לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

מערת אל חבס

רקע

מערת אל חבס המכונה גם מערת האסורים, שימשה כמערת נזירים. בעבר הרחוק מתבודדים חיו בה שבחרו בחייי פרישות מן החברה. ובהמשך שימשה כמערת אסירים. המערה נמצאת בחבל לכיש , מזרחית לכביש 40 לא הרחק משמורת טבע גבעות גד ומהיישוב אמציה. המערה אפלולית וכניסתה סמויה מן העין . כמו כן קרירה ומתאימה במיוחד לימים חמים. חבס ביוונית זה נזירים.

בתקופת הטורקים היא שימשה כתחנת ביניים לאסירים שהעבירו אותם מירושלים ליפו ועל כן שוכנו בה אסירים. זוהי אחת מהמערות המרשימות באזור השפלה , באזור המכונה ארץ המערות. זאת מאחר שהוא עשיר במערות רבות חלקן מערות פעמון בגלל המבנה הפנימי שלהן.

מערה זו הינה ענקית ובתוכה 2 אולמות גדולים, מן האולם המרכזי ישנם מדרגות אבן המובילות למטה אל תוך האדמה לאולם תת -קרקעי נוסף. שבהמשכו חדרים נוספים שכפי הנראה שימשו לאזיקת האסירים לשלשלאות ברזל.המערה נמצאת על סמוך לערוצו של נחל אדוריים.

קישור הגעה למערה באמצעות אפליקציית קישור  :https://off-road.io/mapitem/5853535582814208
שימו לב : המערה נמצאת בשטח אש ולכן כניסה באמצ"ש מחייבת תאום. בסופ"ש ניתן להגיע ללא תיאום.
הפתח העליון במערת אל חבס

תיאור המסע

הטיול שלנו למערת אל חבס מתחיל בתוך ליבו של יער אמציה – יער יפה שבתקופת ינואר – פברואר מלא בכלניות. במקום כמה שולחנות ישיבה וממול נראה היטב סכר אדוריים שמטרתו לאגום את מי נחל אדוריים – הנחל יבש נכון ל 29/4/23.

נחנה את כלי הרכב שלנו, לאחר שהגענו לחניון ביער אמציה, ע"י הזנת סכר אדוריים בוויז. מפה נתחיל ללכת במורד שביל עפר רחב וטוב המסומן בצדדיו בצבע ירוק, כל הזמן לכו על השביל משמאלכם נחל אדוריים ומימינכם יער אמציה. לאחר כקילומטר בערך תראו משמאלכם בטונדות עליהן כתוב "שטח אש" . שימו לב רק בסופש מותר להיכנס לפה (באמצע שבוע אימונים של צהל) .

אתם תחצו את הנחל משמאל ותעברו גבעונת קטנה, המשיכו ללכת עם השביל מימינכם גבעה. בעבר היה פה תל הנקרא "תל אגרא" הוא מתנשא לגובה של כ – 350 מטרים. יש בו בורות מים , נמצאו בו חרסים וממצאים המלמדים על תל מיושב מתקופת הברונזה. המשיכו ללכת סביב התל שמעליכם, בקצה ההר פנו ימינה עם הסימון השחור , דרך העפר עוברת כעת בנוף פתוח לרווחה.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
הכניסה למערת אל חבס

המשיכו ישר בהליכה מימינכם תראו את שכבת סלעי הקרטון חצובה ובוהקת בצבע כמו שיניים צחורות.

פנו ימינה לשביל צדדי העובר מעל תעלה שנחצה בסלע הקירטון. תעלה זו נחצבה כנראה בתקופת סוף בית שני, זאת בכדי להטות את מי נחל אדוריים לכיוון האזורים החקלאיים שהיו מתחת לתל אגרא.

חשוב מאוד לנווט עם אפליקציית אופרוד כי קשה למצוא את המערה ועד בלתי אפשרי ללא תוכנת ניווט. ברגע שתראו בטונדה בצידי השביל,  ומצד ימין תראו מרחוק ,פתח גדול בגבעה בצבע לבן.זה  סימן שהגעתם רדו מהשביל בצד שמאל שלו תראו פתח קטן וכמעט בלתי נראה עם קצת צמחייה שעוטפת אותו.

היכנסו פנימה תראו מדרגות אבן עתיקות, המזכירות כניסה למבנה תת -קרקעי מימי הביניים. לאחר ירידה קצרה במדרגות  היכנסו פנימה. תעברו מעבר צר והנה הגעתם לאולם המרכזי של מערת אל -חבס.

מעל ראשיכם תראו את הפתחים של המערה. מסביב יש מעין חדרים מלבניים באחד מהם אפילו זהיתי כתובת ביוונית. בחלל המערה ריססו כתובות בשפה הערבית וחבל פוגע קצת בחוויה. המשיכו ללכת פנימה אל תוך האולם השני שגם בו תראו בפינותיו חדרים נוספים. אילו כנראה "תאי האסירים" או פינות ששימשו את הנזירים שחיו פה.

בתוך המערה בחלל המרכזי יש גם מדרגות גבוהות שכפי הנראה אפשרו לצאת ממנה במידה והכניסה הראשית נסתמה או כפתח נוסף ליציאה.

האולם המרכזי במערת אל חבס

יש להצטייד בפנס במערה , למרות שהיא לא מאוד חשוכה כי יש המון אור מהפתחים העליונים. כמו כן אין צורך לזחול לתוכה בכלל , הולכים בעמידה.
מצורפת פה מפה מוקלטת של המסלול,  סרטון וידאו. חשוב לדעת הנסיעה לנקודת ההתחלה בסכר אדוריים כוללת נסיעה בכביש שבור אפשרי לפרייבט אך בזהירות בערך 30 דקות נסיעה.מהצומת של אמציה.

משך המסלול  5 ק"מ לכל כיוון סה"כ 10 ק"מ. אם ג'יפ אפשר להגיע עד פתח המערה. בלי ג'יפ הכי קרוב שאפשר להגיע זה ליד הבטנודה בסוף נחל אמציה . הנמצאת כ 3.5 ק"מ לערך מן המערה.

לא ממליץ להשתמש בעמוד ענן ההפניה במפה אינה נכונה ולא מובילה למערה אלא לחללים אחרים למטה יותר.

 

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

תגובה אחת

  1. נחמד ומרנין… כל הכבוד
    אגב אורחא המילה חבס הינה בערבית ולא ביוונית… רק לידיעה… אבל הוקסמתי מהאתר (בשטח) והמאתר (במרשתת)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

סכר אדוריים

מיקום במפה

דילוג לתוכן