המעיינות בטלמון

רקע

באזור בנימין יצא לכם לבקר ? בואו לחוויה רווית סיפורי תנ”ך והיסטוריה המשולבת בטיול לאורך שביל המעיינות בטלמון בפארק גיבורות התנ"ך.

הסכיתו ושמעו את סיפורי המדריך במהלך הסיור בחסות מועצת יישובי בנימין. מעיינות, אי שם צפונה לעיר מודיעין מכבים רעות.

שוכן לו מקום מופלא ומיוחד, שאינו מוכר כל כך, שביל המעיינות אשר בגוש טלמונים.

בחול המועד פסח 2017 שמנו פעמינו לעבר מסלול טיול ייחודי “שביל המעיינות בטלמון“. מומלץ בחום לבוא לפה בחול המועד(פסח או סוכות). יש הדרכה ואבטחה לאורך המסלול כולו.הנוף הבראשיתי הקדום והמיוחד כל כך ילווה אותנו כבר לאחר כמה קילומטרים מיד כאשר נעבור את מחסום חשמונאים. לאחר מכן נפנה ימינה לכביש-463 לעבר גוש טלמון. הדרך רוויה מורדות ועליות רבות וסביב גבעות והרים שבפסגתן ניתן להבחין ביישובים שקמו בגוש טלמונים: נחליאל, נריה, טלמון .

לאור העובדה שהמקום גבוה יחסית למישור החוף כ-600 מטר מעל פני הים, המזג אוויר נוח פה לטיולים וקריר יותר.

לאחר נסיעה של כחצי שעה בהתאם להנחיות Waze, נגיע לחניון שם נעצור ונחנה את רכבנו. בצמוד לחניון יש סימון לתחילת המסלול, מסלול מעגלי של כ-3.5 ק”מ שאורך בין 4-2 שעות, המסלול קל עד בינוני ולא מסובך להליכה וברובו מישורי.

כבר בתחילת המסלול של שביל המעיינות בטלמון ,נבחין בפריחה רבה של מגוון פרחים ארץ ישראליים כגון: לוטם שעיר, לוטם מרווני, פרגים, קידה שעירה, דם המכבים מרווה ועוד. קצת רקע על המסלול, ארץ בנימין ,חבל ארץ יפהפה עתיר צמחייה ,טרסות, הרים וגבעות ונוף בראשיתי ושונה מאוד מנופים המוכרים, מהצפון או המרכז.

המסלול עובר במעיינות רבים שבחלקן ניתן אף להתרחץ, בתקופה זו המסלול מלווה בפריחה רבה וססגונית של פרחי ארץ ישראל ,לוטם מרווני ,לוטם שעיר ,קידה שעירה, פרג ועוד. גולת הכותרת מבחינת צומח הוא פרח ייחודי שניתן למצוא רק כאן, מדהים ביופיו ובצורתו, שמו “בן סחלב צריפי“, פרח סגלגל בצורת פגודה ממשפחת הסחלבים. המעיינות שבמסלול זה קרויות על שמות גיבורות התנ"ך ומכאן שמו "פארק גיבורות התנ"ך".

לאורך השביל תפגשו בעצי זית עבותים וזקנים מאוד , מה שמקנה למסלול נופך קדום ועתיק , ניתן להבחין גם בשרידים ארכאולוגיים ,המעידים על חברה חקלאית שחיה כאן לפני שנים רבות. במהלך המסלול יורדים לוואדי בו ניתן לראות סימנים לנחל רחב שעובר פה בימי החורף הגשומים . המדריך עובר ב 5 מעיינות , בחלקן ניתן להתרחץ, ומשלב תוך כדי הסיור סיפורים על גיבורות תנ”כיות כגון :רחל,דבורה ,חנה אחינעם ועוד. ועל הקשר שלהן למקומות אילו.

עוד במסלול ישנן גם תחנות הפעלה לילדים :שדאות , מיקרוסקופים ,נגינה ועוד. הדרך בה טיילנו מרתקת מכל הבחינות, ארכאולוגיה, נופים, תנאי מזג אוויר, מעיינות, ולטעמי הייחודיות הגדולה של אתר זה, הפריחה המאוחרת אשר מחזיקה פה זמן רב יותר ממקומות אחרים בארץ, לאור מזג האוויר הקריר השורר פה.

לאחר הליכה של כמחצית הקילומטר הגענו למקום מוזר ושונה “בית האבן” מדובר על רכסים של אבנים המסודרות בשורות ובמערומים כמו קרונות של רכבת, אשר שימשו בעבר הרחוק כמשענת וקיר תמך לגפנים ולכרמים שהיו כאן .מעיינות שפגשנו נותנים חיים למסלול ולשמורת הטבע כולה. בהמשך המסלול נתגלו 5 מעיינות קסומים שבחלקן ניתן להתרחץ ולהתרענן מאחר שהמים קרים ביותר אז הרחצה מתאימה יותר בתקופת הקיץ בהם הטמפרטורה בחוץ חמה יותר.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
בן סחלב צריפי

כל המעיינות שפגשנו במהלך הסיור קרויות על שמן של גיבורות תנ”כיות:

עין רחל על שמה של רחל אימנו, אשת יעקב. עין שארה על שמה של שארה ביתו של אפרים, בנו של יוסף. עין דבורה על שמה של דבורה הנביאה המופיעה רבות במקרא והסיפור הידוע על סיסרא, עין חנה על שמה של חנה אשת אלקנה. ועין אחינועם על שמה של אחינועם אשת שאול בן שבט בנימין.כל מעיין חובק בתוכו סיפור מעניין ומיוחד מהמקרא ולהתיישבות השבטים באזורים השונים בישראל. ובאופן פרטני על הקשיים שנלוו לשבט בנימין ואפרים שהתיישבו באזורים אילו. הסביבה ירוקה פורחת ועשירה בשיחים ועצי זית למכביר.

המלצה חמה להגיע מוקדם בשעות הבוקר, לאחר מכן המקום הומה אדם וקשה מאוד להיכנס עם הרכב .

עין רחל

הוראות הגעה לשביל המעיינות בטלמון :

בכדי להגיע ליעד זה יש לכתוב ב Waze  :“שביל המעיינות פארק גיבורות התנ”ך”, מצומת שילת שבקרבת מודיעין ניסע על כביש-446 לכיוון היישובים נילי ונעלה, יישובים השוכנים על הגבעות שבצידי הדרך. לאחר מכן פנו ימינה לכביש מספר 463 שיוביל אתכם לאזור היישוב נעלהה, סעו כל הזמן ישר עם הכביש, עד שתגיעו לצומת עם 3 הסתעפיויות המשיכו בנסיעה ישר עם כביש 463. בפניה הבאה קחו שמאלה לכביש 450 , סעו איתו כל הזמן ישר אתם תעברו את יישובי טלמון. המשיכו בנסיעה עד שתגיעו לאזור חניית עפר , כאן מתחיל המסלול.

שימו לב הנסיעה לנקודת כרוכה במעבר בכבישים בהם עושים שימוש פלסטינים אילו הם שטחי C ועל כן יש לנהוג בעירנות ועדיף שיהיה ברשותכם מלווה חמוש או לנסוע בקבוצות. עדיף להגיע בחגי ישראל או בימי שישי שישי נוכחות צהל"ית רבה והרבה תושבים יהודים מהאזור.

מתי : בחול המועד פסח או בחול המועד סוכות ,אז יש הפעלות, הדרכות ואבטחה.

מה בסביבה:

שילה הקדומהנחל מודיעים ; ואדי ענבה.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שביל המעיינות פארק גיבורות התנ"ך

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן