לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

טיול מרתק מקברות המכבים שילת ונחל מודיעים

רקע

טיול מהנה במיוחד שמתחיל באזור קברות המכבים בצפון יער בן שמן. במקביל לכביש 443 , המסלול מומלץ אחרי הגשם אז הכל ירוק , יש פריחות וגם מים. המסלול המומלץ כאן אורכו כ 6.5 קילומטרים ומשכו כ 3 שעות.

בהנחה שלא עצרתם להרבה הפסקות.

המסלול שיתואר פה עובר בתוך יער בן שמן והוא כולל מופע פריחה יפהפה של כרכומים ,נרקיסים ורקפות. תוואי השטח במרביתו עביר לג'יפ בלבד , זאת מאחר שלאחר שעוברים את היישוב שילת. ומגיעים לואדי של נחל מודיעים. ישנם שלוליות גדולות בחלק מהנקודות שהשביל נפגש עם מי הנחל. דבר שמקשה על רכב נמוך לעבור בו.

ישנן לא מעט נקודות עניין במהלך המסלול המוצע לעיל : קברות המכבים , יער משפחות  דן , היישוב שילת , בורות מים , גומחות קבורה, צבאים , נחל מודיעים ועוד. תוואי המסלול מעגלי. בגלל שמסלול זה עובר בתוך שטח מיוער וגם בנקודות נופיות מרהיבות עין כגון : האנדרטה לזכרם של הנרצחים באולימפידת מינכן. ההנאה מההליכה במסלול זה גדולה שבעתיים ומעניינת במיוחד.

המסלול משלב ארכיאולוגיה, מורשת וטבע וכורך אותם יחדיו במסלול טבעתי עם המון מוקדי פריחה בתקופת החורף בעיקר.

תיאור המסלול

המסלול שלעיל מתחיל בחניון שבקברות המכבים וזה מה שצריך להזין בוויז. החנו את כלי הרכב שלכם ולכו לאורך הכביש ממנו נכנסתם לחניון בסוף הכביש יש צומת , פנו ימינה וישר שמאלה ולמטה. שם תראו שביל רחב מאוד עם סימון שבילים שחור.

מפה לאחר ירידה קצרה תראו מימינכם פתח בגדר ברזל חלודה מצד ימין.

היכנסו פנימה ולכו עם השביל הצר, כאן אמנם אין סימון שבילים ברור אך לכו כל הזמן עם השביל הזה. בדרך תפגשו במתחם מסולע עם גומחות חצובות בסלע ובורות מים. הגומחות כפי הנראה נועדו לקבור אנשים בתוכן. מכאן המשיכו ללכת כל הזמן עם שביל המתפתל שלאורכו תפגשו צמחים כגון :קיסוסית הנחשבת רעילה ופריחת נרקיסים . היא מזוהה ע"י עלים בצורת תלתן ופירותיה כדורים אדומים . כאמור הצמח רעיל ואין לאכול מפירותיו.

נקודת תצפית בטיול ביער בן שמן הצפוני

מדי פעם מבצבצים נרקיסים בין הסלעים ומתחת לעצי הברוש ועצי האורן שבתוך יער בן שמן.  בסוף שביל צר זה תראו שוב את פתח הגדר בצד השני , שיוציא אתכם מתוך אזור מיוער. לאזור של קרחת היער פתוח לחלוטין. שביל ג'יפים גדול עם אבני חצץ  לכו בו והוא יוביל אתכם שמאלה דרך מעבר בקר אל על לאנדרטה חשובה מאוד.

אנדרטה לזיכרם של נרצחי י"א הספורטאים באולימפידאת מינכן. במרכז האנדרטה פסל אבן ותצפית עם מרפסת יפה הפונה לכיוון היישוב חשמונאים והכפר הפלסטיני מדיה משמאל. למרגלותיכם תראו את היער נראה כמו שדה ענקי של עצי מחט ירוקים ובולטים בנוף הפתוח  ומימינכם את העיר מודיעין – מבעד ליער המחטני.

מכאן רדו דרך שביל צר בעל שיפוע חד זהו אזור פתוח וחשוף לחלוטין ללא עצים. לחובבי אופניים ניתן להתחיל מכאן את טיול האופניים שלכם , תוך ירידה בשביל למטה ולהמשיך עם ההוראות.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
המסלול ליער שילת

הוא יוביל אתכם לתוך השביל המרכזי המסומן בצבע "שחור" הישר אל תוך היער. בקטע יפהפה זה המאפשר נסיעת רכבים פרטיים תראו מימינכם נרקיסים ,כרכומים ורקפות הגדלים בשיפולי היער. לאחר מכן תיכנסו לתוך יער משפחת דן , שבכניסה אליו יש אנדרטה לזכר עובדי חברת התחבורה "דן" שנהרגו במהלך מערכות ישראל.

בתוך היער יש בצד ימין המון פינות ישיבה עם ספסלים ומתקני שעשועים כגון : נדנדות ומגלשות.

בסוף קטע זה תגיעו לגדר המערכת של מושב שילת. שימו לב כאן עליכם לסטות מהשביל הראשי הממשיך ישר ולפנות שמאלה ולמטה אל ערוץ נחל מודיעים הנמצא למטה. רדו לאט כי בשביל יש מלא חלוקי נחל והוא בשיפוע.

בסוף הירידה פנו שמאלה בשביל עפר רחב וטוב המיועד ומתאים לג'יפים גבוהים. בקטע זה לאחר גשמים ערוץ נחל מודיעים מלא במים וזורם בצד ימין שלכם. מעבר לערוץ הנחל ניתן לראות את בתי היישוב חשמונאים. קצת אחרי היישוב הנוף הצדי מתחיל להשתנות והופך לעשיר במצוקים עם טרשים אפורים וגבוהים.

ממש ליד בתי התושבים מימין. ההמשך הדרך השביל מצטלב עם הנחל ועובר בחלקים רטובים שלו. אמנם זה לא גבוה מאוד אך מומלץ ללכת בזהירות על האבנים. אם הגעתם עם נעלי הליכה גבוהות נגד מים המיועדות להליכה על אבנים אל חשש. אך אם הגעתם עם נעלי ספורט נמוכות , זהירות מפני החלקה.

לכתבות טיולים באאוטפאנל

נחל מודיעים -זורם בחורף

או שתחכו לטרמפ , הרבה רכבי שטח עוברים בדרך זו . או קחו בחשבון שתיאלצו להרטיב קצת את נעליכם וגרביכם. יש בערך שלושה מעברי מים כאילו לאורך קטע זה של המסלול. לאחר שעברתם אותם משמאלכם כל הזמן יש אזור מיוער עם רקפות ומימין מעין אחו פתוח עם עשביה ירוקה.לאחריו מגיע מצוק שילת המפורסם מצד שמאל .זהו אתר לסנפלינג והרבה חובבים מגיעים לכאן לגלוש מהמצוק. גובהו של המצוק הוא 30 מטרים.

מפה ממשיכים ללכת עם השביל עד שתראו פניה שמאלה עם סימון שחור זו למעשה דרך הג'יפים שתוביל בסופה להתפצלות השבילים בה התחלתם את הטיול.

אם תלכו עוד קצת ישר אחרי המעלה שמאלה. תראו עצי זית רבים ובסופם גדר המערכת עם שער . זו גדר המפרידה את הכפרים של הרשות הפלסטינית מן היער. מימין ולמעלה תראו את כפר מדיה הפלסטיני.

חזרו חזרה טפסו למעלה אל סוף המסלול (שהוא גם תחילתו). בכל אזור זה בו טיילתם ויותר צפונה לכיוון אזור בנימין (חבל טלמון)  הייתה ממלכת החשמונאים שנלחמה קשות ביוונים (הממלכה הסלאוקית )במה שהיה קרוי "מרד החשמונאים" . ממלכה זו גזרה גזירות רבות על היהודים בעיקר להכחדת הדת היהודית בשנת 167 לפנה"ס. שבעקבותיה למעשה נולד המרד.

מועצת חבל מודיעים  ויישוביה נמצאים באחד האזורים היפים במרכז הארץ בפרוזדור אקולוגי בין תל אביב לירושלים , הכולל יער יפהפה (יער בן שמן) ,מצפורים, פריחה, מתקני קבורה, מתקנים חקלאים ,אנדרטאות רבות ופינות ישיבה.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

קברות המכבים

מיקום במפה

דילוג לתוכן