מכתש רמון

רקע

להרגיש כמו חלל גם בלי להיות שם באמת ? מכתש רמון משרה אווירת קוסמוס בשילוב של טיולים ואטרקציות סביב.
מכתש רמון הינו תופעה גאולוגית ייחודית ביותר בישראל. ואחד משלושת המכתשים הגדולים הדומיננטיים בישראל באזור הדרום :המכתש הקטן, המכתש הגדול ומכתש רמון, זה האחרון, עוצר נשימה, פותח את הנשמה והלב ומאפשר להציץ ולהביט לתוך לוע האדמה.

מכתש רמון שוכן בקרבת היישוב מצפה רמון. אורך המכתש כ-40 ק”מ, רוחבו כ-9 ק”מ ועומקו היחסי כ-400 מטר. לאחר היווצרותו של המכתש נחשפו שכבות סלע מעניינות ביותר. סלעי משקע ימי של גיר ודולומיט. בעלי החיים במקום הם בעיקר יעלים המסתובבים מעל ולאורך מכתש רמון ומצפה רמון.

לאורך המכתש ישנה טיילת ארוכה ויפה העוברת בשלל אטרקציות ומסלולי טיול . במרכז המבקרים רמון – ישנם הסברים אור קוליים ומוחשיים המתארים בפרוטרוט, איך נוצר המכתש ? איזה שכבות סלע נוצרו? ועוד .כמו כן חלקו מוקדש לאל"מ אילן רמון -אסטרונאוט ישראלי שניספה בעת התרסקות החללית "קולומביה" שנכנסה לאטמוספירה.

מידע על מכתש רמון

איך נוצר המכתש ? ומהו מכתש אירוזי?

אילו טיולים ואטרקציות ישנן בקרבת המכתש?

היכן ניתן ללון בקרבת המכתש?

 

מידע כללי על המכתש

אורכו של מכתש רמון הוא כ- 40 קילומטרים , עומקו כ – 400 מטרים לערך ורוחבו עומד על כ 9 קילומטרים. בהחלט גודל עצום. אם תביטו לתוך המכתש תראו מעין תלוליות בצבע שחור, אילו הן רסיסי בזלת שהתקבצו לכדי גבעות מפעילות וולקנית לפני מיליוני שנים.בתוך המכתש ישנם כמה הרים ובקעות למשל הר ארדון ובקעת ארדון. שימו לב כי בתוך קרקעית המכתש ישנם מעין חריצים רחבים באדמה זהו נחל רמון. שתפקידו למעשה לנקז את כל הגשמים היורדים מראש הצוקים של המכתש מטה ופנימה לתוכו.

אם תרדו במורד המצוקים פנימה לתוך המכתש. תגלו אוכלוסיה לא מבוטלת של חמורי בר. שרידים של התיישבות חקלאית. הוכח עקב מגוון הצומח שבתוך המכתש.

בגלל גודלו הרב של מכתש רמון הוא כולל בתוכו מספרים גנים לאומיים ושמורות טבע. שיאפשרו לכם לטייל ימים רבים ואף ללון בשטח הבלתי נגמר שלו. למשל : שן רמון ,הר רמון ,המנסרה ואבן רוח מים, עין סהרונים ועוד.

אחת החוויות המומלצות לחוות במכתש היא לינת שטח. בשעות ערב בגלל שאין זיהום אור של בניינים ותאורת עיר נראים הכוכבים בבירור רב.

למי ששמע על "דרך הבשמים" הוא יופתע לשמוע שהיא עברה בתוך המכתש.

נוף לתוך מכתש רמון

מכתש רמון – מכתש אירוזי הכיצד?

מכתש סחיפה (אירוזי) הוא תופעה גיאולוגית נדירה ומיוחדת במינה במרכז הנגב. אז איך הוא נוצר אתם יודעים?
הכל התחיל בסדק קטנטן מאוד בתוך הסלע , ממנו מורכב המכתש, חומר הנקרא גיר.

גשמים שירדו כאן החלו להמיס את הגיר באותו סדק וגרמו להרחבתו, בתהליך שנמשך מיליוני שנים חצבו המים את דרכם אל תוך שכבת החול שמתחת לסלע.

הגיר והמים גרמו לתופעה הנקראת” סחף”  -החול אשר נסחף מתחת לגיר, השכבה הצליחה לעמוד תקופה מה.  למרות שמתחתיה המים, המשיכו לסחוף ולהוציא את החול. עד אשר שכבת הגיר קרסה ופערה חור אדיר. תהליך ממושך של “בלייה” יצר את המכתש המרשים והיפה אותו עינכם רואות.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
פנורמה מכתש רמון

טיולים ואטרקציות מומלצים ליד מכתש רמון

1)לאילו מבינכם שאוהבים גם ללכת ניתן ללכת לראות מאובנים בקיר האמוניטים : מדובר על מסלול של בערך 1.5 ק”מ כשעה הליכה .2)מרכז המבקרים רמון ע”ש אילן רמון -מרכז חדשני, אשר הוקם לזכרו של אל”מ אילן רמון, האסטרונאוט הישראלי הראשון

3)מרכז חי רמון –  מרכז זואולוגי חביב ה מציג את בעלי החיים אשר מתגוררים באזור הנגב למשל זוחלים כגון : לטאות, נחשים, , זיקיות, עקרבים. ומכרסמים כגון : פסמונים, צבים, דורבנים ,קיפודים ועוד. במקום גם גן בוטני עשיר ומיוחד.

4) גן הפסלים-  דרך עפר בה ניתן לעבור עם רכב, לעצור בצידי הדרך. להביט בפסלים ובמכתש המרהיב ולהנות מהנוף המשגע הפארק  ממוקם מול המכתש ליד חורשת עצים. להסבר מלא :   גן הפסלים “.

5)סנפלינג על מצוקי המכתש.

6) הליכה לאורך טיילת המכתש שעוברת ליד חדריו של מלון בראשית ממשיכה עד להר גמל.

טיילת מכתש רמון

עונה מומלצת : מרץ -אפריל או ספטמבר- אוקטובר שיותר נעים .

מקומות לינה בקרבת מכתש רמון

מומלץ לישון עם הילדים באחד מהחאנים באזור או בבית מלון בעיר מצפה רמון, “פונדק רמון”. או מלון רמון . או במלון בראשית היוקרתי הנמצא על פיו של מכתש רמון. אופציה נוספת היא ללון באנ"א מצפה רמון מרשת האכסניות אנ"א.
בכל המלונות רמת הבסיס היא לינה וארוחת בוקר. עמו כן כן ישנה אפשרות גם ללינה בדירות במסגרת AirBnb.

הוראות הגעה

ניסע בכביש מספר 40 המוביל מבאר שבע אל מצפה רמון נמשיך כל העת עם השילוט .מרכז המבקרים רמון נמצא ביציאה ממצפה רמון , לכיוון הירידה למכתש נמצא.

אפשרויות נוספות טיול גי’פים בתוך מכתש רמון : חוויה מיוחדת במינה. מקומות נוספים לטיול באזור יתוארו בפוסט הבא : המנסרה ונחלים נוספים מעניינים באזור.

למי מיועד: למטייל אוהב בעלי חיים וזה שהמדבר עושה לו את זה.

מה בסביבה:

הר גמלגן לאומי עין עבדת ,מעיינות עין עבדת.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מרכז מבקרים מכתש רמון

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן