Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

מערות קבורה עתיקות

מערות אפקה הן מערות קבורה קדומות אשר נמצאות בצפון תל אביב.
ממש כמו במגרש משחקים שילדים יכולים להשתעשע ולבנות בחול כל מה שבא להם. כך מערות אפקה שהן מערות שומרוניות מהתקופה הביזנטית, נחצבו ביעילות ובקלות יחסית, לפני קצת יותר מ 1500 שנים, בתוך סלע כורכר רך ונוח לעבודה.

את המתים שלנו אנו קוברים מתחת לאדמה בבתי קברות מחופים בשיש מהודר. בעבר לפני המצאת השיש קברו אנשים במערות קבורה. מערות הקבורה הראשונות התגלו כאן. כבר לפני כמעט 70 שנה בראשית שנות ה 50. בתחילה 7 מערות שהיו תגלית ארכיאולוגית פנומנלית. המערות הללו ניצבות עד עצם היום הזה באזור גלילות בחלק הצפוני והאמיד של תל אביב. בחודשי החורף והאביב הכל פרחוני ויפה. כלניות ,אירוסים צבעוניים ועוד מאיירים את הנוף בשלל צבעים. סמוך למערות אפקה.

המיקום של מערות קבורה אילו והשמורה הזו,  סמוך לריכוזי אוכלוסהיה  מהגדולים בישראל מפתיעה ביותר. נשאלת השאלה כיצד "לא נבלע ע"י כרישי נדל"ן"  אשר לא סיפחו את חלקות האלוהים הללו לעשיית רווח.

בחפירות שניות שנערכו במקום בשנות ה 90 התגלו 8 מערות קבורה נוספות במקום . (יחד סה"כ חמישה עשר מערות קבורה). שבתוכן כוכים מסותתים ששימשו להנחת ארונות הקבורה של המתים מהעת ההיא.
עוד במקום התגלו מטבעות עתיקים וחרסים שמחזקים עוד יותר את סממני התקופה הביזנטית.

מערות אפקה מסלול

תיאור המסלול

אז חוץ מארכיאולוגיה ומערות קבורה מה יש לעשות כאן? ובכן מסתבר לא מעט. אם בא לכם לטייל בסביבה פורחת באביב ובחורף אז יש את זה פה ובגדול. מרבדי פריחה מרשימים בצבעי אדום וצהוב אשר מכסים את האדמה ועושים הרבה טוב בלב. גם הצבע הירוק שאחרי גשמים טובים, מנקה את כל החום הקוצני ומחליף אותו במניפת צבעים רכה על מצע ירוק. המוגשת למטייל כמו מנת גורמה רעננה ומשובחת.

המסלול שעובר ליד מערות הקבורה, הוא בעל אופי מעגלי וייקח לכם בערך כשעה וחצי הליכה. אחת הנקודות השוות בטיול למערות אפקה הוא גבעה מרשימה שחרוצים בתוכה שבילים חומים הנראים למרחקים בעיקר באביב. מטיילים רבים אוהבים לטפס לגבעה ולרדת ממנה בעיקר עם עוללים מהגיל הרך. וכן איך לא, טיול עם כלב במקום כזה היא חוויה שהוא בטוח לא ישכח.

אם כבר הגעתם לטייל פה אל תפספסו ואל תדלגו על נחל אחיה ועמק הנרקיסים הסמוכים לפה.

פריחה ססגונית במערות אפקה

הוראות הגעה

בוויז : יחיאל דב דרזנר 1 תל אביב. מהמפגש עם רחוב דב גרונר יש ירידה לתוך אזור שהוא טבע עם חורשה קטנה.  לאחר שירדתם אל תוך השמורה קחו ימינה עם השביל ולכו קצת, בפנייה הראשונה שמאלה פנו ולכו ישר עד אשר תגיעו למערות הקבורה. הנה קישור בגוגל מפות לנקודה בה נמצאות המערות (להשתמש אחרי שהגעתם עם הוויז לחנייה) . https://goo.gl/maps/TQGmRpV1H7sQSxCs8

הגבעה ליד מערות אפקה

שימו לב אחרי הגשם יש בוץ במסלול ולכן כדאי שתגיעו עם נעליים גבוהות.

קרדיט צילום תמונות: מנדי וונדר.

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

יחיאל דרזנר

מיקום במפה

דילוג לתוכן