Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

פיקניק ביער ברעם

שמורת הטבע יער ברעם

בגלל מיקומו הגבוה של אזור זה , ניתן לטייל בשמורת טבע זו כל ימות השנה, אך בייחוד בחורף ובאביב , לאחר פיקניק , אפשר לטייל  בשבילים של השמורה ולהנות מפריחה ססגונית של רקפות ורודות ומחורש טבעי. ימסלול טיול מומלץ לכל המשפח הוא המסלול המעגלי , המתחיל בחניון של היער. משך זמן ההליכה הוא בין 2-3 ויוביל אתכם עד לנחל דישון הנמצא למטה ובחזרה. זהו השביל המסומן בצבע כחול.  ומגיע למפגש הנחלים : דישון וצבעון.   משם פנו ימינה לשביל המסומן בצבע אדום(זהו שביל משתוף לשביל ישראל)  עד שתגיעו לחיבור בין שביל ישראל(ישר)  לשביל השחור (ימינה), קחו ימינה לשחור, עלו חזרה למעלה בשביל היקפי שיחזיר אתכם לנקודת ההתחלה.

יער ברעם  עשיר בעצי אלון שבתקופת החורף עוטים על גופם מעטה ירוק המתנשא עד לצמרות העצים זהו טחב. יער זה הוא תולדה של האיסור על כריתת עצים שהיה נהוג בקרב תושבי הכפרים : גוש חלב ובירעים. הקרקע של המקום הייתה רשומה על הכנסייה המרונית של דרום לבנון ובעקבות איזור זה נשמרו ביער עצים ישישים מאוד עם גזעים עבים מאוד.. כמו כן ביער ישנם פטריות רבות וטחבים הנראים היטב על העצים ועל הסלעים שבשמורה.

יער ברעם הוא יער הנמצא בגליל העליון  ממש קרוב לגבול עם לבנון . היער ממוקם בין היישובים : ברעם ודובב. שטחו של היער כ 10,000 דונם והוא נמצא בסמוך לשרידיו של בית הכנסת העתיק ברעם. בתוך רחבי היער ישנם מספר אתרים ומוקדי עניין שמומלץ לבקר מהם לפני או אחרי שאתם עושים פיקניק ביער זה. למשל : הליכה בשמורת טבע שבתוך היער, נחל גוש חלב ,נחל צבעון ,נחל דישון , נחל אביב, מגדל התצפית ,אתר דפנה ועוד. כמו כן מוקם ביער חניון לילה .סוגי העצים שניטעו ביער זה החל משנות ה 50 ועד היום. הם עצי אורן מהסוגים : אורן ברוטיה ואורן ירושלים. נחל דישון הוא הנחל המרכזי העובר בסמוך ליער ברעם. אם אתם חובבי פיקניק אז מומלץ להגיע לכאן באביב , ולהנות מהפיקניק שלכם לצד פריחה מרהיבה.

מגדל תצפית ברעם

מגדל זה הינו מרשים וחולש על כל האזור, הגישה אליו אסורה, כפי שבכל מגדלי היערנים ביערות קק"ל. אך ניתן להגיע ולהתרשם מגובהו ומבנהו של המבנה הממוקם בראש הר שפרה בכיפת היער.גובהו כ 750 מטרים מעל פני הים ובחורף קר כאן מאוד.אל ראש המגדל מובילות מדרגות לוליינות והוא משמש כמגדל אש לתצפיות על מוקדי שריפה ודליקה ברחבי היער.ניתן לעשות פיקניק למרגלות המגדל קק"ל הציבה במקום שולחנות עץ.

בית כנסת ברעם

זהו גן לאומי שהוקם במטרה לשמור ולשמר את שרידי בית הכנסת ברעם בן למעלה מ 2000 שנה. אילו הם שרידיו מעוררי ההשראה של בית כנסת יהודי מימי התלמוד שברקע שמורת הטבע ברעם.זהו בית כנסת שנמצא כמעט בשלמותו , במקום נמצאו הפתחים לבית הכנסת ועיטורים של אשכול ענבים וגפנים כפי שנמצאו בבית הכנסת בעין קשתות.בחזית בית הכנסת נמצאו עמודי אבן גדולים ומעל פתח הכניסה קשת מעוטרת.הכניסה לגן הלאומי כרוכה בתשלום ותיאום מראש באתר רשות הטבע והגנים.

עצים ביער ברעם

אתר דפנה

זהו אתר הנצחה שהוקם במקום כולל אנדרטה (פסל הרעות) של חיילי גרעין קיבוץ דפנה. אשר קיפחו את נפשם בקרבות אשר התרחשו בגבול הקרוב לכאן. בנוסף במקום יש מצפור המשקיף על כל אזור הצפון הגבוה , חרמון , לבנון, גליל עליון ,רמת גולן.

עצים עירומים ביער ברעם

איך מגיעים

בוויז גן לאומי ברעם .

מצומת חירם שליד היישוב צבעון וסאסא (כביש 89) פנו לכיוון כביש 899 , לאחר נסיעה קצרה תראו מזלג ימינה המשך כביש 899 , שמאלה כביש 8967 לכיוון גן לאומי ברעם. קחו ימינה לאחר נסיעה קצרה מאוד תגלו לשמאלכם את הבית הכנסת העתיק של ברעם . אפשר לבקר , כפי שציינתי בתיאום מראש . כמובן שמומלץ לשלב בטיול שלכם את שמורת ברעם ופיקניק ביער ברעם.

 

חורף ביער ברעם

צילומים בחסות מאירה רפאלי

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

מיקום במפה

דילוג לתוכן