לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

מסע ים אל ים

רקע

ים אל ים הינו טיול למטיבי לכת בעל אופי של מסע. אורכו כ- 70 קילומטרים. הוא מתחיל בחוף אכזיב (הים התיכון) באזור הגליל המערבי, ומסתיים בחוף גינוסר (חופי הכנרת).

מאחר שמדובר על מסע לכל דבר ועניין שאורך בין 3 ל 4 ימים. מומלץ להיעזר בליווי לוגיסטי ובמורה דרך. דבר נוסף נדרשת הקפצת רכבים משמעותית בין נקודת התחלה לנקודת סיום.המרוחקות מאוד יחסית לעומת מסלולים קוויים אחרים.

מבחינת לינה במהלך מסע ים אל ים. שנן כמה אפשרויות : לינה בשטח במהלך המסלול עם שקי שינה ואוהלים, לינה בבתי הארחה הנמצאים בקרבת תוואי המסלול. או לשלב לינת שטח ולינה בבית הארחה.

הכל כמובן במידת הנוחות לה אתם זקוקים לביצוע המסע הכל כך יפה ומיוחד הזה.

שביל ים אל ים מסומן מה שמקל את הניווט בו. יש לאורכו נקודות למילוי מים, אך אם זאת חשוב למאוד להצטייד נכון עם אוכל ושאר לוגיסטיקה. בכל זאת מדובר על טיול שאורכו 70 ק"מ.

הקפצות רכבים :סוף מסלול החניון בחוף גינוסר. תחילת מסלול : חניון ליד אנדרטת יד לי"ד. הנמצא צפונית ולא הרחק מגן לאומי אכזיב או בחניון הגן עצמו.

כללים ותכנון המסע

לפני שנצלול לתיאור וחלוקת הימים וקטעי ההליכה. חשוב מאוד להקפיד על כמה כללים לפני היציאה למסע ים אל ים :

  1. יש להגיע למסע עם כושר גופני מתאים. כלומר לבצע הכנה, כגון טיולי הליכה באזור המגורים שלכם. כדי להרגיל את הגוף ללכת מרחקים ארוכים. זאת למנוע משברי הליכה וכאבי הסתגלות של הגוף במהלך הטיול.
  2. להצטייד בציוד מתאים כגון :תרמיל נוח, מטען נייד, מזון , שתייה, שק שינה קל וחם, אוהל מתקפל עם משקל קל. והכי חשוב נעלי הליכה נוחות ומתאימות להליכה בשטח ולאורך זמן. זאת למנוע תופעות כגון : שלפוחיות ברגל וכדומה.
  3. תכנון מוקדם הכולל : היכן עוצרים לחניית לילה, מה אורך הקטעים אותם תעשו, שעת יציאה מוקדמת לפני שחם מדי וכמובן בכדי לא לסיים בשעות החשיכה, יש לדאוג להגיע לשמורות בשעות בה מותר לשהות בהן למשל :נחל עמוד.
  4. לא לצאת בשום פנים ואופן לבד , צריך לדאוג לרכב מאסף בנקודת הסיום בכנרת שיחזיר אתכם לנקודת ההתחלה באכזיב.
חלק ממסלול ים אל ים

תיאור מסלול וחלוקת ימי המסע

בגדול ישנן שלוש וריאציות בהן נוהגים לעשות את "ים אל ים":

  1. טיול בן 4 ימי הליכה.
  2. טיול מקוצר בן 3 ימי הליכה.
  3. טיול בן 5 ימים (כולל את התוואי הכי  ארוך של "ים אל ים" כ -85 ק"מ).

כמובן שככל שמאריכים את כמות ימי ההליכה נפח ההליכה קטן בכל יום. וההפך שמקצרים אותו נדרש ללכת יותר בכל יום. לכן חשוב לוודא שאתם לוקחים את המסלול שמתאים לכם יותר. אפשר גם לוותר על כמה חלקים במסלול. ולבצע קיצור אם קשה או ארוך לכם מדי. או שפחות מתאים לכם. כפי שיפורט להלן.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
השביל - ים אל ים

טיול בן 4 ימי הליכה – המומלץ

היום  הראשון למסע

מתחילים מאנדרטת יד לי"ד(אגב יש כאן נקודה למילוי מים),  ומפה עליכם לחצות את כביש 4 וללכת עם הסימון של השביל לאורכו של נחל כזיב בהמשך חוצים את כביש 70. בדרך עוברים בנקודות עניין כגון : תל עבדון ,עין חרדלית,עין טמיר (קיימת אפשרות קצת קשה לסטייה מהמסלול וטיפוס למונפור). היום שלכם יסתיים במצפה אבירים , לאחר כ –19 קילומטרים של הליכה .

ישנן כמה אפשרויות לינה :

  1. ביישוב אבירים באחד מהצימרים שבמקום.
  2. בחניון אבירים – לינת שטח עם אוהל ושק"ש.(בחניון יש ברזיות מים  ונקודת חשמל והוא מוצל – החניון נמצא ממש לפני הכניסה לאבירים ).

**** נקודה למחשבה :בגלל שתחילת המסלול של יום זה, עובר בדרכים שאין בהן נקודות עניין. יש אפשרות לקצר אותו ולהתחיל את המסע אחרי כביש 70 באזור של עבדון***.

היום השני למסע

מתחילים בשעות הבוקר , לאחר שדאגתם לאכול ארוחת בוקר טובה ומזינה (אך לא כבדה).יוצאים מהיישוב ומקיפים אותו מצד דרום , עוברים על פני חורבת זווית עולים על שביל עוקף אבירים. וממשיכים ללכת איתו דרומה עד שמגיעים לחורבת מורגנות. ממשיכים מזרחה עד שמגיעים לגשר אלקוש .

מפה ממשיכים לרדת דרומה ועוברים בין מספר מעיינות בדרך : עין רטט, עין טבעת, עין זבול, עין חותם. הנמצאים על תוואי ערוץ נחל כזיב. הולכים מתחת להר זבול והיישוב חורפיש. לאחר מכן עוזבים את ערוץ נחל כזיב וממשיכים עם תוואי השביל מתחת לכביש 89. קטע זה עובר בגובה בין 700 ל 900 מטרים.

הנקודה הבאה חורבת חממה – היא נקודת העצירה והלינה שלכם וסוף יום זה. זהו חניון לילה הנמצא לא הרחק מבית ספר שדה מירון ומתחת להר מירון. אפשר לישון בבית ספר שדה או בחניון הלילה.אורכו של מקטע זה הוא 18 ק"מ.

ים אל ים

היום השלישי למסע

השכימו קום, בין עצי הזית הגדולים הפזורים, בחניון של חורבת חממה. העפילו לפסגתו של הר נריה(בגובה 1123 מטרים) – צפו בנוף היפהפה שמראש ההר. מכאן המשיכו לפסגת הר מירון , הגבוה בהרי הגליל (מתנשא לגובה של 1204 מטרים).

אגפו את ההר בשביל העובר בחלק הצפוני שלו והביטו לעבר הר חרמון הנראה היטב משמאלכם . מכאן מגיעים למצפור המזרחי של הר מירון החולש על אזור עמק החולה.

ומתחילים לרדת מרום ההר למטה ומזרחה דרך הר העפאים הנמצא בגובה של כ 1000 מטרים. במהלך הדרך במורדותיו של הר מירון. תפגשו שני מעיינות מעניינים עין זבד ועין מירון ובמערת הוטה.

המשיכו בחלק הדרומי של היישוב מירון. חצו דרך חניון הפיתול ישר , כאן אתם בגובה 600 מטרים לערך.

שהנקודה הבא שלכם היא שמורת הטבע נחל עמוד בתוכה נעבור דרך מבנה המשטרה הבריטית שהייתה כאן : משטרת עין תינה בעין יקים משם לבריכות שכווי דרומה סמוך ובתוך ערוץ נחל עמוד עד לעין כובס.

אזור זה נמוך יחסית נמצא כ 150 מטרים מעל פני הים בלבד. זה הספוט האחרון ביום זה בו נניח את ראשנו או בחניון לילה שבעין כובס. או לחלופין ביישובים סביב :צפת, אמירים..סה"כ יום זה מרחק ההליכה הוא כ -18 ק"מ.

היום הרביעי והאחרון למסע

קומו מוקדם בבוקר לפני שמתחילה קרינת השמש  החזקה שתקשה עליכם. רדו מעין כובס דרומה על ערוץ נחל עמוד – זהו למעשה חלקו התחתון של הנחל. חצו את כביש מספר 85 . עד שתגיעו לעין שבשבת – מעיין הנמצא למרגלות הר חבקוק.

המשיכו בהליכה נמרצת משמאלכם היישוב כחל. הנקודה הבאה מעניינת מימינכם תראו את המוביל הארצי של חברת מקורות. המשיכו במורדות הנחל עד לעין עמוד.

מפה לכו שמאלה ומזרחה לכיוון הכנרת . חילפו על פני מערת זוטיה הנמצאת לאורכו של המצוק  המרשים של נחל עמוד תחתון. מכאן המשיכו ישר עד לשפך של נחל עמוד לכנרת. שזהו סוף המסע שלכם צפונה לכם נמצא חוף חוקוק(החוף הירוק) ודרומה גינוסר. לכו עם ברגל עד שתגיעו לחניון בגינוסר שם נמצא כלי הרכב המאסף. אורכו של המקטע האחרון : כ – 16 ק"מ.

אם ברצונכם לצאת לטיול מאורגן של "ים אל ים" עם קבוצת מטיילים הכוללת מורה דרך ולוגיסטיקה מלאה פנו אלינו : בקישור זה

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

No results found.

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חוף אכזיב

מיקום במפה

דילוג לתוכן