לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

יער בן שמן

רקע

בתוך שבילי יער בן שמן  הסבוכים והירוקים נמצא סינגל תל חדיד המאתגר רוכבי אופניים רבים. בתוך היער יש מסלול יפהפה המתאים לאופני שטח שמחבר את הטבע לרוכב. באופן בלתי אמצעי, את המסלול תל חדיד – יער בן שמן.  התחלתי עם חבר במבוא מודיעין.

זה היה בשישי האחרון בו חנכתי לראשונה את  אופניי המשומשות הראשונות שרכשתי ביד 2.

כבר במגרש החנייה של הכניסה הראשית ליער בן שמן שנקראת " מצפה מודיעין".  שם  ניתן לראות רוכבים רבים. לפני רכיבה ואחרי רכיבה עוסקים בכל מה שקשור לחיידק האובססיבי שנקרא רכיבת שטח.

התחלנו את הרכיבה שלנו שפנינו נשואות  לכיוון תל חדיד, מתחת לכביש 443. הדרך ברובה הייתה דרך עפר אבל טובה לרכיבה ובהמשך הפכה לרוויות אבנים וסלעים.

קטע זה אמנם הסיכון גדל להתהפכות אבל גם החוויה מהרכיבה(אבל לא לדאוג זה סביר) , מדהים לראות שהכל  מסביב ירוק אינסופי אחרי הגשמים של החורף אשר שטפו כל חלקה טובה של יער בן שמן הענקי – ששטחו עומד על כ -22,000 דונמים שמרביתם עצי ברושים ואורנים.

אשר נטעו פה בשנת 1905 ועד היום מדי שנה בטו בשבט יש הפנינג של קק"ל ועירית מודיעין לנטיעת עצים צעירים. יער בן שמן נמצא בדיוק בו מודיעין -מכבים רעות בצד מזרח וגובל בעיר לוד בצד מערב.

סינגל חדיד

הגשמים הרבים שירדו כאן עשו טוב ליער ולכל משעוליו וגם למרחבים הרבים בין העצים שנצבעו כולם בירוק, שלוליות גדולות נקוו על האדמה וגם בורות מים קדומים מתקופת החשמונאים שפזורים בכל האזור הזה , התמלאו במים והפכו למאגרי מים פעילים. השבילים הטובים והברורים של יער בן שמן הוכשרו באופן שאינו משתמע לשני פנים – דבר המאפשר לרוכבי אופניים מתחילים (כמוני) לעשות את מסלול זה כמסלול בכורה.

מעבר לחווית הרכיבה באופניים בטבע – שהיא תענוג צרוף בפני עצמו , מראות הטבע סביב מלבבים וכובשים, סלעי ענק(בולדרים) לצד עצי אורן ועשבוני בר לצד שלוליות המכסות את אימא אדמה הופכים את יער בן שמן למעין תמונה סוריאליסטית ייחודית שניתן להגיע ולהביט בה בחלון זמן קצר מאוד – במהלך חודשי החורף ושלהי האביב. לי  זה הזכיר את אירופה רק באוגוסט..

ובבן ,רכיבת האופניים בטבע ,מהנה ביותר, המסלול מתפתל ימינה- שמאלה עליות וירידות שמהם נשקפים נופים מרהיבים בייחוד שמגיעים לאזור תל- חדיד שמחובר ומרושת בשבילי עפר ואספלט  אל תוככי יער בן שמן, שם ממתינה לכם תצפית מרהיבה לכיוון צפון מזרח (הרי בנימין וקצת מראש העין).

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
סינגל תל חדיד

לאחר מכן התחלנו לעלות לתצפית מתל חדיד על  כביש 444 ועל  היישובים בית עריף שוהם והסביבה. לתצפית וחניית הביניים. הנוף מראש התל מאופיין בעיקר באדמת טרשים והרים קרחים מדוללי עצים, עם הרבה קקטוסים ושיחי בר שמעטרים את האדמה. יער בן שמן , בו נמצא התל, משמש גם לפיקניקים ופעילויות וסדנאות רבות של הצבא, משפחות  עם ילדים, גם עצי זית עדות לחקלאות מעדנן קדם.

משם ירדנו במהירות מטורפת  את הירידה  שעלינו רק מהצד השני. חזרנו שוב ומשם נכנסו חזרה לתוך האזור היערי בדרך שנקראת "תל חדיד – מבוא מודיעין". שם בתוך היער עשינו סינגל מדהים וקצר, למתחילים, כיף לא נורמלי לרכוב על הסלעים , יש בזה משהו  אתגרי … חזרנו על עקבותינו  ליער בן שמן  וקינחנו את טיולנו בפגודה שביער בן שמן ,סמוך למגרש החנייה של מצפה מודיעין .

מדהים לראות כיצד קק"ל שילטה את המקום, והכשירה אותו לרוכבי אופניים וכל זאת על-מנת לשמור על היער. כמה המלצות לרוכבים מתחילים :

1.מומלץ להצטרף לרוכב עם ניסיון לפחות בהתחלה המכיר מסלולים ושטח טוב.

2. לא לנסות דברים שרוכבים מנוסים עושים בקלות (אל תשחקו "בנראה אם גם אני יכול" ..)

3.להנות במסגרת היכולות שלך ולא לנסות למתוח מעבר (לפחות בהתחלה).

4.להנות מכל רגע  אוויר זך , נופים משגעים ,ספורט , תנועה ..

5. אתם עוד ליד המחשב????..ובכן התמונות מדברות בעד עצמן..

סינגל חדיד בן שמן

לסיכום:

ובכן רבות דובר ונכתב על רכיבת אופניים ועדיין מסתבר שמדובר בספורט מאוד פופולארי , הסטטיסטיקה מתייחסת לתחביב ספורטיבי זה בצורה הבאה:1 ל 70 איש במדינה הוא רוכב אופניים. היתרון הגדול ברכיבת אופניים, בשטח שהיא משלבת מספר פעילויות יחדיו : טיול בטבע ,פעילות גופנית ,פעילות חברתית .לרוב רכיבת אופניים היא בקבוצות כך שיש אווירת יחד שנותנת מענה חברתי הולם (בעיקר רכיבת כביש) , רכיבה בטבע משחררת ,מרגיעה ,מאפשרת לגוף להתחמצן כמו שצריך עם אוויר נקי וטהור.

רכיבת האופנים בשטח, עובדת על סיבולת לב -ריאה ולכן מתמודדת אם בעיות משקל בצורה מעולה ..היתרון הגדול שלה לטעמי שהיא לא משעממת בניגוד לענפי ספורט אחרים כגון : שחייה ,חדר כושר. ואינה מונוטונית ,אפשר כל פעם לרכב במסלול אחר (מה שלא חסר במדינתנו )רכיבת אופניים מתחלקת לסוגים רבים : רכיבת אופניים בין עירונית ,רכיבת אופניים בשטח, רכיבת אופני פעלולים -אקסטרים (לרוב בפארים ייעודיים בתוך ערים) , רכיבה עירונית כייפית וקלילה .

שאנו מתייחסים לרכיבת אופניים חלה חובה גדולה לקחת בחשבון את התנאים הסביבתיים של הרכיבה ובראש ובראשונה מזג אוויר, כלומר סוג הרכיבה צריך להיות מותאם למזג האוויר,  לדוגמא: רכיבת כביש בשעת גשם שהכביש רטוב וחלק וכולה לגרום לאסון ,רכיבת שטח בבוץ אמנם לא תגרום אסון אבל יכולה להרוס את הכיף ברכיבה (בעיקר אחריי..)

ברכיבת אופניים  בשטח, יש חשיבות להתאמת הציוד השונה לרוכב , אם זה מידת האופניים דבר ששונה בין חברה לחברה
,קסדה מתאימה , לבוש מתאים , הצטיידות בציוד לשעת תקלה , בעיקר ברכיבת שטח , לדוגמא : פנימיות ספייר, אלנים מתאימים, מים מספיק. חשיבות לא קטנה גם נודעת להתאמת הרוכב לקבוצה כלומר רוכב מתחיל עשוי למצוא את עצמו בבעיה גדולה עם קבוצת רוכבים מיומנת בעיקר עם שרירים תפוסים ביותר …ובעיקר ביכולת לעמוד ברכיבה ממושכת לאורך זמן -בעיקר באזורים הרגישים (ולמי שלא הבין – ישבנים).

איך מגיעים לתחילת המסלול

הזינו בוויז :"מצפה מודיעין".  אם אתם מגיעים מירושלים סעו על 443 אחרי הצומת הגדולה של מודיעין- שילת המשיכו ישר חלפו על פני הרמזורים של אזור התעשייה של מודיעין – המשיכו שם ישר וגם בצומת המרומזר הבא המשיכו ישר עד שתבחינו ממש לפני מחלף בן שמן בפנייה שמאלה לעבר "מצפה מודיעין) למגיעים מתל-אביב – סעו בכביש 1 – שאתם פוגשים בהתפצלות בכביש לכיוון 443 – בן שמן – קחו ימינה היכנסו למנהרה ענקית ומיד אחרי תראו פנייה -מצפה מודיעין.

למסלול המלא היכנסו ללינק : סינגל חדיד -המסלול הירוק. מסלול האופניים מתחיל ממש בכניסה קחו ימינה על הכביש הסלול (אם אתם עם הפנים לכיוון היער) ואז תעברו לצד השני שאתם בתוך היער .

מה בסביבה:

נאות קדומים; גבעת התיתורה; בריכת הקשתות ברמלה.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מצפה מודיעין

מיקום במפה

דילוג לתוכן