בורות מים בגבעת שר

בעיר מודיעין יש שרידים לחיים יהודים עשירים. אשר התקיימו כאן בגבעת שר  לפני זמן רב. שילוב של טבע וארכאולוגיה בגבעה הנמצאת על שולי רחוב החשמונאים שחוצה את מודיעין מצפון לדרום, שמה  הנוסף חורבת שר. זוהי שמורת טבע ואתר בעל משמעות ארכאולוגית מיוחדת. עם שרידים רבים מתקופות שונות כגון : הביזנטית ,הלניסטית  והממלוכית. גבעת שר היא בכניסה הדרומית של העיר מודיעין. וממש מולה מעבר לכביש בצד של שכונת מוריה.  אתר ארכאולוגי מעניין נוסף המעיד על יהודים שחיו פה. בית כנסת עתיק מימי בית שני הנקרא אום אל עומדן. זהו מסלול מעגלי יפהפה ומרתק שבחורף ובאביב עטוף בירוק פורח ומלבלב. עם פרחים כגון : רקפות ,כלניות , כרכומים חרצית מצויה ועוד.  בדרך לפסגת שר תפגשו במתקנים חקלאים. כגון : בורות מים, גתות עתיקות, מתקני כתישה , שומרות  ועוד מתקני חקלאות עתיקים. כמו כן בוסתנים עתיקים של זיתים ענקיים בייחוד בעורפה הדרון מערבי של הגבעה.

בתקופה זו של השנה תיהנו מפריחה מגוונת של פרחים ועצים ארצישראליים מרהיבים. בשמורת גבעת שר :רקפות וורודות , פשתה מצויה, עוזרר מצוי, סביון מצוי, סייפן מצוי (משפחת אירוסים), קחוון, סרפד, שום ,אשחר מצוי, מקור החסידה, אדמומית, חרדל, ליבנה רפואי ואלון. מעבר לכך במקום מתקנים חקלאים מגוונים, במהלך סיורנו בגבעת שר פגשנו ב- 2 אורחים חביבים שנקרו בדרכנו הם צב וצאצאו ..

תיאור המסלול בגבעת שר :

המסלול מתחיל בסימון ירוק המסומן על סלע בכניסה לאחר שתעברו גדר בקר – משמאל תראו שלט עץ “גבעת שר” , לכו עם השביל  מימין עד שתתחילו לעלות אל הגבעה , בדרך תהנו מכלניות (בחורף) מצמחייה עשירה ומנופיה של פאתי העיר מודיעין , הטיפוס בעלייה הינו בשיפוע קל ומתאים לכל המשפחה , במהלך הטיול לגבעה אחד הדברים המעניינים זה מבנה עתיק דמוי אמבטיה גדולה מאבן שלצידה בורות מים עם סורגים אילו הם מתקנים חקלאים קדומים אשר שימשו את תושבי הגבעה בהפקת תירוש ענבים. המשיכו לטפס  בהמשך הדרך תגלו מעין גדרות אבן אשר אוגפות את חזית הגבעה , כפי הנראה אילו גדרות ששמרו על ראש הפסגה , ממש קצת אחרי הגדרות תבחינו מבנה מאבן גבוה זוהי “שומרה” – מבנה שמירה קדום שתכליתו שמירה על חלקות חקלאיות, בקומה הראשונה נהגו לאחסן ענבים ואילו בקומה השנייה הוצב השומר.

 

סימון שבילים ירוק

המשיכו לטייל סביב הפסגה של גבעת שר , במרכזה תבחינו בעץ חרוב עתיק וזקן מאוד עדות לכך היא גיזעו העבה. מכאן תגיעו להתפצלות שבילים אדום ימינה – יוביל אתם למסלול שעוקף את הגבעה מדרום ויוביל אתכם לכיוון נוף איילון ולכביש הראשי , שווה ללכת בכיוון לראות את הבוסתנים הענקיים של הזיתים שניצבים עד עצם היום הזה כמו צלליות של אנשים ועוטפים את הגבעה בצבעם הכסוף , כמו כן לאחר הגשמים במקום שדות של סירפדים . הנוף הנשקף מכאן מרהיב והוא כולל את גוש דן בצפון מערב ואת השפלה : לוד ורמלה . אפשר לחזור חזרה על עקבותיכם (כ 15 דקות הליכה) עד שתחזרו לנקודה בה פניתם ומכאן המשיכו לכיוון שמאל עם סימון השבילים השחור אשר יוביל אתכם בחזרה אל נקודת ההתחלה רק מהצד השני של הגבעה – ניתן לראות מהצד הזה את הגבעות הדרומית של מודיעין. אורכו של המסלול הוא כקילומטר אחד ואם תעלו מהירוק ותחזרו בשחור זה ייקח לכם כ 45 דקות שעה לכל היותר .

השומרה בגבעת שר
אום אל עומדאן

נחזור חזרה לתחילת המסלול – נחצה את הכביש בזהירות לצידו השני שם נמצא אתר ארכאולוגי מגודר הנקרא “אום אל עומדאן”, מחפירות של רשות העתיקות במקום היה בית כנסת חשמונאי עתיק מתקופת בית שני הכפר שכלל: סמטה מרכזית רחבה שכפי הנראה שימשה ובית כנסת עתיק ששימש כמקום התכנסות. מאחר שמדובר על תקופה שבית שני עמד על תילו, תקופה שהעלו קורבנות והתפללו בבית המקדש כך שבית כנסת לא שימש כמקום תפילה, עוד במקום ניתן למצוא מקווה, גת, מבני ציבור, מערכות קבורה מתקופת מרד בר כוכבא. ישנה חנייה ברחוב ראובן מעל האתר.

איך מגיעים לגבעת שר : צריך להגיע למודיעין מכיוון פארק קנדה(כביש 3) להחנות את הרכב  ישר  בפנייה הראשונה ימינה לשכונת בוכמן (בצד ימין) – לעבור את הכביש במעבר חצייה ולפנות ימינה (כיוון העיר ) לאחר כ 150 מטרים תראו מימינכם מעבר לכביש, את אום אל אומדאן (בית כנסת עתיק ), ומשמאל פתח בגדר חי  ושלט ירוק היכנסו ולכו לאחר שתי דקות תראו גדר בקר ושלט “גבעת שר” שם מתחיל המסלול.

תצפית מגבעת שר

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גבעת שר
דילוג לתוכן