Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

חמוקי ניצנה

מזכיר את החרמון אך רחוק כשמים מן הארץ מכך. חמוקי ניצנה אשר ברמת הנגב הינה שמורת טבע שהיא תופעת טבע ייחודית בארץ.
חמוקי ניצנה הוא פארק טבע הכולל סלעי קירטון היוצרים גאומטריה מופלאה. המפעילה את הדמיון ופותחות את המחשבה; אמבטיות, עוגות שמנת עם פצפוצי שוקולד, ועוד דימויים שמיועדים עבור אילו שחצו את גיל 18…הסלעים הלבנים חלקים ומתפתלים בתוואי השמורה בצורה כה מעניינת ומרתקת תאפשר לכם ולילדים לרוץ ולטפס על הסלעים הצחורים אשר מאירים את כל השמורה. הגענו לבקר במקום כל בני המשפחה בפסח 2019.

הבלייה הגאולוגית שנוצרה כאן במשך מיליוני השנים, שיחקה לידיו של הטבע והפכה את חמוקי ניצנה למקום מבודד ומיוחד הכולל גם מאובנים, אבני צור בגוון חום- שחור שעל גבי השטח מזכירים עוגת שמנת עם פצפוצי שוקולד מעל.

הליכה קצרה מן החניון תוביל אתכם בין סלעי הקירטון הנראים כמו תלוליות גבס לבן תוביל אתכם היישר אל תוך סדרת גבעות בהן שכבות הקירטון נראות בבירור שלמרגלותיהם תצורות גאולוגיות נדירות המסותתות בשלל זוויות מעוגלות ע”י אימא אדמה. פשוט יפיפייה. סמוך לפארק נמצא גן לאומי ניצנה – גן ארכיאולוגי מהתקופה הנבטית. בנוסף מבנה עתיק מהתקופה העות’מנית.

איך מגיעים : כשעה נסיעה מהעיר באר שבע (בוויז – “חמוקי ניצנה”).בתשלום : לא! מתי פתוח: כל הזמן. משם עלינו חזרה צפונה, כעשר דקות נסיעה, לכיוון אתר שהוא חוויה יוצאת מהכלל לילדים גלישה על חולות נודדים, בין היישוב כמהין ליישוב באר מילכה, נמצאת “דיונת האמבטיה” זוהי סוללה של גבעות חול הנקראים בפי תושבי המקום “הסכין” שבתחתית שלהם ישנה מעין ” אמבטיה”, החולות הם חולות ים נודדים שהגיעו לכאן ממצרים עם הרוחות ויצרו כאן שמורה עם חול בעל מרקם רך ונקי מאוד, המאפשר לילדים לרוץ יחפים בחופשיות ולבנות בחול מה שבא להם, מזכיר את סיני רק בלי ים..

אחת האטרקציות לילדים ומבוגרים כאחד אשר ניתן לעשות כאן בחול המועד פסח ובתקופה זו של השנה שלא קר ולא חם, היא גלישת חולות נודדים.

דיונות ניצנה

הילדים וגם אתם יכולים לגלוש עם בורדים מיוחדים, באופן בטוח לגמרי, מראש הגבעה אל תחתית האמבטיה בשכיבה, בישיבה ואפילו בעמידה. הנאה מובטחת.

הוראות הגעה: 200 מטרים לפני הכניסה ליישוב באר- מילכה, תבחינו בדגל מצד ימין היכנסו לאזור חנייה, המשיכו בנסיעה עוד כ-50 מטר ותגיעו לחניון קטן יותר, לכו משם כ – 5 דקות עד שתגיעו לאמבטיה. שם יחכה לכם בחוה”מ פסח בין 21/4- 24/4 בין השעות 10:00- 16:00 – בחור אדיב מאוד בשם לירן “אישמדבר” אשר תמורת 50 שקלים לאדם תקבלו באמצע שום מקום שמרחבי המדבר פרושים לנגד עינכם, קפה שחור, תה צמחים קר, הדרכה מקצועית איך לגלוש, בורד מקצועי לשעה וחצי וזולא מוצלת לנוח בלב הדיונה. טלפון : 0525203025. לאילו המעוניינים לישון בלב האמבטיה באוהלי שטח עם מחצלות  בשיא הנוחות ולהנות בערב מארוחת ערב בפויקה, תצפית כוכבים באמצעות טלסקופ ומטיול לילי מיוחד בסביבה, מוזמן לפנות לבועז מהרפתקה במדבר: 054-5755911.

חמוקי ניצנה לינה

לאחר שנהנינו מהחוויה האולטימטיבית והסופר מיוחדת ושונה של גלישת חולות , נכנסנו לבאר מילכה לסיור במושב הכל כך יוצא דופן ולמה: באר מילכה היא התיישבות מופלאה השוכנת בין נחל לבן ונחל ניצנה אשר נפגשים ממש בדיונות המקיפות את המושב. 50 משפחות הקימו פה את חזונו של בן גוריון ליישב את הנגב, לאחר שתראו את התמונות של מפעל החיים של תושבי המקום המושג חלוציות יקבל משמעות אחרת לגמרי.

הנוף הבתולי והמרחבים האינסופיים הנראים מבאר מילכה הוא משהו נדיר, השקט , האוויר הצלול הוא איכות חיים שלא תתואר במילים לא פלא שהוקמו כאן חוות אקולוגיות כגון ” שירת המדבר ” אליהן נוהרים נופשים רבים מהמרכז שחפצים בשקט ובדידות מהמרכז הסואן. בתוך באר מילכה קיימים משקים חקלאים רבים המייצרים תוצרת חקלאית לכל רחבי ישראל: נקטרינות, אבטיחים, מלונים, עגבניות צ’רי וההפתעה אננס שהפרי שלו גדל רק לאחר שנתיים ואחר כך מחזיר נשמתו לבורא.
גלישת חולות באר מילכה
אחד מסיפורי החלוציות מעוררי ההשראה של המקום אשר הקימו אמפרייה הכוללת כיום 10 עובדים תאילנדים, משאית, בית אריזה מודרני ועוד – משק צ’רי, מאחורי סיפור ההצלחה עומדים זוג מדהים מאיה ושרון צ’רי שלהם 4 ילדים : עומר, נגב, צבר ואשל. הם עזבו את הצילוויציה באו לכאן חיו בקראוון פשוט ועם השנים הקימו משק לתפארת הכולל 80 דונם של חממות בהם הם מגדלים ירקות אסייתיים כגון : קישוא אסייאתי, לוביה, מלון מר, שורשי כורכום ועוד ירקות אסייתים רבים. את הירקות משווקים לירקניות בוטיק ברחבי הארץ ולקהילה ההודית בישראל.
למשפחת צ’רי יש גם קראוון להשכרה – כך שאם אתם רוצים להתבודד תגיעו לכאן ולאחר לינה ב”צ’רי ואן” תזכו במבוקשכם. לתיאום סיור לקבוצות, רכישה משער המשק או לינה בקראוון יש לפנות למאיה: 050-5919789.
שרון לקח אותנו לסיור במשקים השונים ולמקום מיוחד על שמו נקרא היישוב “באר מילכה” – באר עתיקה אשר שימשה בעבר לחקלאות הנקראת: “ביר מלגה” – הבאר שוכנת במפגש בין נחל לבן לנחל ניצנה ויש במקום חניון בו ניתן ללון.
שמורת חולות עגור שוכנת סביב לבאר.
מאזור החממות של באר מילכה ניתן לראות בבירור את הגבול עם מצרים ואת העמדה המצרית. בשנים האחרונות מהווה גבול זה נתיב הברחה של סמים שחרף המאמצים הרבים של המצרים ושלנו עדיין לעתים מצליחים לבצע את זמם אבל לא מצליחים להפר את השקט והשלווה של חבל ארץ זה.

לסיכום:

רמת הנגב – פתחת ניצנה היא אחת האטרקציות המבטיחות של אזור הנגב שהפכה לפנינת חקלאות וחוויות של שקט, בדידות והרבה שלווה להורים ולילדים. הדיונה באר מילכה, החמוקיים של ניצנה מרשימים ביופיים  ומומלצים מאוד. אז למה אתם מחכים ארזו מזוודות וצאו לדרך.

מה בסביבה:

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חמוקי ניצנה

מיקום במפה

דילוג לתוכן