לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

יער חרובית שביל בין הסלעים

רקע

יער חרובית הינו יער הנמצא באזור מאוד מרכזי בישראל בין בית גוברין לצומת ראם. היער מתוחזק ע"י קק"ל ויש בו המון שבילי הליכה, מצפורים, שולחנות פיקניק, פארק שעשועים ומתחם למנגלים – פארק הלוחם. ואפילו סינגל מסומן לרכיבת אופניים שאורכו כ- 17 ק"מ ועובר בשטח היער.

יער חרובית אמנם אינו גבוה יחסית ליערות אחרים בישראל והוא נמצא רק כ- 200 מטרים מעל פני הים. אבל הייחוד שלו טמון בכך שחלקים גדולים בו מונגשים  לנכים, בעלי מגבלויות ולעגלות ילדים.

פארק הלוחם ושביל בין הסלעים

כך הוא פארק הלוחם שממנו יוצא שביל בין הסלעים. שביל הליכה שאורכו 2 ק"מ (קצה לקצה קילומטר). השביל מתחיל בחניון הפיקניק של פארק הלוחם ומסתיים במצפור יונתן הנמצא מעליו.

השביל עשוי אספלט והוא עובר בין עצי האורן והברושים של יער חרובית. בנוסף הוצבו ספסלי ישיבה לארך השביל בפינות לצידו של שביל בין הסלעים.

מתוך השביל נראה נוף יפה כמו מתוך חלון של אזור השפלה וצפון הנגב. ניתן לראות מכאן את אשקלון ואשדוד בבירור. השביל מאוד מותאם לבעלי מגבלויות פיזיות וגם לעגלות ילדים. בתחילתו סמוך לפארק הלוחם יש מצפה יפה עם מרפסת הנקרא "מצפה השקד".

השביל עולה ומתפתל למעלה ועובר בין פינות פורחות בתוך היער. בחורף פורחות כאן עיריות ,כלניות ואפילו אירוסים. יש גם פינת פיקניק עם מלא שולחנות לקראת סוף המסלול.

השביל קיבל את שמו בגלל הסלעים הפזורים לאורכו בשולי השביל.

המסלול המתפתל באופן מרשים בתוך היער כמו נחש ארוך. בסופו יש עץ מאוד מיוחד עם גזעים יפים היוצאים מקירבו. ואם תעלו מעל העץ המשיכו פשוט עם הכביש עוד קצת תראו תצפית גבוהה ויפה עם ספסל הנקראת "מצפור יונתן טופז". במקום יש מפה עם שושנת רוחות חרוטה על אבן.

מסלולי טיול נוספים ביער חרובית

1) שביל הגת הוא קצר משביל בין הסלעים ואורכו 1.5 ק"מ(מצורפת מפת היער).

2)שביל ההורים -שביל מונגש גם לבעלי מגבלויות ולעגלות ילדים – אורכו  כ- 220 מטרים. ליד השביל מתקני שעשועים ונקודות תצפית גם כן.

3) עוד ביער מסלול ייעודי לג'יפים המסומן בצבע כחול ומתחיל בכניסה ליער בשביל הכי שמאלי.

4)"סינגל חרובית "- מסלולי טיול ייעודיים לאופניים חוצה את היער מצפון לדרום ואורכו כ 17 ק"מ. הוא מיועד לרוכבים מנוסים. המסלול עובר בתוך שבילים צרים שהוכשרו במיוחד לאופניים העוברים ברחבי היער בין עצי האורן ומסומן.

5)הדרך לפארק בריטניה – דרך נוספת אשר מחברת בין יער חרובית ומתחילה פה(בקצה היער ליד תל צפית)  ומסתיימת ביער בריטניה – דרך הקמה. אורכה כ 12 ק"מ . אפשר לעשותה ברכב או ברגל.

שביל בין הסלעים יער חרובית

גודלו של יער חרובית נאמד בכ -8000 דונם והוא ננטע ע"י אדם בשנת 1955. בתוך שטח היער יש מלא חניונים בהם ניתן לשבת המיוחד מבינהם הוא פארק הלוחם שהוקם בשיתוף ארגון נכי צה"ל. יש בו פינות ישיבה ומנגל אזורי חנייה . וכן גן שעשועים.

מהפארק יש נוף יפהפה לתוך לב היער. עוד ביער חרובית נמצאו מתקנים חקלאיים כגון גתות.

הדרך המרכזית החוצה למעשה את כל היער נקראת "דרך חרובית" היא דרך אספלט סלולה. אפשר לנסוע לאורכה להנות מהיער ולעצור לאורך הדרך באחת מפינוק הפיקניק הייעודיות.

בצידו השני של היער נמצאת תחנת הכוח תל צפית ואתר תל לכיש הידוע.

בתוך יער חרובית עוברים שני נחלים אכזבים : נחל האלה ונחל לכיש.

בגלל שהיער מגוון וכולל גם מתקני שעשועים וספורט הוא מלא במבקרים במהלך סופי שבוע ובחגים. מי שמתחזק ומטפל ביער היא קק"ל.

כמו כן ביער חרובית יש המון נקודות תצפית הפזורות ברחבי היער בנקודות גבוהות בחלקן יש ספסלי ישיבה , פרגולות אל מול הנוף המשגע

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
הנוף היפה מיער חרובית

מצפור יונתן טופז

מצפור יפהפה הנמצא באחת הפסגות של יער חרובית וחולש על נוף יפהפה בקו אוויר על מישור החוף בחלקו הדרומי. מאשדוד בצפון לאשקלון בדרום. במצפה יש ספסל ישיבה – נוף משגע המבצבץ בין עצי היער הירוקים והחורש הרב המקשט אותו.

המצפור נקרא על שמו של יונתן טופז ז"ל בחור שנהרג בהתרסקות מטוס בפיליפינים במהלך טיול בשנת 1992. במצפור יש מפה עם הנקודות שבאופק עשויה שיש .כדי להגיע לכאן לחצו בוויז :"מצפור יונתן" או היעזרו במפת היער המצורפת.

מצפה השקד

מצפה יפהפה הנמצא סמוך לפארק הלוחם בתחילתו של שביל בין הסלעיים המונגש. במקום יש מעין "חלון " ענקי כאשר אדן המרפסת עשויה אבן – המקום משקיף אל נוף ירוק ויפהפה בצד המצפור יש קיר הנצחה לתורמים מטעם קק"ל שתרמו לטובת הקמת המצפור. מן המצפה ניתן לראות את : קרית מלאכי, אשקלון, אשדוד. וכן ממולכם באופק הקרוב תוכלו לראות שרידים של בוסתן קדום הכולל עצים קדומים כגון :עצי זית ,עצי שקד , עצי חרוב, עצי שיזף , אשלים ועוד.

השקד הינו צמח מאוד מיוחד נשיר ושייך למשפחת הוורדים. בחודיש הפריחה שלו בחורף כולו עוטה צבעי לבן ומפיץ ניחוחות נפלאים באוויר , עץ השקד מוזכר בתנ"ך בספר בראשית.בארמית הוא נקרא "לוז".

במצפה יש שלט המתאר את הקשר של השקד להיסטוריה שלנו ועל פירות העץ .

מצפור דוד קרון

מצפור נוסף אשר נמצא  בקצהו של יער חרובית לא הרחק מקיבוץ כפר מנחם .במקום מרפסת יפה המשקיפה על נוף רב בגלל גובה הנקודה ומגיע עד ראשון לציון. המצפור הוקם לזיכרו של סא"ל דוד קרון ז"ל שייסד את יחידת מודיעין 10. והמקום משמש כאתר הנצחה לחיילי היחידה כולה. כדי להגיע לכאן לחצו בוויז: "מצפור דוד קרון".

פארק הלוחם ביער חרובית

לסיכום

יער חרובית הוא יער אקלקטי כמו מאכל בינלאומי מכיל בתוכו את כל העולמות : טיולי אופניים , טיולים רכובים , פיקניקים ,מצפורים עם תצפיות יפהפיות , פארק שעשועים ,שבילי הליכה מונגשים, מסלולי טיול ,שרידים של מתקנים חקלאיים ועוד.

מיקומו בין מרכז לדרום הארץ הוא אידיאלי לחתך אוכולוסיה רחב בין עם מטיילים המתגוררים במרכז הארץ ובין מטיילים המתגוריים בדרום.

מצורפת מפת היער לשימושכם.

איך מגיעים ?

כדי להגיע לכניסה ליער חרובית לחצו בוויז :יער חרובית" היער נמצא סמוך לקיבוץ כפר מנחם הנמצא מערבית אליו וליישובים תירוש וגפן הנמצאים מזרחית אליו.

היער נמצא  בקו אווירי לא הרחק מכביש 6 – והגישה אליו מאוד נוחה ונעשית דרך כביש 383.

היער נמצא בין צומת ראם במערב לצומת עזקה במזרח. אם הגעתם מכיוון בית גוברין מכביש 38 פנו לכביש 383 וסעו כל הזמן ישר עד שתראו את היער משמאלכם. אם הגעתם מכיוון צומת ראם היער יהיה מימינכם.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

יער חרובית

מיקום במפה

דילוג לתוכן