Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

בית הרצל - יער חולדה

קרדיט צילום : מדריכי אשכולות

בית הרצל הנמצא ביער חולדה הוא מבנה עתיק יומין. אתר היסטורי לאומי המספר ומתעד את סיפורו של חוזה המדינה בנימין זאב הרצל. הנטיעות הראשונות ביער חולדה החלו בשנת 1907 שנתיים לאחר מותו של הרצל. הבית שנבנה מאוחר יותר והיער נוסדו לזיכרו. בתוך יער חולדה הירוק הוקמו עשרות פינות חמד ופיקניק. וכן מוקדי עניין היסטוריים מגוונים ושונים למשל. בריכת המים  – זוהי בריכת מים שהייתה חלק מקו אספקת המים לירושלים וזכתה לשם "קו השילוח". מוקד עניין נוסף הוא אנדרטת חולדה – זהו פסל מאבן לבנה של אפרים צ'יזיק ובני משפחתו(מפקד הקרבות שהיו בחולדה במאורעות תרפ"ט).

מקומות נוספים מעניינים שיש ברחבי יער חולדה הם חורשת רחל , באר שחם (באר בעומק של כ -9 מטרים). אשר שימשה את תושבי הכפר העקבי חולדה לצרכים שותפים כגון השקייה חקלאית ושתייה. מדי שנה מתקיימת ביער "צעדת חולדה" – זהו מסלול טיול של כ -6 ק"מ אשר עובר בין כרמי הענבים ומטעי הזיתים ומתאים לכל בני המשפחה. במהלך הצעדה ישנן הפעלות לכל בני המשפחה. המסלול של הצעדה עובר בין שבילי היער ובאזור החווה החקלאית בין עצי דקל גבוהים . זהו אירוע חינמי שמאורגן מדי שנה בחודשי האביב שהכל פורח.  תוואי ההליכה נוח והנופים משגעים.

ביער חולדה ניטעו קרוב ל 200 מיליון עצים על שטח של כמעט מיליון דונם.  בתוך היער ישנם עשרות אזורי פנאי למנגל ,פיקניק משפחתיים כולל מתקני שעשועים. יער חולדה מכונה בפי רבים גם יער הרצל. ועכשיו שמזג האוויר מעולה ואין שמש חזקה מומלץ להגיע עם סלסלת פיקניק עם גבינות ויינות לפיקניק בטבע. ולשבת באחת מפינות החמד שביער. יער חולדה נמצא ממסך בסמיכות לקיבוץ חולדה.

נקודה נוספת ביער חולדה היא מצפה טל. המספקת תצפית לעבר נופו המרתק והמופלא של שפלת יהודה. המקום נקרא כך לזיכרו של סגן טל צמח ז"ל. תושב קיבוץ חולדה, שנהרג בשנת 2002 בפיגוע עם מחבלים בבקעה.

פסל ביער חולדה

קרדיט צילום : מדריכי אשכולות

מתוך יער חולדה ניתן לראות בבירור את השטחים החקלאים של קיבוץ חולדה שעיקר התמחותם היא בגידול ענבים (כרמים) ובגידול זיתים. באזור ישנן לא מעט חוות עזים שכדאי לכם לפקוד אם אתם חובבי גבינות. למשל : חוות מלוא הטנא בכרמי יוסף או חוות "עיזה פזיזה" משק צבן ביישוב טל שחר. אפשר ואף מומלץ לטייל עם בני המשפחה. לאורך שדרת הכרמים הארוכה והמתפתלת כמו רכבת מהירה על הגבעות המשתפלות וניבטות מעל המישורים של אזור השפלה.

לא הרחק מהיער נמצא מרכז המבקרים של היקב הכי גדול במדינת ישראל שמו "יקב ברקן". מיקומו המרכזי של יער חולדה בטבורה של ישראל הוא נהדר. זהו מבחינה היסטורית היער הראשון שננטע ע"י ארגון קק"ל במדינת ישראל. במהלך חגי ישראל למשל בחנוכה , מקיימת עמותת אשכולות (עמותה שעוסקת בטיוילם וסיורים המחברים את המטיילים לארץ) אירועים שונים ללא תשלום לקהל הרחב.

אז למה בכלל לנטוע עצים במדינת ישראל

1)הגנה על הקרקע בפני סחף (להגן על החקלאות).

2)לשמור על מרחבים ירוקים המספקים מעיין "מטרייה ירוקה" . זוהי ריאה ירוקה שמסננת את האוויר המזוהם וכן מעשירה את האוויר בחמצן זאת נוכח תהליכי הזיהום המואצים של כדור הארץ בכלל ובישראל בפרט.

3)הקמת אזור פנאי ופאן לציבור הרחב, יער כידוע בגלל היותו מוצל מאפשר פיקניקים ופעילוית ספורט ביער כל ימות השנה.

איך מגיעים ליער חולדה

בוויז "יער חולדה".

עליכם להגיע למחלף לטרון משם לעלות כביש מספר 44 לכיוון ישובי גזר. לנסוע עד סוף ביש זה (בדרך תעברו ליד כפר שמואל) בסוף הכביש פנו ימינה לכביש מספר 3 ומיד בפניה הראשונה ימינה לכביש 411 עד שתגיעו ליער – ישנו שלט שמפנה אל תוך היער.

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

יער חולדה

מיקום במפה

דילוג לתוכן