תצפית משמורת טבע חורבת קרתא

רקע

חורבת קרתא היא שמורת טבע השוכנת בסמוך לחופי עתלית. השמורה נמצאת על אחד מרכסי הכורכר של רצועת מישור החוף בחלק הצפוני.

רקע על רכסי הכורכר בישראל

רכסי הכורכר בישראל נמצאים בסכנה בגלל בנייה מואצת ופיתוח רב בסמוך לחוף הים.לרכסי הכורכר גם זה שכאן בחורבת קרתא. תפקיד חשוב בשימור בתי הגידול ושמורות הטבע הימיות. בעבר רכסי הכורכר שלאורך החוף עמדו כחומה וחסמו את הנחלים מלהגיע אל הים. אשר הביאו איתם מים מאזור ההר בממזרח.בעקבות כך ביצות לאורך ערי מישור החוף. כדי למנוע את היווצרותן של ביצות אילו. נחצבו בתוך סלעי הכורכר הללו פתחי ניקוז שניקזו את מי הביצות אל תוך הים. מעבר זה שנחצב נקרא "המעבר הצר". חציבות דומות לזה נמצאו גם ליד נתניה -פולג ומוכרות  בשם כ "שער פולג". כמו כן גם באזור הרצליה נמצאו שרידים של מעברים כאילו.

האורוות בחורבת קרתא

המסלול בחורבת קרתא

המסלול בחורבת קרתא מסומן בכחול ואורכו כקילומטר אחד והוא מסלול מעגלי (בתחתית הפוסט מצורפת מפה מוקלטת שלו). חורבת קרתא נמצאת על גבעה. שבראשה מבנה עם בריכת מים ומרפסת המספקת תצפית מרנינה ומרתקת אל האזור : מבצר עתלית ,חוף הים, האזור הצפוני של חיפה, תחנת כוח חדרה, זכרון יעקב, העיר עתלית ואוניברסיטת חיפה.

תחילת המסלול מאזור חנייה רחב ידיים הסמוך לכביש הראשי. המסלול עולה ומתפתל לראש הרכס (לכו עם הסימון הכחול). מסביב תראו חצבים וסיתווניות בשיא פריחתן(אם הגעתם בסתיו). אם הגעתם בחורף הגבעה עטופה כולה בנרקיסים ועיריות פורחים . שתגיעו למעלה תראו שילוט ימינה "המסלול המעגלי חורבת קרתא" שמאלה מסלול מסומן בצבע שחור שיוביל אתכם לחניון פיקניק מוצל עם עצי אקליפטוס ענקיים ,הנקרא "חניון לימור" אפשר ללכת אליו אחרי הטיול לאכול ולנוח בו.

קחו ימינה , לפניכם תראו מבנה אבן עתיק עם פתח רחב, אילו הם שרידים של ארוות סוסים החצובות בסלע. בתוכן תראו מעין כוך סגור וקריר. מפה המשיכו ימינה עם הסימון הכחול משמאלכם תראו את הרי הכרמל נישאים אל על ואת חורשת לימור למרגלותיכם.

המשיכו ללכת עם השביל מפה תראו סולם אבן שקוע וחצוב בתוך האבן. עלו עליו הוא יוביל אתכם לשרידי המצודה שהייתה כאן ולנוף של 360 מעלות. ממולכם תראו את בסיס הקומנדו הימי הנמצא ליד מבנה עתיק וגבוה (דמוי מבצר) זהו מבצר עתלית.

מכאן התחילו לרדת לכיוון דרום עם הסימון הכחול , מתחתיכם ועל המסלול תראו עץ חרוב ענקי שבאמצעו גזע המתפתל ןמאפשר לשכב עליו ולהתענג על הנוף והבריזה המגיעה מהים. מכאן הדרך ממשיכה בשיפוע יורד עד שהיא מגיע לשביל עפר רחב וטוב המסומן ימינה ולמטה. לכו איתו עד שתגיעו לתחילת המסלול לחניון.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
עץ החרוב בחורבת קרתא

ההיסטוריה של חורבת קרתא

מבחינה היסטורית היו באזור זה צלבנים ,עותמנים ,פיניקים ועוד עמים נוספים.זאת בגלל מקומו החשוב ליד רצועת החוף.

המבצר הראשון שנבנה בחורבת קרתא הוקם ע"י הצלבנים בשנת 1100 לספירה . הוא כונה "מבצר דטרואי " . מיקומו האסטרטגי על  דרך מסחר חשובה מאוד הקושרת את הנמלים ב :קיסריה, צור, עכו ויפו. הביאו את השליטים כאן להחלטה של הקמת מבצר שמירה החולש על האזור ועל דרך זו. סביב המבצר נבנו חפירם כמו זה שנמאו במבצר באפולניה  ובגן לאומי כוכב הירדן.

בשנים מאוחרות יותר ולאחר בניית מבצר עתלית שממול הוחלט שמבצר זה ישמש כקו הגנה שני ואחורי . תייר צרפתי שהגיע למקום מבורדו בשנת 333 לספירה חשב בשוגג כי מדובר בתחנת דרכים וחנייה לסוסים ולכן כינה את המקום "דוסטרי" . שבמקור כפי שציינתי היה זה מבצר. השם חורבת קרתא הוא תעתיק לשוני מיישוב עתיק יותר שהתגלה סמוך למקום.

המלצה חמה לקרוא את הפוסט הבא המרכז את כל מסלולי הטיול באזור הכרמל , הנמצאים סמוך מאוד למסלול שלעיל : המדריך המלא לטיולים בכרמל.

תצפית לקו החוף חורבת קרתא

איך מגיעים

בוויז: שמורת טבע חורבת קרתא .

יש לרדת במחלף עתלית מכביש החוף (כביש-2) ולנסוע לכיוון חוף הים . לאחר שירדתם במחלף תראו מולכם את מחנה עתלית פנו שם שמאלה סעו וחילפו על פני תחנת דלק מיד אחריה פנו ימינה לחניון.


מה בסביבה

גבעת הפרחים במעגן מיכאל ; שמורת טבע ימית הבונים ; ג’סר אזרקא -הכפר הציורי; תל שקמונה ; נחל התניניםנחל מערות ; מערות אורנית ; מאגר גלעד  ; שמורת עין אפק ; גן לאומי קיסריה

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שמורת טבע חורבת קרתא

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן