן ברבות השנים, יצר על גבי הסלעים,  מעין מגלשה לאורך המדרון של  נחל המערה – והילדים לוקחים קרטון וגולשים מטה בהנאה מרובה.

ממשיכים ללכת לכיוון מזרח בתוואי הסימון האדום, בדרך פוגשים עצים רבים כגון : עץ חרוב ,אלה אטלנטית, עצי קטלב עבי קרס ועוד. הילדים נהנים מאוד מתוואי המסלול, כי הוא כולל הרבה נקודות שבהם צריך לעבור מכשולי אבנים ועצים והוא מעין מסלול אתגרי עם ניחוח אקסטרים אבל אפשרי גם לילדים וגם למבוגרים.

הטבע כמו מחליף ערוץ בטלויזיה ולפתע מחורש טבעי סבוך וצפוף נפתחת פנורמה מרשימה של הרי ירושלים נחתכים זה עם זה שהם מחופים  בעצים רבים ושיחי בר למינהם.

מבחינת מסלולי טיול, ובכן אפשר לבלות פה שעות על גבי שעות , המסלול הקלאסי למשפחות הוא להמשיך עד התפצלות בין הסימון האדום לסימון הירוק ואז לחזור על עקבותיכם – מדובר על סיפור של כ- 3 שעות הליכה. איך יודעים שצריך לחזור, פשוט מאוד מגיעים למעין צומת – צד שמאל סימון שבילים ירוק וצד ימין סימון אדום וירוק . למי שכוחותיו במותניו, יכול להמשיך ללכת עד סופןו של של נחל המערה ולהגיע לצד שלו באזור בר בהר -בר גיורא. סיפור של עוד 3 שעות בשקט. אני עשיתי את המסלול המלא 10 ק”מ לקח לי 5 שעות שבנוסף למערת התאומים כלל גם את המקומות:  חירבת בית עיטאב – עין חוד ועין סיפלה.

בכל אופן – כדאי לתכנן מראש ולהחליט מה אתם רוצים מעצמכם שלא תתברברו בדרך. אני באופן אישי ממליץ לעשות זאת ב 2 טיולים נפרדים אחד בכניסה דרך בר גיורא לתחילת מסלול נחל המערה לעשות מעגלי הכולל את חירבת עיטאב, עין חוד . ופעם שנייה לעשות את המסלול הנוכחי המוצג פה  של נחל המערה ממערת התאומים.
בכל אופן אם תחליטו לעשות את המסלול המלא ממערת התאומים עד לסוף של נחל המערה כדאי להשאיר רכב בסוף המסלול בחניון של בר גיורא – אזור בר -בהר.

איך מגיעים למסלול הטיול של מערת התאומים:

הדרך הקלה הזינו בוויז : מערת התאומים, הוא יביא אתכם עד החניון של תחילת המסלול של מערת התאומים. מתל אביב – סעו על כביש 1 – רדו במחלף שער הגיא ימינה לכיוון כביש 38 -בית שמש , אחרי משטרת בית שמש , פונים שמאלה בכביש החדש שעוקף את בית שמש, כביש 3855 עוברים את הכיכרות וממשיכים ישר , עושים פניית פרסה שמבחינים בשלט מחצבה , נוסעים חזרה לכיוון זנוח ואז רואים של חום ” מערת התאומים” – עולים על דרך עפר עד שמגיעים לחניון.  המסלול אינו מתאים לאנשים המתקשים בהליכה בשטח שאינו מישורי עם הרבה עליות וירידות חדות וכן מעבר על פני סלעים ועצים.

מה עוד  בסביבה:

עין מטע ; נחל יתלה ; עין קובי ; עין הטייסים ; עינות בוקר ; עין חנדקעין כיסלון

קישור למסלול:מפת המסלול – מערת התאומים

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חניון מערת התאומים

מיקום במפה

דילוג לתוכן