חשוב לדעת

חשוב לדעת

חשוב לדעת

ציפורים

שמורת אגמון החולה הינה שמורת טבע קסומה בעמק החולה שבגליל אשר מנוהלת ע"י קק"ל ומהווה גן עדן קוסמי לבעלי כנף מכל רחבי תבל.
עד ייבוש האגם והביצות שסביבו בשנות ה-50 התקיימה באזור זה סביבה אקולוגית מגוונת וייחודית של צמחים ובעלי חיים.
כיום, לאחר ניסיונות רבים לשקם את השמורה, הצליח לשרוד האגמון אשר מהווה שריד קטן מאגם החולה המפואר. האגמון היינו מוקד צפרות חשוב אשר בו, בעיקר בעונת הנדידה, מתקבצים עופות רבים ועל כן נחשב לאחד מעשר מקומות התצפית על בעלי חיים החשובות ביותר בעולם על פי ה- BBC WILDLIF הבריטי. על מנת לראות את הציפורים ולהתרשם מהאגמון השמורה מציעה טיולי זריחה ושקיעה אותם ניתן לעשות ברגל באופניים ואפילו ברכב חשמלי.

אגמון החולה

מדי חורף פוקדים את אגמון החולה אלפי עגורים מרחבי העולם, עושים דרך מפרכת וארוכה על-מנת להגיע למקום החלומי הזה ולמה הן עושות זאת ? אחת הסיבות המרכזיות היא שאגמון החולה הוא תחנת עצירה אידיאלית בדרך לאפריקה החמה. במקום יש למעלה ממיליון מ"ק של מים שהוצפו בכוונה תחילה ע"י קק"ל בכדי לשחזר את העמק המופלא ו"להחזיר עטרה ליושנה" ואכן העובדות מדברות בעד עצמן – בעמק כיום מתגוררים יותר מ- 200 מינים של עופות המקיימים סימביוזה מושלמת עם צמחי ביצה רבים שנשתלו פה כחלק מתהליך השחזור של השמורה.

כ-4 ק"מ משמורת אגמון החולה נמצאת "אחותה" שמורת אגם החולה אשר להבדיל מאגמון החולה אינה מלאכותית ומנוהלת ע"י רשות הטבע והגנים, הכניסה לציבור, מותרת רק ל-5 אחוזים מהשמורה בלבד זאת בכדי לשמור מכל משמר על השטח המקורי שנותר מהאגם לאחר ייבושו, שטח של כ- 3000 דונם. שמורה זו שרדה את ייבוש הביצות המאסיבי שהיה כאן בעבר, בגלל ריבוי התפשטות מחלת המלריה והרצון לייסד בשטח זה אדמות חקלאיות, עקב מחאתם של אוהבי טבע שהתנגדו לכך וטענו כי הייבוש יביא להכחדתם המיידית של מיני חי וצומח נדירים שחיו באגם.

אז מה יש לעשות באגמון החולה? מסתבר הרבה : צפייה לילית באלפי עגורים נודדים המתכנסים כאן בשעות הלילה בעזרת עגלת מסתור רתומה לטרקטור, השכרת רכבי גולף לסיור בשמורה עם משקפות, השכרת אופניים ועוד. בשמורה כ-9 ק"מ של אגמון מרהיב ומיוחד במינו המהווה תשתית לנדידת וקינון עופות רבים מאוד, לא בכדי רכש לעצמו אגמון החולה את המוניטין של אחד מהמצפורים המאוישים הגדולים והמופלאים בעולם הצפרות.
לפרטים נוספים מוזמנים להיכנס לאתר של אגמון החולה.

ואם לא הספיק לכם הטיול באגמון ותרצו להמשיך לצפות ולצלם ציפורים, במרחק של כ-45 דקות מהשמורה, בישוב כפר ורדים אשר בגליל המערבי, שוכנת לה חצר מיוחדת. בעלי הבית, ציפי וג'קי סויקיס, החלו לפני כ-6 ששנים לטפח את חצר ביתם, לשתול צמחיה רבה, להוסיף צינורות של מים זורמים והכל עם הרבה אהבה. כך בצורה טבעית לחלוטין, החלו להגיע לחצר הבית מינים רבים של ציפורים אשר מצאו בה מזון ומקום התרעננות.

כאשר ראו בני הזוג כי הציפורים לא מפסיקות להגיע הם החלו לצלם אותם בעזרת ציוד צילום מקצועי ולהעלות את החומרים לבלוג אשר קיבל את השם "הצימר בגליל" ובו מתוארים חיי הציפורים המתארחות ב"צימר" בליווי תמונות מקוריות מהחצר. בעלי הצימר, הזוג סויקיס, מזמין צלמים נוספים אשר מעוניינים להגיע לצימר ולהשתתף במיזם צילום הציפורים בחצר. מסיפורי הציפורים: סבכי ניצי לא מוכן לחלוק עם אף אחד את בריכת הצימר, אמא דרור מאכילה את גוזליה בארוחת בוקר גלילית ומפנקת מחדר האוכל בצימר. תאריך ביקור:29/05/2018

לתמונות נוספות של צילומי החצר, רכילויות מהצימר ואפילו ארכיון סרטים פרטי של אורחי הצימר, מוזמנים להיכנס אלינו לאתר הצימר בגליל ההנאה מובטחת.
ולא לשכוח להביא :
מים
מצב רוח
כובע
ונשנוש

מסלולים נוספים באיזור

אגמון החולה
דילוג לתוכן