לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

הר עצמון

רקע

את הטיול החביב לגן לאומי יודפת והר עצמון עשינו באמצע חודש נובמבר. כך שזכינו להנות מפריחת הסתווניות שמעטרת את פני האדמה. יודפת העתיקה היא למעשה "מכרה ארכיאולוגי שלא יסולא בפז" .יש בו סממנים לחיים יהודיים קדומים כגון : מקווה טהרה ; בארות מים ("באר הפעמון" -בא מים עם פעמון שנמצאה במקום) ; מערות לגידול יונים ואגירת מים ועוד.

המסלול בתוך גן לאומי  קצר יחסית ונמשך כחצי שעה עד 45 דקות. והוא למעשה מעגלי עם שבילים שהוכשרו להליכה סביב התל. המשמעות ההיסטורית הכבירה של המקום מתוארכת למרד הגדול ( 67 לספירה עד 70 לספירה). שכידוע מי שעמד בראש הכוחות היהודים באזור הגליל היה יוסף בן מתתיהו שהתגורר ביודפת הקדומה.

אספיסיאנוס – מצביא רומאי אכזרי פעל כל העת במטרה לסכל ולפגוע בבסיס ההתקוממות והמרי היהודי וע"י כיבוש מעוזי היהודים שאחד מהם היה ממש כאן. הקרבות הקשים שהיו בין תושבי יודפת שנלחמו בעוז בכוחות הליגיון הרומאים מוצגים באתרים שונים ברחבי הגן הלאומי  למשל : פסל ברזל של חיילים . המערכה הייתה קשה ורבבות יהודים נהרגו במהלך הקרבות על -אף העובדה שהיו כאן חומות ויוסף ביצר את המקום.

ילדים ייהנו מאוד מהליכה סביב תל יודפת ועלייה לפסגתו. יש ללכת על השביל המסומן בצבע שחור כדי להקיפו . גן לאומי יודפת והר עצמון הם מסלולי טיול מומלצים באביב ובסתיו שמזג האוויר משובח. אם כבר הגעתם עד כאן מומלץ בחום שתגיעו גם למפלי פרוד באביב שנמצא צפונית מכאן.

טיול סביב תל יודפת

למי שמעוניין ללכת למסלול של הר עצמון יש 2 אפשרויות :

1. סמוך לבאר הפעמון יש שביל עם סימון שבילים כחול היורד בקטע הדרומי של התל למטה אל תוך וואדי צר משם להמשיך ולעלות על הר עצמון (כל הזמן ללכת על השביל המסומן בכחול) לרדת מצדו השני של ההר. ואז תפגשו שתי מעיינות : "עין אל אסטא" ו"עין אל קזיזה" כפי שאתם ראוים בתמונות הבריכות המוזנות ע"י הנביעה מתוך פתח בהר הן מעופשות , לא נקיות ולא מומלצות לרחצה.

משם פנו ימינה (על השביל הכחול) עד שתגיעו לעוד התפצלות כאן פנו ימינה ועלו השביל המסומן באדום, כל הזמן ישר(בדרך תפגשו חורשת ברושים ורפת עם פרות )  עד שתגיעו  לחנייה של הדן הלאומי . זהו מסלול מעגלי שאורך כ -5 שעות ואורכו כ – 6 ק"מ לערך .

2. לעשות את המסלול הפוך , כפי שאנו עשינו , להתחיל בשביל עם הסימון האדום , מגיעים למסעף דרכים ימינה – היישוב יודפת , שמאלה סימון שבילים משתנה לכחול, הדרך יפהפייה ומלאה במטעי זיתים ובחורש טבעי.

כך שכל הזמן יש ירוק בעיניים , תוואי זה הוא מישורי ונוח להליכה, פה חשוב שתשימו לב !! המשכם ללכת עד שתראו משמאלכם מעיין מדרגה בלי סימון שבילים – זהו המשך הדרך עלו על המדרגה ותגיעו לשני המעיינות :"עין אל אסטא" ו"עין אל קזיזה".

לאחר הביקור בשני מעיינות השכבה , תראו בצד שמאל סימון שבילים כחול עם שביל צר ותלול זו העלייה להר עצמון. פה הטיול שלנו מקבל תפנית מעניינת מדובר על עלייה מאתגרת ותלוה עם סלעים (ממליץ להיעזר במקלות הליכה בייחוד לירידות – שומר על הברכיים) – עד שמגיעים לפסגת הר עצמון כ- 45 דקות הליכה אבל הנופים – פשוט עוצרי נשימה והאוויר זך ונקי מאין כמותו.

מצורפת מפה אינטראקטיבית של המסלול : תל יודפת + הר עצמון סה"כ 7 ק"מ הליכה .

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
תצפית מהר עצמון על הגליל התחתון

ניתן לעשות הפסקת קפה ואוכל לאחר שהעפלתם לפסגתו של הר עצמון משם מתחילה ירידה תלולה וחדה מאוד עם סלעים על השביל הכחול , זהירות לא ליפול (ניתן גם בפסגת ההר להמשיך עם השביל השחור הוא אמנם ארוך יותר אבל הוא מקיף את הר עצמון מצדו הימני עד שהוא מתחבר שוב עם השביל הכחול).

לאחר הירידה שימו לב שמשמאלכם יש גדר תיל שמסתיימת במעבר בקר צר , מכאן מה שנשאר לכם זה לטפס על השביל הכחול אל תל יודפת ובחזרה לחנייה.

איך מגיעים ?

לחצו בלחצן הוויז באפליקציה זו והוא יוביל אתכם לחניון של גן לאומי יודפת .

*** ממליץ בחום להשתמש ב"עמוד ענן" במהלך הטיול .
*** נא לשמור על הניקיון .

נוף קסום מהר עצמון

היכן ניתן לטייל בסביבה

גן לאומי כוכב הירדן ; עין נוןנצרת

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תל יודפת

מיקום במפה

דילוג לתוכן