לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

דרך הדורות

רקע

חורשת הארבעים הנה אחת מהחורשות המדוברות והפופולריות והמוכרות באזור פארק הכרמל.

איך מגיעים : בוויז : חורשת הארבעים, דרך הדורות (לחצו על הכפתור של וויז – אם אתם במובייל ).

איך להגיע בלי וויז :על כביש 652, חולפים על פני  הכניסה לאוניברסיטת חיפה,  200 מטר אחרי צומת כניסה למשרדים של  הכרמל, פנו  שמאלה לכיוון חניון חורשת הארבעים, לאחר מכן פנו ישר ימינה מצד ימין תבחינו בחניון חורשת הארבעים.

ממש מול החניון של חורשת הארבעים  – דרך הדורות. יש שלט סימון שבילים כחול המפנה אל חורשת הארבעים. נתחיל לרדת בשביל, וכעבור זמן קצר תגיעו לחורשת עצי אלון גדולים ומרשימים. עצי האלון בחורשה מיוחדים מאוד כי הם מהעתיקים ביותר בישראל וגילם כמה מאות שנים.

לאורך השביל ועל הארץ  נראים בלוטי האלון  שצנחו להם ומהווים חלק בלתי נפרד מתמונת הנוף. להר הכרמל – ירוק תמיד, מה שהופך אותו לרלוונטי לטיול במהלך כל השנה. שלוחת ההרים מאופיינת בחורש טבעי המקשט את המורדות התלולים. של הגן הלאומי הגדול ביותר בישראל -הכרמל. כל הדרך שהולכים לאורך שבילים החורצים את הדרך אל תוך  נחלים עמוקים ומצוקים. ומשקיפים אל הים התכול שנראה באופק. למרות שאזור הכרמל נפגע קשות מהשריפות כמה פעמים. עצי האלון העתיקים לא נפגעו – על אף שהאש הגיעה לידם.

תיאור המסלול של חורשת הארבעים – דרך הדורות

מתחילים ומסיימים את המסלול בחניון חורשת הארבעים, חורשת הארבעים, היא חלק  מפארק הכרמל, יש  בה כ-40 עצים אלון עתיקים מאוד (כפי שציינתי קודם בני מאות שנים) – יש אגדה  דרוזית שכל עץ אלון מייצג נביא דרוזי.

בנוסף על פי הדרוזים , פעם לשנה, בלילה של ירח מלא, מתאחדים הנביאים, וקובעים את גורלו של העולם לשנה העוקבת. פסחו על פני חורשת האלונים, לכו כל העת על השביל המסומן בכחול,  הוא ממשיך לעבר קרחת היער עם נוף עוצר נשימה. בדרך תפגשו בבאר עתיקה שזכתה לכינוי ׳באר הארבעים׳. עומקה 5 מטרים. מכאן שביל ההליכה ממשיך באופן חד שמאלה, לאחר הליכה קצרה על שביל צר נגיע "למצוק הארבעים"- שימו לב בתקופת החורף קיימת סכנת החלקה לכן יש להישמר ולא להתקרב לסף המצוק שמשקיף על : מפרץ חיפה שנראה מפה כמו ציור , על נמל הקישון , הקריות, בתי הזיקוק , עכו, נהריה ואף אזור ראש הנקרה.

בצד מזרח : עמק זבולון, הגליל התחתון ולמטה מחצבת נשר. לאחר כ-450 מטרים, השביל הכחול נע פנימה לתוך החורש  ומתרחק מהמצוק עלו איתו, עצי הקטלב בולטים מאוד בזרועותיהם האדומות והחלקות. המשיכו ללכת כל הזמן על השביל הכחול עד חזרה לחנייה היכן שהשארתם את הרכב..

חורשת הארבעים

אם תרצו לתבל את הטיול שלכם , בחורשת הארבעים, ולהכניס לו עוד קצת הליכה,  עלו על השביל  המוביל  (הליכה על כביש אספלט לכיוון אוניברסיטת חיפה) "לדרך הדורות" – זהו  פארק ארכיאולוגי פתוח , המתצפת על מפרץ חיפה, מחצבת נשר, הגליל המערבי והגליל התחתון ועמק יזרעאל , צריך קצת לטפס על מצוק, כדי להנות מנוף מהמם זה. אם תגיעו בחורף -אביב תהנו משלל הפריחה הצבעוניות ומשלוליות חורף צבועות בחום -בוצי .

הנשרים חותכים את השמים ומראים מי מנהל את ההצגה. מי שיזם את הפרויקט הזה הוא  יקיר העיר חיפה, ד״ר ראובן הכט. במקום תפגשו :שרידי מבנים עתיקים , בתי בד ועוד מבני אבן שהועברו לכאן ולמעשה מרכיבים את דרך הדורות , המתארת צורות בנייה ייחודיות מתקופות שונות במהלך אלפי שנים. שכולם עם  שלטי הסבר ברורים . בנוסף יש במקום מחסני תבואה ומבני קבורה ובית ארבעת המרחבים.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
השביל הכחול

ההיסטוריה של חורשת הארבעים

כשהתורכים שלטו בארץ. הם עקרו כמעט את כל היערות, לצרכי  למסילת הרכבת המסועפת והענקית שבנו  עד  לתעלת סואץ וכדי לתדלק את רעבונם של קטרי הרכבת. ושוב , כנראה עניין של גורל , עצי אלון ניצלו.

לסיכום

דרך הדורות היא  פארק מוזיאוני שפותח ע"י אוניברסיטת חיפה, במקום אוסף ממצאים ארכיאולוגים מתקופות שונות שהובאו מכל  הארץ מאתרים שהיו מיועדים להרס, והוקמו כאן מחדש.
שילוט חורשת הרבעים
שימו לב :
***המסלול פתוח רק עד הבאר….לא עד סופו.
*** טיול קצר ומעניין ברגל .
*** ניתן להחנות בחניון החורשה או ללכת ברגל מפארק כרמל אוניברסיטה (או חניון הכלניות )ועד החורשה.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חורשת הארבעים, דרך הדורות

מיקום במפה

דילוג לתוכן