לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

חורבת בית לויה

רקע

חורבת בית לויה הינו אתר ארכיאולוגי  חשוב , יפה ומיוחד. הוא אמנם לא  הוסדר ע"י הרשויות בישראל וחבל. אך הוא עשיר בממצאים מתקופת בית שני ומהתקופה הביזנטית. האתר נמצא באזור לכיש ליד אמציה, באזור שפלת יהודה. באתר ישנם שרידים רבים מתקופות שונות כגון: בית בד תת קרקעי,מערות קולמבריום, בורות מים, מערות קבורה. והממצא המעניין ביותר הוא רצפת פסיפס של הכנסייה מהתקופה הביזנטית.

לפני שנמשיך, חשוב מאוד חורבת בית לויה נמצאת בשטח אש ועל כן ניתן לבקר בה רק בסופי שבוע.!! האתר כולל מקוואות שהם סממן ליישוב יהודי מן התקופה של בית שני. הוא קיבל את שמו על שום הלוויים בעם ישראל שגרו כאן. אם תגיעו בחורף מצפה לכם בנוסף פריחת התורמוסים. ואילו באביב חרציות צהובות יחד עם מרבדים ירוקים.

אין ספק שהמוטיב המרכזי החוזר על עצמו בחירבת בית לויה זה מבנים תת קרקעיים מתקופות ביהדות ובנצרות כאשר התיישבו כאן . למשל בתוך המקווה התת קרקעי ,שכידוע משמש לטהרה אצלנו היהודים עד עצם היום הזה, נמצאו פתחי מילוט. או מערות קולמבריום שכידוע שימשו לגידול יונים לצרכים רבים :דשן יוצר מלשלשת היונים , ובשר היונים נאכל בתרבויות רבות כגון :הרומית והיוונית. מבנה המשולשים שנחצב באבן היווה קרקע פוריה לגידול יונים פה ובכל האזור.

גם שרידי בית בד לייצור שמן זית איפשר פעילות חקלאית. באמצעות מתקנים קדומים כגון :עקל שאיפשר את סחיטת הזיתם והפקת שמן זית מהן.

זה נעשה מתחת לפני האדמה כדי להתמודד עם תנאי חום וכן לאפשר שימור טוב יותר של שמן זית. כל הדבר הזה יתאפשר בגלל שסלעי הקירטון הנמצאים פה רכים וניתן יחסית בקלות לחצוב בתוכן.

גם בורות מים רבים שנמצאו בסביבת חורבת בית לויה הם סימן מובהק לקיום התיישבות במקום.

מעבר למפגש עם מונומנטים היסטוריים מרעננים ומעניינים אפשר לטייל סביב האתר.

הפסיפס של הכנסייה שנמצא פה הוא ממצא מעניין וחשוב השופך אור על התרבויות פה וכולל איורים של : בעלי חיים, אוניות,אשכולות ענבים, כלים לאיחסון יין ושמן ,כתובות ועוד.

איך מגיעים ?

בוויז :חורבת בית לויה , יש לעבור בדרך משובשת כ  -25 דקות נסיעה לערך , אפשרי עם רכב פרטי עד שתגיעו לאתר. אפשר לטייל מסביב באזור יש נוף משגע בעיקר באביב.

מצורפת מפת המקום:

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חורבת בית לויה

מיקום במפה

דילוג לתוכן