Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

יער קוולה טיול

רקע על יער קולה

יער קולה הינו יער מרשים ורב פעלים יש בו שבילי הליכה, פינות פיקניק, מערות קבורה, מערות עטלפים, בורות מים, שרידי התיישבות. וגם מתחתיו זורם לו נחל מזור בחודשי החורף. האטרקציה המרכזית ביער קולה היא שביל בעקבות הלוחמים. הנקרא "שביל אלכסנדרוני" המסומן בשחור. זהו שביל החוצה את היער , אורכו כ – 2 קילומטרים. הוא מגיע עד ערוצו של נחל מזור מתחת ליישוב אלעד. שביל זה קיבל את שמו לזכרם של חללי חטיבת אלכסנדרוני שנפלו במלחמת העצמאות.

את השביל הכשירו והקימו תלמידי חטיבת ביניים נחשון שבחבל מודיעין במשך כשנתיים עבודה בין השנים 2012-2014. בראש הפסגה ממנה מתחיל המסלול ניצבת אנדרטה משיש עם שמות החיילים ותיאור את שהתחולל פה. ביולי 1948 , כחלק ממבצע דני השתלטו חיילי החטיבה ("קומנדו 89") על כמה אזורים וכפרים באזור כגון : רנתיה וכפר קולה , הליגיון הערבי השיב מלחמה שערה וכבש מידי החטיבה את כפר קולה.  למחרת הבוקר הגיעו 2 כוחות מחטיבת אלכסנדרוני בליווי טנקים וכבשו את המקום. בקרבות כולם על המקום נהרגו של כ – 28 מחיילי חטיבת אלכסנדרוני. ונכאן השם גבעת הכ"ח.

שביל הלוחמים

תיאור המסלול

השביל חוצה את יער קולה המכונה גם יער אלעד , בדרך יפה בייחוד בחורף לאחר הגשמים , ישנם ריכוזי פריחה רבים של רקפות ,שלוליות מים , ופטריות תחת עצי האורן הרבים שניטעו ביער. לכו כל העת עם הסימון השחור שעובר בין עצי הברוש ועובר בתוך ליבו של היער , השביל עובר בנקודות נוף לעבר גוש דן ומזמן הרפתקאות לכל המשפחה. אחת מהן הנמצאת בקצה המסלול היא מערת עטלפים. מערה עם סולם מתחת היורד אליה ובתוכה עטלפים רבים ,אם תקרבו את האוזן לפי המערה תוכלו לשמוע את קולם. בחודשי החורף חל איסור להיכנס למערה כי העטלפים בתרדמת חורף.

מעבר לכך ישנם שרידי התיישבות מעניינים מאוד למשל בורות מים , שאם תביטו לתוכם תוכלו לראות בבירור כמויות מים לא מעטות. כפי הנראה שימשו בורות אילו לאגירת מים לשימושים שוטפים. כל שטח היער עטוף בירוק נוכח הגשמים היפים של חורף 2022. השביל נוח וקל להליכה לכל בני המשפחה. בין השרידים הנמצאים על שביל אלכסנדרוני ישנם שלטים המתארים את שתראו כאן. למשל : שלט על עץ אלון השעם. עץ זה שהגיע מאגן הים התיכון הישר לפה, הוא עץ אשר מקליפתו מכינים את השעם שכידוע משמש כחומר איטום. זאת בשל צפיפותו למשל כפקק לבקבוקי יין . לקליפת העץ לוקח כעשור להתחדש, אורך חייו של עץ זה הוא כ 200 שנים. רוב הייצור של השעם הוא בפורטוגל . ביער קולה ישנם מעט עצי אלון מסוג זה , סמוך לשלט תוכלו לראות אחד.

שביל אלכסנדרוני

המשיכו לרדת עם הסימון השחור למטה עד שתגיעו לסופו של שביל אלכסנדרוני . השביל מתחבר פה עם שביל ישראל ונגמר במפגש עם נחל מזור, נחל הנמצא בין מדרונותיהם של יער קולה(כ"ח) והיישוב אלעד. מפה עליכם לפנו ימינה לתוך שביל רחב וטוב המסומן כשביל ישראל , שימו לב השביל בוצי לאחר גשמים , כמו כן רכבי שטח ורייזרים נוסעים בו רבות. ממליץ לרדת אל ערוץ נחל מזור בצד שמאל של הדרך וללכת לאורכו.

בתקופה זו הוא זורם ויש בו מים. לאחר הליכה של כ 10 דקות לערך תגיעו להתפצלות בה תעזבו את ערוץ נחל מזור ובמזלג המשיכו עם שביל ישראל ימינה בטיפוס מעלה חזרה. ניתן להביט ממבט על על נחל מזור מתפתל למטה. שעושה את דרכו היישר לנחל הירקון לכיוון מערב. בסוף העלייה המשיכו ישר תראו משמאלכם מעיין חווה חקלאית עם בעלי חיים , המשיכו ללכת ישר על תוואי השביל. עד שתראו משמאלכם סימון שחור. שיחזיר אתכם חזרה על עקבותיכם לחניון אנדרטת אלכסנדרוני. היכן שרכבכם נמצא.

לנוחיותכם מצורפת מפה מוקלטת של מסלול זה , ניתן להוריד כקובץ gpx  ולהעלות אותו באחת מתוכנות הניווט וללכת בעקבותיו. אבל גם הסימון השחור בהחלט מספק. וניתן לעשות זאת גם בלי מפת הנייוט , אך כדי לקבל מושג מוזמנים להביט בתוואי המסלול.

שביל הלוחמים ביער קולה

איך מגיעים

בוויז : אנדרטת הכ"ח (חרבת קולה). עליכם לנסוע על כביש מספר 444 – כביש המחבר את אזור השפלה לאזור השרון. הכביש מתחיל בצומת בן שמן ומגיע עד המפגש עם כביש 6 בצפון.  אם באתם מכיוון דרום, קצת לפני היישוב אלעד פנו ימינה לכביש מספר 465 ולאחר כקילומטר לערך פנו שמאלה אל תוך יער קולה , דרך קצת מסולעת אבל אפשר לעבור בה עם רכב פרטי. לאחר נסיעה קצרה פנו ימינה אל תוך חניון אנדרטת חטיבת אלכסנדרוני . האנדרטה מימינכם ותחילת המסלול בשלט עץ דהו ממש יותא מתוך אזור החניון.

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אנדרטת הכ"ח (חרבת קולה)

מיקום במפה

דילוג לתוכן