מאגר בית זית

רקע

מאגר בית זית הוא מאגר מים יפהפה השוכן בהרי ירושלים סמוך למושב בית זית כקילומטר דרומית ליישוב מבשרת ציון.
הסכר והמאגר נבנו בשנות ה 50. לצורך ריכוז מי הגשמים הזורמים מנחל שורק  במטרה להזרימם אל אקוויפר ירקון תנינים. הפרויקט נכשל מטרתו לא הושגה, בגלל הפרשי גבהים לא נכונים. ותכנון לקוי של המאגר. המים זרמו בכיוון ההפוך וחלחלו אל עבר הממלכה הירדנית לכיוון נחל פרת. אך אין ספק שמאגר בית זית הוא פנינת טבע בפני עצמה ומהווה מוקד משיכה לטיולי משפחות וזוגות צעירים רבים. במיקום מצוין בקרבת ירושלים.

אנו הגענו לכאן פעמיים פעם אחת בשנת 2013 שהמאגר נראה רדוד ובלי הרבה מים וכעת במרץ 2020 לאחר חורף מצוין ויוצא מהכלל מבחינת משקעים, התוצאות משתקפות בצורה כל כך יפה, עבורי בכל אופן הזכיר את התמונות מטיול בסלובניה בעיירה ציורית הנקראת בלד. אגב הכניסה למנזר היא אך ורק מתוך בית החולים עין כרם, למי שרוצה להגיע.

מאגר בית זית

רק שמכאן נראה בבירור כנסיית גורני בעין כרם .שימו לב למעלה סמוך לבית החולים עין כרם נראים כתרים מזהב. ההליכה מטה מלווה בנוף יפהפה של עצים ירוקים שברקע מבצבץ בין העצים האגם בצבע ירוק בקבוק. נוף פסטורלי וציורי.

מאגר בית זית  הוא אגם עונתי שמימיו מבוססים על סמך גשמים, אך אם זאת הרחצה בו אסורה בתכלית האיסור כי כבר היו בו מקרי טביעה בעבר ומימיו כוללים גם את נחל שורק שמנקז את השפכים של ירושלים. גודלו של מאגר בית זית : עומקו כ- 10 מטרים, אורכו כ- 1500 מטרים. רוחבו כ -300 מטרים.

בחלק הדרומי שלו יש סכר בטון גבוה וחזק מאוד באורך 100 מטרים וגובה של כ -10 מטרים בקירוב. המטרה של הסכר הייתה לאגור ולאצור את מי הגשמים אשר יורדים מצלע ההר עליו נמצא המושב בית זית, כדי שיחלחלו לתוך מי התהום ויעשירו את האקוויפר.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
סכר בית זית

הלכה למעשה כפי שציינתי,  לאחר שירדתם את הדרך הנופית שעשירה גם בפריחה עונתית של רקפות וכלניות רבות. לכו שמאלה עד שתגיעו לאזור סכר בית זית. אזור הסכר מגודר והכניסה אליו אסורה אך מתחתיו יש שביל אדמה המוביל אל הפתח שמוציא את מים של הסכר החוצה אל תוך נחל סמוך.

זה בהחלט טיול קליל בטבע שמשלב מים הזורמים בעוצמה בעקבות הפרשי גבהים. לאחר שהתרשמתם מהמפל היוצא מאגם בית זית. אני ממליץ שתעלו חזרה לשביל האופניים והולכי הרגל שהוכשר כאן עד אשר תגיעו לאזור המאפשר לרדת לגדותיו של מאגר בית זית.

המקום עצמו חביב מאוד ניתן לשלבו כחלק מטיול אופניים בפארק ירושלים ועינות עילם באמצעות רכיבת אופניים .
או לחלופין להגיע ולהיכנס לתוך מושב בית זית ולרדת עם הרכב לקרבת האגם . המקום שופץ כיום ומסביב לאגם ישנם שבילי הליכה ושבילי רכיבת אופניים מוסדרים .

אגם בית זית

מומלץ טיול בשעות אחר הצהריים או בשעות הערב המוקדמות. המקום מזכיר קצת מנופי אירופה הקלאסית (גרמניה, אוסטריה) , אגם המוקף ביער , המים בצבע ירוק עז כתוצאה מהשתקפות הסביבה הירוקה של היערות סביב האגם .

כדאי מאוד להגיע לסכר ולהתרשם מגודלו העצום. מומלץ ביותר להגיע עם ערכת קפה ומחצלת , לשתות קפה בכיף ולהתבונן בנחת באגם, האסור לרחצה באגם.

איך מגיעים לסכר בית זית : הזינו בוייז ”  אגם בית זית ” – הוויז יכניס אתכם ליישוב בית זית דרך מוצא עילית . חנו במעלה היישוב סמוך לפארק שעשועים שכונתי אשר משם תראו תצפית מרהיבה לעבר האגם . ממש לפני הפארק שעשועים תבחינו בשביל הפונה מטה , עלו עליו המשיכו בו כל הזמן ישר ולמטה עד שתגיעו למאגר מימינכם ישנו שביל הליכה אשר עובר במקביל לאגם והוא חלק מפארק עמק הארזים ואילו משמאלכם יש שביל הפונה לכיוון הסכר ולעבר מוקדי פריחה.

כדי להגיע לראות בפרץ המים האדיר שיוצא מצינור עבה מאוד , צריך לרדת אל שביל צדדי הנמצא ממש מתחת לסכר – תלכו בעקבות שאון המים. אגב אם תמשיכו בשביל האדמה קצת יותר למטה תראו לאן מי המאגר זורמים , זהו נחל קטן .

מה בסביבה:

עמק הצבאים; הר הרוח -עין כפירה;  עין חמד ; עין מקלף ; נחל יתלה

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

תגובה אחת

  1. מעניין מתי יסדרו את הוראות ההגעה או ציון הדרך בכל אתרי הטיולים מניחים כנראה שכולם נווטים מקצועיים. בפועל אנחנו הורים לילדים קטנים שבקושי אפשר לחבר מחשבה בין צעקה לנזלת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מאגר בית זית

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן