לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

יער הצבאים ליד כפר רות

רקע

צילום : נייט קובו (ע"י מירי פוקס)

יער הצבאים של חבל מודיעין הינו יער ושטח בר מופלא והוא חלק מעמק הצבאים של חבל מודיעין  המשתרע עד מודיעין עילית.

יער זה נמצא ליד כפר רות בחלקו הדרומי. השטח הזה משמש כנקודת מסתור ומחייה של חיות בר רבות כגון :צבאים, צבועים, שועלים ועוד.

המקום היפהפה שתכף אתייחס אליו נמצא בסכנה חמורה של הכחדה לטובת הקמת תחנת חשמל חדשה שתהיה בתוך היער עצמו.

מירי פוקס מדריכת ליקוט ומטפלת בצמחי מרפא .גילתה את של היער המופלא הזה שכולל צמחי בר רבים מיוחדים כגון :טיון דביק, גדילן, לפתית, עיריות, מרווה, אזוב מצוי (זעתר) ועוד צמחים המשמשים גם כצמחי מרפא.

עוד ביער עצי אורן רבים היוצרים סביבה קרירה ונעימה גם לטיולים וגם לבעלי חיים. נוסיף לזה פריחה עונתית וססגונית של חבלבל השדה, חרציות עטורות ועוד. וקיבלתם מקום עם פוטנציאל אדיר לגן לאומי ממש ליד הבית.

סיור מודרך ביער הצבאים

ההיכרות שלי עם היער המופלא הזה נעשתה בעזרת ותודות למירי פוקס. פעילה חברתית שמובילה את המאבק לשמירה על היער המרשים הזה. משום מה שום גוף ציבורי ,אפילו קק"ל.

לא מוכן לקחת עליו אחריות או רצון לשמור עליו. למרות המגוון הביולוגי הרב שבו. וכן היער משמש כמערכת לטיהור אוויר, אקוסיסטם, באזור אורבני מיושב מאוד (העיר מודיעין).

אט אט נוצר מצב שמורידים עוד ועוד שטחים מיוערים ושטחי בר לטובת ריבוי אוכלוסיה. אין ספק שזה נדרש וטבעי, אך צריך להיעשות בתבונה תוך שמירה על שטחים אלו היקרים מפז.

פוקס הובילה סיור ליקוט מדהים. לטובת חשיפת והיכרות של שטחי הבר הנפלאים הנמצאים בתוך היער הזה.

צעדנו יחד איתה "בחצר האחורית" שלח כפר רות שהוא מושב השייך לחבל מודיעין. מעבר בדרך עפר המובילה לחוות סוסים טיפולית. שבמרכזה שביל שיביא אתכם הישר אל תוך היער. ההליכה לארוך היער מגלה טפח ועוד טפח מיער קטן שננטע לפני שנים ונזנח ע"י הרשויות ,קק"ל ורשות הטבע. שומרי הסף שהיו אמורים להגן על ערך טבע כה רב, בחרו לוותר ונתנו לרשויות המקומיות מנדט להרוס טבע חי ושוקק חיים.

בסיור גילינו כי כבר סומנו  עצים בצבע אדום בוהק ומטריד למטרת כריתה. שביל רחב וטוב עובר הישר אל תוך היער, ממש כמו אגדות. מראה לנו שיש ביער "תושבים"  זוחלים כגון "הקמטן" – לטאה דמויית נחש שעברה בצדי הדרך והראתה נוכחות "הנה אני כאן".

יער הצבאים - כפר רות

הפרופיל הבוטני של היער

עצי אורן בשתיקתם הרועמת בעלי זרועות מרשימות -במהלך הסיור למדנו על חשיבות העלים של עץ זה המשמש כמזור לשפעת ותחלואי נשימה.

צמח הגדילן שפופולרי פה גם – זרעיו הם חומר נדיר לטיפול במחלות כבד.

יש כאן המון צמחי מרפא ומאכל שאליהם נחשפנו במהלך הסיור. הטיון הדביק משמש לעצירת דם (כמו פלסטר),  עולש, גזר קיפח (אפשר לאכול את כולו  – פרחיו בעלי טעם של גזר) -זהו למעשה גזר בר.

פרפרים רבים מתעופפים סביב הפריחה המרהיבה ומוסיפים נופך צבעוני מואר ותנועתי.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
סיור עם מירי פוקס

נדמה כי ליער קצב משלו כמו לטבע , יער הצבאים הינו יער צפוף. תופעה מעניינת שהתגלתה ביער היא של חלוקת מאורות ע"י בעלי חיים שונים כגון: דורבנים וצבועים. בעגה המקצועית נקרא "שת"פ".

הוא משמש כשטח מחסה והגנה לכל בעלי החיים שהוזכרו לעיל. השטח שייך מוניציפלית לעיריית – מודיעין -מכבים -רעות. מיקומו הגבוה של יער זה כ – 300 מטר מעל פני הים. גבוה אפילו מאתר הטבע המיתולוגי של העיר מודיעין :"גבעת התיתורה" .

מבטיח אזור קריר עם מזג אוויר נוח כל ימות השנה.

המסלול בסיור הליקוט עבר לאורכו של היער וחצה אותו כמו עוגה מתוקה ומענגת. משך הסיור נמשך כשעה וחצי וכלל הסברים מרתקים על יערות בישראל.

ביום שישי הקרוב ייערך סיור חינמי נוסף ע"י מירי פוקס:

הנה קישור לרישום לסיור הקרוב שיתקיים בבוקר בשעה 8:30 : לחצו כאן לרישום לסיור.

תגיעו ותראו את היופי..

חבלבל השדה ביער הצבאים

הוראות הגעה ליער הצבאים

הנה קישור לוויז שיוביל אתכם למסעף בו תפנו שמאלה סעו כ – 250 מטרים.  עצרו בצד חצו את השדה הישר אל תוך היער הנמצא בעברו השני. היער ממוקם צמוד לכפר רות הנמצא על כביש 446 המוביל ליישובי חבל מודיעין. לחצו פה להגעה סמוך לתחילת המסלול.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כפר רות

מיקום במפה

דילוג לתוכן