פריחה צהובה ביער קולה

רקע

טיול מהנה ביער הכ"ח(קולה) הכולל את מבצר קולה שאליו ניתן להגיע עם שביל המבצר.

יער הכ"ח המכונה גם יער קולה. הינו יער רב גוני הכולל בתוכו לא מעט שבילי טיול. וליתר דיוק 4 שבילים מסומנים העוברים בחלקים שונים של היער. המשתרע על כ 3,000 דונמים. המרכזי שבהם הוא שביל המבצר המוביל הישר לשרידיו של מבצר צלבני – מבצר קולה.

יש בו שלל שבילים לרכבי 4 על 4 (ג'יפים) , שבילי הליכה למטיילים, שבילים המיועדים לרכיבת אופניים. כמו כן ישנם חניוני יום לפיקניק הכוללים שולחנות ישיבה , פחי אשפה. חלק מהחניונים ברחבי היער מונגשים.

ביער יש המון פינת חמד וגם שרידים של עתיקות כגון : מבצר קולה שנרחיב עליו בהמשך. יער זה אמנם לא כולל המון פינות ישיבה כמו שאר היערות. ועל כן המלצתינו להגיע לכאן במטרה לטייל ובחודשי החורף והאביב לקיים כאן טיולי פריחה. ופחות במטרה לעשות פיקניק.

הביטו בפרחים המגוונים הפורחים כאן למשל : כלנית אדומה ולבנה, ציפורן החתול בצבע צהוב בוהק ,רקפות בצבעים לבן וורוד. וגם חצבים הפורחים בצבע לבן עם קווים חומים עדינים.

כאמור היער כולל 5 שבילי הליכה : שביל אלכסנדרוני (שבתחילתו אנדרטה לזכר חללי חטיבת אלכסנדרוני), שביל הגתות ,שביל המבצר , שביל הצברים ושביל הכ"ח.

התקופה הטובה ביותר להגיע ליער היא בחורף או באביב.

היער משולט עם שלטי עץ של קק"ל השלטים כוללים את אופי השבילים. למשל שביל 4X4 לא מיועד לרכבים פרטיים והוא מסומן ככזה.

ביער ישנם לא מעט רוכבי אופניים ,אפילו רוכבי סוסים המגיעים ליער היפהפה הזה. הכולל למעשה 2 כניסות מרכזיות :

אחת מכיוון דרום מכביש מספר 444 פונים ימינה לכיוון כביש 465. ולאחר נסיעה קצרה פונים שמאלה עם השילוט ליער כ"ח (יער קולה).

הכניסה השנייה גם היא מכביש 444 אך היא צפונית יותר. ממשיכים צפונה על כביש 444 ופונים ימינה לכיוון בית הקברות "חיים". הנמצא סמוך ליישוב אלעד ולפניו. לאחר מכן פנו ימינה וסעו כל הזמן ישר עד שתגיעו לכניסה הצפונית של היער לשביל הנקרא "שביל הכ"ח". זהו שביל שלמעשה מקיף את כל היער.

פריחה בשביל המבצר

תיאור השבילים ביער

שביל המבצר

אם נכנסתם ליער מכיוון דרום כפי שמצויין לעיל. אז עליכם לפנות בפנייה הראשונה בתוך היער שמאלה. אתם תראו שלט מעץ המפנה שמאלה עליו כתוב "שביל המבצר". שביל זה קיבל את שמו על שום מבצר קולה הנמצא בקצהו.

לאחר שפניתם עם השילוט , יש להחנות את הרכב בצד הדרך. ולכו ישר במורד הדרך בסימון הכחול. זוהי דרך שאינה מיועדת לכלי רכב פרטיים(רק בתחילתה אפשר לנסוע איתם קצת אחר הופכת לסלעית).

בצדי הדרך ניתן לראות עצי חרוב נטועים מתחתיהם המון כלניות בצבע אדום בוהק.

בהמשך הדרך מתחילים להיכנס לעורפיו של יער גבעת הכ"ח. מצד ימין המון ברושים נטועים ומצד שמאל עצי אורן. אחרי הגשם מומלץ לחפש כאן פטריות.

הדרך מתחילה לרדת מטה לכיוון כביש מספר 444 הנשמע מרחוק.

הפריחה הופכת לצהובה ולבנה. ניתן לראות בעיקר בצד ימין מרבד צהוב אלה הם פרחיו של ציפורן החתול. וכן חרציות בגוון לבן הפורחות בין עצי היער.

בהמשך הדרך יחידת הנוף משתנה והופכת פחות מיוערת יותר עצי סברס ונוף פתוח. כאשר תראו מולכם את כביש 444 פנו ימינה עם הסימון הכחול זהו המשכו של שביל המבצר.  לאחר כ -150 מטרים פנו שמאלה ולמטה לכיוון שרידיו של מבצר קולה. סביבו ניתן לראות את שרידיו של הכפר הערבי קולה.

שרידי המבצר שלפניכם הוא מהתקופה הצלבנית. אין שביל מסודר המוביל אליו אפשר להקיף אותו ולעלות אליו בזהירות. ניתן לראות בבירור את קירותיו של מבצר קולה, בדופן האחורית שלו יש מבנה בצורת קשת של הקיר.

כמו כן בחלקו האחורי של המבצר יש מערת עטלפים שחל איסור להיכנס אליה בחורף. כי זוהי שנת החורף של העטלפים.

(מצ"ב מפה של שביל המבצר)

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
מבצר קולה ביער כ"ח

במורדות הצפוניים של המצודה יש שביל טוב שמצדדיו יש בוסתן עצי זית וצברים. הפזורים בכל המורדות של היער.המשיכו ללכת עם השביל הזה והוא למעשה יחזיר אתכם לשביל המבצר מולכם תראו שרידים של קיר אבן גדול. כאן פנו שמאלה לשביל המרכזי. יש כאן גם סימון טוב של שביל ישראל – כך תדעו שלא התבלבלתם.

(כלומר עשיתם עיקוף קצר מימין לשביל המבצר כדי לראות את שרידי המצודה והכפר הנמצאים בשולי השביל). מימנכם תראו גבעה יפה מעוטרת ברקפות. בסופו של שביל המבצר תגיעו לצומת דרכים ולשביל הצבר.

ימינה שביל הצבר שמאלה יציאה החוצה מהיער אל בית הקברות לכביש 444 ולמוזילאום מזור – מבנה קבורה רומי קדום מרשים עם עמודי אבן להסבר על המקום :לחצו פה .

סה"כ אורכו של שביל המבצר כ 2 ק"מ וללכת אותו כשעה לערך.

שביל הצבר

שביל בשוליו הצפוניים של יער הכ"ח (קולה) זוהי דרך ישרה ללא פיתולים מאוד רחבה כ – 4.5 מטרים . נוחה להליכה ומתאימה לנסיעה ברכב רגיל. אפשר ללכת אותה ברגל . אם אתם רוצים אתם יכולים להגיע לכאן עם הרכב. קישור לוויז : לחצו פה. ומכאן אפשר ללכת למצודת קולה במעלה השביל (ימינה) או פשוט ללכת לאורך שביל הצבר.

שהוא מאוד נוח להליכה שביל קצר אורכו כ -850 מטר. משמאלכם תראו את בתי היישוב אלעד ומימינכם את עצי היער בתחילת השביל הרבה עצי אקליפטוס ואחר הרבה אורנים.סוף השביל הזה שמאלה הוא שביל הכ"ח.

שביל הכ"ח

שביל שאינו מתאים לרכב רגיל אלא רק 4 על 4 השביל הזה מקיף את כל היער הוא מתחיל מהכניסה הדרומית נוסעים לתוך היער ישר כל הזמן. מימינכם תראו חווה ממשיכים עם הדרך למטה לכיוון נחל מזור ואז פונים שמאלה. השביל עובר בחלק זה מקביל לנחל מזור שבחודשי החורף זורם.

שביל הגתות

השביל האחרון והקצר ביותר ביער הוא מתחיל בפניה שמאלה בכניסה הדרומית ליער , ואחר כך פונים ימינה . מימינכם תראו אזור פיקניקים עם שולחנות המשיכו בירידה מפותלת(אפשר עם רכב פרטי) כחצי קילומטר מפגש עם שביל הצבר.

שרידים של מבצר קולה ביער גבעת כח

לסיכום

יער הכ"ח (קולה ) כולל המון פינות חמד , מסלולי טיול ,מוקדי פריחה , ובליבו שרידים מרשימים של מבצר צלבני קדום וכפר ערבי משנת 1948. אפשר לשלב פעילות פיקניק וטיול ברחבי היער. או פשוט לפרוש מחצלת ולהנות מהפריחה ומהיער היפה.

כדי להגיע לכניסה הדרומית (הראשית של היער) הזינו בוויז :יער קולה.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

חוף אכדיה צפון בשקיעה

חוף אכדיה צפון – חוף דבוש

חוף אכדיה צפון המכונה גם  "חוף דבוש". הינו חוף הנמצא בהרצליה בין המרינה של הרצליה בדרום למלונות בצפון. החוף הוא מיני ריביירה בי הוא נמצא בלב אזור תיירותי בהרצליה. יש מעל החוף המון בתי מלון. יש בו תיירים מכל העולם.

קרא עוד »
הנוף מטיילת עמק לבן

טיילת עמק לבן – טיול בדרום מערב ירושלים

טיילת עמק לבן היא מכלול טבעי פתוח הנמצא במבואותיה הדרום מערבייים של העיר ירושלים. והיא חלק מפארק טבע של נחל רפאים. באזור טבע פתוח זה יש המון בעלי חיים כגון :הצבי הארצ -ישראלי, שועלים ועוד. וגם מבחינת צמחייה יש כאן

קרא עוד »

עין אורה – עין איתמר – עין אל בלד

עין אל בלד הידוע גם בשמות עין אורה ועין איתמר הוא מעיין קריר ונקי השוכן בקרבת היישובים אורה ועמינדב. בשבת האחרונה שמנו פעמינו לכיוון הרי ירושלים אל עבר שביל המעיינות. כמו שנאמר קרוב לבית וקרוב ללב. עין איתמר הוא מעיין

קרא עוד »
דלפק בטבע- דרך החשמל יער בן שמן

גן האבן – דרך החשמל – שביל שזור באומנות ביער בן שמן

גן האבן – דרך החשמל – היא דרך סלולה וטובה שאורכה כקילומטר לערך בתוך יער בן שמן. היא הוכשרה כדרך נופית עם גן של פסלים סביבתיים אומנותיים יפהפיים שנוצרו בידי אומנים מהשורה הראשונה. בתוך הדרך הוצבו פסלי מתכת בצבעים שונים.

קרא עוד »
עין מערה -עין במבה

עין מערה – עין במבה – מעיין בתוך מערה בהרי ירושלים

עין מערה המכונה גם בשם המצחיק – "עין במבה". הוא מעיין מיוחד הנמצא מתחת ליישוב אורה בהרי ירושלים – במבואותיה המערביים של העיר ירושלים. לא מדובר על בריכת מעיין חיצונית גדולה ופתוחה המיועדת אלא על מעיין נסתר הנובע מתוך מערה

קרא עוד »
הבריכה העליונה בעין חניה

עין חניה – גן לאומי הרי יהודה – פארק ירושלים

גן לאומי עין חניה הוא אתר ארכיאולוגי מופלא ואטרקטיבי למשפחות עם ילדים. במקום מעיינות בהם ניתן להתרחץ, ניקבות, שרידי כנסיות ומזרקות מים ועוד. המקום הוא חלק ממעיינות פארק ירושלים שהוכשר בצורה מרשימה. עין חניה נמצא על ערוץ נחל רפאים. בתוך

קרא עוד »

האטרקציות המומלצות שלנו

בלו אייס ארנה - היכל הקרח באשדוד

בלו אייס ארנה – היכל הקרח באשדוד

צילומים: ניקיטה לובוביץ'. בלו אייס ארנה, מרכז ספורט ובילוי על הקרח החדש המתקדם בישראל, נפתח באשדוד ומזמין אתכם לבילוי מדהים וחוויה מרעננת על הקרח החדש ועם ציוד שאין כמותם בארץ! בין אם אתם מחליקים מתחילים או מנוסים, אצלנו תוכלו להעביר

קרא עוד »
תערוכת טהירו במערת בית גוברין

תערוכת טהירו במערת הפעמון בית גוברין

תערוכת טהירו במערת הפעמון  בגן לאומי בית גוברין. הינה תערוכה מיוחדת במינה.המתקיימת בערבי הקיץ  מ 20/6/24 ועד 31/10/24. השם "טהירו" נלקח מהיהדות ומשמעותו "אור עליון" . התערוכה מתקיימת במערה הצפונית. יש במקום חנייה מסודרת ואפילו אזורי פיקניק שלפני או אחרי

קרא עוד »
תערוכת וונדרלנד במלון אימפריאל

תערוכת הפופ אפ במלון אימפריאל תל אביב – וונדרלנד

תערוכת הפופ אפ במלון אימפריאל תל אביב העונה לשם :וונדרלנד. תתקיים השנה בפעם השלישית בתאריך 23/6/24. וזו כנראה תהיה הפעם האחרונה. מדובר במיזם אומנותי מיוחד במינו בו שותפים 54 אומנים שהפכו, את 37 מחדרי מלון אימפריאל שכבר אינו בשימוש,לחדרים אומנותיים.

קרא עוד »
נופארק - פארק פנאי לכל המשפחה

נופארק – פארק פנאי עירוני לכל המשפחה בנוף הגליל

צילומים : Touring.Tom נופארק הינו פארק פנאי עירוני לכל המשפחה ביישוב נוף הגליל. יישוב פסטורלי בגליל התחתון ליד נצרת. הפארק בנוי על הר גבוה וממנו ניתן לצפות לנופי התבור ועמק יזרעאל כולו. הפארק מואר בשעות הערב.בפארק ננטעה צמחיית נוי לצד

קרא עוד »
יד אחרת של רבקל'ה רובל

יד אחרת – חנות יד שנייה ווינטג' של רבקל'ה

יד אחרת – הינה חנות יד שנייה ווינטג' של רבקל'ה בתל יוסף. החנות במקור הייתה בקיבוץ עין חרוד ובשנים האחרונות עברה לקיבוץ תל יוסף באזור עמק המעיינות. החנות בנויה משלושה חללים היא מאוד גדולה וכוללת פרטי יד שנייה מיוחדים ועתיקים

קרא עוד »
מדרגות כניסה חדשות לטיילת הדרומית צילום פמי

טיילת החומות בירושלים נפתחת מחדש

צילום: פמי. טיילת החומות הדרומית, הדרך היפה אל הכותל, וטיילת החומות הצפונית, המסלול הקוסמופוליטי – נפתחו מחדש! לאחר שיפוצים שנערכו בחודשים האחרונים, נפתחת טיילת חומות ירושלים מחדש בדיוק בזמן ליום ירושלים. השיפוצים כללו הסדרת כניסה חדשה ומדרגות לטיילת הדרומית מכיוון רחבת

קרא עוד »

2 תגובות

  1. היער מלוכלך. לאן שמביטים לכלוך. שקיות, מגבונים, כלי אוכל חד פעמיים, בקבוקים. פשוט לא כיף לטייל ככה. המקום קרוב לאלעד ואני מניחה שרבים מתושבי אלעד מבקרים בו, חבל שאלעד לא דואגת לאתר (אבל מה אכפת להם, בעוד 10 שנים לא יהיה יער, הכל יהיה בתים בטון בגלל הילודה הגבוהה). בנוסף, חיפשנו את המאוזוליאום ובקושי מצאנו. בונים שם בית קברות חדש לאלעד ומרוב בניה קשה מאוד למצוא. בסוף מצאנו אבל התאכזבנו מהעליבות וההזנחה. אני בטוחה שאם זה היה בית כנסת עתיק אז היו משקיעים מליונים כמו בעין קשתות ברמת הגולן. אבל אתר רומאי וקבר של מוסלמי מוזנחים בכוונה לדעתי. ואני לא מדברת על החריטות של מגן דוד בפנים. פשוט מדינה דוחה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מיקום במפה

מתאים ל
מתאים ל
רמת מחיר
רמת מחיר
סוגי מסלולים
סוגי מסלולים
סוג הלינה
סוג הלינה
רמת מחיר
רמת מחיר
מה כלול?
מה כלול?
נגישות
נגישות
סוג המסעדה
סוג המסעדה
רמת מחיר
רמת מחיר
כשרויות
כשרויות
משלוחים
משלוחים
נגישות
נגישות
סוג אטרקציה
סוג אטרקציה
מתאים ל
מתאים ל
נגישות
נגישות
נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן