Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

הר עצמון

את הטיול החביב לתל יודפת והר עצמון עשינו באמצע חודש נובמבר. כך שזכינו להנות מפריחת הסיתווניות שמעטרת את פני האדמה. תל יודפת היא למעשה "מכרה ארכיאולוגי שלא יסולא בפז" .יש בו סממנים לחיים יהודיים קדומים כגון : מקווה טהרה ; בארות מים ("באר הפעמון" -בא מים עם פעמון שנמצאה במקום) ; מערות לגידול יונים ואגירת מים ועוד. המסלול של תל יודפת קצר יחסית ונמשך כחצי שעה עד 45 דקות. והוא למעשה מעגלי עם שבילים שהוכשרו להליכה. המשמעות ההיסטורית הכבירה של המקום מתוארכת למרד הגדול ( 67 לספירה עד 70 לספירה) שכידוע מי שעמד בראש הכוחות היהודים באזור הגליל היה יוסף בן מתתיהו שהתגורר ביודפת הקדומה.

אספיסיאנוס – מצביא רומאי אכזרי פעל כל העת במטרה לסכל ולפגוע בבסיס ההתקוממות והמרי היהודי וע"י כיבוש מעוזי היהודים שאחד מהם היה כאן בתל יודפת. הקרבות הקשים שהיו בין תושבי יודפת שנלחמו בעוז בכוחות הליגיון הרומאים מוצגים באתרים שונים בתל יודפת למשל : פסל ברזל של חיילים . המערכה הייתה קשה ורבבות יהודים נהרגו במהלך הקרבות על -אף העובדה שהיו כאן חומות ויוסף ביצר את המקום.

ילדים יהנו מאוד מהליכה סביב התל ועלייה לפסגתו. יש ללכת על השביל המסומן בצבע שחור כדי להקיפו . תל יודפת והר עצמון הם מסלולי טיול מומלצים באביב ובסתיו שמזג האוויר משובח. אם כבר הגעתם עד כאן מומלץ בחום שתגיעו גם למפלי פרוד באביב שנמצא צפונית מכאן.

טיול סביב תל יודפת

למי שמעוניין ללכת למסלול של הר עצמון יש 2 אפשרויות :

1. סמוך לבאר הפעמון יש שביל עם סימון שבילים כחול היורד בקטע הדרומי של התל למטה אל תוך וואדי צר משם להמשיך ולעלות על הר עצמון (כל הזמן ללכת על השביל המסומן בכחול) לרדת מצידו השני של ההר ואז תפגשו שתי מעיינות : "עין אל אסטא" ו"עין אל קזיזה" כפי שאתם ראוים בתמונות הבריכות המוזנות ע"י הנביעה מתוך פתח בהר הן מעופשות , לא נקיות ולא מומלצות לרחצה., משם פנו ימינה (על השביל הכחול) עד שתגיעו לעוד התפצלות כאן פנו ימינה ועלו השביל המסומן באדום, כל הזמן ישר(בדרך תפגשו חורשת ברושים ורפת עם פרות )  עד שתגיעו  לחנייה של תל – יודפת . זהו מסלול מעגלי שאורך כ -5 שעות ואורכו כ – 6 ק"מ לערך .

2. לעשות את המסלול הפוך , כפי שאנו עשינו , להתחיל בשביל עם הסימון האדום , מגיעים למסעף דרכים ימינה – היישוב יודפת , שמאלה סימון שבילים משתנה לכחול, הדרך יפהפיה ומלאה במטעי זיתים ובחורש טבעי כך שכל הזמו ירוק בעיניים , תוואי זה הוא מישורי ונוח להליכה, פה חשוב שתשימו לב !! המשכם ללכת עד שתראו משמאלכם מעיין מדרגה בלי סימון שבילים – זהו המשך הדרך עלו על המדרגה ותגיעו לשני המעיינות :"עין אל אסטא" ו"עין אל קזיזה" לאחר הביקור בשני מעיינות השיכבה , תראו בצד שמאל סימון שבילים כחול עם שביל צר ותלול זו העלייה להר עצמון , פה הטיול שלנו מקבל תפנית מעניינת מדובר על עלייה מאתגרת ותלוה עם סלעים (ממליץ להיעזר במקלות הליכה בייחוד לירידות – שומר על הברכיים) – עד שמגיעים לפסגת הר עצמון כ45 דקו הליכה אבל הנופים – פשוט עוצרי נשימה והאוויר זך ונקי מאין כמותו.

תצפית מהר עצמון על הגליל התחתון

ניתן לעשות הפסקת קפה ואוכל לאחר שהעפלתם לפסגתו של הר עצמון משם מתחילה ירידה תלולה וחדה מאוד עם סלעים על השביל הכחול , זהירות לא ליפול (ניתן גם בפסגת ההר להמשיך עם השביל השחור הוא אמנם ארוך יותר אבל הוא מקיף את הר עצמון מצידו הימני עד שהוא מתחבר שוב עם השביל הכחול) , לאח הירידה שימו לב שמשמאלכם יש גדר תיל שמסתיימת במעבר בקר צר , מכאן מה שנשאר לכם זה לטפס על השביל הכחול אל תל יודפת ובחזרה לחנייה.

איך מגיעים : לחצו בלחצן הוויז באפליקציה זו והוא יוביל אתכם לחניון של תל יודפת .
*** ממליץ בחום להשתמש ב"עמוד ענן" במהלך הטיול .
*** נא לשמור על הניקיון .

נוף קסום מהר עצמון

היכן ניתן לטייל בסביבה

גן לאומי כוכב הירדן ; עין נוןנצרת

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תל יודפת

מיקום במפה

דילוג לתוכן