לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

טיול נביעות וגבישי מלח

רקע

סיור בולענים ים המלח ומעיינות חמים ים המלח שעשיתי עם סרגיי מטיולי אתגר במרץ 2021 .

טרק מרתק ומעניין שכלל הליכה לאורך תופעות טבע שקשה לראות בארץ וגם בעולם. פטריות מלח, בולענים, נחלים , בריכות מלח , נביעות , מעיינות חמים ומה לא . טרק שהחל בחניון של שמורת עין גדי.

רקע על הבולענים בים המלח

בשנת 1981 ים המלח החל להתחלק ל 2 חלקים. זאת  כתוצאה מהתייבשות ניכרת. עמוס צור, גיאולוג ישראלי חקר את המקום בשנת 1985.

הוא איתר את הבולען הראשון שנפתח בעינות צוקים. הוא היה פסימי וטען שתופעת התפשטות הבולענים תתפשט, תגדל ותפגע אנושות בתיירות באזור זה בעתיד.

בשנת 2008 נסגר חוף עין גדי, שהיה חוף שוקק עם: תחנת דלק, ברים וחוף רחצה.

זאת כתוצאה מכך שנפער בולען לכל אורכו. הכל ננטש, מאוחר יותר נפער בולען גדול גם חוף מינרל שהתיירות בו גם שקעה למצולות.

תופעה זו כירסמה גם בכביש 90 ממש ממול שמורת עין גדי. ונאלצו לעשות מעין מעקף כדי לעבור את הבולענים.

אז איך למעשה נוצר בולען? ובכן זוהי תופעה גיאולוגית הנגרמת כתוצאה מחלחול של מי תהום.

אל שכבת המלח הנמצאת מתחת לשכבת הגיר  של הקרקע. מים אילו נהנים מנסיגתו של הים (כי אין מה שישמור על הקרקע מעל) הם ממיסים את המלח שמאוד עשיר בקרקע באזור שליד החוף.

כתוצאה מכך שכבת הגיר בקרקע צונחת פנימה , כי אין מה שיתמוך בה מתחת וכך נוצר בולען. מעבר לכך מי גשמים תורמים אף הם לכך שהבולענים מתרחבים ונפערים.

באזור החוף הבולענים יציבים ולכן יותר בטוח לטייל על קו החוף.ככל שים המלח נסוג מזרחה כך בולענים שנותרים מאחור מתייבשים כי הם כבר לא בקו המים ואין מה שישמור את מפלס המים בהם.

כפי שציינתי ים המלח התחלק  ל 2 אזורים : העומק של הים 730 מטר באגן הצפוני. ואילו באגן הדרומי 380 מטרים עומק מירבי.רבים חושבים בטעות שמפעלי ים המלח גורמים לנזק ולנסיגה של ים המלח. אך זו טעות ,אם מפעלי ים המלח לא היו קיימיים, האגן הדרומי היה מתייבש והופך לפלטת מלח גדולה.

מליחות של ים המלח וסביבתו

במהלך הטיול שלנו פגשנו בבריכה מוזרה בצבע חום- זהוב. זוהי הבריכה נוצרה בעקבות אצה חד תאית(אמבה) שחיה במים מלוחים ויוצרת את הצבע הזה. האצה מתפתחת בגופים מלוחים. אבל לא כאילו שהם יותר מדי מלוחים. מדובר על 15 אחוז מלח מההרכב הכולל לערך. הבריכה כאן בגלל מי הגשמים שהתערבבו והורידו את ההרכב של המלח מ- 30 אחוז של ים המלח ל 15 אחוז.

ימת הלשון בעבר עברה דרך בקעת הירדן עד מפרץ חיפה. שינויים גיאולוגיים גרמו לניתוק הימה ממפרץ חיפה.הסיבה למליחות הגבוהה של ים המלח היא כי אין זרימת מים. המלחים שוקעים בקרקעית שאין תנועה יש יותר מלח גם במפרץ אילת יש רמת מליחות גבוהה מהים התיכון בגלל סיבה זו.

ים המלח בנוי משלושה חומרים מרכזיים:מגנזיום אשלג כרום המשמשים את תעשיית הדשנים , הרכב והמזון.

מפעלי ים המלח שואבים מים מהאגן הצפוני למלא את האגן הדרומי. הם מבצעים "קציר" של מלח ע"י הפניית מי הים לבריכות אידוי, שם המים מתאדים ונותרים רק גבישי מלח. את עודפי המים מזרימים לאגן הדרומי ,דרך נחל מלאכותי שנקרא "הנהר הסודי".

הטיול שלנו לאורך קו החוף

חצינו אזור מסולע מאוד לכיוון הים, הגענו לקו החוף שהיה בצבע טורקיז מהפנט. על הקרקע היו גרגירי מלח קטנים ועגולים שנראו ממש כמו פנינים לבנות. משמאלנו נראה בולען יבש וגדול. ההבדל בינו לבין בולען פעיל הוא עצם היותו רטוב. התחלנו ללכת צפונה לאורך קו החוף, בדרך גילנו תופעות טבע שלא אשכח כל ,נטיפי מלח מתחת לשכבת הסלע, ממש כמו מערת הנטיפים – מערת אבשלום. כל שכבות הקרקע החשפות ונראות כמו עוגת נפוליאון לרגלי ים המלח.

נטיפי מלח על שפת ים המלח

במהלך הטיול הלכנו לאורך רצועת החוף הציורית חלפנו על פני פסלי מלח שמהם נוטפים נטיפי מלח. אשר מעצבים את פניהם בחן רב. הקרקע עשירה בגבישי מלח אשר התקשו על הסלעים והתקלפו מהם. כך שעל הדרך פגשנו קליפות מלח חלקן דקות וחלקן עבות מאוד. גם צמוד לחוף ראינו תופעה מיוחדת של נביעות מים חמים המבעבים מתוך בטן האדמה ומפלסם דרכם בקרקע הרכה ויוצרים בדרך לים , בריכות מים קטנות המתפתלות ומגיעות בסוף לים המלח.

נגענו במים החמים והרגשנו את נעימותם של המים. בשלב מסוים אף התרחצנו בבריכות מים אשר צמודות לחוף אבל אינן מחוברות אליו אילו הם בריכות של מים מלוחים ומתוקים יחד בטמפרטורה קרה ולא חמה אבל הבריכה כולה מוקפצת במלח לבן וצבעה ירוק טורקיז. הטרק לאורך חופי ים המלח מתפתח כמו עליליה בסרט הוליוודי שכל פעם מגלים את נפלאותיו של הטבע.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
בריכות מלח

לאחר בריכת המלח יש נביעת מים חמים שבה ניתן להתרחץ. מאחר שהמים מאוד חמים הפעם ויתרתי אבל בעיצומו של החורף מומלץ בחום. באזור זה ישנן מעיינות חמים הנקראים עינות קדם דרום. בחלק הצפוני יותר יש מעיין נוסף שהוא מתוייר ומטויל הרבה יותר מזה. אפשר גם לשלב אותו בטיול.

הדרך אמנם קצת עשירה בסלעים אך הם קטנים וזה לא נורא. חשוב להגיע לטיול כזה עם נעליים גבוהות כי חלקים מהמסלול שכבות של בוץ ואדמה נראים בדיוק כמו סלעים וקל מאוד להחליק עליהם. שנית יש לקחת בחשבון שהרגל שלכם תפגוש את הבוץ במעברים בהם יש קצת מים וצמחיית קנה ולכן חשוב מאוד לבוא לטיול כזה עם נעליים מתאימות(גבוהות). לאורך כל המסלול ניתן לראות בולענים גם יבשים שממש התרחקו מהחוף וגם רטובים הקרובים לים.

לגונות בים המלח

לגונות של מים המזכירות כוכב לכת שומם ומבודד ממשיכות ללוות את הטרק הנפלא שלנו לאורך החוף בסופו טיפסנו דרך שביל מסולע המתחבר לשביל הליכה טוב המוביל לנקודה חנייה מסודרת בה השארנו חלק מהרכבים(לא חניון עין גדי) . זהו מסלול קווי הדורש הקפצת רכבים. ממליץ לעשות אותו עם מדריך ולא לבד כי יש המון בולענים בדרך.

בכל מקרה את הטיול הזה עשיתי עם סרגיי מטיולי אתגר ממליץ מאוד לצאת איתו , אחראי מאוד , הסבר מקצועי ולקחת אותנו לפינות חמד לאורך קו החוף.

המסלול כולו אורכו כ 6 ק"מ לערך. מצ"ב מפה מוקלטת הכוללת גם חזרה עם רכב לנקודת ההתחלה.

רוצים לקבל עדכונים טריים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת הטיולים שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו גם לשתף בעצמכם.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשויות :Baliletayel

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

2 תגובות

  1. עומקו של ים המלח באגן הצפוני מגיע ל 730 מטר מתחת לפני הים ולא המצוין בכתבה.
    עם עומק של 400 מטר באגן הדרומי, לא היו קמים מפעלי ים המלח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שמורת עין גדי

מיקום במפה

דילוג לתוכן