הגשר באגמון החולה

רקע

שימו לב לאור המצב הבטחוני – אגמון החולה סגור למבקרים עד הודעה חדשה !

אגמון החולה הינה שמורת טבע קסומה בעמק החולה שבגליל. השמורה מנוהלת ע"י קק"ל ומהווה גן עדן קוסמי לבעלי כנף מכל רחבי תבל.
עד ייבוש האגם והביצות שסביבו בשנות ה-50 התקיימה באזור זה סביבה אקולוגית מגוונת וייחודית של צמחים ובעלי חיים.

כיום, לאחר ניסיונות רבים לשקם את השמורה, הצליח לשרוד האגמון אשר מהווה שריד קטן מאגם החולה המפואר. האגמון היינו מוקד צפרות חשוב אשר בו, בעיקר בעונת הנדידה, מתקבצים עופות רבים. ועל כן נחשב לאחד מעשר מקומות התצפית על בעלי חיים החשובות ביותר בעולם על פי ה- BBC WILDLIF הבריטי. על מנת לראות את הציפורים ולהתרשם מהאגמון השמורה מציעה טיולי זריחה ושקיעה. את הטיולים ניתן לעשות ברגל באופניים ואפילו ברכב חשמלי.

נדידת בעלי הכנף

מדי חורף פוקדים את המקום אלפי עגורים מרחבי העולם. הם עושים דרך מפרכת וארוכה על-מנת להגיע למקום החלומי הזה . ולמה הן עושות זאת ? אחת הסיבות המרכזיות היא שאגמון החולה הוא תחנת עצירה אידיאלית בדרך לאפריקה החמה. במקום יש למעלה ממיליון מ"ק של מים שהוצפו בכוונה תחילה ע"י קק"ל. זאת  בכדי לשחזר את העמק המופלא ו"להחזיר עטרה ליושנה".  ואכן העובדות מדברות בעד עצמן – בעמק כיום מתגוררים יותר מ- 200 מינים של עופות. הם מקיימים סימביוזה מושלמת עם צמחי ביצה רבים שנשתלו פה כחלק מתהליך השחזור של השמורה.

כ-4 ק"מ משמורת אגמון החולה נמצאת "אחותה" שמורת אגם החולה.  להבדיל מאגמון החולה אינה מלאכותית ומנוהלת ע"י רשות הטבע והגנים. הכניסה לציבור, מותרת רק ל-5 אחוזים מהשמורה בלבד.  זאת בכדי לשמור מכל משמר על השטח המקורי שנותר מהאגם לאחר ייבושו, שטח של כ- 3000 דונם. שמורה זו שרדה את ייבוש הביצות המאסיבי שהיה כאן בעבר, בגלל ריבוי התפשטות מחלת המלריה והרצון לייסד בשטח זה אדמות חקלאיות, עקב מחאתם של אוהבי טבע שהתנגדו לכך וטענו כי הייבוש יביא להכחדתם המידית של מיני חי וצומח נדירים שחיו באגם.

עגורים בשחר ראשון

אז מה יש לעשות באגמון החולה?

1)סיורי זריחה ושקיעה – צפייה בשקיעה או עם הזריחה  באלפי עגורים נודדים המתכנסים כאן בשעות אילו. הסיור בעזרת עגלת מסתור רתומה לטרקטור. יש להירשם באתר : ליחצו כאן.

2)השכרת רכבי גולף לסיור בשמורה עם משקפות.

3)השכרת אופניים – ישנה אפשרות להשכיר אופניים , לדווש ולרכוב ברחבי אגמון החולה. לעבור בין הבריכות השונות ,בין הבוסתנים שניטעו כאן. כמו כן לעבור בנקודות עניין בפארק כגון : הגן הבוטני ,המצפורים ועוד. ההשכרה הינה למשך שעתיים וכרוכה     בתשלום נוסף.

4) טיול ברכב חשמלי  בשמורה- מסלול של  כ-9 ק"מ  ברחבי  האגמון. משך ההשכרה הוא 1.5 שעות. ישנם כלי רכב המיועדים ל : 2 , 4 או 6 אנשים.  חוויה בלתי רגילה לעבור בכל הנקודות היפות בשמורה בעיקר לאורך הביצות. ניתן לעצור ולצפות עם משקפת מהמצפורים על בעלי החיים במקום.

5)הגן הבוטני-  כולל בריכות מים עם צמחי מים ועופות מים צבעוניים שמשייטים בה להנאתם בשקט מוחלט , כמו מטוס מתחת לראדר האויב..

6)אודיטורים (כלול במחיר הכרטיס למקום) – במקום מוקרנים סרטים אודות נדידית בעלי כנף שונים אל האגמון.

7) מציאות מדומה (VR) –  פעילות מיוחדת של מציאות מדומה , בה אתם המבקרים תחוו את חווית התעופה יחד  עם עגורים בשמים (בתשלום נוסף).

8)חידון הציפורים – חישון מיוחד המוצג לקהל באופן אינטרקטיבי בו המבקר/ת צריכים לענו תעל חישות בתחום הצפרות – נקרא "קיר הציפורים"(בתשלום נוסף).

9) פינת יצירה – במרחבי הפארק ישנה פינת יצירה לילדים הנקראת "ראש הברוש" – בה יוכלו הילדים ליצור פרודוקטים הקשורים לעולם בעלי הכנף.(הפעילות בתשלום נוסף).

מתי להגיע לאגמון?

בתקופת החורף זו העונה הטובה ביותר להגיע לכאן , לחזות בנדידת העגורים ושאר העופות , השמים והבריכות מלאים בעופות כגון: כפנים ,עגורים, אגמיות סופיות ועוד.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
עגור טס מעל אגמון החולה

שעות פתיחה

ראשון עד חמישי 8:00 עד 17:00.

ימי שישי ושבת מ 6:30 בבוקר עד 17:00.

סופיות באגמון החולה

איך מגיעים ?

בוויז אגמון החולה.

לסיכום

מרהיב ומיוחד במינו המהווה תשתית לנדידת וקינון עופות רבים מאוד,( זהו אחד מהמצפורים המאוישים הגדולים והמופלאים בעולם הצפרות).

היכן אפשר לטייל באזור

עין תאו ; נחל ראש פינה ; אגמון החולהעין הזהב ; עין מימון ועין חשק ; עין ירדה

קרדיט תמונות מאגמון החולה : דויד קליר בעל האתר : דוידי קליר – מסלולי טיול

 

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

אגמון החולה

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן