Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

ואדי וואחיטה

טיול מרתק ומיוחד שהתחיל בשמורת הטבע כוכב השחר אשר ביהודה ושומרון מעל בקעת הירדן . זהו מסלול מסומן העולה מתוך מעיין הכרמים(גינות מתניה) שבתוך היישוב כוכב השחר.

קובת א -נג'מה

מנקודה עם שילוט ירוק "שמורת טבע כוכב השחר" העפלנו לפסגתו של קובת א -נג'מה(בתרגום לעברית כיפת הכוכב). מסלול טוב רחב בטיפוס בעל שיפוע סביר המסומן בצבע ירוק. זהו הר גבוה מאוד באזור יהודה ושומרון הנישא לגובה של כ 725 מטרים מעל פני הים. מההר תצפית יפהפיה לפסגותיה של ירושלים (הר הצופים והר הזיתים). וכן לא תאמינו אפילו בימים של ראות טובה לחרמון. בנוסף יש נוף עוצר נשימה של בקעת הירדן ואזור יו"ש. על ההר ישנם כמה ממצאים ארכיאולוגיים הראשון הנמצא בדרך לפסגה הוא  "מקאם סת -זהרה". זהו קברה של אישה בקדושה לתושבי הכפר הסמוך דיר ג'ריר. בעבר שהמבנה היה בשלמותו הוא שימש לתפילה והייתה מעליו כיפת סלע. ברבות השנים המבנה נהרס וכיום נותרה בו גומחת תפילה הפונה למכה. ומספר לבני אבן מסותתים המגדירים אותו.

קצת יותר למעלה נמצא ממצא ארכיאולוגי נוסף זהו "חירבת א-נג'ימה". מדובר על מבנה אבן ששימש ככל הנראה לצרכים מגורים אחסון , כמו כן באזור השרידים הללו ישנם בורות מים שבפתח שלהם שמו סורגי ברזל כדי למנוע נפילה לתוכם. הדובדבן שבקצפת קובת א-נג'מה הוא מצפה רחבעם זאבי הנמצא בפסגת ההר וצופה על כל הסביבה לכיוונים: צפון מזרח , במקום פרגולה ממתכת מקורה ומדרגות אבן רחבות לישיבה וצפייה בנוף המשכר.

מבחינה גיאוגרפית קובת הא-נג'מה הוא למעשה הורסט , זוהי תופעה גיאולוגית של התרוממות גוש סלעי מתוך קרום כדור הארץ, מעל סביבתו. בישראל ישנם כמה הרים כאילו נוספים שבולטים באופן מאוד חד מעל האזור בו הם נמצאים . למשל : הסרטבה, הר תבור , המצדה ועוד. מסביב להר ישנו מסלול המסומן בצבע כחול , המוביל מפסגת ההר למטה היישר אל ואדי ווחיתה, זהו למעשה נחל העובר מתחת לפסגות האזור ומתחת לקובת א-נג'מה.

ניתן לרדת אליו ע"י הליכה בשביל טוב ורחב על המסומן בצבע כחול. או לקצר ולרדת ישירות מתוך ההר בדוך למטה. כמו שעשינו אנחנו, בדרך ראינו עצמות וגולגלות של כבש. את הטיול ליוותה פריחה מרהיבה של דודא רפואי(זהו צמח רב שנתי) שבעונה זו פורח בצבע סגול). גם קידה שעירה ובעיקר צמחים קוצניים נפוצים כאן. כדן נאה , הוא פרח נוסף יפה הנמצא כאן  ומפליא בפריחתו הסגולה. למרות שהוא מאוד קטן , פריחתו העזה בולטת מאוד. מעל ראשינו חותכים את השמיים עופות דורסים ונופי הקדם משרים שקט ,שלווה , טבע נטו בלי יומרות עם הרים , גאיות שמכוסים בצבע ירוק וסלעי ענק שנדמה כי עוד רקע יפלו לתהום.

 

כובת הנאג'מה

ואדי ווחיתה

נחל ווחיתה הינו נחל אכזב הזורם לאחר גשמים טובים בחורף. בימים נטולי גשם מומלץ לטייל בו. זהו מסלול בעל אופי של קניון שבחלקו רחב ובחלקיו האחריו צר , בייחוד היכן שיש בו מפלים, השביל מסומן באופן מצויין ורב בצבע שחור.  והוא המשכו של המסלול הכחול המגיע מקובת א-נג'מה. ואדי ווחיתה בתרגום לעברית- "נחל הסכין". הכינוי הזה ניתן לו בגלל שהוא חוצה את רכס ההרים כמו סכין. המסלול הוא אתגרי וברמת קושי גבוהה ולא מתאים לבעלי פחד גבהים. תוואי המסלול הוא בירידה כאשר כל ירידה מלווה בבולדרים גדולים שיש לעבור אותם בהליכה על מצוקים או בכניסה אליהם במידה ואפשר וכן מעבר ליד מפלים גבוהים שבחלקם יש גבי מים למרגלותיהם(לא חייבים לעבור בתוך הגבים). אך אם זאת המסלול הכולל עד סופו של השחור מוערך בכ 10 ק"מ,  אבל יוצר חוויה מאוד ייחודית. של הליכה בתוך קניון מסולע בצבע לבן ומרקם חלק ולכן צריך להיזהר שהולכים על גבי הסלעים ,המהווים חלק הארי מהמסלול.  לפעמים נדמה שהירידות של וואדי ווחיתה לא נגמרות , אבל כל ירידה שונה ואחרת לגמרי מקודמתה , חלקן מעוקלות ,חלקן ישרות , מעוגלות.

 

 

ואדי וואחיטה

כפי שאתם רואים המסלול קשה כי מעבר לירידות , ומפלים שצריך לעבור בירידה זהירה כל המסלול מלא בסלעים . מעל ואדי ווחיתה ישנם רכסי הרים גבוהים ומרשימים ביופיים בתוכם ניתן לראות כוכים ומערות גדולות. הם טבעיים לחלוטין הם נוצרו במהלך אלפי שנים כתוצאה מתהליכי בלייה מבנית. הפרשי הטמפרטורה בין הלילה ליום הם גדולים מאוד באזור זה, כתוצאה מכך נוצרים סדקים בסלעים. אשר בעקבות גשמים חומציים הם מתרחבים והופכים לחללים ומערות בתוך צלע ההר.

אם הנכם אוהבים מים קרים מאוד, כדאי שתצטיידו בבגד ים ובמגבת ותרחצו באחד מהגבים שבדרך. הנוף הבראשיתי והפראי שעובר בתוך ומעל הואדי הוא מאוד ייחודי, הוא עוצמתי ומרשים מאוד. במהלך ההליכה בנחל תפגשו בבולדרים , סלעי ענק דמויי כדורים עגולים הנמצאים על פני השטח ומעליו. תוואי השטח כפי שציינתי מאוד מאתגר ודורש מיומנות של הליכה על סלעים משופעים ועל משטחי אבן ארוכים. חשוב מאוד להצטייד בנעליים גבוהות ונוחות המתאימות לסוג הליכה שכזה. אחד המפלים שגובהו כ 6 מטרים , דורש כניסה מתחת לסלעים וזחילה מתחתיהם או מעבר המפל מהצד הצפוני.

ואדי ווחיתה עובר מתחת לשני יישובים כוכב השחר מצפון ורימונים מדרום. ממשיך ומזדחל ובשלב מסוים פוגש את שמורת נחל מכוכ המקבילה אליו. לקראת סופו של הנחל הדרך הופכת למישורית ונוחה הרבה יותר ובסוף תראו משטחי כלניות בצבע וורוד ולבן פזורות על גבי השטח שמצד ימין שלכם. והרבה פחיות ולכלוך בתוך אפיק הנחל.

סך הזמן לכל המסלול הוא כ – 9 שעות כולל הפסקות ועצירות.לנו חיכה רכב שלקח אותנו מסוף המסלול -נקודת המפגש עם כביש מספר 449. ומשם חזרנו אל נקודת ההתחלה בכוכב השחר אפשרות נוספת היא לחזור עם רכב שטח 4 על 4 דרך השביל המסומן באדום העולה לכוכב השחר מהציר הצפוני של הנחל , בנקודת המפגש של הסימון השחור עם הסימון האדום.

לנוחיותכם מצורפת למטה מפה מוקלטת של מסלול ההליכה , ניתן להוריד אותה כקובץ gpx.

 

גב מים בוואחיטה

אזהרות ודגשים

יש להצטייד במלווה חמוש הטיול הוא באזור יהודה ושומרון.

לא מתאים לבעלי פחד גבהים.

יש להתחיל את המסלול בשעה מוקדמת כדי לסיימו לפני רדת החשיכה.

מסלול נוסף שצמוד לואדי ואחיטה הוא נחל ייטב – עין עוג'ה שיוצא גם הוא מכוכב השחר.

איך מגיעים :

בוויז : גינות מתניה

*** תודה לשלומי חזאם על ההסברים והובלת הטיול ***

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

גינות מתניה

מיקום במפה

דילוג לתוכן