חשוב לדעת

חשוב לדעת

חשוב לדעת

יהודה -מקום קסום ומופלא בו מאבק ההישרדות מקבל טוויסט אחר לגמרי והופך להיות יום -יומי עבור החיים בו
מדבר יהודה הוא מדבר צל גשם מרשים ביופיו השוכן על התפר בין ים המלח התכול והיפה לבין הרי ירושלים הגבוהים והמרשימים. בעלי חיים רבים ומרשימים במיוחד חיים בו והם צולמו ע”י פרלית מורנינקס, שבעדשת המצלמה  המופלאה שלה לכדה אותם בזוויות מהממות ובכך הפכה אותן לפיסת אומנות חיה.

הקונטרסט של הצבעים בתמונה מדגיש ומבליט את הציפור היפה הזו שנקראת – טריסטרמית, זוהי ציפור ממשפחת הזרזירים, כנפיה בצבע שחור -כתום מופלאות והיא מתגוררת באזור צפון ים המלח והנגב. ותופתעו גם לדעת שהציפור הזו יודעת גם לשיר יפה , אמנם לא בקיסריה כמו עומר אדם אבל יפה…..

יעל נובי הוא אחד מהדיירים החזקים והדומיננטיים באזור זה , הוא מאופיין בקרניים קשתיות וחזקות הוא לא נועל “נייק אייר” או “אדידס” אלא פרסות חזקות ועבות, המאפשרות לו לטפס על מצוקים והרים תלולים. אל דאגה היעלים הם צמחוניים ולא אוכלי בשר. נתון מעניין עליהם הוא שבעת סכנה הקרבה הם שורקים כדי ליידע את שאר חבריהם לעדר.

ואיך הם מתקיימים במדבר? מים רבים שנמצאים בשמורת עין גדי בעיקר מאפשרים להם להתקיים כאן בעדרים גדולים והתנאים המשלבים מים + צמחייה מאפשרים להם להתרבות ולהתקיים כאן תחת קורתו של מדבר יהודה.

עוד אפיון מיוחד למדבר יהודה הוא מצוקים מרשימים בצבע חום קרמי שבתוכם מחילות המאפשרות לבעלי כנף לבנות את הקינים שלהן בחסותם.

פרט לבעלי חיים רבים שמתקיימים בנווה המדבר הזה יש לא מעט צמחים כמו השרך שגדלים על סלעים ומנצלים את המים הזורמים עליהם כדי להתקיים.

 

לסיכום: מדבר יהודה הוא ממלכה שלמה של בעלי חיים וצמחים,  המאפשר קיום מופלא ומעניין של בעלי חיים וצמחים שלולא המים לא היו יכולים לשוד את תנאי המדבר הקשים.
קרדיט התמונות : פרלית מורנינקס. צולם בתאריך : 24/9/18 תאריך ביקור:08/09/2018
מה בסביבה: נחל אוגנחל ערוגותמעיינות חמים עין קדם.
ולא לשכוח להביא :
מים
מצב רוח
כובע
ונשנוש

מסלולים נוספים באיזור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ים המלח
דילוג לתוכן