לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מערת התאומים טיול

רקע

מערת התאומים

מערת התאומים היא מערה יפהפיה הנמצאת בשפלת יהודה לא הרחק מן העיר בית שמש, על התוואי של נחל מערה בתוך שטחה של שמורת נחל דולב. ההליכה אל המערה אורכת מהחניון של השמורה כ 30 דקות, מרחק של כ 1 קילומטר. במהלך הדרך יש הליכה על גבי סלעים חלקים, אך על דאגה יש מעקים בהם ניתן להיעזר.

זהו אחד המסלולים הקלאסיים למשפחות באזור המרכז. לא פלא אם תגיעו בשבתות וחגים ותראו מלא משפחות עם ילדים צועדות על המסלול.

חייב לציין כי כבר מתחילת מסלול הטיול, אי אפשר שלא להתאהב באלמנטים שמשובצים במסלול היפהפה אל מערת התאומים , כמו אבני חן המשובצים בטבעת.

אם זה הסלעים האפורים הגדולים הפזורים בכל רחבי המסלול, המקשטים ומעטרים את המסלול המתפתל בתוך חורש טבעי,  צפוף ורחב שמצל את המסלול ומונע מהשמש להתמקד בראשו של המטייל.

בתקופה זו פגשתי פריחה רבה וססגונית כגון: גזר קיפח, פרגים אדומים, לוטם ורוד, דרדרים סגולים וצהובים, שלהבית דביקה ועוד.

מסלול זה מתחיל סמוך ליישוב זנוח, יש כניסה מסודרת עם שילוט”מערת התאומים”.המסלול מסומן בסימון שבילים אדום לבן לכל האורך, המופיע לכל אורך המסלול שעובר בתוואי של נחל המערה.

לאחר הליכה של כ -30 דקות לערך מגלים מצד שמאל שביל קטן עם מעקה ברזל ,המוביל אל תוך מערת התאומים , בפתח המערה ניצב עץ תאנה ענקי ששורשיו מסתעפים אל תוך הפתח.

הכניסה למערת התאומים
הכניסה למערת התאומים

מדרגות יורדות מטה אל תוך לב המערה שלאחר שיפוץ לפני כמה שנים הונגשה בחלקה הראשון. מערת התאומים הינה מערה קראסטית שנותרה בתהליך של המסת סלע הגיר בתוכה, באמצעות חומצה(שנוצרה משילוב של מים ופחמן דו חמצני).המערה עמוקה ובעלת חלל עצום. אורכה של המערה כ 75 מטרים והרוחב שלה כ 50 מטרים. תקרתה מאוד גבוהה ומפותלת.

מיהם העטלפים השוכנים במערה ?

על התקרה תלויים עטלפים הנאחזים בסלע שבתקרה באמצעות ציפורן חדה הנמצאת בבוהן רגליהם.

העטלפים הם בעלי חיים קטנים מאוד.ממשפחת היונקים גודלם נע בין 9 גרם ל 200 גרם.

משך חייהם כ 20 שנה. בישראל חיים כ 30 זנים במערות שונות ברחבי הארץ.

במערה זו חיים 4 זנים : נשפון דק אוזן(מגיע מדרום כדור הארץ בסכנת הכחדה חמורה), אפלול מצוי(חי מחרקים שאוכל נתון לסכנת הכחדה) , עטלף פירות( ניזון מפירות נפוץ מאוד בישראל), פרסף גמדי( חי מחרקים, זן נדיר בסכנת הכחדה).

בתוך המערה יש כ 3000 עטלפים מזנים שונים מרביתם עטלפי חרקים. למה שם המערה "מערת התאומים"? הסיבה נעוצה בכך שבתוכה יש זקיף ענקי המזכיר דמות של אישה וילד. האגדה מספרת על אישה עקרה אשר שתתה ממי הבריכה שבסוף המערה ובעקבות כך ילדה תאומים.

בשנת 2009, גילו ארכיאולוגים שהמערה שימשה אנשים בתקופת מרד בר כוכבא זאת. בזכות ממצאים כגון : עצמות ,חרסים ומטבעות שהתגלו בה.

המערה חשוכה לחלוטין וחייבים להגיע עם פנס. לכל אורכה תפגשו בנטיפים ובניצבים יפהפיים ואף יטפטפו עליכם טיפות מים התקרה.

לאורך כל הטיול במערה שאורך כ 20 דקות. תשמעו שריקות אילו הם העטלפים הרבים הגרים בה. האירו על תקרתה ותגלו המון נטיפים.

בסוף המסלול במערה תגלו בריכה מרובעת ויפה עם מים. אדוות מים נוצרות כתוצאות מטיפות שנופלות מהתקרה, ומציירות בה עיגולים.

שימו לב המערה סגורה בין החודשים נובמבר עד מרץ. זוהי שנת החורף של העטלפים ולכן חל איזור להיכנס אליה.

איך מגיעים למערת התאומים:

הדרך הקלה הזינו בוויז : מערת התאומים.

יביא אתכם עד החניון של תחילת המסלול של מערת התאומים. מתל אביב – סעו על כביש 1 – רדו במחלף שער הגיא. ימינה לכיוון כביש 38 -בית שמש.

אחרי משטרת בית שמש , פונים שמאלה בכביש החדש שעוקף את בית שמש. כביש 3855 עוברים את הכיכרות וממשיכים ישר.

עושים פניית פרסה שמבחינים בשלט מחצבה. נוסעים חזרה לכיוון זנוח ואז רואים של חום ” מערת התאומים” – עולים על דרך עפר עד שמגיעים לחניון.

טיול בתוך מערת התאומים

שמורת הטבע נחל דולב

שמורת הטבע נחל דולב מאגדת בתוכה שלושה נחלים אכזבים שעוטים חורש ובאביב פריחה: נחל דולב, נחל המערה ונחל אוזן.
הטיול בשמורת נחל דולב טומן בחובו אפשרויות טיול רבות מטיול קצר ועד למטיבי לכת.

אם תמשיכו במסלול ההליכה על השביל האדום הממשיך לאחר למערת התאומים, הליכה קצרה בין ולאורך הסלעים הכבירים הניצבים במהלך המסלול. תוביל  לאטרקציה ששום ילד לא יכול לעמוד בפניה , “המגלשה הטבעית” – מדובר על סלע ענקי וחלק דמוי מגלשת שעשועים, שבגלל הגשמים הרבים שירדו כאן ברבות השנים, יצר על גבי הסלעים,  מעין מגלשה לאורך המדרון של  נחל המערה – והילדים לוקחים קרטון וגולשים מטה בהנאה מרובה.

מפה אם תמשיכו ללכת, מדובר כבר על מסלול מיועד למשפחות מטיבות לכת ,זאת בגלל שישנם הרבה אזורים בהם צריך לטפס על סלעים ולנתר בין שבילים צרים וגם משך ההליכה כ- 3 שעות . השילוב המיוחד בין החום של האדמה, הפריחה הצבעונית, החורש הטבעי בצבע ירוק רב גוני, ועצי הקטלב בצבע חום -ורוד יוצרים שילוב מיוחד שהופך את שמורת נחל דולב למיני גונג’ל . עלי שלכת עוטפים את האדמה ברכות ויוצרים פינות חמד מוצלות המאפשרות למשפחות לעצור בדרך לפרוס מחצלת  ולנוח בצד השביל.

תוואי המסלול שעובר בערוץ נחל המערה לא משאיר למטייל הרבה ברירות, אלא להיצמד לתוואי ערוץ הנחל המסומן, כי בצדי המסלול יש סירה קוצנית שאינה מאפשרת ירידה מחוץ למסלול וטוב שכך. במהלך המסלול הותקנו מעקות לסלעי הענק שעליהם יש לטפס כדי לצלוח את המסלול, לי זה הזכיר כטיפוס על חרטום של סירה.

השביל כולל הליכה אל מול נופיו המשכרים של הרי ירושלים כאשר כל הגבעות סביב מכוסות שכבות שכבות של ירוק בשלל צבעים. .

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
טיול בתוך ליבה של מערת התאומים_1

ממשיכים ללכת לכיוון מזרח בתוואי הסימון האדום, בדרך פוגשים עצים רבים כגון : עץ חרוב ,אלה אטלנטית, עצי קטלב עבי קרס ועוד. הילדים נהנים מאוד מתוואי המסלול, כי הוא כולל הרבה נקודות שבהם צריך לעבור מכשולי אבנים ועצים והוא מעין מסלול אתגרי עם ניחוח אקסטרים אבל אפשרי גם לילדים וגם למבוגרים.

הטבע כמו מחליף ערוץ בטלויזיה ולפתע מחורש טבעי סבוך וצפוף נפתחת פנורמה מרשימה של הרי ירושלים נחתכים זה עם זה שהם מחופים  בעצים רבים ושיחי בר למינהם.

מבחינת מסלולי טיול, ובכן אפשר לבלות פה שעות על גבי שעות , המסלול הקלאסי למשפחות הוא להמשיך עד התפצלות בין הסימון האדום לסימון הירוק ואז לחזור על עקבותיכם – מדובר על סיפור של כ- 3 שעות הליכה שמסתיים  חירבת בית עיטאב – עין חוד ועין סיפלה.  איך יודעים שצריך לחזור, פשוט מאוד מגיעים למעין צומת – צד שמאל סימון שבילים ירוק וצד ימין סימון אדום וירוק . למי שכוחותיו במותניו, יכול להמשיך ללכת עד סופו של של נחל המערה ולהגיע לצד שלו באזור בר בהר -בר גיורא. סיפור של עוד 3 שעות בשקט. אני עשיתי ב-  9/5/2020 את המסלול המלא 10 ק”מ לקח לי 5 שעות שכלל את מערת התאומים ,נחל מערה, עין חוד, עין סיפלה וחירבת בית עיטאב.

בולדרים במסלול של נחל מערה

בכל אופן – כדאי לתכנן מראש ולהחליט מה אתם רוצים מעצמכם שלא תתברברו בדרך. אני באופן אישי ממליץ לעשות זאת ב 2 טיולים נפרדים:

1) בכניסה דרך בר גיורא לתחילת מסלול נחל המערה לעשות מעגלי הכולל את חירבת עיטאב, עין חוד .

2) המסלול הנוכחי המוצג פה  של נחל המערה המתחיל מלמטה מהחניון ועובר דרך מערת התאומים.

בכל אופן אם תחליטו לעשות את המסלול המלא ממערת התאומים עד לסוף של נחל המערה כדאי להשאיר רכב בסוף המסלול בחניון של בר גיורא – אזור בר -בהר.

שימו לב המסלול המלא והארוך  אינו מתאים לאנשים המתקשים בהליכה בשטח שאינו מישורי עם הרבה עליות וירידות חדות וכן מעבר על פני סלעים ועצים.

מה עוד  בסביבה:

עין מטע ; נחל יתלה ; עין קובי ; עין הטייסים ; עינות בוקר ; עין חנדקעין כיסלון

קישור למסלול:מפת המסלול – מערת התאומים

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חניון מערת התאומים

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן