ואדי וואחיטה

רקע

טיול מרתק ומיוחד שהתחיל בשמורת הטבע כוכב השחר אשר ביהודה ושומרון מעל בקעת הירדן . זהו מסלול מסומן העולה מתוך מעיין הכרמים(גינות מתניה) שבתוך היישוב כוכב השחר.

קובת א -נג'מה

מנקודה עם שילוט ירוק "שמורת טבע כוכב השחר" העפלנו לפסגתו של קובת א -נג'מה(בתרגום לעברית כיפת הכוכב). מסלול טוב רחב בטיפוס בעל שיפוע סביר המסומן בצבע ירוק. זהו הר גבוה מאוד באזור יהודה ושומרון הנישא לגובה של כ 725 מטרים מעל פני הים. מההר תצפית יפהפיה לפסגותיה של ירושלים (הר הצופים והר הזיתים). וכן לא תאמינו אפילו בימים של ראות טובה לחרמון. בנוסף יש נוף עוצר נשימה של בקעת הירדן ואזור יו"ש. על ההר ישנם כמה ממצאים ארכיאולוגיים הראשון הנמצא בדרך לפסגה הוא  "מקאם סת -זהרה". זהו קברה של אישה בקדושה לתושבי הכפר הסמוך דיר ג'ריר. בעבר שהמבנה היה בשלמותו הוא שימש לתפילה והייתה מעליו כיפת סלע. ברבות השנים המבנה נהרס וכיום נותרה בו גומחת תפילה הפונה למכה. ומספר לבני אבן מסותתים המגדירים אותו.

קצת יותר למעלה נמצא ממצא ארכיאולוגי נוסף זהו "חירבת א-נג'ימה". מדובר על מבנה אבן ששימש ככל הנראה לצרכים מגורים אחסון , כמו כן באזור השרידים הללו ישנם בורות מים שבפתח שלהם שמו סורגי ברזל כדי למנוע נפילה לתוכם. הדובדבן שבקצפת קובת א-נג'מה הוא מצפה רחבעם זאבי הנמצא בפסגת ההר וצופה על כל הסביבה לכיוונים: צפון מזרח , במקום פרגולה ממתכת מקורה ומדרגות אבן רחבות לישיבה וצפייה בנוף המשכר.

מבחינה גיאוגרפית קובת הא-נג'מה הוא למעשה הורסט , זוהי תופעה גיאולוגית של התרוממות גוש סלעי מתוך קרום כדור הארץ, מעל סביבתו. בישראל ישנם כמה הרים כאילו נוספים שבולטים באופן מאוד חד מעל האזור בו הם נמצאים . למשל : הסרטבה, הר תבור , המצדה ועוד. מסביב להר ישנו מסלול המסומן בצבע כחול , המוביל מפסגת ההר למטה היישר אל ואדי ווחיתה, זהו למעשה נחל העובר מתחת לפסגות האזור ומתחת לקובת א-נג'מה.

ניתן לרדת אליו ע"י הליכה בשביל טוב ורחב על המסומן בצבע כחול. או לקצר ולרדת ישירות מתוך ההר בדוך למטה. כמו שעשינו אנחנו, בדרך ראינו עצמות וגולגלות של כבש. את הטיול ליוותה פריחה מרהיבה של דודא רפואי(זהו צמח רב שנתי) שבעונה זו פורח בצבע סגול). גם קידה שעירה ובעיקר צמחים קוצניים נפוצים כאן. כדן נאה , הוא פרח נוסף יפה הנמצא כאן  ומפליא בפריחתו הסגולה. למרות שהוא מאוד קטן , פריחתו העזה בולטת מאוד. מעל ראשינו חותכים את השמיים עופות דורסים ונופי הקדם משרים שקט ,שלווה , טבע נטו בלי יומרות עם הרים , גאיות שמכוסים בצבע ירוק וסלעי ענק שנדמה כי עוד רקע יפלו לתהום.

 

כובת הנאג'מה

ואדי ווחיתה

נחל ווחיתה הינו נחל אכזב הזורם לאחר גשמים טובים בחורף. בימים נטולי גשם מומלץ לטייל בו. זהו מסלול בעל אופי של קניון שבחלקו רחב ובחלקיו האחריו צר , בייחוד היכן שיש בו מפלים, השביל מסומן באופן מצויין ורב בצבע שחור.  והוא המשכו של המסלול הכחול המגיע מקובת א-נג'מה. ואדי ווחיתה בתרגום לעברית- "נחל הסכין". הכינוי הזה ניתן לו בגלל שהוא חוצה את רכס ההרים כמו סכין. המסלול הוא אתגרי וברמת קושי גבוהה ולא מתאים לבעלי פחד גבהים. תוואי המסלול הוא בירידה כאשר כל ירידה מלווה בבולדרים גדולים שיש לעבור אותם בהליכה על מצוקים או בכניסה אליהם במידה ואפשר וכן מעבר ליד מפלים גבוהים שבחלקם יש גבי מים למרגלותיהם(לא חייבים לעבור בתוך הגבים). אך אם זאת המסלול הכולל עד סופו של השחור מוערך בכ 10 ק"מ,  אבל יוצר חוויה מאוד ייחודית. של הליכה בתוך קניון מסולע בצבע לבן ומרקם חלק ולכן צריך להיזהר שהולכים על גבי הסלעים ,המהווים חלק הארי מהמסלול.  לפעמים נדמה שהירידות של וואדי ווחיתה לא נגמרות , אבל כל ירידה שונה ואחרת לגמרי מקודמתה , חלקן מעוקלות ,חלקן ישרות , מעוגלות.

 

 

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
ואדי וואחיטה

כפי שאתם רואים המסלול קשה כי מעבר לירידות , ומפלים שצריך לעבור בירידה זהירה כל המסלול מלא בסלעים . מעל ואדי ווחיתה ישנם רכסי הרים גבוהים ומרשימים ביופיים בתוכם ניתן לראות כוכים ומערות גדולות. הם טבעיים לחלוטין הם נוצרו במהלך אלפי שנים כתוצאה מתהליכי בלייה מבנית. הפרשי הטמפרטורה בין הלילה ליום הם גדולים מאוד באזור זה, כתוצאה מכך נוצרים סדקים בסלעים. אשר בעקבות גשמים חומציים הם מתרחבים והופכים לחללים ומערות בתוך צלע ההר.

אם הנכם אוהבים מים קרים מאוד, כדאי שתצטיידו בבגד ים ובמגבת ותרחצו באחד מהגבים שבדרך. הנוף הבראשיתי והפראי שעובר בתוך ומעל הואדי הוא מאוד ייחודי, הוא עוצמתי ומרשים מאוד. במהלך ההליכה בנחל תפגשו בבולדרים , סלעי ענק דמויי כדורים עגולים הנמצאים על פני השטח ומעליו. תוואי השטח כפי שציינתי מאוד מאתגר ודורש מיומנות של הליכה על סלעים משופעים ועל משטחי אבן ארוכים. חשוב מאוד להצטייד בנעליים גבוהות ונוחות המתאימות לסוג הליכה שכזה. אחד המפלים שגובהו כ 6 מטרים , דורש כניסה מתחת לסלעים וזחילה מתחתיהם או מעבר המפל מהצד הצפוני.

ואדי ווחיתה עובר מתחת לשני יישובים כוכב השחר מצפון ורימונים מדרום. ממשיך ומזדחל ובשלב מסוים פוגש את שמורת נחל מכוכ המקבילה אליו. לקראת סופו של הנחל הדרך הופכת למישורית ונוחה הרבה יותר ובסוף תראו משטחי כלניות בצבע וורוד ולבן פזורות על גבי השטח שמצד ימין שלכם. והרבה פחיות ולכלוך בתוך אפיק הנחל.

סך הזמן לכל המסלול הוא כ – 9 שעות כולל הפסקות ועצירות.לנו חיכה רכב שלקח אותנו מסוף המסלול -נקודת המפגש עם כביש מספר 449. ומשם חזרנו אל נקודת ההתחלה בכוכב השחר אפשרות נוספת היא לחזור עם רכב שטח 4 על 4 דרך השביל המסומן באדום העולה לכוכב השחר מהציר הצפוני של הנחל , בנקודת המפגש של הסימון השחור עם הסימון האדום.

לנוחיותכם מצורפת למטה מפה מוקלטת של מסלול ההליכה , ניתן להוריד אותה כקובץ gpx.

 

גב מים בוואחיטה

אזהרות ודגשים

יש להצטייד במלווה חמוש הטיול הוא באזור יהודה ושומרון.

לא מתאים לבעלי פחד גבהים.

יש להתחיל את המסלול בשעה מוקדמת כדי לסיימו לפני רדת החשיכה.

מסלול נוסף שצמוד לואדי ואחיטה הוא נחל ייטב – עין עוג'ה שיוצא גם הוא מכוכב השחר.

איך מגיעים :

בוויז : גינות מתניה

*** תודה לשלומי חזאם על ההסברים והובלת הטיול ***

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

חוף אכדיה צפון בשקיעה

חוף אכדיה צפון – חוף דבוש

חוף אכדיה צפון המכונה גם  "חוף דבוש". הינו חוף הנמצא בהרצליה בין המרינה של הרצליה בדרום למלונות בצפון. החוף הוא מיני ריביירה בי הוא נמצא בלב אזור תיירותי בהרצליה. יש מעל החוף המון בתי מלון. יש בו תיירים מכל העולם.

קרא עוד »
הנוף מטיילת עמק לבן

טיילת עמק לבן – טיול בדרום מערב ירושלים

טיילת עמק לבן היא מכלול טבעי פתוח הנמצא במבואותיה הדרום מערבייים של העיר ירושלים. והיא חלק מפארק טבע של נחל רפאים. באזור טבע פתוח זה יש המון בעלי חיים כגון :הצבי הארצ -ישראלי, שועלים ועוד. וגם מבחינת צמחייה יש כאן

קרא עוד »

עין אורה – עין איתמר – עין אל בלד

עין אל בלד הידוע גם בשמות עין אורה ועין איתמר הוא מעיין קריר ונקי השוכן בקרבת היישובים אורה ועמינדב. בשבת האחרונה שמנו פעמינו לכיוון הרי ירושלים אל עבר שביל המעיינות. כמו שנאמר קרוב לבית וקרוב ללב. עין איתמר הוא מעיין

קרא עוד »
דלפק בטבע- דרך החשמל יער בן שמן

גן האבן – דרך החשמל – שביל שזור באומנות ביער בן שמן

גן האבן – דרך החשמל – היא דרך סלולה וטובה שאורכה כקילומטר לערך בתוך יער בן שמן. היא הוכשרה כדרך נופית עם גן של פסלים סביבתיים אומנותיים יפהפיים שנוצרו בידי אומנים מהשורה הראשונה. בתוך הדרך הוצבו פסלי מתכת בצבעים שונים.

קרא עוד »
עין מערה -עין במבה

עין מערה – עין במבה – מעיין בתוך מערה בהרי ירושלים

עין מערה המכונה גם בשם המצחיק – "עין במבה". הוא מעיין מיוחד הנמצא מתחת ליישוב אורה בהרי ירושלים – במבואותיה המערביים של העיר ירושלים. לא מדובר על בריכת מעיין חיצונית גדולה ופתוחה המיועדת אלא על מעיין נסתר הנובע מתוך מערה

קרא עוד »

האטרקציות המומלצות שלנו

בלו אייס ארנה - היכל הקרח באשדוד

בלו אייס ארנה – היכל הקרח באשדוד

צילומים: ניקיטה לובוביץ'. בלו אייס ארנה, מרכז ספורט ובילוי על הקרח החדש המתקדם בישראל, נפתח באשדוד ומזמין אתכם לבילוי מדהים וחוויה מרעננת על הקרח החדש ועם ציוד שאין כמותם בארץ! בין אם אתם מחליקים מתחילים או מנוסים, אצלנו תוכלו להעביר

קרא עוד »
תערוכת טהירו במערת בית גוברין

תערוכת טהירו במערת הפעמון בית גוברין

תערוכת טהירו במערת הפעמון  בגן לאומי בית גוברין. הינה תערוכה מיוחדת במינה.המתקיימת בערבי הקיץ  מ 20/6/24 ועד 31/10/24. השם "טהירו" נלקח מהיהדות ומשמעותו "אור עליון" . התערוכה מתקיימת במערה הצפונית. יש במקום חנייה מסודרת ואפילו אזורי פיקניק שלפני או אחרי

קרא עוד »
תערוכת וונדרלנד במלון אימפריאל

תערוכת הפופ אפ במלון אימפריאל תל אביב – וונדרלנד

תערוכת הפופ אפ במלון אימפריאל תל אביב העונה לשם :וונדרלנד. תתקיים השנה בפעם השלישית בתאריך 23/6/24. וזו כנראה תהיה הפעם האחרונה. מדובר במיזם אומנותי מיוחד במינו בו שותפים 54 אומנים שהפכו, את 37 מחדרי מלון אימפריאל שכבר אינו בשימוש,לחדרים אומנותיים.

קרא עוד »
נופארק - פארק פנאי לכל המשפחה

נופארק – פארק פנאי עירוני לכל המשפחה בנוף הגליל

צילומים : Touring.Tom נופארק הינו פארק פנאי עירוני לכל המשפחה ביישוב נוף הגליל. יישוב פסטורלי בגליל התחתון ליד נצרת. הפארק בנוי על הר גבוה וממנו ניתן לצפות לנופי התבור ועמק יזרעאל כולו. הפארק מואר בשעות הערב.בפארק ננטעה צמחיית נוי לצד

קרא עוד »
יד אחרת של רבקל'ה רובל

יד אחרת – חנות יד שנייה ווינטג' של רבקל'ה

יד אחרת – הינה חנות יד שנייה ווינטג' של רבקל'ה בתל יוסף. החנות במקור הייתה בקיבוץ עין חרוד ובשנים האחרונות עברה לקיבוץ תל יוסף באזור עמק המעיינות. החנות בנויה משלושה חללים היא מאוד גדולה וכוללת פרטי יד שנייה מיוחדים ועתיקים

קרא עוד »
מדרגות כניסה חדשות לטיילת הדרומית צילום פמי

טיילת החומות בירושלים נפתחת מחדש

צילום: פמי. טיילת החומות הדרומית, הדרך היפה אל הכותל, וטיילת החומות הצפונית, המסלול הקוסמופוליטי – נפתחו מחדש! לאחר שיפוצים שנערכו בחודשים האחרונים, נפתחת טיילת חומות ירושלים מחדש בדיוק בזמן ליום ירושלים. השיפוצים כללו הסדרת כניסה חדשה ומדרגות לטיילת הדרומית מכיוון רחבת

קרא עוד »

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מיקום במפה

מתאים ל
מתאים ל
רמת מחיר
רמת מחיר
סוגי מסלולים
סוגי מסלולים
סוג הלינה
סוג הלינה
רמת מחיר
רמת מחיר
מה כלול?
מה כלול?
נגישות
נגישות
סוג המסעדה
סוג המסעדה
רמת מחיר
רמת מחיר
כשרויות
כשרויות
משלוחים
משלוחים
נגישות
נגישות
סוג אטרקציה
סוג אטרקציה
מתאים ל
מתאים ל
נגישות
נגישות
נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן