Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

מערת אצבע באזור הכרמל

מערת אצבע נמצאת בתוך חורשת אורנים עצומה הכלואה בתוך רכס הרים מרשים. שמצידו האחד נוף הררי ירוק ואינסופי ומצידו השני קו הים התכול.

מערת אצבע קרויה כך על שום העובדה שצורתה היא כאצבע הבולטת מתוך ההר. המערה לוטה בערפל מוחלט ויש להצטייד בפנס על מנת להיכנס אליה.

המערה נמצאת על צלעותיו המערביות של רכס הכרמל.

מן המערה ניתן לראות את חוף הכרמל הצבוע בכחול בהיר יורד מתוך קו ההר ומתמזג עם יחידת הנוף של מישור החוף.

בתוך מערת אצבע ישנם מספר חללים המונחים זה על זה ומופרדים בינהם באמצעות סלע גיר. זוהי למעשה מערה מן התקופה הפרהיסטורית, כמו שאר חברותיה באזור : מערת אורנית ומערת האדם הקדמון בשמורת נחל המערות.

הים התכול ממערת אצבע

תיאור המסלול

המסלול למערת אצבע הוא מסלול שבאופן עקרוני מתאים למשפחות , אך צריך לקחת בחשבון שלמרות שאינו ארוך במיוחד, כ 3 ק"מ. יש בו עליות וירידות חדות שעשויות להיות מעט קשות לילדים צעירים מאוד.

משך ההליכה כ -3 שעות.  אחד היתרונות הבולטים של מסלול זה היא בכך שהוא עטוף בחורש טבעי , דבר המעניק צל וכסות מהחום הנורא בחודשי הקיץ.

שימו לב לאחר הגשמים  בחורף לא מומלץ להגיע למערת אצבע כי השבילים מאוד רטובים וחלקים וקיימת סכנת החלקה.

בחודשי החורף חל איסור להיכנס למערה כי יש בה עטלפים הנמצאים בתרדמת חורף. במהלך המסלול תתוודעו לנופים עוצרי נשימה וכוללים גם את עתלית והים.

תצפית מערת אצבע

אפשר להתחיל  את היום בארוחת בוקר קלה בחניון הצמוד לצומת אורן בחניון יש שולחנות פיקניק , ברזיות ושירותים. המסלול למערת אצבע מתחיל למעשה מחניון זה, בקצה הפנימי שלו. חפשו שער – זו תחילת המסלול. מכאן לכו מרחק של כ 150 מטרים, שימו לב לשביל המתפצל ל- 2 סימונים ירוק ושחור לכו ימינה עם הסימון השחור דרומה עד שתראו שהוא מתחיל להתעקל ימינה כל הזמן.

זהו טיול רגלי מרתק ומהנה ברכס אצבע, בו תצעדו בכרמל הירוק כל עונות השנה. המסלול הזה  כייפי ומרתק,  העפילו אל ההר עד שתגיעו  למערת אצבע היכנסו אליה ולא תאמינו איך היא נוצרה?. ובכן זוהי מערה קראסטית שנוצרה לפני מיליוני שנים בתהליכי המסת סלע שיצרו את המערה.  בתוך המערה 3 חללים שבחלקן נמצאו שרידים ארכיאולוגיים מעניינים המעידים על תקופת האדם הקדמון. סמוך למערה ניצב עץ חרוב ניתן לתבל את הטיול בסיפור לילדים. לאורך כל הדרך עד למערת אצבע , יש נוף מדהים של הכרמל, נשקיף מלמעלה על עתלית ועל חוף הים היפה. דמיינו את סירות המעפילים מגיעות בשעות לילה בשקט בלי שהבריטים יגלו אותם. ביציאה מן המערה  רדו למטה במדרגות האבן  והתרשמו מהפריחה במקום.

סוף מסלול זה יביא אתכם חזרה לחניון בו נמצא רכביכם.

הצמחייה ליד מערת אצבע

איך מגיעים: בוויז "מערת אצבע" . אם הגעתם מכביש  החוף(כביש 2) עליכם לפנות במחלף עתלית לכביש 721 לכיוון מזרח (כביש 4 הישן) בצומת הבאה פנו שמאלה לכיוון צומת אורן (הצומת הבאה) שם פנו ימינה ושוב ימינה והגעתם לחניון נחל אורן.

קרדיט תמונות: נווה שתיל פלד.

היכן אפשר עוד ניתן לטייל בסביבה : הלב שבמעגן מיכאל ; עין אלון ; גבעת הצבעונים במעגן מיכאל ; נחל סעדיה ; תל מגידו

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

מערת אצבע

מיקום במפה

דילוג לתוכן