מנזר מרסבא

במדבר יהודה ניצב פלא בן 1500 שנים שפעיל עד עצם היום הזה. המנזר התלוי היפה ביותר בישראל- מנזר המרסבא.

את טיולנו למנזר המרסבא עם מדריך מקצוען  ואיש הארץ, משה, שהוביל את הטיול. התחלנו דרך כביש הנקרא “נבי מוסא”. הדרך כוללת נופים קלאסיים של מדבר יהודה שבדרך עוברים מעל גשר שמתחתיו עובר נחל אוג. למקום מגיעים מכביש 1 – היורד לבקעת הירדן (אם באתם מירושלים) פונים לפני צומת אלמוג לפי השילוט לנבי מוסא, מהר מאוד תפגשו במבנה עתיק שעל גגותיו כיפות לבנות. מהמקום רואים נקודות מעניינות מאוד כמו את המקום בו עם ישראל חצה את נהר הירדן ממזרח למערב והגיע לגלגל לחנות שם, משם ממשיך עם ישראל לכיוון דרך עתיקה הנקראת “טאריק אל אינדי ” – הדרך ההודית, דרך נוספת היא “טאריק אבו ג’ורג” – ע”ש קצין הנדסה שסלל את הדרך בצבא של אלנבי שהפך אחר כך למושל הגליל.

נבי מוסא נבנה ע”י המוסלמים ששימש כמסגד וגם כחאן ממלוכי גדול. במקום פטיו רחב ידיים ,בור מים ומסגד, אשר לפי מסורתם משה רבנו נקבר כאן. הם אף מציינים מדי שנה את מנהג העלייה לרגל מירושלים לפה במצעד מפואר וססגוני הנקרא “חגיגות נבי מוסא”. סמוך לנבי מוסא ישנו בית קברות מוסלמי פעיל. ועל הגבעות הסמוכות ניתן למצוא מבנים נוספים. המזרחי- הפונה לירושלים הוא קברה של “עאיישה” (ציפורה) – אשתו של משה. מבנה נוסף מעניין הפונה לכיוון ים המלח על אחת הגבעות הוא כבר של אישיות מוסלמית חשובה שבחרה להיקבר סמוך למבנה קדוש זה.

משם עלינו חזרה לשביל והמשכנו לנסוע על השביל לכיוון דרום לכיוון מנזר המרסבא. חצינו את נחל קומראן הגענו למקום הנקרא ” בקעת הורקניה”. שם פנינו ימינה בדרך 4X4  בסימון כחול ולבן. הנסיעה הייתה מאוד מרתקת כי בדרך רואים תופעות ייחודיות למדבר. כגון: לימן – שלולית מים, צמחים מיוחדים כמו המלוח ועץ האשל הקשוח ששורד בתנאים קשים.

לאחר מכן הדרך הפכה לקשוחה וקשה אך הג’יפ צלח אותה בקלות, בדרך ראינו הר בצורה משוננת זוהי מצודת הורקניה שחלשה על הדרך -אך אין שם כעת שרידים ממשיים. כמו כן באזור הוקמו ארמונות קיט, שהמוכר בינהם הוא “ארמונות יריחו” – בארמונות אילו היו גם אוצרות רבים. בהמשך ההיסטוריה הבריטים הכשירו את הדרך וסללו אותה. התחלנו לראות ברקע, מבין קפלי ההרים המרהיבים של מדבר יהודה המשמשים כווילון להצגה הגדולה – חומה גדולה עם צריחים אשר תלויה על המצוק של נחל קדרון.  אט אט שהתקרבנו בנסיעה עם הג’יפ, התגלה לעיננו מחזה מהפנט וכל כך נדיר, מנזר מרסבא נפרס מולנו שהוא בנוי על צלע ההר, ביננו לבין מנזר מרסבא – זורם ונשמע היטב נחל קדרון- נחל שהיום משמש להובלת השפכים של ירושלים.

נבי מוסא טיול

קצת היסטוריה על מנזר המרסבא: בסוף המאה החמישית לספירה, תחילת השישית, החלה תופעת הנזירות בעולם כולו, וכאן באזור הזה של מדבר יהודה נמצא , עפ”י הנצרות, המדבר של הארץ הקדושה ולכן באזור מדבר יהודה הוקמו הרבה מאוד מנזרים, הראשון שבהם היה מנזר חריטון  – אשר נמצא סמוך להרודיון,  אדם זה,חריטון,  ייסד את מוסד הנזירות שם בתקופה הביזנטית ושם מתרכזת “השמנא והסלתא ” של הנזירות שבהמשך גדלה והתפתחה למנזרים רבים באזור: דיר חג’לה בבקעת הירדן, מנזר סנט ג’ורג בוואדי קלט, אבטימיוס מעלה אדומים ועוד. בשיאה הגיעה האוכלוסייה ל 50,000 נזירים במרחב מדבר יהודה., סבאס בנה כאן את מנזר מרסבא ומנזרים נוספים במדבר יהודה כגון: סנט ג’ורג ,קרנטל .הנזירים אינם נמצאים בתוך תחומי המנזר במהלך השבוע הם נמצאים ב”לאורות ” שזה כוכים החצובים בתוך הסלע שם הם מתבודדים לומדים וכותבים יומם וליל. שבילי אבן על מצוקי ההר מובילים אליהם שלמטה זורם ונשמע היטב נחל קדרון.

מנזר מרסבא טיול
מנזר מרסבא שבנוי על צוק, הוא מנזר יווני -אורתודוקסי אשר הוקם לפני כ 1500 שנה והוחרב ע”י הפרסים בשנת 600 לערך ומיד לאחר שנים ספורות הוקם מחדש ושוב הותקף ונשדד מס’ פעמים. הצלבנים החליטו לבצר ולבנות חומה סביב המנזר כדי להגן על יושביו.  ב 1300 לספירה החריב בייברס  את המנזר ששוב שוקם ונבנה מחדש במהרה.

במנזר יש ספרייה גדולה, כניסה, חדר התכנסות דתית, מחסנים, מרפסות והרבה קשתות, אחד המבנים צבועים בצבע כחול ולבן סמל לתרבות היוונית. מן התצפית רואים גם את סרטבא – שהיא גם מצודה קדומה ואסטרטגית.

המשכנו בנסיעה בתוך קפלי ההרים על החלק המערבי של הבקע של השבר הסורי האפריקני שהוא בן 7 מיליון שנה, אפר לראות את שכבות הסלע השונות אשר בצלעות ההרים, מעיין חתכים בהר, ישנם גם שרידים מהים הקדום – אבני צור.

עד שהגענו לתצפית מדהימה ממקום הנקרא הר מונטר – מצד מזרח ניתן לראות בבירור את הרי מואב אשר גבוהים מהרי מדבר יהודה ולרגליהם ים המלח התכול, בצד צפון נראים בבירור הרי בנימין אשר מופרדים ע”י נחל פרת ממדבר יהודה. כמו כן מתחתינו נמצא אזור מישורי גדול מאוד אילו הם  “ערבות יריחו” – שמורה גדולה עם ביתרונות וסלעי חוואר.

הנוף הנשקף בזוית 360 מעלות מהר מונטר מזכיר טיסה במטוס, בצד מערב ניתן לראות את הר הזיתים בבירור ואת ירושלים. לאן שלא מסתכלים נוף קוסמי המזכיר נחיתה בכוכב לכת אחר. הצמחייה באזור בתקופה זו גדלה אך ורק על גביהם של חלק מהפסגות וההרים זאת בעקבות המפנים, מפנה דרומי עם שמש – יבש וללא צמחיה ואילו המפנה המערבי שאינו עתיר בשמש – יש עשב ירוק. הר מונטר הוא למעשה הר העזאזל המיתולוגי, שעליו מסופר, כי ממנו זרקו את השעיר לעזאזל ביום כיפור. תאריך ביקור:24/12/2019

מכאן המשכנו בחזרה להיטלטל ימינה ושמאלה בדרך הג’יפים העקלקלה שבדרך ראינו באר מים שעד היום הבדואים משתמשים בה ע”י חפירת שוחות סביב הבאר המזרימים אליה את מי הגשמים. זהו סיימנו את הטיול ג’יפים שלנו שכלל את : נבי מוסא, בקעת הורקניה, מנזר מרסבא.
***אם גם ברצונכם לצאת לטיול מיוחד שכזה, מוזמנים ליצור איתי קשר ב- 054-5538814 – גיל***
 . יש לציין כי מדובר במסלול שלוקח כ- 4 שעות כולל עצירות והדרכה בכל נקודה. נקודה חשובה נוספת מסלול זה אינו מגיע פיזית אל תוך המנזר אלא צופה עליו .(דרך זו  לא ניתן להגיע עם רכב פרטי , רק עם רכב 4X4).מפת המסלול : דרך ג’יפים למרסבא

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נבי מוסא
דילוג לתוכן