שיטפונות בנחל רפאים

רקע

נחל רפאים שבחורף זורם נמצא ממש מתחת לעין חניה. יחד הם יוצרים חוויית טיול בלתי נשכחת ביום גשום.
במסגרת טיול שיטפונות שעשיתי בסוף השבוע האחרון, נסעתי לכיוון אזור הנקרא “גן לאומי נחל רפאים”.

אזור יפהפה בדרום ירושלים, עשיר בבוסתנים, עצי איקליפטוס, טרסות חקלאיות, שרידים ארכאולוגיים, מעיינות ועוד. נופי הרי יהודה משתפלים דרך כביש עקלקל הנמצא לאורך תוואי נחל רפאים.

איך שמגיעים לאזור מגלים נוף מהמם, הכל ירוק סביב, סלעים בצבע כתום מקשטים את הדרך לכבוד הגשמים המוסיפים ברק וזכות.

שחוצים את הכביש מגן לאומי נחל רפאים לכיוון ערוץ נחל רפאים ומסילת הרכבת. מתגלה הנחל במלוא הדרו, נחל רפאים. זהו נחל שנמשך לאורך כ- 20 ק”מ, הנחל הינו נחל אכזב. לאור הגשמים המרובים שירדו מתחילת החורף הנחל זורם ומלא מים. תקופה אידאלית להגיע לכאן.

האזור כולו מתוחזק ומסודר כולל חנייה שהוכשרה לאורך הכביש המקביל למסלול. ישנו שילוט ברור המפנה לעין חניה – הנמצאת בצידו האחד של הכביש, זהו מסלול הליכה נפרד קצר מסודר בתוך פארק טבע שהוכשר ע”י רשות הטבע והגנים, עירית ירושלים וקק”ל(כפי שתואר לעיל). וכולל מעיינות אשר הם חלק מפארק ירושלים.

זהו טיול שיטפונות קלאסי באזור ירושלים. טיילתי בנחל רפאים שנמצא בגן לאומי רפאים בסמוך לעין חניה. וגיליתי להפתעתי נחל זורם וגן לאומי עם שרידים מעניינים.

שטפון בנחל רפאים

שיטפונות בנחל רפאים

בחורפים טובים – נחל רפאים אשר נמצא בצד השני של הכביש ונראה היטב. מיד שעולים על המסלול מבחינים בנחל שלגדותיו צומחים עצי תאנה ועצי אקליפטוס גדולים בעלי גזעים עבים מה שמלמד על עצים בעלי גיל מופלג.

שמתקדמים לאורכו, מגלים בצד ימין גדר התוחמת את קו מסילת הרכבת העותמאנית, שעובר בדיוק במקביל לנחל. השביל מוביל הישר לתוך היער ואינו מותיר מקום לדמיון, כל פסיעה בשביל מתגלה טפח ועוד טפח ממסלול טיול שמשנה את אופיו לחלוטין בחודשי החורף הגשומים והופך את נחל רפאים לנחל מלא חיים בזכות המים. ברקע כל העת נופי הרי יהודה.

העצים שגדלים כאן מיוחדים מאוד, בייחוד בתקופת הגשמים, שהם נכנסים לתרדמת חורף ואז מתרחשת תופעה משונה, על ענפיהם גדלים מעין עלים זעירים צפופים ומסולסלים בצבע צהוב-ירוק.

בהמשך ההליכה ביער מצאתי פטריות ענק בצבע חום ובצבע ירוק. הפטריות כפי הנראה הן אורניות וגדלות ממש בסמוך לעצי האורן.(למי שלא מבין בזיהוי פטריות- מציע לא לקטוף ולאכול). אפשר רק להסתכל ולהנות ממראה כל כך ייחודי שלהן שקורה פה בתקופה מאוד קצרה בשנה.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
פטריות בנחל רפאים בחורף

בהמשך המסלול ישנו גשר המאפשר מעבר בין שתי גדות הנחל. שלוליות ענק חסמו את השביל, ואילצו אותי לחזור על עקבותיי ולעבור לצד השני של גדת הנחל. כדי להמשיך בהליכה ,במסלול שגם כך היה מעט בוצי, נוכח הגשמים שהמשיכו לרדת במהלך כל ההליכה.

המשך המסלול לא אכזב אותי כלל וכלל נהפוך הוא, חלוקי הנחל יחד עם המים וצמחיית המים הפכו את המסלול לטיול גורמה בניחוח אירופאי.

חזרתי על עקבותיי, נוכח בוץ רב שהצטבר בהמשך המסלול כתוצאה מגשמים בלתי פוסקים.

זהו בהחלט מסלול המוגדר כטיול קצר בטבע ומומלץ בעיקר בחודשי החורף מיד אחרי הגשם.

נחל רפאים זורם בחורף

לסיכום

נחל רפאים הוא אחד מהיובלים של נחל שורק – הנחל הגדול ביותר אשר זורם מירושלים עד לשפך שלו בפלמחים.

צמחייה אופיינית למקום: עצי שקד, עצי תאנה, עצי זית.

נחל רפאים מתאים לתקופת החורף, והאביב.

נחל רפאים ללא חיוב.

איך מגיעים ?

בוויז : עין חניה . שתגיעו לכיכר תראו מימנכם אזור חניה קטן. הנחל נמצא משמאל יש מעבר דרך סוללת עפר.

מידע חשוב: מומלץ לטייל בקבוצה באזור זה , הוא אמנם קרוב מאוד למחסום הדרומי של העיר ירושלים. אך עדיין יש בו רגישות בטחונית.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

חוף אכדיה צפון בשקיעה

חוף אכדיה צפון – חוף דבוש

חוף אכדיה צפון המכונה גם  "חוף דבוש". הינו חוף הנמצא בהרצליה בין המרינה של הרצליה בדרום למלונות בצפון. החוף הוא מיני ריביירה בי הוא נמצא בלב אזור תיירותי בהרצליה. יש מעל החוף המון בתי מלון. יש בו תיירים מכל העולם.

קרא עוד »
הנוף מטיילת עמק לבן

טיילת עמק לבן – טיול בדרום מערב ירושלים

טיילת עמק לבן היא מכלול טבעי פתוח הנמצא במבואותיה הדרום מערבייים של העיר ירושלים. והיא חלק מפארק טבע של נחל רפאים. באזור טבע פתוח זה יש המון בעלי חיים כגון :הצבי הארצ -ישראלי, שועלים ועוד. וגם מבחינת צמחייה יש כאן

קרא עוד »

עין אורה – עין איתמר – עין אל בלד

עין אל בלד הידוע גם בשמות עין אורה ועין איתמר הוא מעיין קריר ונקי השוכן בקרבת היישובים אורה ועמינדב. בשבת האחרונה שמנו פעמינו לכיוון הרי ירושלים אל עבר שביל המעיינות. כמו שנאמר קרוב לבית וקרוב ללב. עין איתמר הוא מעיין

קרא עוד »
דלפק בטבע- דרך החשמל יער בן שמן

גן האבן – דרך החשמל – שביל שזור באומנות ביער בן שמן

גן האבן – דרך החשמל – היא דרך סלולה וטובה שאורכה כקילומטר לערך בתוך יער בן שמן. היא הוכשרה כדרך נופית עם גן של פסלים סביבתיים אומנותיים יפהפיים שנוצרו בידי אומנים מהשורה הראשונה. בתוך הדרך הוצבו פסלי מתכת בצבעים שונים.

קרא עוד »
עין מערה -עין במבה

עין מערה – עין במבה – מעיין בתוך מערה בהרי ירושלים

עין מערה המכונה גם בשם המצחיק – "עין במבה". הוא מעיין מיוחד הנמצא מתחת ליישוב אורה בהרי ירושלים – במבואותיה המערביים של העיר ירושלים. לא מדובר על בריכת מעיין חיצונית גדולה ופתוחה המיועדת אלא על מעיין נסתר הנובע מתוך מערה

קרא עוד »

האטרקציות המומלצות שלנו

בלו אייס ארנה - היכל הקרח באשדוד

בלו אייס ארנה – היכל הקרח באשדוד

צילומים: ניקיטה לובוביץ'. בלו אייס ארנה, מרכז ספורט ובילוי על הקרח החדש המתקדם בישראל, נפתח באשדוד ומזמין אתכם לבילוי מדהים וחוויה מרעננת על הקרח החדש ועם ציוד שאין כמותם בארץ! בין אם אתם מחליקים מתחילים או מנוסים, אצלנו תוכלו להעביר

קרא עוד »
תערוכת טהירו במערת בית גוברין

תערוכת טהירו במערת הפעמון בית גוברין

תערוכת טהירו במערת הפעמון  בגן לאומי בית גוברין. הינה תערוכה מיוחדת במינה.המתקיימת בערבי הקיץ  מ 20/6/24 ועד 31/10/24. השם "טהירו" נלקח מהיהדות ומשמעותו "אור עליון" . התערוכה מתקיימת במערה הצפונית. יש במקום חנייה מסודרת ואפילו אזורי פיקניק שלפני או אחרי

קרא עוד »
תערוכת וונדרלנד במלון אימפריאל

תערוכת הפופ אפ במלון אימפריאל תל אביב – וונדרלנד

תערוכת הפופ אפ במלון אימפריאל תל אביב העונה לשם :וונדרלנד. תתקיים השנה בפעם השלישית בתאריך 23/6/24. וזו כנראה תהיה הפעם האחרונה. מדובר במיזם אומנותי מיוחד במינו בו שותפים 54 אומנים שהפכו, את 37 מחדרי מלון אימפריאל שכבר אינו בשימוש,לחדרים אומנותיים.

קרא עוד »
נופארק - פארק פנאי לכל המשפחה

נופארק – פארק פנאי עירוני לכל המשפחה בנוף הגליל

צילומים : Touring.Tom נופארק הינו פארק פנאי עירוני לכל המשפחה ביישוב נוף הגליל. יישוב פסטורלי בגליל התחתון ליד נצרת. הפארק בנוי על הר גבוה וממנו ניתן לצפות לנופי התבור ועמק יזרעאל כולו. הפארק מואר בשעות הערב.בפארק ננטעה צמחיית נוי לצד

קרא עוד »
יד אחרת של רבקל'ה רובל

יד אחרת – חנות יד שנייה ווינטג' של רבקל'ה

יד אחרת – הינה חנות יד שנייה ווינטג' של רבקל'ה בתל יוסף. החנות במקור הייתה בקיבוץ עין חרוד ובשנים האחרונות עברה לקיבוץ תל יוסף באזור עמק המעיינות. החנות בנויה משלושה חללים היא מאוד גדולה וכוללת פרטי יד שנייה מיוחדים ועתיקים

קרא עוד »
מדרגות כניסה חדשות לטיילת הדרומית צילום פמי

טיילת החומות בירושלים נפתחת מחדש

צילום: פמי. טיילת החומות הדרומית, הדרך היפה אל הכותל, וטיילת החומות הצפונית, המסלול הקוסמופוליטי – נפתחו מחדש! לאחר שיפוצים שנערכו בחודשים האחרונים, נפתחת טיילת חומות ירושלים מחדש בדיוק בזמן ליום ירושלים. השיפוצים כללו הסדרת כניסה חדשה ומדרגות לטיילת הדרומית מכיוון רחבת

קרא עוד »

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מיקום במפה

מתאים ל
מתאים ל
רמת מחיר
רמת מחיר
סוגי מסלולים
סוגי מסלולים
סוג הלינה
סוג הלינה
רמת מחיר
רמת מחיר
מה כלול?
מה כלול?
נגישות
נגישות
סוג המסעדה
סוג המסעדה
רמת מחיר
רמת מחיר
כשרויות
כשרויות
משלוחים
משלוחים
נגישות
נגישות
סוג אטרקציה
סוג אטרקציה
מתאים ל
מתאים ל
נגישות
נגישות
נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן