דרך הפסלים צרעה

רקע

יער צרעה הוא יער גדול הנמצא בשפלת יהודה. דרך פסלים, שבילי 4X4, תצפיות מרהיבות, ופיקניקים הם חלק ממנו.

רקע על יער צרעה

יער צרעה הנקרא גם יער הנשיא, נמצא בין צומת נחשון לצומת שמשון אשר בשפלת יהודה, אזור מענין מאוד. כאן שמשון הגיבור קבור על -פי המסורת היהודית,.כאן התקיימו חיים של יישוב יהודי עתיק. עדות לכך היא סממנים מובהקים מהעת ההיא כגון: בורות מים, גתות, מבנים ועוד. מעבר לכך אזור זה מספק את מהוויהם של רוכבי אופניים, גי’פאים וגם חובבי הליכה. זאת משום שהוא עשיר בדרכים ושבילים מעניינים מאוד. בתוך ליבו של היער הלוקחים את המטייל אל תוך פינות חמד הצופות על אזור בית שמש וצרעה במזרח , בצפון העיר מודיעין. ואילו במערב – לוד רמלה ובדרום אשדוד ואף אשקלון. ואם תרצו תצפית נוספת על אזור השפלה ממליץ לכם להגיע למקום הגבוה ביותר בשפלה הלא הוא תל צפית.

תיאור המסלול

המסלול שלנו מתחיל, ממש בקרבת צומת שמשון. פונים (אם מגיעים מצומת נחשון) ימינה אל תוך דרך הפסלים – יער צרעה (בפנייה השנייה – זו שאחרי תחנת הדלק). בתחילה הדרך עבירה לכל כלי רכב. דרך זו מובילה היישר אל תוך היער שם תפגשו במעט נופשים. המחפשים לפרוק עול ולהנות מחסותו של היער הענקי הזה. במהלך הנסיעה תפגשו בדרך פסלים סביבתיים בצורות ונושאים רב- גוניים.

קק”ל עשתה פה עבודה מרשימה בשנים האחרונות. בכך שהפכה את יער הנשיא (יער צרעה) לפנינה של ממש בזכות תרומות
של ידידים מגרמניה. אומנים שונים קיבלו מנדט וסלעים גדולים כדי להפוך את הדרך כאן לגן פסלים יפהפה המשולב בצורה מושלמת עם עצי המסרק הפזורים ברחבי היער.

יער צרעה
הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
דרך הפסלים ביער צרעה

יער זה שגודלו נושק ל 11,000 דונם חוצץ למעשה בין אזור מישור החוף אשר בחלק המערבי שלו לבין הרי יהודה . כך שהוא נמצא ברכס של שפלת יהודה שבתחתיתו זורם נחל שורק שבסיכומו של עניין מגיע לים בשפך נחל שורק

הדרך ממשיכה להיות עבירה לכל רכב עד תצפית צרעה. במקום יש מרפסת עץ  ענקית עם רצפת דק הצופה על הסביבה כולה (בית שמש, הר אדר, הרי ירושלים, תל צרעה , עמק נחל שורק ועוד.) עצי המחט הטיפוסיים ביער זה, נראים היטב ומהווים בסיס ירוק ומרכיבה כמו פאזל בהרמוניה את  השמיים התכולים. עצי זית שרידים מהכפר הערבי ” סרעא” שממנו אגב קיבלו היער והקיבוץ את שמם “צרעה”.

גם מבנה האבן שעליו בנויה המרפסת רחבת הידיים הוא שריד מאותו הכפר. מתחת למרפסת מהעבר של מבנה האבן , תמצאו את מפת האזור והיישובים שהיו כאן. וגם הסבר על מבצע דני- זהו מבצע צבאי שצה”ל יזם בתאריך :  ב’ בתמוז תש”ח(9 יולי 1948).המבצע התנהל בכמה חזיתות בבא לידי ביטוי בהתקפות כבדות הידועות בשם “עשרת הימים”, תוך מטרה ברורה לגרש את צבאות ערב שפלשו לישראל ערב הקמתה – בתאריך ה’ באייר תש”ח (14 מאי 1948) .

המבצע התנהל במרכז הארץ והוא נקרא על שמו של דני מס – מפקד לוחמי הפלמ”ח. מבצע זה היה בעיקר נגד הצבא הירדני והוא התרחש ב- 2 חזיתות: במערב- אזור מודיעין- רמלה- לוד פעלו הכוחות : “אלכסנדרוני”, “קרייתי”, “שמונה” , “פלמח- יפתח”.באזור המזרחי , שפלת יהודה והרי ירושלים פעלו כוחות “פלמ”ח – הראל “עציוני” ו”קרייתי”.

יער הנשיא- מצפה צרעה

בתום המבצע אשר הסתיים ביום י”א תמוז תש”ח (18 יולי 1948) – כבשו חיילי צה”ל שטחים נרחבים במרכז ולוחמי הפלמח והראל המשיכו את הכיבוש עד ל”פרוזדור ירושלים”  והכשירו את הדרך לירושלים דרך עין כרם -אשתאול.
בכך הם אפשרו את הדרך ” כביש הגבורה ” בדרך לירושלים מה שחסך את הצורך לנסוע “בדרך בורמה” הפחות בטוחה.

משם עלינו לג’יפ והמשכנו לדרך המסומנת בשחור לבן ומיועדת לרכבי 4X4  בלבד. הדרך היא דרך נופית שבמהלכה רואים עצים מחטניים ועצים עם סממני הסתיו בצבעים עמוקים של  כתום- צהוב , צבעי שלכת. מנקודה זו ניתן גם לעלות לתל צרעה ברגל – כקילומטר וחצי לערך שם נמצאות נקודות ציון לקבריהם של שמשון ואביו. ציוצי הציפורים  הנשמעים היטב במהלך הנסיעה בג’יפ מופרים ע”י רעשי מנוע צורמים של  רוכבי אופנועים שאוהבים להגיע לכאן וגם רכבי באגי שיוצרים ענני אבק לעיתים.

הדרך הובילה אותנו אל הר תנופה – בגובה של כ 400 מטרים , במקום שולחנות פיקניק וסוכות עץ לישיבה עם תצפית נוף אל עבר אזור השפלה ומישור החוף. חייב לצין שלא היינו לבד – גיפאים ואופנוענים הגיעו גם לרוות קצת שלווה מהמסע המפרך אל פסגת הר תנופה.

משם המשכנו חזרה בשביל בו הגענו והמשכנו על התוואי אותה דרך הפסלים המיועדת לרכבי 4X4 (צבע שחור) לכיוון כביש 44 והיישוב תרום. הנסיעה על רכס ההר הייתה מהממת הנופים בלתי ניתנים לתיאור וזו הייתה גולת הכותרת תצפית מהממת ומרשימה של מט”ש שמשון (מאגר טיהור מים לצרכי השקייה סמוך לצרעה). וממול גבעה מרשימה הנראת כמו ראשו של אדם קרח למחצה. כפי שהנכם רואים הראות מצוינת וניתן לראות את אפיק נחל שורק היטב.

המשכנו לנסוע עם הג’יפ שכעת בוקטור ירידה, הנסיעה מתאימה גם ל”ג’יפ רך” , עד שהגענו לסוף המסלול – תחנת דלק וממנה גישה לכביש 44 .כניסה חינם, הדרך מתאימה לרכבים פרטיים עד למצפה צרעה אח”כ עם רוצים להמשיך בדרך הפסלים – צריך רכב 4X4.

מה בסביבה לראות עוד:

: דרך בורמהבריכת הקשתות ברמלה.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

חוף אכדיה צפון בשקיעה

חוף אכדיה צפון – חוף דבוש

חוף אכדיה צפון המכונה גם  "חוף דבוש". הינו חוף הנמצא בהרצליה בין המרינה של הרצליה בדרום למלונות בצפון. החוף הוא מיני ריביירה בי הוא נמצא בלב אזור תיירותי בהרצליה. יש מעל החוף המון בתי מלון. יש בו תיירים מכל העולם.

קרא עוד »
הנוף מטיילת עמק לבן

טיילת עמק לבן – טיול בדרום מערב ירושלים

טיילת עמק לבן היא מכלול טבעי פתוח הנמצא במבואותיה הדרום מערבייים של העיר ירושלים. והיא חלק מפארק טבע של נחל רפאים. באזור טבע פתוח זה יש המון בעלי חיים כגון :הצבי הארצ -ישראלי, שועלים ועוד. וגם מבחינת צמחייה יש כאן

קרא עוד »

עין אורה – עין איתמר – עין אל בלד

עין אל בלד הידוע גם בשמות עין אורה ועין איתמר הוא מעיין קריר ונקי השוכן בקרבת היישובים אורה ועמינדב. בשבת האחרונה שמנו פעמינו לכיוון הרי ירושלים אל עבר שביל המעיינות. כמו שנאמר קרוב לבית וקרוב ללב. עין איתמר הוא מעיין

קרא עוד »
דלפק בטבע- דרך החשמל יער בן שמן

גן האבן – דרך החשמל – שביל שזור באומנות ביער בן שמן

גן האבן – דרך החשמל – היא דרך סלולה וטובה שאורכה כקילומטר לערך בתוך יער בן שמן. היא הוכשרה כדרך נופית עם גן של פסלים סביבתיים אומנותיים יפהפיים שנוצרו בידי אומנים מהשורה הראשונה. בתוך הדרך הוצבו פסלי מתכת בצבעים שונים.

קרא עוד »
עין מערה -עין במבה

עין מערה – עין במבה – מעיין בתוך מערה בהרי ירושלים

עין מערה המכונה גם בשם המצחיק – "עין במבה". הוא מעיין מיוחד הנמצא מתחת ליישוב אורה בהרי ירושלים – במבואותיה המערביים של העיר ירושלים. לא מדובר על בריכת מעיין חיצונית גדולה ופתוחה המיועדת אלא על מעיין נסתר הנובע מתוך מערה

קרא עוד »

האטרקציות המומלצות שלנו

בלו אייס ארנה - היכל הקרח באשדוד

בלו אייס ארנה – היכל הקרח באשדוד

צילומים: ניקיטה לובוביץ'. בלו אייס ארנה, מרכז ספורט ובילוי על הקרח החדש המתקדם בישראל, נפתח באשדוד ומזמין אתכם לבילוי מדהים וחוויה מרעננת על הקרח החדש ועם ציוד שאין כמותם בארץ! בין אם אתם מחליקים מתחילים או מנוסים, אצלנו תוכלו להעביר

קרא עוד »
תערוכת טהירו במערת בית גוברין

תערוכת טהירו במערת הפעמון בית גוברין

תערוכת טהירו במערת הפעמון  בגן לאומי בית גוברין. הינה תערוכה מיוחדת במינה.המתקיימת בערבי הקיץ  מ 20/6/24 ועד 31/10/24. השם "טהירו" נלקח מהיהדות ומשמעותו "אור עליון" . התערוכה מתקיימת במערה הצפונית. יש במקום חנייה מסודרת ואפילו אזורי פיקניק שלפני או אחרי

קרא עוד »
תערוכת וונדרלנד במלון אימפריאל

תערוכת הפופ אפ במלון אימפריאל תל אביב – וונדרלנד

תערוכת הפופ אפ במלון אימפריאל תל אביב העונה לשם :וונדרלנד. תתקיים השנה בפעם השלישית בתאריך 23/6/24. וזו כנראה תהיה הפעם האחרונה. מדובר במיזם אומנותי מיוחד במינו בו שותפים 54 אומנים שהפכו, את 37 מחדרי מלון אימפריאל שכבר אינו בשימוש,לחדרים אומנותיים.

קרא עוד »
נופארק - פארק פנאי לכל המשפחה

נופארק – פארק פנאי עירוני לכל המשפחה בנוף הגליל

צילומים : Touring.Tom נופארק הינו פארק פנאי עירוני לכל המשפחה ביישוב נוף הגליל. יישוב פסטורלי בגליל התחתון ליד נצרת. הפארק בנוי על הר גבוה וממנו ניתן לצפות לנופי התבור ועמק יזרעאל כולו. הפארק מואר בשעות הערב.בפארק ננטעה צמחיית נוי לצד

קרא עוד »
יד אחרת של רבקל'ה רובל

יד אחרת – חנות יד שנייה ווינטג' של רבקל'ה

יד אחרת – הינה חנות יד שנייה ווינטג' של רבקל'ה בתל יוסף. החנות במקור הייתה בקיבוץ עין חרוד ובשנים האחרונות עברה לקיבוץ תל יוסף באזור עמק המעיינות. החנות בנויה משלושה חללים היא מאוד גדולה וכוללת פרטי יד שנייה מיוחדים ועתיקים

קרא עוד »
מדרגות כניסה חדשות לטיילת הדרומית צילום פמי

טיילת החומות בירושלים נפתחת מחדש

צילום: פמי. טיילת החומות הדרומית, הדרך היפה אל הכותל, וטיילת החומות הצפונית, המסלול הקוסמופוליטי – נפתחו מחדש! לאחר שיפוצים שנערכו בחודשים האחרונים, נפתחת טיילת חומות ירושלים מחדש בדיוק בזמן ליום ירושלים. השיפוצים כללו הסדרת כניסה חדשה ומדרגות לטיילת הדרומית מכיוון רחבת

קרא עוד »

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מיקום במפה

מתאים ל
מתאים ל
רמת מחיר
רמת מחיר
סוגי מסלולים
סוגי מסלולים
סוג הלינה
סוג הלינה
רמת מחיר
רמת מחיר
מה כלול?
מה כלול?
נגישות
נגישות
סוג המסעדה
סוג המסעדה
רמת מחיר
רמת מחיר
כשרויות
כשרויות
משלוחים
משלוחים
נגישות
נגישות
סוג אטרקציה
סוג אטרקציה
מתאים ל
מתאים ל
נגישות
נגישות
נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן