לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

יער ירושלים - פיקניק

רקע

יער ירושלים הינו יער וותיק מאוד הנמצא בתוך העיר ירושלים בחלקה הדרום מערבי. יער זה הינו יער וותיק מאוד שניטע לפני למעלה מ 70 שנה ע"י אדם. ביער ישנן פינות למנגל , מתקני שעשועים והרבה מאוד צל מתחת לעצים הגבוהים והחסונים הנמצאים ברחבי היער. זהו אחד מהיערות בהם מתקיים פרויקט של מעורבות תושבים בתחזוקתו ותכנונו.  היער בראשיתו השתרע על שטח כ – 5000 דונם. אך בגלל עצם היותו ממוקם בתוך עיר, תוכניות בנייה ראוותניות כירסמו בשיטחו לטובת שכונות מגורים וכיום גודלו מוערך בכ – 1300 דונם בלבד.

בחודשי החורף לאחר גשמים טובים מתכסה היער במרבדי כלניות בצבע אדום עז ובמרבדי רקפות הפורחות במקבץ סמוך לסלעים. ניתן לטייל ולשוטט ברחבי היער , שהוכשרו בו מספר שבילים כגון : דרך יוסף ,שביל הארז ועוד. כמו כן ביער ניטעו מנעד רחב של עצים כגון: ברוש, אורן, אלון, אלה. וכן אצי בוסתן כגון : זית ,חרוב, תאנה ורימון.

בתוך מרחבי היער ובמדרונותיו נמצאות טראסות חקלאיות המהוות נדבך נוסף של חקלאות עתיקה. גידול חקלאי על טארסות היה אופייני וטיפוסי מאוד באזור הרי ירושלים למשל : שמורת הסטף.

טיול ביער ירושלים

שרידים התיישוביתיים קדומים רבים נמצאו ביער ירושלים כגוןף מערות קבורה, גתות להפקת יין , ובורות מים. בתוך יער ירושלים חיים עדרים של צבאים המשוטטים ביער . בתקופות של שלג ניתן לראות בבירור את הצבאים אצים ורצים על גבי השלג הירושלמי הצחור. ביער הוכשרו גם שבילי אופניים המיועדים לרכיבה על אופניים. יער ירושלים נמצא ממש מתחת לאתר יד ושם ומתחתל הר הרצל (הר המנוחות). קק"ל הקימה בתוך היער את חורשת האומות. זוהי חורשה אליה מגיעים מנהיגים מכל רחבי העולם, אשר פוקדים את אתר יד ושם. והם נוטעים ביער עצים . אחת הדמויות המרכזיות הבינלאומיות שהגיעו לכאן היא אנגלה מרקל – קנצלרית גרמניה. וכן מזכ"ל האו"ם.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
הנוף מיער ירושלים

ביער ירושלים ישנם מסלולי טיול רבים :

  1. דרך עין כרם -מסלול קווי – שביל המתחיל מיד ושם ויורד לכיוון  נחל עין כרם ומסתיים בשכונת עין כרם.
  2. דרך יפה נוף – שביל הליכה שתחילתו בהר הרצל, עובר ביד ושם  ומסתיים בשכונת יפה נוף.
  3. דרך יוסף ויץ – אוטווה -מסלול קצר יחסית ע"ש אחד מראשי קק"ל. עובר דרך חניון שן הפיל . מתחיל בנחל רבידה .
  4. דרך הארז – זהו השביל המרכזי והארוך ביותר מבין השבילים ביער. אורכו כ – 4 קילומטרים והינו בעל אופי מעגלי. השביל עובר בין חניוני היער, בוסתנים ומדרונות . הוא כולל גם קטעים של הליכה בטיפוס. תחילתו של מסלול זה היא בחניון של גן אוסטרליה.
מתקני שעשועים ביער ירושלים

איך מגיעים

ליער ישנן 2 כניסות :

האחת  היא מצידו המערבי של היער ממושב בית זית והשנייה היא דרך הר הר הרצל מיד אחרי החנייה הגדולה של הר המנוחות (בית העלמין הר הרצל) פנו ימינה אם הגעתם מלמטה ועליתם אל הר הרצל, תראו כיכר (כיכר הולנד) פניה ימינה לרחוב ישראל שוכמן. סעו כל הזמן עם הכביש הזה שעובר על פני אתר יד ושם ובקעת הקהילות שמימין לכביש. בסופו של הכביש תגיעו ליער ירושלים.

 

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

יער ירושלים

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן