חשוב לדעת

חשוב לדעת

חשוב לדעת

נחל רפאים

טיול מיוחד לחורף, בהרי יהודה שוכן לו נחל מסתורי ופחות מוכר למטיילים. נחל רפאים יחד עם עין חניה יוצרים חוויית טיול בלתי נשכחת ביום גשום.
במסגרת טיול שיטפונות שעשיתי בסוף השבוע האחרון, נסעתי לכיוון אזור הנקרא “גן לאומי נחל רפאים”. מדובר על אזור יפהפה בדרום ירושלים, עשיר בבוסתנים, עצי איקליפטוס, טרסות חקלאיות, שרידים ארכאולוגיים, מעיינות ועוד. נופי הרי יהודה משתפלים דרך כביש עקלקל הנמצא לאורך תוואי נחל רפאים.

איך שמגיעים לאזור מגלים נוף מהמם, הכל ירוק סביב, סלעים בצבע כתום מקשטים את הדרך לכבוד הגשמים המוסיפים ברק וזכות.

שחוצים את הכביש מגן לאומי נחל רפאים לכיוון נחל רפאים ומסילת הרכבת, מתגלה הנחל במלוא הדרו, נחל רפאים. זהו נחל שנמשך לאורך כ- 20 ק”מ, הנחל הינו נחל אכזב. לאור הגשמים המרובים שירדו מתחילת החורף הנחל זורם ומלא מים. על כן זו תקופה אידאלית להגיע לכאן.

האזור כולו מתוחזק ומסודר כולל חנייה שהוכשרה לאורך הכביש המקביל למסלול. ישנו שילוט ברור המפנה לעין חניה – הנמצאת בצידו האחד של הכביש, מסלול הליכה מסודר בתוך פארק טבע שהוכשר ע”י רשות הטבע והגנים, עירית ירושלים וקק”ל, הפארק כרגע סגור לרגל עבודות אבל אפשר לראות כנסייה עתיקה ומעיין חביב בכניסה.

ונחל רפאים אשר נמצא בצד השני של הכביש. מיד שעולים על המסלול מבחינים בנחל שלגדותיו צומחים עצי תאנה ועצי אקליפטוס גדולים בעלי גזעים עבים מה שמלמד על עצים בעלי גיל מופלג.

שמתקדמים לאורך הנחל, מגלים בצד ימין גדר התוחמת את קו מסילת הרכבת העותמאנית, שעובר בדיוק במקביל לנחל. השביל מוביל הישר לתוך היער ואינו מותיר מקום לדמיון, כל פסיעה בשביל מתגלה טפח ועוד טפח ממסלול טיול שמשנה את אופיו לחלוטין בחודשי החורף הגשומים והופך את נחל רפאים לנחל מלא חיים בזכות המים. ברקע כל העת נופי הרי יהודה.

העצים שגדלים כאן מיוחדים מאוד, בייחוד בתקופת הגשמים, שהם נכנסים לתרדמת חורף ואז מתרחשת תופעה משונה, על ענפיהם גדלים מעין עלים זעירים צפופים ומסולסלים בצבע צהוב-ירוק.

בהמשך ההליכה ביער מצאתי פטריות ענק בצבע חום ובצבע ירוק. הפטריות כפי הנראה הן אורניות וגדלות ממש בסמוך לעצי האורן.(למי שלא מבין בזיהוי פטריות- מציע לא לקטוף ולאכול). אפשר רק להסתכל ולהנות ממראה כל כך ייחודי שלהן שקורה פה בתקופה מאוד קצרה בשנה.

בהמשך המסלול ישנו גשר המאפשר מעבר בין שתי גדות הנחל. שלוליות ענק חסמו את השביל, ואילצו אותי לחזור על עקבותיי ולעבור לצד השני של גדת הנחל. כדי להמשיך בהליכה ,במסלול שגם כך היה מעט בוצי, נוכח הגשמים שהמשיכו לרדת במהלך כל ההליכה.

המשך המסלול לא אכזב אותי כלל וכלל נהפוך הוא, חלוקי הנחל יחד עם המים וצמחיית המים הפכו את המסלול לטיול גורמה בניחוח אירופאי.

חזרתי על עקבותיי, נוכח בוץ רב שהצטבר בהמשך המסלול כתוצאה מגשמים בלתי פוסקים. החלטתי לבקר בעין חניה שנמצאת ממול – לצערי המקום היה סגור נוכח שיפוצים אך עדיין התרשמתי ממעיין עתיק שלא חדל לנבוע שנמצא בכניסה לגן. לסיכום : נחל רפאים הוא אחד מהיובלים של נחל שורק -הנחל הגדול ביותר אשר זורם מירושלים עד לשפך שלו בפלמחים.

צמחייה אופיינית למקום: עצי שקד, עצי תאנה, עצי זית. הוראות הגעה לעין חניה : הזינו בוויז “עין חניה” – ברגע שתבחינו במגרש חניה הצמוד לגן חנו שם וצאו לטיול. המסלול נמצא בדרום ירושלים סמוך לעין יעל ולגן החיות התנכ”י. עונת טיולים : בחורף, אביב. הכניסה חינם. זהו בהחלט מסלול המוגדר כטיול קצר בטבע ומומלץ בעיקר בחודשי החורף מיד אחרי הגשם. תאריך ביקור:30/12/2018
מה בסביבה: עין בלד; עין לבןגן החיות התנכ”י.

ולא לשכוח להביא :
מים
מצב רוח
כובע
ונשנוש

מסלולים נוספים באיזור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עין חניה
דילוג לתוכן