חרבת עתרי

חורבת עתרי נמצאת באזור פארק עדולם, לא הרחק ממערות בית גוברין . אם אתם  רוצים לבקר בכפר עתיק יומין מימי בית שני וליהנות גם מנופים קסומים ולזחול מחילות ומערות קדומות?

זהו זמן להגיע לכפר הקדום שהותיר אחריו פיסות היסטוריה משמעותיות. אם כך שימו פעמיכם על כביש 38 מכיוון צפון לדרום ובדרך סמוך ליישוב צפרירים. בדרך תבחינו בשלט שמאלה המורה “חירבת עיתרי וחרבת מדרס”.
מדובר על מסלול אותו ניתן לעשות בכמה אופנים: אופניים, רגלית או עם רכב/ג’יפ.

המסלול מתאים בעיקר לאביב שהכל פורח ומזג האוויר מסביר פנים אך גם לסתיו. וניתן לשלבו גם עם טיול באתר הטיולים הסמוך הנקרא ” חירבת מדרס” שם תפגשו מערות רבות. לעניינו , אם כך אז מהו חרבת עתרי? מדובר על כפר קדום שהוא אתר ארכאולוגי לכל דבר ועניין. באתר תפגשו במערות ומבנים עתיקים שהיו אופייניים לתקופה ההיא.

כאמור, כפי שסבורים החוקרים בעקבות ממצאים ארכאולוגיים שנמצאו במקום מדובר על יישוב יהודי עתיק מימי בית שני, עדות לכך, היא מקוואות הטהרה שנמצאו במקום. כמו כן נמצאו במקום : בורות מים רבים, מחסנים תת-קרקעיים, מערות מסתור שנבנו בעקבות המרד הגדול בו הסתתרו היהודים מאכזריות הרומים שלא ידעה גבולות בארץ ישראל הקדומה ובעולם כולו.

טיול אופניים לחירבת עתרי

במקום נמצאו גם סממנים רומיים בדמות של מערות קבורה מגוונות. אז אילו דברים מעניינים נוספים התגלו כאן וניתן לראותם ? גת החצובה בסלע לאיגום הנוזלים עדות לכך שהשתמשו בענבים לייצור יין מאז ועד היום. שפלת יהודה בגלל המזג האוויר הקריר וריבוי הגשמים הייחודי לה משמש לגידולי זנים שונים של ענבים, כלומר מה שמומחי יין יודעים כיום על סביבה זו ידעו עוד פעם גם תושבי המקום שבאו להתנחל פה.

הדבר הייחודי ביותר המאפיין את חירבת עתרי בניגוד לאתרים ארכאולוגיים בסביבה ובכלל זו העובדה, שהמקום לא יושב כלל וכלל לאחר תקופת בית שני ומרד בר כוכבא (132 עד 136 לספירה הנוצרית) דבר שהותיר סממנים מובהקים והשתמרות מיוחדת של העתיקות מתקופה זו. לאחר מרד בר כוכבא הרומאים הקימו פה מערת קבורה בולטת הנקראת “מערת התבליטים” וכפי שציינתי לאחר מכן המקום לא עבר כל שינוי מבני מאז ועד היום.

חורבת עתרי
מעבר למימד הארכאולוגי יש מהמקום תצפיות נהדרות על כל האזור של “פארק עדולם” בו למעשה שוכן אתר ארכאולוגי זה. אם החלטתם להגיע לכאן חשוב להצטייד בפנס כדי להיכנס למערה, בכלל עצה אישית כללית למגיעים לבקר במערות באזור שפלת יהודה, יש להביא פנסים כי האזור עשיר במערות שונות ומשונות.
כניסה לחורבת עתרי
האם בתשלום: לא. למי מיועד: למטייל עם אופניים, למטייל הרגלי, לכל הגילאים.
הוראות הגעה: ב waze הזן חרבת עתרי. נגישות: אין.

מה בסביבה:

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חורבת עתרי
דילוג לתוכן