Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

חלמוניות פורחות

מיד אחרי הגשמים האחרונים צצו להן לפתע חלמוניות רבות בחניון להבים.

יופיין של החלמוניות הופך את יער להבים ויער יתיר לפנינות הפריחה של ישראל, מרבדי פריחה צהובים הטביעו מושג חדש "דרום צהוב", ממש סמוך ליישוב להבים, אשר שוכן בנגב הצפוני, מדי שנה, מיד לאחר הגשמים, פורחות להן חלמוניות יפיפיות אשר מקנות לאזור כולו תלבושת חגיגית כפרומו לחורף.

איך שמגיעים לחניון הכל נראה בנאלי. חניון עפר לכלי רכב שלצידו פינות ישיבה בתוך חורשה אינטימית וחביבה.
העלילה מתחילה לקבל טוויסט איך שנכנסים לתוך החורשה, ממש קצת אחרי אזור הישיבה והפיקניק תפגשו בסתווניות ורודות סגולות שהם האפריטיף למה שמחכה לכם בהמשך.

נמשיך ללכת לכיוון מזרח ונצא מהחורשה. אל עבר שביל מסומן שמוביל אותנו לגבעה הסמוכה לחורשת האורנים ממנה יצאתם זה עתה. מן הגבעה נשקף נוף מהמם של הנגב הצפוני והמערבי שלאחר הגשמים. כל השטחים האינסופיים, הבלתי מיושבים, מתכסים במרבדים ירוקים. יחד עם האדמה החומה והיער יוצרים פסיפס של צבעים בגוון ירוק-חום משתנה מדהים ובלתי נשכח.

בדרכינו אנו נתחיל לגלות מספר חלמוניות המסתתרות בשיחים ומבצבצות מבעד לאדמת הלס החומה. שכה אופיינית לנגב, הדבר מדהים ביופיו, הטבע מוכיח ומפתיע ביכולת שלו להפוך שממה ואזור צחיח. שרוב ימות השנה סובל מיובש ומיעוט משקעים,לגן פורח ומלבלב בצבעי צהוב זרחני.

אז מי הן החלמוניות שמצליחות בכזו נונשלנטיות להפוך את השממה למרחב פורח ויפהפה שכזה. ובכן החלמונית היא פקעת(גיאופיט) ממשפחת הנרקיסיים. צמח די נדיר, בעל אזורי תפוצה מאוד מוגבלים בישראל: הנגב, יהודה, גליל עליון, גולן, חרמון. באזורים הללו הוא גדל בתחום מאוד מאוד מסוים כך שישנם בארץ אתרים מאוד ספציפיים, בתוך האזורים שציינתי, בהם תפגשו בפרח הכל כך מיוחד הזה.

ראוי לציין שהוא אוהב אזורים לחים וזה מה שיפה כאן הנגב שהוא האזור הכי יבש ולא לח בישראל מצמיח מתוכו את הדבר היפהפה הזה מיד לאחר הגשם.

חניון יער להבים

החלמונית היא פרח מאוד מיוחד ומדוע ? בניגוד לשאר הפרחים אשר הגבעול ועלי הכותרת יוצאים יחדיו מן האדמה, אצל החלמונית רק עלי הכותרת מגיחים מן האדמה בגאון, גם עלי הכותרת בצורה של גביע מעניקים לה נופך מאוד ייחודי ושונה משאר הפרחים עם עלי כותרת עגולים או אובאליים.
לאחר שהעפלנו לפסגה, לאחר מאמץ לא רב וסביר בהחלט, גילינו בעלי חיים אשר פופולריים לאזור הזה של הנגב כגון: רבנדל מצוי- שימו לב הוא ארסי וצבעו מזכיר את צבעו של עקרב צהוב , למרות שהארס שלו פחות משמעותי מזה של עקרב, בכל אופן עקיצה שלו תגרום לנפיחות ותכאיב לכם מאוד.. תושבת מקומית נוספת היא חיפושית הזבל..

יער להבים

נשאלת השאלה היכן הם מרבדי החלמוניות שהובטחו ונצפו בתחילת הפוסט?
אז הנה לכם טיפ שיהפוך את הטיול שלכם פה לחלומי ויזכיר (לפחות למבוגרים שביננו), את התוכנית "בית קטן בערבה". מראש הגבעה תבחינו בשביל צר שאם תמשיכו ללכת בו תגיעו למורדות המזרחיים של הגבעה , אליה עליתם מכיוון מערב, לאחר ירידה קצרה תבחינו באחו יפהפה עם מרבדי פריחה צהובה של חלמוניות על גבי מרבדי דשא אשר לכודות בין הגבעה הזו והגבעה שממול לה.

חלמונית יפהפיה בנגב הצפוני

יופיין של החלמוניות ניכר בכל פינה וכולם ימצאו פה שלווה ושקט בתוך העמק המופלא והפורח הזה, ניתן להביא מחצלת, לפתוח גזיה ולשבת ליד החלמוניות עם כוס קפה מהביל – הנאה צרופה שברקע הילדים רצים בין החלמוניות. לאחר שסיימנו את הטיול המקסים והמדהים הזה, אחי היקר, הכין לילדים פיתות על הטאבון בלב החורשה ואני נעזרתי בטאבון הרותח להכנת תה צמחים.

לסיכום חניון החלמוניות אשר בלהבים הוא : עונתי, הפריחה לרוב היא בחודש נובמבר ותחילת דצמבר לאחר הגשמים.
הכניסה היא חופשית. הוראות הגעה : "חניון החלמוניות להבים".

אין נגישות למסלול לנכים ולעגלות ילדים. רמת קושי – קל.

גישה – לגבעה ולחורשה עם כל רכב בשביל כורכר.

איך מגיעים :

בוויז : חניון החלמוניות להבים

מוזמנים להצטרף לקבוצת הפייסבוק הגדולה שלנו "מטיילים מכייפים ומשתפים"

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חניון להבים חלמוניות

מיקום במפה

דילוג לתוכן