יער שחריה -יער המלאכים

יער המלאכים הינו יער אורנים ענקי ויפה תואר. הנמצא כאזור חיץ בין מרכז הארץ לדרומה (לא הרחק מהעיר קרית גת). שטחו של יער המלאכים המכונה גם יער שחריה הוא לא פחות מאשר 7000 מטרים מרובעים. בתוך היער מרחבי פנאי ושעשועים רבים. כגון : מתקני שעשועים, שולחנות פיקניק, מסלולי טיול מסומנים משולבים בארכיאולוגיה ועוד.

זהו יער וותיק יחסית העצים הראשונים ניטעו בשנות ה 60 וקיבל את שמו על שם יהודי לוס אנג’לס. אשר תרמו לא מעט כסף לטובת נטיעתו של יער המלאכים , הסדרתו כמתחם פיקניק ושעשועים לכל המשפחה. היער מרושת בכבישים פנימיים וחניונים.

מסלולי הטיול ביער המלאכים

שביל הגתות

זהו מסלול טיול קליל מאוד וקצר אפשר לעשות אותו ב 20 דקות לכל כיוון . הוא מתחיל בחלק התחתון של יער שחריה , איך שנכנסים לתוך היער בכניסה הראשית, תבחינו לאחר נסיעה קצרה בשלט חום ” שביל הגתות”. פנו איתו ימינה חנו את הרכב מצד ימין ולכו עם השלט עץ לתחילת המסלול ממול. בתקופת החורף והאביב מומלץ בחום להגיע יש פטריות , פריחה צבעונית לצד עצי האורן התמירים. אשר חלקם קרסו ונפלו לאור הרוחות העזות של החורפים האחרונים. קלעת שורשיהם הגדולים חשופה מעל פני האדמה.

שביל הגתות -יער שחריה

המסלול של שביל הגתות מסומן בצבע כחול , תחילתו בעלייה קטנה ולאחר מכן הוא עובר ומתפתל בין עצי האורן הכבירים.במהלך המסלול תפגשו בגתות  עתיקות הפזורות ברחבי המסלול.בסופו של מסלול זה תגיעו לראש גבעה שם נמצאים 2 אתרים ארכיאולוגים מהם ניתן לצפות על החלק המזרחי -דרומי של השפלה. במקום 2 חירבות :

חרבת כרוע – המכונה בערבית “אלקרוע” שזה בתרגום קיקיון – זהו שיח המשמש את תעשיית הצבעים ולצורך הפקת שמן קיק. חירבה זו היא בעלת מבנה מלבני ומוגרת עם קירות אבן . גודלה כ 16*8 מטרים . כפי הנראה שימש המקום כמבנה ציבורי(כנראה בית כנסת). לצד המבנה נמצא בור מים עם שכבות טיח המצפות אותו , כפי הנראה לאטום את האדמה שהמים לא יחלחלו פנימה וכך לאגור מי גשמים בבור. כמו כן נמצאו שרידים של חמש מדרגות אבן המובילות אל הבור כפי הנראה מדובר במקווה טהרה אליו ירדו להיטהר.

מקום נוסף הסמוך לחרבת כרוע הוא “חורבת מסארה” – זהו מקום בו למעשה הצבא המצרי נבלם וכל קו המתקפה שלו שהיה בין אזור ג’וברין במזרח לכאן נותק לחלוטין. בעקבות זאת המקום נקרא “טריז חורבת מסארה”. קרבות אילו היו במסגרת מבצע יואב המפורסם.

לגבי המשך המסלול מכאן הנכם יכולים לחזור על עקבותיכם או לחלופין לרדת למטה ולהמשיך ימינה על שביל עפר רכב המיועד לכלי רכב עד שתגיעו לנקודת ההתחלה.

חורבת כרע - יער המלאכים

שביל בית הבד – זהו שביל המסומן בשחור וכולל חלק ממארג בתי הבד הקדומים שהיו כאן בעבר.

דרך קדם וכבשן הסיד –  שביל המסומן בצבע אדום וכולל את כבשני הסיד הקדומים אשר שימשו לשריפת אבני גיר ומהתוצאה של השריפה נוצר חומר שנועד להכנת טיח לאיטום בורות המים.

מסלול נוסף נחמד עובר בפסגת ההר בו יש את מגדל התצפית וסמוך אליו מתקני שעשועים ייחודיים בצורות של בעלי חיים : חרגול ,לטאה ועוד עשויים מפסיפס .

שביל הגתות יער המלאכים

איך מגיעים ליער המלאכים

הכי פשוט בוייז יער המלאכים . אם הגעתם מכביש 6 לכיוון דרום ,אליכם לרדת במחלף קרית גת,שמאלה לכביש  35 לכיוון בית ג’וברין לאחר נסיעה קצרה בצד שמאל של הדרך יהיה שלט “יער שחריה”.

איפה אפשר לטייל ליד

תל ערד ; בריכות ניצנים ; פארק שפך נחל לכיש ; חלמוניות בחניון להב

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

יער שחריה
דילוג לתוכן