השונית בחוף האלמוגים

רקע

שמורת חוף האלמוגים באילת היא שמורה ימית עם חוף יפהפה ומים צלולים בצבע כחול -ירוק משגע. שבינהם שוניות עם אלמוגים ודגים צבעוניים מרהיבי עין המשייטים בנינוחות בינהם.

חוף האלמוגים הוא אתר שבקלות רבה ועם ציוד מינימלי : מסיכה ושנורקל אפשר לצפות בעולם התת -ימי המופלא  שבמפרץ אילת.

שמורת חוף האלמוגים באילת היא למעשה השמורה הימית היחידה בישראל בה ניתן לחזות בשוניות אלמוגים מתחת לפני הים.

תוכינון בחוף האלמוגים
תוכינון בחוף האלמוגים

היתרון הגדול של שמורה זו טמון בכך שאפשר לצפות בדגים גם בלי להיכנס למים. פשוט עומדים על הגשר ומביטים מטה אל המים הצלולים.

האטרקציה המרכזית בחוף האלמוגים היא שנרקול יחד עם הילדים. או עם בן/בת הזוג בין שוניות אלמוגים ססגוניות ועוצרות נשימה. ולהביט במבט חטוף לעבר הדגים הצבעוניים המרהיבים ויוצאי הדופן ביופיים. החיים בין שוניות האלמוגים של אילת.

אפשרויות הבילוי בחוף האלמוגים

רחצה באזורים מוגדרים ורדודים, צלילה חופשית (סקובה- עם ציוד צלילה), לצלול עם מסיכה ושנורקל(ניתן לשכור במחיר מוזל בחנות או לרכוש). אפשר לשלב את החופשה עם לינה באחד מבתי המלון בעיר.

אם בחרתם בשנרקול אז עליכם להגיע למזח הירידה לשוניות. זהו גשר ארוך המתחיל מהחוף ומגיע עד למרכז שונית האלמוגים. ממנו יש ירידה וגישה אל תוך הים.לאחר שירדתם במדרגות תגיעו למרכז שונית האלמוגים של החוף.

הממוקמת כ – 50 מטרים מן החוף. המים כאן מאוד עמוקים.מומלץ מאוד להצטייד בסנפירים כדי להקל את התנועתיות במים לאורך השוניות. בפניכם 2 אפשרויות בגדול :

האחת לצלול שמאלה לאורך השונית שתהיה למעשה לשמאלכם , אזור שונית האלמוגים מוגן עם חבל לכל אורך השונית. כדי למנוע עלייה ונגיעה באלמוגים אפשר לצלול לצידם להביט בדגים מרהיבי עין משייטים מעליכם.

שמורת חוף האלמוגים
שמורת חוף האלמוגים

מתחתיכם ומכל עבר. לאחר כ 20 דקות צלילה תגיעו לקצה השונית. משם ניתן לחזור חזרה על עקבותיכם או לרדת בחוף ולחזור ברגל. המראות שתגלו כאן הם מופלאים, פראיים, אקזוטיים ובלתי ניתנים לתיאור.

להקות דגים מתניידות באזור השונית בקצב אחיד כמכלול גדול אחד. צבעי הדגים עזים : כחול, ירוק ,כתום, צהוב, סגול, ארגמן ועוד. ממש מוזיאון תת-ימי .

האפשרות השנייה היא לצלול ימינה. מסלול זה הוא קצת יותר ארוך ונמשך בין 30 -40 דקות צלילה. גם כאן תיחשפו למגוון דגה בעלי צבעים רבים ואלמוגי ענק הניצבים בלב הים כגושים מלאים בדגים.

גם כאן אפשר לחזור דרך החוף ברגל או בשנרקול חזרה מהיכן שיצאתם. יש לקחת בחשבון שיש זרימה חזקה ולכן זה עשוי להיות קצת קשה.

בחוף האלמוגים ישנם שירותי חוף כגון : מקלחות, שירותים, חנות לרכישת ציוד ספורט ימי או השכרתו, חנות למכירת מזון וגלידות. וכן שולחנות פיקניק. כסאות ואזורים מוצלים על חוף הים.

הכניסה לחוף האלמוגים באילת כרוכה בתיאום מראש ובתשלום (מנויים של רשות הטבע והגנים חינם).

שימו לב חל איסור לגעת, לקחת או לעמוד על האלמוגים.

חוף האלמוגים -אילת

אילו סוגי דגים חיים בשונית של השמורה ?

בשונית של שמורת חוף האלמוגים מתקיימים וחיים דגים רבים ומגוונים כגון :ניבן צהוב פה(דג ענקי כמו נחש ים החי בין השוניות), צהרון הדור(דג ארסי -יש לשמור ממנו מרחק), אבנו מגושם, ניבן ענק, סוסון ים דורבני, כחל סהרוני, כחל זהב קו, דקר הפסים, חכליל, פיקסון ים סופי, ברקודה, נפוחית המשקפיים, חבצלת ים רבגונית(צמח ים).

גם בעלי חיים נדירים יותר שקשה מאוד לראותם כגון : תמנון , טחן נקוד(מדובר על דג מיוחד ושטוח המרחף בקרקעית ומגיע לעומקים של 80 מטרים).

שונית האלמוגים בשמורה זו היא ביתם של בעלי חיים ימיים רבים. הפוקדים את מפרץ אילת לעיתים. כגון: דולפינים (הדולפין האנקולי וסטנלה מפוספסת). כריש לוויתן (לוויתן ענקי צמחוני הניזון מהפלנקטון שבים). המונטה ריי (דג גדול ויפהפה השייך למשפחת הבטאים -דג שלמעשה מרחף במעמקי הים באמצעות איברים דמויי כנפיים.

והלוויתן הכחול שביקר את השמורה באביב 2018.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
להקת דגים בחוף אלמוג

החיים בשונית האלמוגים

בשונית האלמוגים שבשמורת טבע זו מתקיימת סימביוזה ושיתופיות בין האצות המצויות על האלמוגים ומספקות להם גלוקוז והגנה ממפגעים. רבים נוטים לחשוב ובטעות כי האלמוגים הם סוג של אבן. לא כך הדבר מדובר על גוף חים לכל דבר ועניין הכולל איברי נשימה, אכילה, הפרשה וריבוי.האלמוג לוכד את מזונו הפלנקטון(סוג של אורגניזם).

לאלמוגים באילת בכלל ובשמורת חוף האלמוגים הפרט יש מבנה מיוחד. הם מתגוררים בקולוניות (מושבות) הכוללות מתלולים בלטים ועיקולים מיוחדים.ניתן לראות בצלילה עם שנורק , מושבת אלמוגים הנראות כמו שולחן ("שולחן השונית"). בלטי השוניות יוצרים בינהן מעין חדרים ומקומות מסתור עבור דגים ובעלי חיים ימיים. כמו למשל : דקרן אדום, דיונון, פיקסון (דג צבעוני דמוי תוכי),תוכינון,  נקאי, אבנון ,מלפפוני ים, פרפרון לבן מצח, יולית ים סוף ועוד.

הגאות והשפל בים סוף מראים את שונית האלמוגים במלוא הדרה. "רצועת הכרית" – זהו קטע יפהפה בו ניתן לראות חלקים חשופים של השונית בעקבות הגאות והשפל.

איך נוצר מפרץ אילת ?

כדי להבין איך היופי הנשגב והמיוחד הזה נוצר דווקא כאן בלב המדבר. יש לנסוע בזמן 25 מיליון שנים אז נוצר ים בסוף. היווצרותו של הבקע הסורי האפריקאי(היפרדות והתרחקות הלוח הערבי מהלוח האפריקאי). יצרה בקע מיוחד שאורכו 170 קילומטרים ורוחבו 25 קילומטרים.

אותו בקע מוכר לנו כתופעה גיאולוגית בשם "השבר הסורי האפריקאי" – בקע המתחיל בתורכיה בצפון ומסתים במזרח אפריקה בדרום. אורכו מוערך ב 6000 קילומטרים ורוחבו בין 7 ל -20 קילומטרים. והוא זה שאחראי להיווצרות ים סוף וכל מה שבתוכו(שמורת האלמוגים).

חלק מבקע עצום זה נקרא "מפרץ אילת" או ים סוף. והוא למעשה ייצר את התנאים המושלמים להתפתחות אלמוגים, שוניות, דגים וצמחי ים מוגנים אותם ניתן לראות כאן.

מפרץ אילת מסתיים בשארם השייח (סיני) בחלקו הדרומי. המתחבר אל הים האדום ומשם למפרץ עדן ולים הערבי. במקביל למפרץ אילת נמצאת תעלת סואץ.

טמפרטורת המים במפרץ עומדת על כ- 25 מעלות צלסיוס והיא קבועה כל השנה. האביב הוא התקופה הטובה לשחות ולצלול פה בגלל שהפרש הטמפרטורות נמוך יחסית בין המים למחוצה להם. מה שמקל על הגוף בהסתגלות מי הים. בניגוד לקיץ שבחוץ כמעט 40 מעלות הגוף צריך להתרגל לטמפרטורה נמוכה ב 15 מעלות לזו שבחוץ.

אלמוגים באילת

איך מגיעים לחוף האלמוגים

בוויז : חוף האלמוגים.

אם הגעתם מתוך אילת סעו דרומה לכיוון מסוף הגבול עם טאבה(סיני). החוף נמצא מול בית ספר שדה אילת של החברה להגנת הטבע. החנייה בחוץ כרוכה בתשלום לעיריית אילת (כחול לבן).

שימו לב בתקופות החגים ובסופי שבוע יש עומס רציני וכמעט ואין חנייה סמוך לחוף האלמוגים .מומלץ מאוד להקדים או להגיע במועד אחר.

שעות הפעילות

בקיץ ראשון עד חמישי בין 9:00-18:00 בערבי חג ובימי שישי 9:00 -17:00.

שאר עונות השנה, השמורה נסגרת שעה אחת לפני השעות הנקובות בקיץ.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שמורת טבע חוף האלמוגים

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן