לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

גן לאומי עין חניה

רקע

עין חניה

גן לאומי עין חניה הוא אתר ארכיאולוגי מופלא ואטרקטיבי למשפחות עם ילדים. במקום מעיינות בהם ניתן להתרחץ , ניקבות , שרידי כנסיות ומזרקות מים ועוד.

עין חניה נמצא על ערוץ נחל רפאים. בתוך תחומי גן לאומי הרי יהודה. בחלקה הדרומי של ירושלים לא הרחק מעין יעל.  רשות הטבע והגנים הפכה את המקום לאתר ארכיאולוגי ייחודי המשלב רחצה בשני בריכות מים הניזונות מניקבת מים הנמצאת בחלקו העליון של האתר.

הבריכה הראשונה נמצאת מעל הכניסה לאתר , הליכה, בעלייה סבירה, של כ- 7 דקות ומגיעים לבריכה ענקית שעומקה כ 1.2 מטרים בלבד. רצפת הבריכה חלקה מאוד וממש לא מומלץ לקפוץ לתוכה. מן הבריכה ניתן להשקיף על רכס הרי יהודה.בעבר שימשה בריכה זו כבריכה לאגירת מים אשר שימשו להשקייה וחקלאות. במקור בריכה זו הייתה מאוד עמוקה אך כדי להתאימה לקהל הרחב עומקה הופחת. כיף גדול לרחוץ בבריכה שמימיה מרעננים וקרירים.

אל הבריכה הראשונה מגיעים מים באמצעות אמת מים עתיקה. מים אילו עוברים דרך הנימפאון , זוהי  למעשה מזרקת מים הצונחים מגובה של כ 2.5 מטרים מתוך קיר קעור ומרשים מהתקופה הרומית ,יפה לראות את העיטורים בשני צדי המבנה והקשת באמצע ממנה זורמים המים.  בתקופה מאוחרת  יותר (הביזנטית) הנימפאון היה חלק מכנסייה שהוקמה במקום. השם נימפאון נגזר מהנימפות במיתולגיה היוונית (חצי אל חצי אישה).המים שזורמים ממערכת תעלות עיליות מגיעות לפתח המבנה ומשם יורדות אל מעין פתח צר המנקז אותם אל בריכת מים קטנה בתחתית הנימפאון ומשם הישר אל הבריכה הראשונה בה תרחצו. בצד ימין.

מעל הנימפאון ובריכת האגירה יש את הבריכה העליונה והניקבה. הבריכה העליונה רדודה יותר וגם צבעה ירוק יותר , ניתן לרחוץ בה אך היא פחות נקייה מהבריכה התחתונה. סמוך לבריכה זו נמצאו שרידים של מבני מגורים , כפי הנראה מהתקופה הרומית . אפשר גם לשלב הליכה בתוך ניקבת עין חניה הנמצאת מעל הבריכה העליונה. אורכה של הניקבה כ 9 מטרים.

מעבר לחשיבות ההיסטורית של עין חניה, למקום יש חשיבות דתית  לארמנים ולאתיופים. ועד עצם היום הזה מגיעים מאמינים ומקיימים במקום טקסים דתיים.

על פי הנצרות, הסריס של מלכת כוש הוטבל כאן ע"י פיליפוס הקדוש (מבשר נוצרי).

חשוב מאוד : האתר הוא בניהולה של רשות הטבע והגנים ולכן יש לתאם מקום מראש באתר הרשות.

בריכת האגירה בעין חניה

נחל רפאים

נחל רפאים שבחורף זורם נמצא ממש מתחת לעין חניה, יחד הם יוצרים חוויית טיול בלתי נשכחת ביום גשום.
במסגרת טיול שיטפונות שעשיתי בסוף השבוע האחרון, נסעתי לכיוון אזור הנקרא “גן לאומי נחל רפאים”. מדובר על אזור יפהפה בדרום ירושלים, עשיר בבוסתנים, עצי איקליפטוס, טרסות חקלאיות, שרידים ארכאולוגיים, מעיינות ועוד. נופי הרי יהודה משתפלים דרך כביש עקלקל הנמצא לאורך תוואי נחל רפאים.

איך שמגיעים לאזור מגלים נוף מהמם, הכל ירוק סביב, סלעים בצבע כתום מקשטים את הדרך לכבוד הגשמים המוסיפים ברק וזכות.

שחוצים את הכביש מגן לאומי נחל רפאים לכיוון נחל רפאים ומסילת הרכבת, מתגלה הנחל במלוא הדרו, נחל רפאים. זהו נחל שנמשך לאורך כ- 20 ק”מ, הנחל הינו נחל אכזב. לאור הגשמים המרובים שירדו מתחילת החורף הנחל זורם ומלא מים. על כן זו תקופה אידאלית להגיע לכאן.

האזור כולו מתוחזק ומסודר כולל חנייה שהוכשרה לאורך הכביש המקביל למסלול. ישנו שילוט ברור המפנה לעין חניה – הנמצאת בצידו האחד של הכביש, מסלול הליכה מסודר בתוך פארק טבע שהוכשר ע”י רשות הטבע והגנים, עירית ירושלים וקק”ל(כפי שתואר לעיל)

ונחל רפאים אשר נמצא בצד השני של הכביש. מיד שעולים על המסלול מבחינים בנחל שלגדותיו צומחים עצי תאנה ועצי אקליפטוס גדולים בעלי גזעים עבים מה שמלמד על עצים בעלי גיל מופלג.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
שיטפונות בנחל רפאים

שמתקדמים לאורך הנחל, מגלים בצד ימין גדר התוחמת את קו מסילת הרכבת העותמאנית, שעובר בדיוק במקביל לנחל. השביל מוביל הישר לתוך היער ואינו מותיר מקום לדמיון, כל פסיעה בשביל מתגלה טפח ועוד טפח ממסלול טיול שמשנה את אופיו לחלוטין בחודשי החורף הגשומים והופך את נחל רפאים לנחל מלא חיים בזכות המים. ברקע כל העת נופי הרי יהודה.

העצים שגדלים כאן מיוחדים מאוד, בייחוד בתקופת הגשמים, שהם נכנסים לתרדמת חורף ואז מתרחשת תופעה משונה, על ענפיהם גדלים מעין עלים זעירים צפופים ומסולסלים בצבע צהוב-ירוק.

בהמשך ההליכה ביער מצאתי פטריות ענק בצבע חום ובצבע ירוק. הפטריות כפי הנראה הן אורניות וגדלות ממש בסמוך לעצי האורן.(למי שלא מבין בזיהוי פטריות- מציע לא לקטוף ולאכול). אפשר רק להסתכל ולהנות ממראה כל כך ייחודי שלהן שקורה פה בתקופה מאוד קצרה בשנה.

נחל רפאים זורם בחורף

בהמשך המסלול ישנו גשר המאפשר מעבר בין שתי גדות הנחל. שלוליות ענק חסמו את השביל, ואילצו אותי לחזור על עקבותיי ולעבור לצד השני של גדת הנחל. כדי להמשיך בהליכה ,במסלול שגם כך היה מעט בוצי, נוכח הגשמים שהמשיכו לרדת במהלך כל ההליכה.

המשך המסלול לא אכזב אותי כלל וכלל נהפוך הוא, חלוקי הנחל יחד עם המים וצמחיית המים הפכו את המסלול לטיול גורמה בניחוח אירופאי.

חזרתי על עקבותיי, נוכח בוץ רב שהצטבר בהמשך המסלול כתוצאה מגשמים בלתי פוסקים. החלטתי לבקר בעין חניה שנמצאת ממול – לצערי המקום היה סגור נוכח שיפוצים אך עדיין התרשמתי ממעיין עתיק שלא חדל לנבוע שנמצא בכניסה לגן. לסיכום : נחל רפאים הוא אחד מהיובלים של נחל שורק -הנחל הגדול ביותר אשר זורם מירושלים עד לשפך שלו בפלמחים.

צמחייה אופיינית למקום: עצי שקד, עצי תאנה, עצי זית. הוראות הגעה לעין חניה : הזינו בוויז “עין חניה” – ברגע שתבחינו במגרש חניה הצמוד לגן חנו שם וצאו לטיול. המסלול נמצא בדרום ירושלים סמוך לעין יעל ולגן החיות התנכ”י. עונת טיולים : בחורף, אביב. הכניסה חינם. זהו בהחלט מסלול המוגדר כטיול קצר בטבע ומומלץ בעיקר בחודשי החורף מיד אחרי הגשם. תאריך ביקור ראשון :30/12/2018

מה בסביבה:

עין אל -בלד – עין איתמר ; עין לבןגן החיות התנכ”י ; עמק הצבאים

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עין חניה

מיקום במפה

דילוג לתוכן