לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

מעיינות הבניאס באביב

רקע

מימיו הצלולים והקרים של נחל חרמון נובעים מתחת לאדמה, ממעיינות הבניאס, סמוך למערת הבניאס אשר בתוך שמורת הטבע נחל חרמון.מעיינות הבניאס

מעיינות הבניאס הקרים בצבע ירוק טורקיז, זורמים להנאתם לבריכות גדולות בכניסה לשמורה, שיפולי המים זורמים ועוברים כמו במסלול מירוץ סוסים את כל המשוכות וממשיכים כ -9 קילומטרים עד אשר הוא מתמזג עם נחל דן באזור קיבוץ שדה נחמיה. ברגע שנכנסים לשמורה תבחינו בצד ימין במערה ענקית שלמרגלותיה יש בריכה גדולה – אילו הם מעיינות נחל חרמון. שפע המים בתוך שטח השמורה נוסך תחושת פסטורליה ושלווה אינסופיים. גם מגוון הצמחייה הרבה שיש בתוך השמורה מרגיש כמו הליכה בתוך ג’ונגל.

מערת פאן

אם תרימו את ראשיכם מעל בריכות המים של מעיינות נחל חרמון תבחינו במערה גדולה חצובה בתוך ההר. זוהי מערת פאן, ממש בפתח המערה נמצאים שרידי המקדש אשר בנה המלך הרומי הורדוס לכבודו של האל היווני פאן, ממנו נגזר שם המקום בניאס. האל היווני פאן היה חצי תיש חצי אדם, אשר חי בתוך מערות. מערת פאן היא מערה פולחן עתיקה טבעית הנמצאת בתוך שטחי השמורה.

מעיינות הבניאס

תיאור המסלול בנחל חרמון

לאחר הליכה קצרה לאורך בריכות המים של נחל הבניאס, תראו מימינכם גשר עץ שחוצה את הנחל -כאן זו נקודת תחילת המסלול, בגדול יש את המסלול הארוך שנמשך מעל שעה ומסתיים בצד השני של השמורה בגשר התלוי בסוף מסלול טיול זה יחכה לכם המפל בעל עוצמת הזרימה האיתנה ביותר בישראל – מפל הבניאס.

אם בחרתם בחלופה זו השאירו רכב שני בחניון השביל התלוי של הבניאס  כי זה לא מסלול מעגלי -ממש סמוך לקיבוץ שניר. האפשרות השנייה היא מסלול מעגלי קליל של כחצי שעה.

האפשרות השלישית היא מסלול הליכה שאורך כ – 45 דקות עובר לאורך נחל חרמון כולל נקודות תצפית יפהפיות  מגיע למקדש אגריפס על שם השליט היווני שבשנת 54  בנה את העיר מחדש. ולבסוף תגיעו לכניסה של השמורה מעבר לכביש.(תקציר כל האפשרויות בסוף הפוסט).

במהלך המסלול בנחל חרמון תגלו פינות חמד עם מים זורמים בשפע ההופכים את השמורה ליוצאת דופן ביופיה.
צמחייה עבותה רבה וצפופה צומחת בכל שטחי השמורה. אחת הנקודות שממש אהבתי במהלך המסלול היא שאון המים העצום של נחל חרמון שעובר תחת גשר הליכה בתוך שביל ההליכה. זרימה אדירה אשר בלתי ניתנת לתיאור הופכת את הטיול למרתק ומיוחד במינו.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
הבניאס

בהמשך המסלול על גדות נחל חרמון נמצאת תחנת קמח עתיקה שעבדה בעבר על כוח זרימת המים הרבים.

אתרים מיוחדים בשמורת נחל חרמון(הבניאס)

טחנת קמח זו נקראת “טחנת הקמח מטרוף” והיא כוללת שימוש באלמנטים ארכיטקטוניים צלבניים ורומיים.
לאורך הדרך העולה לכיוון “מקדש אגריפס” נשקף נחל חרמון במלוא תפארתו שהוא מתחתר בערוץ הנחל שעצים עבים ניצבים בסוך אליו כמו פסלים סביבתיים.

יובליו של נחל חרמון

שניים מיובליו של נחל חרמון: נחל גובתה שמגיע מהחרמון בדרכו אוסף “טרמפיסט” – נחל חזורי ולבסוף מתחבר מתמזג עם נחל חרמון  בתוך שטחי השמורה כ -300 מטרים מערבית למעיינות הבניאס. הנחל השני הוא נחל סער זהו נחל שמקורותיו מצפון רמת הגולן הוא יורד עד לאזור כביש 99 שם הוא נופל באופן מרשים מ מפל סער  וממשיך עד לדרום מערב למעיינות הבניאס ובהמשך מתחבר לנחל חרמון, נחל סער חוצץ בין אזור רמת הגולן לאזור החרמון.

השער הממלוכי בבניאס

ממשיכים בהליכה בעלייה מתונה אל עבר השער הממלוכי שברקע זורם כל העת נחל חרמון לימינכם, מהשער הממלוכי ישנו חלון גדול המשקיף על ערוץ נחל חרמון, לאחר מכן  תפגשו במסלול הליכה קצר אשר מוביל לשער ברזל – זהו סוף המסלול. מעבר לכביש תפגשו את הכניסה הראשית לשמורת נחל חרמון. שם נמצא רכבבם. הכניסה לשמורת נחל חרמון כרוכה בתשלום, למנוי מטמון הכניסה ללא תשלום. שעות פתיחה : בקיץ כל יום בין 8:00-17:00  (כניסה עד 16:00). בחורף כל יום בין 8:00-16:00  (כניסה עד 15:00).

נחל בניאס

נחל חרמון מסלול – תקציר המסלולים האפשריים:

1.מסלול 1 (הצהוב) – 45 דקות הליכה לעיר הצלבנית וחזרה לחניון המעיינות.(שביל מעגלי).
2.מסלול 2 (הסגול) – 45 דקות הליכה לארמון אגריפס וחזרה לחניון המעיינות. (שביל מעגלי).
3.מסלול 3 (הכחול) – 90 דקות הליכה עד מפל הבניאס נקודת סיום חניון השביל התלוי(שביל קווי).
4.מסלול 4 (האדום) – 45 דקות הליכה (מסלול זה מתחיל בחניון השביל התלוי בצד השני של השמורה ) הליכה עד השביל התלוי עוברים דרך מפל הבניאס וחזרה לחניון השביל התלוי(מסלול מעגלי). תאריך ביקור:30/03/2020

איך מגיעים לשמורת נחל חרמון

בוויז “שמורת הטבע נחל חרמון” – השמורה נמצאת כרבע שעה נסיעה מקרית שמונה או ממסעדה נסיעה של כ- 15 דקות על כביש 99.

איפה באזור איפה אפשר עוד לטייל

עין תינה – עין דיבשה ; פארק הירדן ; בריכת רם ; נחל חזורי ונחל גובתה ; נבי יהודה – נחל חרמון תחתון

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נחל בניאס מעיינות

מיקום במפה

דילוג לתוכן