לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

טיול אופנועים במדבר יהודה

רקע

אזור מדבר יהודה עשיר בשבילים לא מסומנים, עשרות אם לא מאות של קילומטרים, המיועדים ומחכים בעיקר לג'יפאים, רוכבי אופניים ולרוכבי אופנועים .את טיול אופנועים הזה עשה עמנואל ימיני – אופנוען ומטייל בלתי נלאה.  הוא נסע עם אופנועו וחבריו לטיול רכוב של לא פחות מ -170 ק"מ באזור מדבר יהודה בחלקיו השונים. שילב במהלך כ 9 שעות רכיבה 2 מסלולי טיול בול לאופנוענים ואוהבי רכיבת שטח . הטיול עובר בנופים מטורפים וייחודיים. זהו סיפורו:

מסלול זה מתייחס  למצוק העתקים – מצוקי דרגות -דרך הסוכר והוא בעל אופי מעגלי.  אפשר להתחיל אותו מיריחו ואז לעשות את שביל  "טריק אבו ג'ורג" (שזה מסלול אחר שיפורט בפוסט אחר).  המסלול המתואר לעיל  מתחיל ממישור אדומים. עמנואל רכב לכיוון מדרום מזרח הוא חצה את אזור התעשייה של מישור אדומים ועבר דרך " מנזר אוטימוס" .  זהו אתר המנוהל ע"י רשות הטבע והגנים. במקום שרידים של המפעל הנזירותי העשיר שהתקיים במדבר יהודה בעת הביזנטית. במקום 2 מוקדים מרכזיים שכדאי לראות : 1) כל אזור המגורים והכנסייה שבה יש גם פסיפס וגם את קברו של אותימוס 2) שבילי הליכה תלויים המובילים בין השאר גם למאגר מים קדום וענקי שכיום ניתן לראות שרידים שלו בלבד.

מכאן רכיבת השטח שעברה בשלל נקודות עניין ,אחת מהן היא  נבי מוסא (קברו של הנביא משה – מקום קדוש למוסלמים) במקום מבנה של קבר ואכסנייה. העלילה  מקבלת תפנית בהמשך שיש  מעבר לנוף הררי עם עליות וירידות חציית נחלים ומפלים (יבשים כמובן) עד הגעה לקו מצוק העתקים. למי שלא מכיר מצוק העתקים הוא קטע  מרכס הרים ארוך מאוד. שחלקו הארי נמצא בחלק המזרחי של מדבר יהודה וחולש מלמעלה על ים המלח. אזור זה הוא שילוב של מצוקים המתגבשים לכדי מעיין "טיילת" הצופה אל עבר ים המלח מגובה רב. כאשר מכאן ניכר כי ים המלח הולך ונסוג אחורה מזרחה לכיוון ירדן.  אזור זה מלא שבילים, הבשורה הטובה שאין מה להתלבט כי כולם מובילים לכיוון אחד – מזרחה.

בארות במדבר יהודה

לאורך מצוק העתקים ישנן נקודות תצפית ומצפורים רבים אשר מעניקים מבט ממעוף הציפור על  קו החוף של ים המלח ובחלק הצפוני על עיינות צוקים והמעיינות של ים המלח . הראשון מבין המצפורים אליהם תגיעו במסלול מומלץ זה הוא מצפור "ראש הצוק" . מכאן הנסיעה עוברת לאורך קו המצוק בגובה רב והופכת את האופנוע שלכם למטוס לרגע קט . המצפור הבא  הוא " מצפה נחליאל" זוהי למעשה נקודת התצפית  הדרומית  של המצוק. דרך זו  מרשימה ביופייה בייחוד בשעות הבוקר שרואים את השמש מתנוססת ועולה בכבדות מים המלח וזורחת בצבעי כתוב -צהוב בוהק.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
מצוק ההעתקים

לאחר נסיעה מפרכת וארוכה של כמעט 126 ק"מ הם הגיעו למצוקי דרגות במקום יש אכסניה שמאחוריה חניון לילה של הדרג'ה. כמובן המסלול המאתגר ביותר בישראל הלא הוא נחל דרגה. החזרה אל מישור אדומים , נעשתה "דרך הסוכר" זהו מסלול לאופניים ואופנועים הנחשב לאתגרי ובין היפים במדבר יהודה במיוחד, אפשר לשלב בו את הר מונטאר, מנזר המרסבא היפה הבולט בנוף המדברי.  עמנואל וחבריו שבו על עקבותיהם ב"דרך הסוכר "  עד למישור אדומים(נקודת ההתחלה והסיום של מסלול זה)  .מסלול זה במתואר כאן אורך כ 7.5 שעות רכיבה עם הפסקות קצרות והוא אורך כ 130 ק"מ.

טיול אופנועים במדבר יהודה

טיול זה דורש הצטיידות במים , מומלץ לצאת בשעות המוקדמות כדי להנות מהזריחה. עצה לאופנוענים, כדי להימנע מפנצ'ר כדאי להצטייד בנועל צמיג. אין להיכנס לאזור זה כשיש שיטפונות – סכנת היסחפות.

היכן מומלץ עוד לטייל באזור מדבר יהודה

מנזר סנט ג'ורג ; מנזר המרסבאמעיינות חמים עין קדםקאסר אל יהוד ודיר ח’גלה ;  נחל ערוגות ונחל דוד הגן הבוטני בקיבוץ עין גדי 

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מישור אדומים תחנת דלק

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן