לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

כביש 10-נפתח בחגי ישראל

רקע

כביש 10 הינו כביש בעל תוואי ונוף יפהפיים שהוא מושא הערצתם של מטיילים וחובבי טבע. הוא עובר ממש סמוך לגבול המערבי של ישראל בדרום הארץ באזור הנגב. כביש זה סגור כל ימות השנה. בגלל רגישותו הביטחונית והיותו סמוך לגבול מצרים. ועל כן תנועתו אסורה כל ימות השנה. למעט תקופת החגים בה הוא נפתח. ומאפשר למטיילים להנות הן מנוף ייחודי. והן מטיולים נדירים שלא מתאפשר לעשותם במהלך ימות השנה.

בנוסף כביש 171,שהוא בפני עצמו כביש עם נוף משגע לאורכו, הנמתח לאורך כ – 35 ק"מ. כביש זה המתחבר לכביש 10, ממצפה רמון. נפתח מחדש גם הוא תודות לחטיבת פארן (צה"ל). אשר חידשה , שיפצה ושימשה את הכביש שניתן יהיה לעשות בו שוב שימוש.

ראשית בואו נכיר קצת את כביש 10, הידוע כ"פנטזיית המטיילים" כמו כל דבר שהינו במסגרת בלתי אפשרי ואסור. כביש זה מתחיל בחלקו הצפוני' קצת מתחת למעבר כרם שלום (ליד רצועת עזה) ובחיבור של כביש מספר 232. הוא נמתח לאורך קו מרשים של כ- 180 ק"מ לאורך גבול ישראל -מצרים, עד שבנקודה הדרומית שלו ביותר הוא מגיע לצומת שיקמה (כ – 35 קילומטרים צפונית לאילת ).

מפת אתרים על כביש 10
מפת אתרים על כביש 10

כביש 10 נחשב לכביש טיולים היפה והמיוחד של אזור הנגב. הוא מזמן אתכם, המטיילים לנופים קסומים של ארצנו וגם של סיני. למשל במהלך הנסיעה תוכלו להגיע להר עריף והר כרכום – דבר המתאפשר השנה בגלל תיקונו ופתיחתו של כביש 171. מה של מתאפשר ביתר ימות השנה.

חשוב לדעת כי לא כל כביש 10 נפתח לציבור אלא ייפתח רק קטע של הכביש: מחמוקי ניצנה בצפון עד לנקודה הדרומית שלו צומת שקמה – כל הקטע הזה הינו כ 70 ק"מ.

כביש 10 במלוא הדרו

היכן ניתן לטייל ומה יש לראות על כביש 10?

1)בור הסבחה – זהו בור מים עתיק וקדום מאוד , הייחוד של אתר זה היא שניתן לרדת אל תוך הבור באמצעות סולם. מי הבור נקווים בו כתוצאה מגשמים. הוא עמוק מאוד , מימיו לא תמיד נקיים במיוחד.

הכניסה והיציאה אליו מעט מורכבים לכן לא מומלצים לכולם. אם זאת ניתן רק להגיע ולראותו בלבד ,בלי להיכנס פנימה.

הבור נמצא כ – 3.5 ק"מ בלבד מהמחסום סעו עם רכביכם בדרך עפר (חשוב למדוד אין שלטים). לאחר שנסעתם בדרך מרחק זה. עיצרו ולכו ברגל כ- 1 ק"מ עד הבור(מומלץ להיעזר בתוכנות ניווט למציאת הבור).

2)הר כרכום – יש הסבורים שזהו הר סיני המקראי , האתר מעניין מאוד משום שנמצאו בו שרידים פולחניים רבים. הר יפהפה עם תצפית מרהיבה. שימו לב ההגעה להר כרכום אפשרית רק עם רכב שטח.

3)מצפור הר שגיא – אחד מהרי הנגב המרשימים מתנשא לגובה של 1 קילומטר. בראשו יש מצפור יפהפה הכולל מבט אל :הר כרכום ,מכתש רמון, הר עריף . שימו לב המצפור נמצא מתחת לבסיס הצבאי שבראש ההר.

4) עין המערה – מי היה מאמין שהמילה מעיין תירשם פה בכתבה זו. באזור כה צחיח ויבש, אבל כן נמצא כאן מעיין נובע. לא גדול, אבל חי וקיים ומוציא מקירבו מים זורמים וחיים. המעיין נמצא בתוך מערה.

5)הר חריף – פתיחתו המחודשת  של כביש 171 מאפשרת להעפיל להר חריף דרך כביש 10.

 

6)תצפית הפוגה – אנדרטה מרשימה הסמוכה ממש לגדר הגבול – מקום מעניין שמשלב את הסיפור הטרגי של התרסקות מטוס "הפוגה" בו קיפחו חייהם בטיסת אימון :סרן אורי סלמון ז"ל וטל צורי ז"ל.

7)תצפית הר חורשה – מקום בעל היסטוריה קדומה. מדובר על נקודת תצפית הפונה לעבר קדש ברנע המקראית והמפורסמת. בה חנו בני ישראל במהלך 40 שנות נדודיהם במדבר.

8)שלוחת קדש ברנע – את זה לכם אסור לפספס -זוהי אולי הנקודת המדוברת ביותר על כביש 10 – במהלך הטיפוס על הר הנגב(לא לדאוג עם הרכב..). ישנו כביש עם המון פיתולים המוביל לתצפית מוצלת הצופה לעבר שלוחת קדש ברנע.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
תצפיות מכביש 10

אז מתי כביש 10 נפתח לקהל הרחב?

חג ראש השנה  16-17/9 שנת 2023.

חג סוכות 29/9-7/10 שנת 2023.

חג חנוכה 9-17/12 שנת 2023.

הציר המוביל לסנה הבוער בהר כרכום  בין 21-22/12 שנת 2023.

כביש 10- הגבול עם מצרים

הודעות חשובות

***  צה"ל יאפשר נסיעה במועדים שלעיל אך ורק בשעות האור .

***  אין לרדת מתוואי הכביש ולהתקרב לגדר הגבול.

*** מאחר שאין תחנות דלק לאורך כביש 10 חשוב למלא דלק לפני העלייה לכביש זה.

טלפון לבירורים ותיאומים אודות כביש 10- 08-6506253. אם חשקה נפשיכם להגיע לכביש באחד מסופי השבוע במהלך השנה ולא בחגים אז אפשר אבל חשוב וחובה לבצע תיאום טלפוני עם צה"ל : 08-9902926

כדי להגיע לכניסה לכביש 10 הזינו בוויז : מצפור בר לב.

צילומים:Sharon Traveler Oscar ו –Ilouz Ilanit

רוצים לקבל עדכונים טריים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת הטיולים שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו גם לשתף בעצמכם.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשויות :Baliletayel

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מצפור בר לב

מיקום במפה

דילוג לתוכן