Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

בריכת גדעונה

רקע

חורשת גדעון אשר באזור עמק המעיינות  ובריכת גדעונה שהיא פלג מים של נחל חרוד.מהווים יחדיו מתכון משובח ומוצלח במיוחד לבילוי בטבע. הכולל זרימת מים מלבבת העוברת כחוט השני בתוך חורשת עצים. תוסיפו לזה טחנות קמח עתיקות הפזורות לאורך הנחל וקיבלתם טיול לעילא ועילא.ילדיכם יוכלו לשכך ולרחוץ במימי בריכות השכשוך של בריכת גדעונה הטבעית. לצד חורשת אקליפטוסים רבי קומה.בזמן שאתם תשבו להנאתכם סביב שולחנות הפיקניק הפזורים בחורשת גדעון. ותהנו מקפה חם או ארוחה שווה.

בריכת גדעונה היא בעלת מבנה מלבני אורכה כ -15 מטרים לערך ועומקה כ 60 ס"מ בממוצע.דבר זה מאפשר לילדים ללכת ולרחוץ במים בביטחה ולהנות מרחצה בטוחה ביחס לבריכות ומקורות מים עמוקים יותר.קק"ל ביצעה כאן עבודה מרשימה בכל מה שקשור לשבילי ההליכה , שימור ושיפוץ טחנות הקמח העתיקות, חורשת גדעון ובכלל כל סביבתו של הנחל שנראית מאוד מטופחת נקייה ומתוחזקת.מעבר לחורשה עם נחל ובריכה במקום הוקם פארק חושים יפהפה הנמצא בתוך חורשת גדעון. הפארק הנמצא על שטח  של כ- 7 דונם. כולל : מתקן שיווי משקל מבולי עץ, מגלשה ארוכה מברזל שהוצבה על תל עפר  , קיר טיפוס עשוי מסלעי ענק טבעיים לקטנטנים,

צינור ניקוז  תת קרקעי  המאפשר לישלדים ללכת בתוכו הממחיש את אופן זרימת המים, פרגולה להרצאות והדרכות במקום. ומתקני שעשועים. הדבר היפה הוא שלמעשה ילדים היו שותפים לתהליך תכנון פארק החושים בחורשת גדעונה.

הגלבוע

האקליפטוסים הרבים שנטעו כאן מיוחסים לתקופת "הביצה הגדולה" – תקופה בה היו כאן הרבה ביצות והמון בוץ.

קק"ל שבעבר הייתה למעשה קניין הקרקעות הגדול ביותר בישראל הצעירה. רכשה את הקרקעות הללו בתחילת המאה הקודמת . שעל חלקן קמו ישובים יהודיים ,בריכות דגים ,שטחי חקלאות וכמובן מוקדי טבע כגון : חורשות, מעיינות ועוד.

ברבות השנים שודרגה חורשת גדעונה ע"י תלמידי ביה"ס מהגלבוע והוסיפו גם עצי בוסתן כגון:  תאנה, רימון זית ועוד הבולטים בשטח.

גוף בולט נוסף שהשקיע בטיפוח הנוף הסביבתי ברמה ההידרולוגית בעיקר הוא , רשות ניקוז ונחלים אשר הסדירה את זרימתו ופעילותו של הנחל בערוץ אשר אינו פונה רק לצרכי חקלאות כבעבר אלא גם לאזורי פנאי טבע  כגון חורשת גדעון.

המים אשר מגיעים לכאן אל תוך בריכות השכשוך מקורן העיקרי בגן לאומי עין חרוד – המעיין זורם מתוך מערה היישר אל תוך אמת המים,  בתוך שטחי הגן הלאומי, המובילה את המים אל תוך נחל חרוד ומשם  ממשיכות במורד הנחל לבריכות גדעונה  ולטחנות

הקמח שהופעלו בכוח המים בעבר.

פארק החושים בגדעונה

היסטוריה

לפני שהרשויות התערבו בנעשה בתוואי השטח והנחל, זרם נחל חרוד מעין יזרעאל הסמוך לעין הנציב  והמפלים הלבנים  והגיעה לנחל לא הרחק ממעיין חרוד הנמצא במורדות הגלבוע. עובדה זו גרמה להעשרת ערוץ נחל חרוד עד מאוד.

לאחר התערבות הרשויות , נלקחו מי מעיין חרוד והוזרמו בחלקן הישר אל תוך אפיק קצר הזורם לא הרחק מחורשת גדעונה ויוצר שם בריכה – "בריכת גדעונה".

במקום הוכשרו שבילי הליכה מחופים באבן דקורטיבית  העוברים במקביל לנחל, אפשר לעבור בין שתי גדות הנחל בעזרת גשר אירי שהוצב במקום.

פארק החושים -גדעונה

תיאור המסלול

בגדול אפשר לעשות טיול מעגלי קצר מאוד שעובר מחניון חורשת גדעון דרך הגשר ובחזרה ללחניון – סיפור של כ -10 דקות הליכה .

אופציה שנייה לרדת ימינה מאזור החורשה ללכת לאורך הנחל לכיוון 2 טחנות הקמח . הראשונה : "טאחונת א- שיח'" השנייה "טאחונת אל וויבידה" . משם אפשר  להמשיך וללכת לאורך הנחל . סה"כ כ -2 ק"מ כשעה -שעתיים הליכה תלוי בקצב שלכם.

איך מגיעים

בוויז "חניון חורשת גדעון"

סעו על כביש 71 – הנמתח כחבל בין בית שאן לעפולה פנו לכיוון היישוב גדעונה , סעו ישר עם כביש זה ולפני היישוב פנו שמאלה אל חורשת גדעון . שם נמצא החניון.

מה יש נחמד עוד לטייל בסביבה

עמק המעיינותגן גורוגן השלושה ; מעיין חרוד ; גני חוגה ; קניון הבזלת – נחל חרוד

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

3 תגובות

    1. הי תום במקום זה לא ניתן ללון כי זהו לא חניון לילה מוסדר. בלי קשר יש באתר של קק"ל את כל חניוני הלילה בחורשות בישראל . כיום צריך גם לתאם לפני שמגיעים יום טוב. גיל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חניון חורשת גדעון

מיקום במפה

דילוג לתוכן