יער בן שמן -מסלולי טיול

רקע

יער בן שמן הוא אחד היערות הגדולים במרכז הארץ. הוא נמצא באזור השפלה.הוא משתרע על פני לא פחות מ 30,000 דונם ונמצא בין ירושלים לתל אביב בסמוך לעיר מודיעין. בתוך היער יש הרבה מסלולי טיול מרביתם אמנם לרוכבי אופניים. אבל לא מעט מהם מתאימים גם להולכי רגל. אחד מהם הוא שביל ישראל המסומן בבירור שהוא חוצה את ליבו של היער.  מקטע מספר 21 המתחיל במצפה מודיעין ומסתיים בלטרון.

גם לחובבי הליכה שאינם רוצים ללכת מסלולים ארוכים מדי. יש לא מעט אפשרויות הליכה בתוך שבילים מסומנים שעוברים בתוך ליבו של היער ויביאו אתכם המטיילים למקומות יפים ומיוחדים כגון : הפגודה התאילנדית , בקעת הנזירים , דרך החשמל, המגדל במבוא מודיעין, חניון העיוורים ,הגן המוזיקלי ועוד אתרים מעניינים.

יער בן שמן נחשב לאחד מהיערות הוותיקים בארץ הוא יער צפוף עשיר בהמון עצים. מסלולי הטיול שנמצאים בתוכו הם רבים ומגוונים. אפשר למשל לעשות טיול רכיבה עם סוסים בתוך היער,  טיול עם כלבים ,טיול ג'יפים , טיול אופניים ועוד.

יער בן שמן מחולק ל 2 חלקים גדולים מאוד החלק הדרומי שנמצא בצדו הדרומי של כביש 443 החוצה אותו. והחלק הצפוני שנחשב קטן יותר. החלק הדרומי כולל הרבה מסלולי טיול מסומנים והמון נקודות עניין.

ואילו החלק הצפוני של היער כולל בעיקר פינות ישיבה לפיקניק ופחות מסלולי טיול . אחת מנקודות העניין המרכזיות בחלק זה של היער היא קברות המכבים. אתר עם קברים מהתקופה הביזנטית אשר חצובים בסלע. חוקרים סבורים שבמקום קבורים המכבים. ברבות השנים הפך המקום לבעל ניחוח של גבורה . והוקמה בו אנדרטה מכובדת לזיכרם של חיילי צה"ל שנפלו בקרבות שהתנהלו באזור זה. ניתן לטייל במקום בסביבת הקברים.

מקום נוסף שכדאי לבקר בו בחלק זה של היער הוא תל חדיד מצפה יפהפה ונאה הצופה על כל אזור השפלה וחלק מגוש דן. לחובבי אקסטרים יש את מצוק שילת שגם כן נמצא בחלקו הצפוני של היער. בו ניתן לעשות שנפלינג מראש המצוק מטה אל ערוץ נחל מודיעים. גובהו כ 30 מטרים ויש לעשותו רק עם חברה מוסמכת ובשום פנים ואופן לא לבד.

בשני עברי היער ניתן לעשות טיולי ליקוט פטריות אחרי גשמים חזקים ובעיצומו של החורף ניתן למצוא לא מעט פטריות. חשוב לקטוף רק מה שמכירים חלק מהפטריות רעילות.

טיול ביער בן שמן

אילו מסלולי טיול ביער בן שמן

אפשר לשלב אינספור מסלולי טיול ופשוט כמו ברשת כבישים ללכת עם שלטי העץ ביער שיובילו אתכם לנקודות חמד רבות ביער. חשוב מאוד מאוד לא להיכנס לחשיכה ולחזור לחניון כחצי שעה -שעה לפני תום הטיול שלכם ביער.

מרבית המסלולים מתחילים בחניון מבוא מודיעין. זו אחת הכניסות המרכזיות לתוך יער בן שמן יש מלא עגלות קפה בכניסה ורוכבי אופניים. בכניסה זו המשיכו ישר עד שתגיעו למעלה לחניון גדול שמעליו תראו מגדל זהו מגדל מבוא מודיעין מתחתיו ישנו אמפיתיאטרון . מכאן נתאר בפרוטרוט את מסלולי הטיול האפשריים .

1)טיול מעגלי הכולל את שביל ישראל מקוצר -אורכו  של מסלול זה כ- 6 ק"מ  כשעתיים וקצת הליכה. מקטע מספר 21 של שביל ישראל עובר בו. אני בחרתי לשלב אותו באופן חלקי בטיול שלי . ברגע שיורדים מתוך החניון העילי של מבוא מודיעין. פנו שמאלה עם הכביש עד שתראו שלט עץ לכיוון שמאל – הפגודה התאילנדית. הליכה קצרה תביא אתכם לנקודה הראשונה . הפגודה התאילנדית – הקמתו התאפשרה ע"י תרומה של מלך תאילנד. מדובר על מבנה יפהפה עשוי עץ וציפוי זהב . הנמצא בתוך אזור מגודר עם גן סיבו . כיום האתר נהול וסגור וניתן לראות את הפגודה רק מבחוץ.

מפה ניתן להקיף את הפגודה מצד שמאל ולרדת מתחתיה בשביל לא כבוש . המתחבר לשביל ישראל. כלומר אך שירדתם מתחת לפגודה תראו שביל עפר גדול , לכו איתו ימינה עד שתגיעו לסימון שביל ישראל . כאן פנו שמאלה ולכו עם הסימון של השביל כל הזמן . מסלול זה הינו מסלול מאולתר שעשיתי אך אפשרי כי הוא עובר במסלולים מסומנים בלבד. המשיכו ללכת כל הזמן עם הסימון של השביל שעובר בין סלעים ובתוך היער .

מסלול זה חוצה את נחל גמזו (רק לאחר גשמים הוא זורם) לאחר שתגיעו לעלייה גדולה בסופה פנו שמאלה בדרך עפר גדולה לכיוון "מצפה אבי שאקי" זוהי נקודה עם ספסלים וכיסאות הפונה לנוף . סמוך אליה יש נקודת קשירה לסוסים.

ניתן לשבת פה ולהנות מהשלווה ביחוד בשישי לפני כניסת השבת אופפת את האזור אווירה מיוחדת. מפה במקום להמשיך עם שביל ישראל. חיזרו חזרה  מהיכן שבאתם . בצומת השבילים הבא לכו עם הסימון הירוק שמאלה(יש גם שילוט מצפה מודיעין). ההליכה חזרה עוברת בדרך עבירה לרכב. במורד הדרך תגיעו למפגש הצירים. זוהי נקודה בה הולכי רגל ,רכבים פרטים ורוכבי אופניים עוברים במהלך נסיעה/הליכה בתוך יער בן שמן.

ונחשב לנקודה מרכזית מאוד ביער. מכאן המשיכו עם דרך העפר כל הזמן ישר במעלה הדרך ניתן לפעמים לעניין את ההליכה וללכת בתוך בין עצי האורן הרבים שביער. בסופו של הסימון הירוק תגיעו לחניון מבוא מודיעין היכן שרכביכם.

מצורפת מפה של מסלול זה.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
הפגודה התאילנדית יער בן שמן

2) המסלול  השחור  מעגלי – הליכה של כ 7-8 קילומטרים סיפור של כ 3 -4 שעות לערך. מהפגודה המשיכו ישר לכיוון מזרח , זוהי דרך עפר רכבה המיועדת לכלי רכב פרטיים שמגיעים ליער לצורך פיקניק. שימו לב שאתם הולכים נגד כיוון התנועה שיראו אתכם.חשוב דרך זו איננה מסומנת פשוט לכו עם דרך העפר התחנה הראשונה היא דרך החשמל – גן האבן מדובר על דרך יפה עם הרבה פסלים . דרך זו קיבלה את שמה משום שחברת חשמל נאלצה להעביר כבל חשמל ענקי בתחומי היער .

שבמקום להרוס את היער הפך לדרך עם פסלים יפה. הדרך מתעקלת ועוברת במספר נקודות עניין כגון : חניון העיוורים  ביער בן שמן(חניון מיוחד בו יש שביל מיוחד לעיוורים עם מעקה וכתב ברייל) ,הגן המוזיקלי (גן יפה עם כלי נגינה ביער ולידו קרן של אייל ניגוח).לאחר שהגעתם לגן המוזיקלי תהיה התפצלות של שבילים מסומנים: ימינה סימון שחור שמאלה סימון כחול. קחו שמאלה בכחול לאחר כ -300 מטרים תגיעו לבקעת הנזירים – סדרת מערות חצובות בסלע הילדים יכולים להיכנס וללכת בינהן.

בטווח בין צומת השבילים ובקעת הנזירים תראו משמאלכם שביל המוביל למערה מיוחדת – זו מערה קבורה עם נשר טבוע מעליה כנראה מהתקופה הרומית.

חיזרו חזרה על דרככם לצומת וכעת מהנקודה בה אתם נמצאים פנו שמאלה עם הסימון השחור . עד שתגיעו לחניון היכן שרכביכם נמצא.

כמובן שיש וריאציות נוספות השביל האולטימטיבי רוכבי אופניים הוא סינגל בן שמן הנקרא הסינגל הכחול. או סינגל הרצל מדובר על רכיבה של כ – 11 ק"מ עם קטעים טכניים המתאימה לרוכבי שטח ברמה בינונית. עשיתי אותו בעבר הוא כולל גם רכיבה על סלעים ויש בדרך מספר נפילות ולכן צריך להצטייד כמו שצריך עם מגיני ברכיים קסדה.להסבר מלא על הסינגל : לחצו כאן.

במהלך הסתיו תפגשו פה גם סיתווניות.

הערה כללית חשובה בגלל שאת היער חוצים רוכבי אופניים המגיעים משביל יאופניים (סינגלים) בתוך היער יש לשים לב ולהסתכל לצדדים שאתם חוצים שביל כזה!!.

סימון שביל ישראל יער בן שמן

איך מגיעים לתחילת המסלול

בוויז: מצפה מודיעין יער בן שמן.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

חוף אכדיה צפון בשקיעה

חוף אכדיה צפון – חוף דבוש

חוף אכדיה צפון המכונה גם  "חוף דבוש". הינו חוף הנמצא בהרצליה בין המרינה של הרצליה בדרום למלונות בצפון. החוף הוא מיני ריביירה בי הוא נמצא בלב אזור תיירותי בהרצליה. יש מעל החוף המון בתי מלון. יש בו תיירים מכל העולם.

קרא עוד »
הנוף מטיילת עמק לבן

טיילת עמק לבן – טיול בדרום מערב ירושלים

טיילת עמק לבן היא מכלול טבעי פתוח הנמצא במבואותיה הדרום מערבייים של העיר ירושלים. והיא חלק מפארק טבע של נחל רפאים. באזור טבע פתוח זה יש המון בעלי חיים כגון :הצבי הארצ -ישראלי, שועלים ועוד. וגם מבחינת צמחייה יש כאן

קרא עוד »

עין אורה – עין איתמר – עין אל בלד

עין אל בלד הידוע גם בשמות עין אורה ועין איתמר הוא מעיין קריר ונקי השוכן בקרבת היישובים אורה ועמינדב. בשבת האחרונה שמנו פעמינו לכיוון הרי ירושלים אל עבר שביל המעיינות. כמו שנאמר קרוב לבית וקרוב ללב. עין איתמר הוא מעיין

קרא עוד »
דלפק בטבע- דרך החשמל יער בן שמן

גן האבן – דרך החשמל – שביל שזור באומנות ביער בן שמן

גן האבן – דרך החשמל – היא דרך סלולה וטובה שאורכה כקילומטר לערך בתוך יער בן שמן. היא הוכשרה כדרך נופית עם גן של פסלים סביבתיים אומנותיים יפהפיים שנוצרו בידי אומנים מהשורה הראשונה. בתוך הדרך הוצבו פסלי מתכת בצבעים שונים.

קרא עוד »
עין מערה -עין במבה

עין מערה – עין במבה – מעיין בתוך מערה בהרי ירושלים

עין מערה המכונה גם בשם המצחיק – "עין במבה". הוא מעיין מיוחד הנמצא מתחת ליישוב אורה בהרי ירושלים – במבואותיה המערביים של העיר ירושלים. לא מדובר על בריכת מעיין חיצונית גדולה ופתוחה המיועדת אלא על מעיין נסתר הנובע מתוך מערה

קרא עוד »
הבריכה העליונה בעין חניה

עין חניה – גן לאומי הרי יהודה – פארק ירושלים

גן לאומי עין חניה הוא אתר ארכיאולוגי מופלא ואטרקטיבי למשפחות עם ילדים. במקום מעיינות בהם ניתן להתרחץ, ניקבות, שרידי כנסיות ומזרקות מים ועוד. המקום הוא חלק ממעיינות פארק ירושלים שהוכשר בצורה מרשימה. עין חניה נמצא על ערוץ נחל רפאים. בתוך

קרא עוד »

האטרקציות המומלצות שלנו

בלו אייס ארנה - היכל הקרח באשדוד

בלו אייס ארנה – היכל הקרח באשדוד

צילומים: ניקיטה לובוביץ'. בלו אייס ארנה, מרכז ספורט ובילוי על הקרח החדש המתקדם בישראל, נפתח באשדוד ומזמין אתכם לבילוי מדהים וחוויה מרעננת על הקרח החדש ועם ציוד שאין כמותם בארץ! בין אם אתם מחליקים מתחילים או מנוסים, אצלנו תוכלו להעביר

קרא עוד »
תערוכת טהירו במערת בית גוברין

תערוכת טהירו במערת הפעמון בית גוברין

תערוכת טהירו במערת הפעמון  בגן לאומי בית גוברין. הינה תערוכה מיוחדת במינה.המתקיימת בערבי הקיץ  מ 20/6/24 ועד 31/10/24. השם "טהירו" נלקח מהיהדות ומשמעותו "אור עליון" . התערוכה מתקיימת במערה הצפונית. יש במקום חנייה מסודרת ואפילו אזורי פיקניק שלפני או אחרי

קרא עוד »
תערוכת וונדרלנד במלון אימפריאל

תערוכת הפופ אפ במלון אימפריאל תל אביב – וונדרלנד

תערוכת הפופ אפ במלון אימפריאל תל אביב העונה לשם :וונדרלנד. תתקיים השנה בפעם השלישית בתאריך 23/6/24. וזו כנראה תהיה הפעם האחרונה. מדובר במיזם אומנותי מיוחד במינו בו שותפים 54 אומנים שהפכו, את 37 מחדרי מלון אימפריאל שכבר אינו בשימוש,לחדרים אומנותיים.

קרא עוד »
נופארק - פארק פנאי לכל המשפחה

נופארק – פארק פנאי עירוני לכל המשפחה בנוף הגליל

צילומים : Touring.Tom נופארק הינו פארק פנאי עירוני לכל המשפחה ביישוב נוף הגליל. יישוב פסטורלי בגליל התחתון ליד נצרת. הפארק בנוי על הר גבוה וממנו ניתן לצפות לנופי התבור ועמק יזרעאל כולו. הפארק מואר בשעות הערב.בפארק ננטעה צמחיית נוי לצד

קרא עוד »
יד אחרת של רבקל'ה רובל

יד אחרת – חנות יד שנייה ווינטג' של רבקל'ה

יד אחרת – הינה חנות יד שנייה ווינטג' של רבקל'ה בתל יוסף. החנות במקור הייתה בקיבוץ עין חרוד ובשנים האחרונות עברה לקיבוץ תל יוסף באזור עמק המעיינות. החנות בנויה משלושה חללים היא מאוד גדולה וכוללת פרטי יד שנייה מיוחדים ועתיקים

קרא עוד »
מדרגות כניסה חדשות לטיילת הדרומית צילום פמי

טיילת החומות בירושלים נפתחת מחדש

צילום: פמי. טיילת החומות הדרומית, הדרך היפה אל הכותל, וטיילת החומות הצפונית, המסלול הקוסמופוליטי – נפתחו מחדש! לאחר שיפוצים שנערכו בחודשים האחרונים, נפתחת טיילת חומות ירושלים מחדש בדיוק בזמן ליום ירושלים. השיפוצים כללו הסדרת כניסה חדשה ומדרגות לטיילת הדרומית מכיוון רחבת

קרא עוד »

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מיקום במפה

מתאים ל
מתאים ל
רמת מחיר
רמת מחיר
סוגי מסלולים
סוגי מסלולים
סוג הלינה
סוג הלינה
רמת מחיר
רמת מחיר
מה כלול?
מה כלול?
נגישות
נגישות
סוג המסעדה
סוג המסעדה
רמת מחיר
רמת מחיר
כשרויות
כשרויות
משלוחים
משלוחים
נגישות
נגישות
סוג אטרקציה
סוג אטרקציה
מתאים ל
מתאים ל
נגישות
נגישות
נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן