מערות גינתה

רקע

מערות גינתה הינן סדרת מערות פעמון הנמצאות בליבו של יער אמציה שבאזור חבל לכיש. המערות נמצאות על אחת הגבעות שביער גדולות ועמוקות מאוד. ההגעה אליהן די פשוטה אפילו עם רכב פרטי. (הסבר למטה).

בתוך שטח המערה העצומה תגלו אולם ענקי בגודלו המואר מקרני השמש דרך פתחים הנמצאים מעליו. לא ייאומן עומק וגודל המערה שקירותיה בגוון לבן -חום. והמוזר היא שאין שילוט לפה , הגענו לפה בזכות תוכנת הנייוט אופרוד. סימן ההיכר של המערה הוא עץ תאנה ענק הנמצא בכניסה אליה.

בסביבת המערה ישנן מערות נוספות. לחלקן ניתן להיכנס בזחילה קצרה ולחלק אחר לא ניתן להיכנס כי הן נסתמו כנראה מקריסתן.שימו לב חלק מפתחי המערות הללו אינן מוגנות בסורג או אמצעי מיגון אחר. לכן ללכת בזהירות כדי לא ליפול לתוכן בייחוד להיזהר עם ילדים.

אז מהי מערת פעמון ?

מערת פעמון נפוצה מאוד באזור השפלה הדרומית -מזרחית מאזור בית גוברין עד לכאן חבל לכיש. ישנן לפי הערכות חוקרים בין 700 ל 800 מערות מסוג זה. המערות הללו נחפרו בתוך גבעות שעשויות מסלע קירטון , זהו סלע רך מאוד בצבע לבן שקל מאוד לחפור בתוכו באמצעים פשוטים.

בתוך סלע הקירטון המאופיין באזור השפלה ישנן 2 סוגי שכבות סלע האחת דקה וקלה לעיבוד וחפירה(פטניה). ואילו השנייה עבה מאוד וקשה מאוד לעבודה(נארי). שכבות אילו נוצרות בעקבות תהליך התחמצנות של מים ואוויר. כפי הנראה מתישבים מהעת העתיקה שגרו פה.

הם ידעו זאת ולכן בחרו מקומות ואזורים שקל לחפור את פתחי המערות בסלע הדק יותר, הם בנו למעשה את בתיהם בתוך מערות ענק אילו. אשר עומקן מגיע לכמה עשרות מטרים. אם תלכו לאורך גבעה זו תראו מלא פתחים של מערות אילו (היזהרו לא ליפול לתוכן). על פי רוב למערות אילו הייתה כניסה רגלית אחת ופתחים עיליים לאיוורור המערה וכניסת חמצן.

אז למה בצורת פעמון ? מבנה זה יצר חלוקת עומסים שווה על קירות המערה ואיפשר את "הישרדותה " שנים כה רבות ,המבנה הצר למעלה והרחב למטה שימש בסיס איתן למערות כמו גינתה, בהן אנו יכולים לבקר מאות שנים לאחר היווצרותן.

מערות גינתה כמו שער המערות שנמצאו בסביבה כגון : מערות חזן , מערת אל חבס ועוד. נחצבו ע"י אנשים , פתחים אילו גרמו להתרחבות מתמשכת שאט אט גרמה להיווצרות מערה ענקית. למערות הרבות שנמצאו באזור השפלה שימושים רבים :מגורים, בורות מים , איחסון ,גידול יונים, מערות קבורה ועוד.

חלק ממערות הפעמון שנמצאו מתוארכות לתקופתו של בר כוכבא , בו הרומאים חיפשו את היהודים אשר הסתתרו המערות אילו.

מערות גינתה - מערות ביער אמציה

מערות גינתה הינן מספר מערות הנמצאות זו סמוך לזו על אחת הגבעות של יער אמציה , מערות אילו הן בין המערות הלא מוכרות לקהל המטיילים ,הן נסתרות מן העין וגם לא משולטות ,כך שההגעה אליהן ללא אפליקציית ניווט או ללא מדריך טיולים כמעט בלתי אפשרית.

היתרון הגדול של מערות אילו היא שההגעה אליהן קלה מאוד יחסית ,לא נדרש ללכת מרחק רב , בניגוד למערת אל חבס שיש ללכת אליה כברת דרך. פשוט הולכים ברגל מרחק קצר מאוד ונכנסנים היישר למערה לבטן האדמה.

אנו ממליצים לבקר גם במערה נוספת בסדרה של מערות אילו , הנמצאת משמאל למערה המרכזית שתוארה פה, תראו מעין חריץ ענקי באדמה והכניסה אליו היא מתוך פתח צר מלפנים. אפשר לטייל באזור ואף לעשות פיקניק בחיק הטבע.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
מערת גינתה - מערת פעמון

דפנות מערות גינתה בחלל הפנימי שלהן, גבוהות מאוד, כפי הנראה החופרים , חצבו את סלע הקירטון בצדדים ואט אט המשיכו בחפירה צדדית שאיפשרה את מבנה המערה המיוחד והחזק. כפעמון ,למעלה צר מאוד ובפנים אולם ענק. המערה קרירה ונעים מאוד לשהות בה בייחוד בתקופות שחם נורא בחוץ.

בצד שמאל של המערה תראו מעין פתח הנראה כמו סדק זהו אחד החדרים של המערה בתוכו יש חלל שבראשו פתח.

מערות גינתה בלכיש

איך מגיעים ?

הזינו בוויז :"חורבת גינתה".

אם הגעתם מכיוון כביש 6 צפון , פנו שמאלה במחלף קרית גת לכיוון אמציה , אתם תעברו על פני יער שחריה(המלאכים) משמאלכם , סעו כל הזמן ישר עם כביש זה , 3415 .  לאחר מכן תראו מימינכם את היישוב לכיש בו מגדלים את ענבי טלי (ענבי לכיש) . המשיכו בנסיעה בכביש המפותל והיפה . בסוף הכביש הזה תגיעו לכיכר  לשמורת גבעות גד וישר לכיוון היישובים אמציה וקטיף.

פנו ימינה , והמשיכו עם הכביש שמאלה (תראו מולכם שילוט :"שמורת גבעות גד") ,כביש זה אמנם עשוי אספלט אך הוא שבור מאוד ולכן צריך לנסוע בזהירות ואיטיות רבה , בייחוד עם רכב פרטי. בסוף הדרך תראו דקלים בהמשכה משמאל תראו עץ וגדר ,מאחורי הגדר נמצאות מערות חזן שכעת סגורות בגלל סכנת קריסה.

מכאן הכביש במצב הרבה יותר טוב ,המשיכו במורד הכביש בדרך  לסכר אדוריים, באחת מהתפתלויות הכביש , תראו פניה ימינה לאחד השבילים הצדדים לתוך היער, השביל עולה עד התפצלות , פנו בה שמאלה סעו עם הדרך עפר עד הסוף ואז שוב שמאלה סעו לאורך שדרת עצים , ברגע שהוויז יעצור אתכם . עיצרו את הרכב בצד בתוך היער, לכו שמאלה על הגבעה  כ -70 מטרים , לפתע תגלו עץ תאנה וכניסה צרה לתוך מערה.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

חוף אכדיה צפון בשקיעה

חוף אכדיה צפון – חוף דבוש

חוף אכדיה צפון המכונה גם  "חוף דבוש". הינו חוף הנמצא בהרצליה בין המרינה של הרצליה בדרום למלונות בצפון. החוף הוא מיני ריביירה בי הוא נמצא בלב אזור תיירותי בהרצליה. יש מעל החוף המון בתי מלון. יש בו תיירים מכל העולם.

קרא עוד »
הנוף מטיילת עמק לבן

טיילת עמק לבן – טיול בדרום מערב ירושלים

טיילת עמק לבן היא מכלול טבעי פתוח הנמצא במבואותיה הדרום מערבייים של העיר ירושלים. והיא חלק מפארק טבע של נחל רפאים. באזור טבע פתוח זה יש המון בעלי חיים כגון :הצבי הארצ -ישראלי, שועלים ועוד. וגם מבחינת צמחייה יש כאן

קרא עוד »

עין אורה – עין איתמר – עין אל בלד

עין אל בלד הידוע גם בשמות עין אורה ועין איתמר הוא מעיין קריר ונקי השוכן בקרבת היישובים אורה ועמינדב. בשבת האחרונה שמנו פעמינו לכיוון הרי ירושלים אל עבר שביל המעיינות. כמו שנאמר קרוב לבית וקרוב ללב. עין איתמר הוא מעיין

קרא עוד »
דלפק בטבע- דרך החשמל יער בן שמן

גן האבן – דרך החשמל – שביל שזור באומנות ביער בן שמן

גן האבן – דרך החשמל – היא דרך סלולה וטובה שאורכה כקילומטר לערך בתוך יער בן שמן. היא הוכשרה כדרך נופית עם גן של פסלים סביבתיים אומנותיים יפהפיים שנוצרו בידי אומנים מהשורה הראשונה. בתוך הדרך הוצבו פסלי מתכת בצבעים שונים.

קרא עוד »
עין מערה -עין במבה

עין מערה – עין במבה – מעיין בתוך מערה בהרי ירושלים

עין מערה המכונה גם בשם המצחיק – "עין במבה". הוא מעיין מיוחד הנמצא מתחת ליישוב אורה בהרי ירושלים – במבואותיה המערביים של העיר ירושלים. לא מדובר על בריכת מעיין חיצונית גדולה ופתוחה המיועדת אלא על מעיין נסתר הנובע מתוך מערה

קרא עוד »
הבריכה העליונה בעין חניה

עין חניה – גן לאומי הרי יהודה – פארק ירושלים

גן לאומי עין חניה הוא אתר ארכיאולוגי מופלא ואטרקטיבי למשפחות עם ילדים. במקום מעיינות בהם ניתן להתרחץ, ניקבות, שרידי כנסיות ומזרקות מים ועוד. המקום הוא חלק ממעיינות פארק ירושלים שהוכשר בצורה מרשימה. עין חניה נמצא על ערוץ נחל רפאים. בתוך

קרא עוד »

האטרקציות המומלצות שלנו

בלו אייס ארנה - היכל הקרח באשדוד

בלו אייס ארנה – היכל הקרח באשדוד

צילומים: ניקיטה לובוביץ'. בלו אייס ארנה, מרכז ספורט ובילוי על הקרח החדש המתקדם בישראל, נפתח באשדוד ומזמין אתכם לבילוי מדהים וחוויה מרעננת על הקרח החדש ועם ציוד שאין כמותם בארץ! בין אם אתם מחליקים מתחילים או מנוסים, אצלנו תוכלו להעביר

קרא עוד »
תערוכת טהירו במערת בית גוברין

תערוכת טהירו במערת הפעמון בית גוברין

תערוכת טהירו במערת הפעמון  בגן לאומי בית גוברין. הינה תערוכה מיוחדת במינה.המתקיימת בערבי הקיץ  מ 20/6/24 ועד 31/10/24. השם "טהירו" נלקח מהיהדות ומשמעותו "אור עליון" . התערוכה מתקיימת במערה הצפונית. יש במקום חנייה מסודרת ואפילו אזורי פיקניק שלפני או אחרי

קרא עוד »
תערוכת וונדרלנד במלון אימפריאל

תערוכת הפופ אפ במלון אימפריאל תל אביב – וונדרלנד

תערוכת הפופ אפ במלון אימפריאל תל אביב העונה לשם :וונדרלנד. תתקיים השנה בפעם השלישית בתאריך 23/6/24. וזו כנראה תהיה הפעם האחרונה. מדובר במיזם אומנותי מיוחד במינו בו שותפים 54 אומנים שהפכו, את 37 מחדרי מלון אימפריאל שכבר אינו בשימוש,לחדרים אומנותיים.

קרא עוד »
נופארק - פארק פנאי לכל המשפחה

נופארק – פארק פנאי עירוני לכל המשפחה בנוף הגליל

צילומים : Touring.Tom נופארק הינו פארק פנאי עירוני לכל המשפחה ביישוב נוף הגליל. יישוב פסטורלי בגליל התחתון ליד נצרת. הפארק בנוי על הר גבוה וממנו ניתן לצפות לנופי התבור ועמק יזרעאל כולו. הפארק מואר בשעות הערב.בפארק ננטעה צמחיית נוי לצד

קרא עוד »
יד אחרת של רבקל'ה רובל

יד אחרת – חנות יד שנייה ווינטג' של רבקל'ה

יד אחרת – הינה חנות יד שנייה ווינטג' של רבקל'ה בתל יוסף. החנות במקור הייתה בקיבוץ עין חרוד ובשנים האחרונות עברה לקיבוץ תל יוסף באזור עמק המעיינות. החנות בנויה משלושה חללים היא מאוד גדולה וכוללת פרטי יד שנייה מיוחדים ועתיקים

קרא עוד »
מדרגות כניסה חדשות לטיילת הדרומית צילום פמי

טיילת החומות בירושלים נפתחת מחדש

צילום: פמי. טיילת החומות הדרומית, הדרך היפה אל הכותל, וטיילת החומות הצפונית, המסלול הקוסמופוליטי – נפתחו מחדש! לאחר שיפוצים שנערכו בחודשים האחרונים, נפתחת טיילת חומות ירושלים מחדש בדיוק בזמן ליום ירושלים. השיפוצים כללו הסדרת כניסה חדשה ומדרגות לטיילת הדרומית מכיוון רחבת

קרא עוד »

6 תגובות

 1. היי,
  לשים לב שאת מערות גינתה חצבו למטרת חומר בניה (שימוש בקירטון כמחצב בנייה).
  שימושים משניים נעשו במערות לאיחסון, מגורים?, וכו.
  הכתבה מתוארת יפה ובצורה מזמינה.
  כל הכבוד!

   1. הוויז הוביל עד למקום שלא הייתה קליטה.. מקומי ניסה לכוון…אין שילוט לאורך כל הדרך. מקום מומלץ אך אי אפשר בעצם למצוא את המקום. הנסיעה לא מתאימה ברכב קטן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חורבת גינתה

מיקום במפה

מתאים ל
מתאים ל
רמת מחיר
רמת מחיר
סוגי מסלולים
סוגי מסלולים
סוג הלינה
סוג הלינה
רמת מחיר
רמת מחיר
מה כלול?
מה כלול?
נגישות
נגישות
סוג המסעדה
סוג המסעדה
רמת מחיר
רמת מחיר
כשרויות
כשרויות
משלוחים
משלוחים
נגישות
נגישות
סוג אטרקציה
סוג אטרקציה
מתאים ל
מתאים ל
נגישות
נגישות
נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן