חשוב לדעת

חשוב לדעת

חשוב לדעת

מאגר גלעד
טוסקנה הישראלית – מאגר גלעד “החלום הרטוב הישראלי”, מאגר קסום על רקע מרבדי פריחה צהובה מרהיבה .חול המועד קרב ומגיע אלינו, לאחר שכולם צחצחו את הבית לקראת החג שמקדם את האביב באופן פורמלי, זה הזמן לתכנן את  הטיולים שלכם לקראתו. כפי הידוע חג הפסח הוא החג בו כל עם ישראל יוצא לטייל בכל שעל ושעל בארצנו הקטנטונת, הפעם בחרתי להמליץ לכם על מסלול טיול קל ולא עמוס במטיילים, באופן יחסי כמובן, מאגר גלעד.
בין הגבעות אשר סביב מאגר גלעד, תפגשו ריכוזי פריחה רבה בעונה זו של השנה, כמו כן תמצאו מאגר מים מופלא המוקף מרבדי פריחה צהובה מקסימים, הסביון מפליא בפריחתו בעונה זו של השנה ומשתלב יפה עם הצבע הירוק השולט פה והכל על רקע הרי מנשה.

תיאור המסלול

עם תחילת מסלולינו אל מאגר גלעד, נבחין בנחל תנינים (נחל זה מתחיל את דרכו מי קדם -פארק אלונה. ומסיים אותה בים ) המתחתר לאורך כל המסלול, נחל חביב טובל בצמחייה סביבו וריכוזי פריחה בשלל צבעים. זרזיפי מים זורמים להם לאורך הנחל שברקע נשמעים קולות ציוץ הציפורים. אין ספק שמדובר בחלום איטלקי. מסלול עקלקל לוקח איתנו לכיוון האגם הנשקף מרחוק, לאורך ההליכה- מלווה אותנו פריחה צהובה, המתענגת ומשתפלת על מרבדי עשב עונתי. ריכוזי הצמחייה והפריחה העונתית הם בלתי נתפסים בעונה זו של השנה, הצומח והחי מחזירים לאימא אדמה חיים.

 

לאחר הליכה לא רבה במיוחד נפגוש מעבר, החוצה את הנחל, נעבור בזהירות לצידו השני , מומלץ ללכת בצד ימין על-מנת לא להירטב.המסלול הוא קווי ולא מעגלי לכן לאחר שהגעתם למאגר עליכם לחזור בשביל ממנו הגעתם. משך המסלול למאגר וחזרה כשעה לערך.

הפריחה באביב

אם הגעתם בסוף החורף או בתחילת האביב מצפה לכם חוויה מופלאה של מרבדי פריחה הצהובים, אשר צובעים את הבתרונות ואת השטחים הנרחבים הנמצאים מימין לכם, לא מדובר באחיזת עיניים, אלא במראות מרהיבים שתוקפן יפוג מיד לאחר החג. אילו הם מרבדי סביונים בצבע צהוב עז  בצידי הדרך אל מאגר גלעד .מעבר לפרחים יש כאן סביבת חורש טבעי בצבעים חום -ירוק מה שיוצר תמונה סוריאליסטית של יופי בלתי נתפס של מדרונות הרים פרחוניים, חורשה מיוערת ומים – מאגר גלעד.

המאגר

לאחר שהתענגתם על הפריחה היפה, הגבעות המוריקות והעצים אשר ברמת מנשה, זה הזמן להמשיך בהליכה מתונה לכיוון המאגר, לאחר שתבחינו בגדר התוחמת את המאגר עם שלט האוסר על הכניסה לתוכו, המשיכו בהליכה לצידה של הגדר. מיד תבחינו בברווזים המשייטים להנאתם במאגר גלעד וצבי מים מתחממים בשמש הנעימה. הדבר שהרשים אותי יותר מכל בטיול הזה הוא בעלי החיים המעניינים ששוחים להנאתם במאגר גלעד כגון: צבי מים וברווזים. אם תרימו את מבטכם ותסתכלו, תבחינו במאגר ענק עם עצים נטועים במרכזו ומוקף עצים גדולים זהו הדובדבן שבקצפת -מאגר גלעד.

אתנחתא ליד מאגר גלעד

לאחר שתגיעו לקצה המאגר תפנו ימינה ושם תמצאו עץ גדול, מומלץ לשבת תחת צילו ולצפות בנחת על המים והנוף הנשקף. זוהי הנקודה המומלצת לפיקניק קליל ואתנחתא מאורח החיים המסחרר שלנו.מאגר גלעד קרוי על- ידי חברי קיבוץ גלעד, “האגם הנעלם” על שום שהוא חבוי בין הגבעות של רמות מנשה. לבחירתכם להמשיך לגדה השנייה של מאגר גלעד, משם תוכלו לצפות במקום בו אתם עומדים כרגע או לחזור בעקבותיכם ולהנות מכלניות וחרדל ומהנחל הקסום שזורם פה. לאחר שנהתם – שובו על עקבותיכם חזרה לחניון בו השארתם את כלי הרכב שלכם.

איך מגיעים ?

ממחלף אליקים פונים ימינה לכיוון רמת השופט, נוסעים מזרחה עד לקיבוץ גלעד (כ-20 דקות). לפני העלייה לקיבוץ גלעד, פונים ימינה בחניית עפר גדולה. שם נחנה את רכבנו ונצעד לכיוון המאגר ,אם יש לכם רכב שטח ניתן להמשיך בדרך העפר עד למאגר עצמו. ניתן להגיע בוויז בקלות – “מאגר גלעד”.

היכן מומלץ לטייל בסביבה

אחד המקומות השווים הסמוכים לכאן הם מפלי נחל רז , אם תרחיקו אבל קצת…ברצוני להמליץ לכם  על 2 מקומות שווים במיוחד שאמנם נמצאים קצת יותר צפונה מכאן אבל עדיין לדעתי אילו הם 2 נקודות חן מומלצות ושוות ביותר : הראשונה : עין חרדלית (אזור נחל כזיב- גלילי מערבי) והשני הוא עין אביאל אשר נמצא לא הרחק מכאן באזור בנימינה.

מעוניינים לקבל טיפים והמלצות היכן לטייל בכל עונה בשנה, מוזמנים להצטרף לקבוצת הפייסבוק שלנו : מטיילים מכייפים ומשתפים .
הפקתם תועלת מהפוסט ? נהנתם מהכתיבה ומהתמונות ? אשמח מאוד אם תביעו את דעתכם , בתגובות , כאן מתחת לפוסט. תודה על התייחסותכם..

מסלולים נוספים באיזור

2 תגובות

  1. בכלל לא ברור איפה בדיוק המאגר ואיך מגיעים אליו רגלית. אני הייתי עשרות פעמים בגבעת הרקפות ובמפלי רז ולא מצאתי את המאגר.

    1. שלום אלי , מאגר גלעד אינו נמצא באופן שאפשר להגיע אליו רגלית ממפלי רז , מאגר גלעד נמצא לפני מפלי רז . יש לך הסבר מלא בפוסט שלעיל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מאגר גלעד
דילוג לתוכן