לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

שמורת חוף פלמחים

רקע

במסגרת סדרת הטיולים משורק לפרת קטע מספר 1 מפלמחים לכפר עינות .

טיילתי עם אדם חביב בשם יצחק שהוביל קבוצה בת 40 איש. למסע חד יומי משמורת חוף פלמחים לכפר עינות. הטיול התחיל קצת צפונה מקיבוץ פלמחים. בכניסה כ 200 מטרים דרומית לחוף פלמחים המוסדר. הלכנו לאורך רצועת חוף פראית ויפה. שכללה הרבה מפרצונים עם דייגים וגבעות כורכר, המאפיינות את איזור מישור החוף. משם המשכנו פנימה אל תוך קיבוץ פלמחים(כדי להקל על ההליכה על חול הים). חזרנו לקו החוף והלכנו במקביל לשפך של נחל שורק. קיבלנו הרצאה מרתקת על הים התיכון. זהו ים סגור לחלוטין הכולל מיצרים וסביבו 21 מדינות.

הזוכות ל 200 מיליון תיירים בשנה. הידעתם ? ככל שהולכים מזרחה הים יותר מלוח ויותר חם. מיצר מרסלה הוא זה אשר מחלק את הים התיכון לאגן מזרחי ולאגן מערבי. למרות היותו קטן הוא מגוון מאוד ועשיר בבעלי חיים וצמחיית ים. השם הים התיכון התחיל לפני כ- 500 שנה ובתנ"ך מכונה הים האחרון. נקרא גם ים הפלשתים כי היו פה עמי הפלשתים עדויות לכך ניתן למצוא במצודת אשדוד ים.

תיאור המסלול

ממש על הדיונות. פגשנו בחבצלת החוף שפרחה בלבן וניחוחותיה נעימים להפליא. היה מי שהגדיר את ריחה כבושם שאנל. מכאן ההליכה היא למעשה לאורך הסימון השחור. בכיוון ההפוך משפך הנחל לים אל חורשת הצנחנים – היכן שרבים מתחילים אותו. ההליכה קצת קשה יותר. מפני שדיונות החול דורשות מאמץ רב יותר. הפטל הוא אחד הצמחים המפתיעים שפגשנו במהלך הטיול בדיונות החול של פלמחים. שזה עתה הבשיל וטעמו מתוק להפליא. ככל שמתקדמים פנימה אל תוך לב השמורה. הצמחייה סביב מתחילה לקבל חזות של  מיני יער אקליפטוסים. שלצדדיו ניתן לראות צמחיית קנה עשירה.

מכאן חצינו את גן לאומי שפך נחל שורק צפינו בנחל זורם לצידנו. זהו החלק הנקי של נחל שורק (לא לרחצה ).ובו מתקיימים בעלי חיים רבים. כגון : קורמארנים ,צבי מים ועוד. הגענו לחורשת הצנחנים. רבים מגיעים לכאן לעשות קמפינג בחסותם של עצי האקליפטוס הענקיים. המשכנו לכיוון דרום (יצאנו מהחורשה ופנינו שמאלה). עץ שיקמה ענקי הופיע בתחילת המסלול. שכידוע הוא ממשפחת הפיקוסים. רבים מחבריו נמצאים בדיונה הגדולה שבאשדוד- פארק השיקמים.

שמורת חוף פלמחים

מכאן פנינו שוב שמאלה עלינו על שביל  חולי המסומן באדום- כ 20 דקות הליכה. הגענו לאחד המקומות המסקרנים והלא מוכרים. זהו נבי רובין מדובר מבנה מונוליטי של מסגד על גבנוני הדיונות חול של הנביא ראובן בן יעקב הקדוש לאיסלם אך גם ליהדות. בהמשך הפך לקבר שזוכה לעלייה לרגל חסידים עם ספרי תיקון ותפילה לצידו. הקבר בפנים מרשים ביופיו והוא בצורת גליל לבן בתוך חדר הנמצא מתחת לכיפה. מעבר למבנה הקבר יש לצידו מבנה מיוחד עם קשתות גבוהות במיוחד.

מידי אביב הוקמו פה במקום הזה מחנות אוהלים כ 30,000 איש הגיעו לפה. היה פה שוק שנתי תוסס מנהג שהחל לפני 900 שנה. יש איזכורים בעיתון דבר משנת 1921 על קיומו של שוק זה בנבי רובין. המבנה הוקם מאבני הכורכר המאפיין את מישור החוף. קבר נבי מרובין נבנה במאה 15 לספירה הנוצרית. זו גם הסיבה ש 10 הקילומטרים האחרונים של נחל שורק מכונים נחל רובין- בכדי לתת נקודת ציון לרועי צאן . מאחר שנחל שורק גדול, הוגדר קטע הנקרא  נחל רובין. עד 1948 היה פה כפר נבי רובין.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
נבי רובין

מכאן המשכנו ללכת על הסימון האדום לאורכו של נחל שורק עד שהגענו לגשר שמעליו עובר כביש מספר 4.  הלכנו מתחתיו  וחצינו את נחל שורק מדרום לצפון. כאן נפרדנו משמורת חולות פלמחים. וגם מנחל שורק , הליכה בשביל שאינו חולי ויותר נוח להליכה המוביל עד לכפר עינות (זהו כפר נוער הנמצא במועצה אזורית גן רווה) נקודת הסיום של הטיול שלנו. מסלול זה הוא מסלול קווי , הדורש הקפצת רכבים, אורכו כ -10 קילומטרים ועם עצירות מוערך בכ 5 שעות הליכה. יש  למטה מפה מוקלטת של המסלול .

טיול לאורך נחל שורק

הוראות הגעה

לתחילת המסלול מחוף פלמחים :
חוף פלמחים צפוני – https://waze.com/ul/hsv8ttsexg

נקודת סיום:
כפר נוער עיינות – https://waze.com/ul/hsv8tx4j75

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חוף פלמחים

מיקום במפה

דילוג לתוכן