Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

דרך הפסלים צרעה

יער צרעה הוא יער גדול הנמצא בשפלת יהודה. דרך פסלים, שבילי 4X4, תצפיות מרהיבות, ופיקניקים הם חלק ממנו.

יער צרעה הנקרא גם יער הנשיא, נמצא בין צומת נחשון לצומת שמשון אשר בשפלת יהודה, אזור מענין מאוד. כאן שמשון הגיבור קבור על -פי המסורת היהודית,.כאן התקיימו חיים של יישוב יהודי עתיק. עדות לכך היא סממנים מובהקים מהעת ההיא כגון: בורות מים, גתות, מבנים ועוד. מעבר לכך אזור זה מספק את מהוויהם של רוכבי אופניים, גי’פאים וגם חובבי הליכה. זאת משום שהוא עשיר בדרכים ושבילים מעניינים מאוד. בתוך ליבו של היער הלוקחים את המטייל אל תוך פינות חמד הצופות על אזור בית שמש וצרעה במזרח , בצפון העיר מודיעין. ואילו במערב – לוד רמלה ובדרום אשדוד ואף אשקלון. ואם תרצו תצפית נוספת על אזור השפלה ממליץ לכם להגיע למקום הגבוה ביותר בשפלה הלא הוא תל צפית.

המסלול שלנו מתחיל, ממש בקרבת צומת שמשון. פונים (אם מגיעים מצומת נחשון) ימינה אל תוך דרך הפסלים – יער צרעה (בפנייה השנייה – זו שאחרי תחנת הדלק). בתחילה הדרך עבירה לכל כלי רכב. דרך זו מובילה היישר אל תוך היער שם תפגשו במעט נופשים. המחפשים לפרוק עול ולהנות מחסותו של היער הענקי הזה. במהלך הנסיעה תפגשו בדרך פסלים סביבתיים בצורות ונושאים רב- גוניים.

קק”ל עשתה פה עבודה מרשימה בשנים האחרונות. בכך שהפכה את יער הנשיא (יער צרעה) לפנינה של ממש בזכות תרומות
של ידידים מגרמניה. אומנים שונים קיבלו מנדט וסלעים גדולים כדי להפוך את הדרך כאן לגן פסלים יפהפה המשולב בצורה מושלמת עם עצי המסרק הפזורים ברחבי היער.

יער צרעה
דרך הפסלים ביער צרעה

יער זה שגודלו נושק ל 11,000 דונם חוצץ למעשה בין אזור מישור החוף אשר בחלק המערבי שלו לבין הרי יהודה . כך שהוא נמצא ברכס של שפלת יהודה שבתחתיתו זורם נחל שורק שבסיכומו של עניין מגיע לים בשפך נחל שורק

הדרך ממשיכה להיות עבירה לכל רכב עד תצפית צרעה. במקום יש מרפסת עץ  ענקית עם רצפת דק הצופה על הסביבה כולה (בית שמש, הר אדר, הרי ירושלים, תל צרעה , עמק נחל שורק ועוד.) עצי המחט הטיפוסיים ביער זה, נראים היטב ומהווים בסיס ירוק ומרכיבה כמו פאזל בהרמוניה את  השמיים התכולים. עצי זית שרידים מהכפר הערבי ” סרעא” שממנו אגב קיבלו היער והקיבוץ את שמם “צרעה”.

גם מבנה האבן שעליו בנויה המרפסת רחבת הידיים הוא שריד מאותו הכפר. מתחת למרפסת מהעבר של מבנה האבן , תמצאו את מפת האזור והיישובים שהיו כאן. וגם הסבר על מבצע דני- זהו מבצע צבאי שצה”ל יזם בתאריך :  ב’ בתמוז תש”ח(9 יולי 1948).המבצע התנהל בכמה חזיתות בבא לידי ביטוי בהתקפות כבדות הידועות בשם “עשרת הימים”, תוך מטרה ברורה לגרש את צבאות ערב שפלשו לישראל ערב הקמתה – בתאריך ה’ באייר תש”ח (14 מאי 1948) .

המבצע התנהל במרכז הארץ והוא נקרא על שמו של דני מס – מפקד לוחמי הפלמ”ח. מבצע זה היה בעיקר נגד הצבא הירדני והוא התרחש ב- 2 חזיתות: במערב- אזור מודיעין- רמלה- לוד פעלו הכוחות : “אלכסנדרוני”, “קרייתי”, “שמונה” , “פלמח- יפתח”.באזור המזרחי , שפלת יהודה והרי ירושלים פעלו כוחות “פלמ”ח – הראל “עציוני” ו”קרייתי”.

יער הנשיא- מצפה צרעה

בתום המבצע אשר הסתיים ביום י”א תמוז תש”ח (18 יולי 1948) – כבשו חיילי צה”ל שטחים נרחבים במרכז ולוחמי הפלמח והראל המשיכו את הכיבוש עד ל”פרוזדור ירושלים”  והכשירו את הדרך לירושלים דרך עין כרם -אשתאול.
בכך הם אפשרו את הדרך ” כביש הגבורה ” בדרך לירושלים מה שחסך את הצורך לנסוע “בדרך בורמה” הפחות בטוחה.

משם עלינו לג’יפ והמשכנו לדרך המסומנת בשחור לבן ומיועדת לרכבי 4X4  בלבד. הדרך היא דרך נופית שבמהלכה רואים עצים מחטניים ועצים עם סממני הסתיו בצבעים עמוקים של  כתום- צהוב , צבעי שלכת. מנקודה זו ניתן גם לעלות לתל צרעה ברגל – כקילומטר וחצי לערך שם נמצאות נקודות ציון לקבריהם של שמשון ואביו. ציוצי הציפורים  הנשמעים היטב במהלך הנסיעה בג’יפ מופרים ע”י רעשי מנוע צורמים של  רוכבי אופנועים שאוהבים להגיע לכאן וגם רכבי באגי שיוצרים ענני אבק לעיתים.

הדרך הובילה אותנו אל הר תנופה – בגובה של כ 400 מטרים , במקום שולחנות פיקניק וסוכות עץ לישיבה עם תצפית נוף אל עבר אזור השפלה ומישור החוף. חייב לצין שלא היינו לבד – גיפאים ואופנוענים הגיעו גם לרוות קצת שלווה מהמסע המפרך אל פסגת הר תנופה.

משם המשכנו חזרה בשביל בו הגענו והמשכנו על התוואי אותה דרך הפסלים המיועדת לרכבי 4X4 (צבע שחור) לכיוון כביש 44 והיישוב תרום. הנסיעה על רכס ההר הייתה מהממת הנופים בלתי ניתנים לתיאור וזו הייתה גולת הכותרת תצפית מהממת ומרשימה של מט”ש שמשון (מאגר טיהור מים לצרכי השקייה סמוך לצרעה). וממול גבעה מרשימה הנראת כמו ראשו של אדם קרח למחצה. כפי שהנכם רואים הראות מצוינת וניתן לראות את אפיק נחל שורק היטב.

המשכנו לנסוע עם הג’יפ שכעת בוקטור ירידה, הנסיעה מתאימה גם ל”ג’יפ רך” , עד שהגענו לסוף המסלול – תחנת דלק וממנה גישה לכביש 44 .כניסה חינם, הדרך מתאימה לרכבים פרטיים עד למצפה צרעה אח”כ עם רוצים להמשיך בדרך הפסלים – צריך רכב 4X4. מה בסביבה: דרך בורמהבריכת הקשתות ברמלה.

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

יער צרעה

מיקום במפה

דילוג לתוכן