לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

עין חובלה

רקע

הסתיו קרב אלינו בצעדי ענק. השרבים הם העדות לכך. זהו זמן להתרענן, יצאתי לבחון מקרוב את מעיין חובלה.

בתוך היישוב הפסטורלי בת עין. היישוב משקיף על עמק האלה ומישור החוף. שוכן לו מעיין מסתורי ומרענן במיוחד העונה לשם עין חובלה זהו מעיין נקי ומטופח להפליא הצופה אל עבר הנוף המהמם הזה. כיום משמש המעיין כמקווה לתושבי המקום.

זהו אחד משפע המעיינות הנמצאים בגוש עציון. המעיין עצמו צמוד למבנה עתיק אשר בו נמצאת נקבה עם נביעה המזינה ללא הרף את הבריכה הסמוכה. כמו אם המניקה חלב את הצאצאים שלה. דבר זה מבטיח שהמים בבריכה נקיים כל העת. בבריכה ישנו גם פתח יציאה ממנו יוצאים העודפים אל תוך אזור הבתים הסמוכים ביישוב בת עין.

בת עין

גודל הבריכה הוא כ 2.5 מטר על 2.5 מטר, בתוך חדר הטבילה המכוסה בברזנט כחול, ישנה בריכה פנימית נוספת שעומקה כמטר לערך וגם היא ניזונה מהנביעה שבתוך הניקבה. המים בתוך הנקבה קרים מאוד משום שהם נמצאים במקום ששמש לא רואה כלל וכלל .

הנקבה צרה מאוד מה שמקשה על הכניסה אליה גם אני וגם בני הצעיר לא הצלחנו להתקדם יותר מ-3 מטרים פנימה למרות שקראתי על כאילו שהצליחו להיכנס ובפנים יש חדר חשוך עם נטיפים…. אבל זו גם חוויה לעמוד בקצה הנקבה ולשכשך רגליים בייחוד בימי הקיץ הבוערים שהטמפרטורות בחוץ נוסקות השמימה. ליד הנקבה ישנו מבנה עתיק ומערת קבורה קדומה.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
הניקבה בעין חובלה

זוהי הנקבה החצובה בסלע ממנה נובעים המים הזורמים ל- 2- הבריכות : הפנימית הסמוכה, והחיצונית מחוץ לשטח הטבילה .

הנופים הנשקפים מסביבת המעיין הם פשוט בלתי ניתנים לתיאור, לי הם הזכירו את טוסקנה.

קצת היסטוריה: מעיין זה היה שייך לקיבוץ “משואות יצחק” – קיבוץ דתי בגוש עציון שנחרב בתקופת מלחמת העצמאות. שעל חורבותיו הוקמה ההתנחלות דתית, בת- עין, בעלת אופי כפרי השוכנת על הר בגובה של כ- 900 מטרים. ההתנחלות נמצאת ממש על התפר בין גוש עציון ואזור שפלת יהודה.

איך מגיעים :

2 אפשרויות : ממערב דרך “בית שמש”, סעו על כביש 38 עד צומת האלה שם פנו שמאלה, המשיכו בנסיעה לכיוון מזרח כ 2 קילומטר לאחר “נתיב הל”ה” פנו ימינה בצומת עציונה וכקילומטר וחצי לפני “נווה מיכאל”.

פנו שוב שמאלה סעו כ- -15 קילומטרים על כביש 367  עד שתגיעו לכיכר של הקיבוץ “כפר עציון” בכיכר צאו ביציאה לכיון היישוב “בת עין”.

איך שנכנסים ליישוב פונים ימינה וקצת לאחר כ- 80 מטרים פונים ימינה שוב, ממשיכים ישר בדרך עפר כמאתיים מטרים לערך, שבצד הדרך תבחינו בבתי התושבים על צלע ההר ונופים משכרים. חנו את הרכב בסמוך למעיין.
הוויז גם כן יוביל אתכם “עין חובלה”.

מעיין חובלה

אם תגיעו מכיוון ירושלים אז סעו דרך גילה לכיוון גוש עציון , כביש המנהרות, סעו בכביש 60 לאחר שעברתם את היישובים “אפרת” ו – “נווה דניאל” בצומת ישר מגיעים לכיכר שם של צומת הגוש, שם ימינה, ל”אלון שבות” / “בית שמש ” לאחר כ 2 קילומטר לערך של נסיעה הגעתם לכיכר של “כפר עציון”, שם פנו לכיוון כביש הגישה לתוך “בת עין”. משם הוראות זהות כמו אילו המגיעים מכיוון בית שמש.

הכניסה היא בחינם למקום. לדעתי בשבתות לא ניתן להגיע למעיין כי מדובר בהתנחלות דתית והשער כנראה אינו פתוח למעבר כלי רכב.

מה בסביבה:

עין דובק- עין סג’מא -ארץ האיילים עין מטע. ; עין קובי ; עין אל הוויה.

רוצים לקבל עדכונים טריים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת הטיולים שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו גם לשתף בעצמכם.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשויות :Baliletayel

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בת עין

מיקום במפה

דילוג לתוכן